Skocz do zawartości
snochems

Dziura w koralu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po przeprowadzce, w w wielkim jak moja głowa koralu zrobiła się dziura... :/ Co mam z tym zrobić?  Da się coś jeszcze w ogóle zrobić czy już wyjąć?

 

IMG0594-1_qxnppws.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Lobophyton zrzuca skórę i będzie większy ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu ale jemu widać bebechy, nie wróży chyba to nic dobrego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia wygląda na korala skórzastego. Odciąć zdrowe końcówki i pofragować. Wątpię że to może pomóc, ale warto spróbować. Coś musiało pójść źle przy przeprowadzce. Szkoda takiego dorodnego korala. Napisz proszę kiedy była przeprowadzona przeprowadzka i jakie masz parametry w nowym akwarium i jaki masz litraż. Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij go sprawdź czy nie śmierdzi, jak śmierdzi to go wywal, ewentualnie zrób sobie szczepke z kawałka który wydaje się być zdrowy. 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lobo zawsze smierdzi :p


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dewoitine.roman napisał:

Ze zdjęcia wygląda na korala skórzastego. Odciąć zdrowe końcówki i pofragować. Wątpię że to może pomóc, ale warto spróbować. Coś musiało pójść źle przy przeprowadzce. Szkoda takiego dorodnego korala. Napisz proszę kiedy była przeprowadzona przeprowadzka i jakie masz parametry w nowym akwarium i jaki masz litraż. Pozdrawiam Roman

 

Hey przeprowadzka była w sobotę, od poniedziałku zaczyna dziwnie wyglądać. Sytuacja trochę dziwna, bo po przeprowadzce jak go włożyłem do akwarium to się pięknie napompował i porozwijał.

Litraż 800l

Parametry:

pH 7,6

No3 - 7ppm

Po4 0,39 ppm

Ca 1100 - wiem, że za duże ale po przeprowadzce musiałem na nowo skonfigurować komputer. Źle ustawiłem  program i dozowało za dużo Ca.

Kh 7,56

NH3 0

3 godziny temu, bober6662 napisał:

Wyjmij go sprawdź czy nie śmierdzi, jak śmierdzi to go wywal, ewentualnie zrób sobie szczepke z kawałka który wydaje się być zdrowy. 

Z tym wyjęciem to będzie problem, jest on przytwierdzony do sporej skały.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No to z tym Ca pobiłeś rekord tak jak ostatnio Sever z Kh :)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, fresz33 napisał:

No to z tym Ca pobiłeś rekord tak jak ostatnio Sever z Kh :)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

 

Zdaję sobie sprawę, ale wstałem o 5 rano tego dnia. Później cała walka z przeprowadzka, samo akwa to było wyzwanie bo ponad 300kg wagi plus do tego zrobić w domu cale orurowanie, powkładać wszystko, zeszło się do 5 rano, no i  niestety pomyliłem się w ustawieniach w IKS, wstaje o 10 a tu pompowało ciurkiem wodę z reaktora.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, snochems napisał:

Ca 1100 - wiem, że za duże ale po przeprowadzce musiałem na nowo skonfigurować komputer. Źle ustawiłem  program i dozowało za dużo Ca

Prawie trzykrotne przedawkowanie wapnia. Jest przyczyna. Jak napisałem poprzednio, odetnij zdrowy kawałek. Może się udać. Trzeba zbijać Ca w ośmiuset litrach to nie takie proste. Trzymam kciuki. Roman

ps. Opisz proszę w jaki sposób poradziłeś sobie ze zbiciem Ca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, snochems napisał:

Dam znać, narazie sam się zastanawiam jak to zrobic

Najprostsza metoda to podmianka na świeżą solankę. Ale z jaką częstotliwością to nie mam pojęcia. I nie wiem czy istnieje jakaś inna metoda obniżenia Ca. 

Koledzy potrzebna pomoc w temacie bo życie umiera. 

1. Jak często w tym przypadku można robić podmianki, na świeżej solance

2. Czy jest jakaś inna metoda na zbicie Ca 

3. Może podmiana większej ilości, ale żywej wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, dewoitine.roman napisał:

Najprostsza metoda to podmianka na świeżą solankę. Ale z jaką częstotliwością to nie mam pojęcia. I nie wiem czy istnieje jakaś inna metoda obniżenia Ca. 

Koledzy potrzebna pomoc w temacie bo życie umiera. 

1. Jak często w tym przypadku można robić podmianki, na świeżej solance

2. Czy jest jakaś inna metoda na zbicie Ca 

3. Może podmiana większej ilości, ale żywej wody

Roman, myślę, że będę robił podmianki wody i powoli zejdę do normalnego poziomu, takie nagłe skoki tez nie są dobre dla akwarium.

Teraz tak myślę... reszta korali ma się dość dobrze, zoa się ładnie rozkładają, euphylie się pompują.. Może po prostu był jakiś wypadek przy transporcie z tym koralem. Jest on przytwierdzony do około 30kg głazu, może jakoś ten głaz go przygniótł. 

Teraz pojawia się kolejny problem, zaczyna pokazywać się cyjano, załączyłem lampe uvc zobaczymy czy coś pomoże jak nie, będę musiał kupić jakaś chemie - to moja pierwsza walka z cyano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, snochems napisał:

to moja pierwsza walka z cyano.

Przykro słyszeć. Ale wysokie Ca na pewno odbije się czkawką. Jak nikt, nie da znać,  to ja bym podmieniał codziennie 5% świeżej solanki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dewoitine.roman napisał:

Przykro słyszeć. Ale wysokie Ca na pewno odbije się czkawką. Jak nikt, nie da znać,  to ja bym podmieniał codziennie 5% świeżej solanki. 

Racja, ale kompletnie nie wiem, w która stronę iść. Z jednej strony ok, mogę podmienić wodę, z drugiej myślę, ze mogę dość zaburzyć zaburzony już przez przeprowadzkę system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Matko 1100 mg/l Ca - masakra. 

Bez ostrych podmian nic z tego nie będzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, nanokaczor napisał:

Matko 1100 mg/l Ca - masakra. 

Bez ostrych podmian nic z tego nie będzie. 

Na nanokaczora można liczyć, jak na Zawiszy. Napisz ile i w jakich ilościach. Bo ja bym zaproponował codzienna podmianka 5%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Trudno coś doradzić bo ja takich przygód nie miałem. Jeszcze... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, nanokaczor napisał:

Trudno coś doradzić bo ja takich przygód nie miałem. Jeszcze... 

Och to prawo Merphiego. Najpierw Sewer z KH teraz snochems  z Ca. 

 Propozycja 5 % dziennie wchodzi w rachubę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja bym to zrobił bardziej radykalnie. Podmieniać na wodę która się miesza minimum 24 godziny. Pierwszego dnia 50% a potem raz dziennie 10% przez tydzień. Można by też pokusić się o wymianę 80% wody byle by nie była to świeżo zrobiona solanka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, nanokaczor napisał:

Ja bym to zrobił bardziej radykalnie. Podmieniać na wodę która się miesza minimum 24 godziny. Pierwszego dnia 50% a potem raz dziennie 10% przez tydzień. Można by też pokusić się o wymianę 80% wody byle by nie była to świeżo zrobiona solanka. 

Ok, ale trzeba by było przy 50% podmiance, przeprowadzić aklimatyzację ryb i korali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

No nie wiem. Kiedyś zrobiłem restart i po prostu przełożyłem skałę z koralami i ryby do nowego szkła z nową wodą [która stała jakiś czas] i było ok. Zawsze jak odłowie larwy krewetek to przenoszę je do nowej, świeżej wody bez aklimatyzacji i nie pamiętam żeby od tego zdychały. Ważna jest temperatura i to żeby nie było dużej różnicy zasolenia. Warto tu zaznaczyć że larwy są delikatne. Ogromne znaczenie ma filtracja biologiczna a w przypadku akwarium morskiego ogromną rolę stanowi skała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W wodzie i tak w zasadzie nie ma za wiele bakterii a przynajmniej jest ich zaniedbywalnie mało w porównaniu z tym co żyje na powierzchniach zanurzonych w wodzie w tym na żywej skale, która ma bardzo rozwiniętą powierzchnię. Woda morska to wodny roztwór soli. Jeśli stężenia wszystkich składników i temperatura są identyczne to wszystko powinno być ok. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, nanokaczor napisał:

W wodzie i tak w zasadzie nie ma za wiele bakterii a przynajmniej jest ich zaniedbywalnie mało w porównaniu z tym co żyje na powierzchniach zanurzonych w wodzie w tym na żywej skale, która ma bardzo rozwiniętą powierzchnię. Woda morska to wodny roztwór soli. Jeśli stężenia wszystkich składników i temperatura są identyczne to wszystko powinno być ok. 

Czyli osmoregulacja nie będzie zachwiana, ewentualnie mały dyskomfort wystąpi u ryby w wyniku różnicy stężeń i poszczególnych składników.To samo chyba dotyczy gdy przeprowadzamy kurację przeciw pasożytom skórnym w słodkiej wodzie gdzie przetrzymujemy kuracjusza od 30 sekund do dwóch minut. W takiej kuracji ważna jest temperatura by była taka sama co w akwarium lub kwarantannie.  Ryba ma się dobrze a pasożyty nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.