Skocz do zawartości
BartY

mały reaktor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

będę sobie robił kalkreakror w związku z tym mam kilka pytań:

jaka powinna być pojemność wypełnienia do akwa 300l (1,1 L. w pierwszej kolumnie i 0,5 L w drugiej wystarczy ?) , czy mogę użyć kolumny wąskiej a długiej ( mam rurę o średnicy 70 mm )

i jaka wydajność pompy?

Czy O-ringi są bezpieczne i czy w przypadku łączenia lub zaślepiania rur na śruby używa się jakiegoś uszczelnienia? (mam na myśli takie połączenie że do rury przyklejony jest kołnierz np. z plexy z otworami na śruby do którego przykłada się dekielek w takim samym kształcie też z dziurami dookoła i wszystko razem jest skręcone białymi śrubami :) )

pozdrawiam Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś użytkuje reaktor o parametrach przez Ciebie wymienionych, to na pewno jego odpowiedź będzie konkretna i dokładna... w każdym innym wypadku będzie to spekulacja. można w/g mojego rozumienia udzielić tylko odpowiedzi pośredniej. np.: Jetstream Pico f-my Schuran dla pojemności tanku do 500 ltr ma tylko 40 cm wysokości i średnicę rury w Twojej okolicy...

moje przemyślenia sugerują, że wydajność reaktora wapna zwiększa się znacząco wraz ze wzrostem średnicy komory reakcyjnej reaktora (pola przekroju poprzecznego) - zależność ta przekłada się na wielkość powierzchni stykania się substratu i rozpuszczonego CO2; oczywiście wysokość też ma na to wpływ podobnie jak i wydajność zastosowanej pompy...

konkluzja w tym wypadku jest prosta, podobnie jak przy wszystkich wykonawstwach DIY - trzeba robić z tego co się ma aby było w miarę tanio :) tak więc rurę masz; myślę, że Maxi Jet 1000 też się sprawdzi jako napęd.

Oringi z EPDM czyli takie jakie występują w asortymencie PCV doskonale się nadają do tego celu. jeśli będziesz zaślepiał rure śrubunkiem PCV, to on już jest wyposażony w taki oring. w wypadku sposobu opisanego przez Ciebie wyżej, taki oring o jakim wspomniałem równiez będzie dobry - należy tylko dobrać odpowiednio jego średnicę żeby spełniła ona warunek wykonalności takiego połączenia...

'...białe śruby..', to jak sądzę śruby z polipropylenu? ze stali nierdzewnej też będą się nadawać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tylko nadzieje że przy łączeniu śrubami nie będę musiał używać już oringu.

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie chcesz zastosować oringa, to pozostaje Ci wycięcie płaskiej uszczelki. zwykła guma nie nadaje się. w USA takie płaskie wycinają z gumy neoprenowej, to taki materiał, z którego robi się 'jelita' do pompy perystaltycznej.

guma EPDM jest odporna na większość chemikaliów w tym morskiej wody. można z tego materiału dostać również płaską uszczelkę...

p.s. wejdź tutaj http://www.barraquatic.com/ i kliknij Standard Skimmers - zobaczysz zastosowanie oringa w wersji połączenia rozłącznego, które opisałeś i ja również miałem na myśli :)

drugie zdjęcie od góry strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.