Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem glon tak, ale cheatomorphe - to prosty glon który nie ma korzeni i wije się w takie kulki spagetti. W piachu nie grzebie, a sumpa ze światełkiem można pięknie wykorzystać. Da dodatkowe schronienie malutkim organizmom a'la kiełze.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr zalezy od skaly ilosc zwierzat, w 3 dostawie, dostalem kilka kg skaly i znalazem okolo 10 wezowidel, duzo roznych slimakow no i oczywscie dzikich krabow i sporo koralowcow, w sumpie z tych kawalow powylazily setki malych robali, zaczely sie mnozych tak, ze w dzien lazily nawet po szybach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr Jan Rogalski: Wyszly z czasem ze skaly. Z tym, ze u mnie tak jak od poczatku pisalem, nie ma nawet jednej ryby i karmie mrozonym planktonem. Nie szczepilem niczym akwarium, ani nie dodawalem skaly od kogos czy tez piasku. Wszystko ze sklepu.

ZiZi: A jak dlugo u Ciebie byly w tak ogromnej ilosci?

Chodzi w tym wszystkim o to, zeby duza ich ilosc byla przez caly czas. Jezeli taka roznorodnosc utrzymuje sie Tobie przez caly czas to super :p

Acha. Ja nie wyrzucalem nic oprocz dzikiego krabika, ktory jeden mi sie trafil. Wszystko co na skale bylo, to wszystko w akwarium jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byly przez 2-3 miesiace i populacja rosla, potem wrzucilem tam ryby i kraby, pojawiaja sie tylko juz w nocy, kiedys na jedej szybie lazilo ich z 100 glownie rozne kielze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem, moze mialem pecha.

Pytalem o to mikro-zycie w konteksie ew. zalozenia u siebie takiego nano ok.40L bez odpieniacza, z samym DSB i kalwalkiem skaly jako filtracja

Dobre swiatlo PC .... i jakis twardziel :p

Bo w tej 150`tce, zeby jakies sensowne DSB zrobic, to trzeba byloby caly sump przerabiac, a w zasadzie robic nowy.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz testuje filtr xseniowy :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Piotr przy likwidacji akwarium wężowidła miałem praktycznie wszędzie w każdym zakamarku w każdej pompie po prostu plaga, tak tylko działo się to w 5 letnim zbiorniku.

Ja ci powiem tak, u mnie wybór padł na DSB muszę tylko jeszcze pomęczyć @smk i @Stani wypytać ich o szczegóły i zakładam

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 150`tce na pewno bede mial glony (od Rebcia, jak uzyczy:))

Na DSB mam za malo miejsca.

Ale tak sobie pomyslalem, ze w ramach eksperymetnu zrobic takie male nano - jak pisalem wczesniej.

Na razie to akwa robi za basen dla wezy, ale jakby tak poszlo bez dopieniacza, to jakas pokrywe bym do tego dorobil i byloby git.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumie wielkosc DSB powinna wynosic ok 1/3 powierzchni dna glownego baniaka??


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okolo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby cale dno (malego nano) bylo DSB to co? Zle bedzie?

Bo tak planuje w tym nano 40L.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr - podejrzewam, ze niepotrzebny bedzie odpieniacz.:p


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie chcialem bez odpieniacza.

Zeby bylo max. ciche i compaktowe, tj. bez zadnych wystajacych rzeczy typu pompka powietrza itp.

Tylko kabelek do zasilania.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat, czy zastosowac martwy corali czy moze zywy piach z worka. Niby reklama obiecujaca, masa bakterii(chyba przetrwalnikow), ale zastanawia mnie, czy nie jest jednak za drobny... Wiadomo w komorze bedzie spory przeplyw, czy nie bedzie zamiatalo piasku? Czy przy dsb zastosowac takie przegrody jak dla MM?? W piatek rozrysuje nowy sump do oceny.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech mi ktoś powie, czy to DSB działa tylko na zasadzie "utylizacji" detrytusu? Czy ma sens robienie czegoś takiego w zbiorniku na bypassie, gdzie nie gromadzi się żaden syf na dnie? Pytam bo właśnie w ten sposób funkcjonuje u mnie refugium i ciekaw jestem, czy dodanie tam DSB nie będzie wywalaniem kasy.


________________________________ korale koloru koralowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja też mam małe pytanie, czy DSB w jakis sposób wymienia się po pewnym czasie , jak np MM po 2 latach ?.

I czy ten produkt bedzię właściwy do DSB

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_580&products_id=4720

czy ten

http://www.erybka.pl/product_info.php?products_id=492&osCsid=7098046d94424f085d0b7ec2b1686fa7

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman, cos mi ten drugi link nie dziala. A u Ciebie dziala?

Kopiowales ten link? Po "www" jest slesh "/" ?

Dziwne


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Coś mi się zdaje że "ktoś" "coś" automatycznie ustawił żeby produkty tego sklepu nie pojawiały się tutaj- szkoda bo chodziło mi tylko o porównanie tych produktów a nie firm kótre je oferują.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nam sie tamat rozwija!:p

@Nowy

Im drobniejszy piach tym lepiej. Podaje sie, ze wlasnie taki od 0,1 do 1,2 mm jest odpowiedni. Nad DSB powinno przeplywac kilka cm wody o rownomiernym ale dosc silnym pradzie.

@San Miguel

Jezeli Twoje refugium Cie zadowala to nie zmieniaj dzialajacego systemu.:D

Przy silnym pradzie zawsze dostanie sie detrytus (dla wiekszych konsumentow) i NO3 i PO4 (dla nmiejszych) do DSB.

Jestem raczej zwolennikiem jak najprostszej filtracji. Mam na uwadze, ze jezeli cos bedzie nie tak to przy kilku roznych filtrach nie znajde przyczyny.

Jezeli stosujesz jakas inna filtracje (np.glony ktore sie wyrywa) to usuwasz bezposrednio pozywienie potrzebne naszym bakteriom w DSB. Ich rozwoj bedzie wstrzymany. To znaczy, ze dwa rownolegle dzialajace filtry wcale nie beda lepsze czy sie uzupelnialy, tylko beda sobie wzajemnie "kradly" pokarm.

@Roman

DSB bedzie trzeba prawdopodobnie uzupelniac. Poniewaz bakterie wydalaja CO2, zmienia sie tez pH powodujac rozpuszczanie sie Ca. A wiec piachu bedzie coraz mniej. Oczywiscie nastepuje to powoli i calkowicie nie uzupelni Ca w akwa z twardymi.

Wydaje mi sie, ze gdyby tego piachu wystarczylo np.9 kg to kupilbym ten "zywy". Jezeli potrzeba wiecej to chcac poczynic oszczednosci, dalbym drobny martwy na spod i gorne np.2 cm zainfekowal piachem z akwarium majac nadzieje na szybkie rozmnozenie sie fauny.

I jeszcze jedno. Od kilku lat nie stosuje DSB ale tylko dlatego, bo to stalo sie w moim przypadku niepotrzebne. Byc moze czesc wiadomosci na ten temat zapomnialem, dlatego zgodnie z nasza stara zasada "zawsze sprawdz wypowiedzi tylko jednej osoby" nie wierzcie mi tylko poczekajcie na inne, uzupelniajace odpowiedzi:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

Moje refugium działa w dość nietypowy sposób. Woda pompowana jest z sumpa do osobnego zbiornika gdzie cyrkulacyjna miesza spagetti. Nie dostaje się tam żaden detrytus bo przepływ jest bardzo mały (powiedzmy 50L/h) No i tak się zastanawiam, czy z w takim przypadku DSB zda egzamin. Chyba w jakimś tanku miesiąca na reef central koleś miał zrobione w ten sposób DSB ale nie wiem, czy leciał tamjakiś syf. Tak więc pytanie nadal aktualne, czy ten rodzaj filtracji wyciągnie z wody NO3 czy tylko zapobiegnie jego powstawaniu przez neutralizację tego co pójdzie rybie spod ogona?:wink


________________________________ korale koloru koralowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SanMiguel

Trudno jest tak jasno odpowiedziec na Twoje pytanie. Wydajnosc jak wiesz zalezy od predkosci przeplywu wody ale nie tylko. Wplyw ma oczywiscie objetosc podloza, jego "ziarnistosc", zawartosc zwiazkow organicznych i tlenu w wodzie itp.

Przeplyw 50l/h moze byc zbyt maly.

Z drugiej strony w "normalnych" filtrach nitratu, wode podaje sie kropelkowo. Wtedy powstanie dosc duza strefa beztlenowa ale ilosc przerobionych substancji bedzie tez o wiele mniejsza.

To jest filtr, ktory napewno spelnia swoje zadanie gdy nie jest zakladany jakos tak polowicznie. U jednego woda plynie za wolno, u innego powierzchnia lub glebokosc jest zbyt mala itp. Wniosek z tego, ze zmieniajac powierzchnie lub przeplyw wody mozna ten filtr regulowac.:p

@Nowy_zarazony

Co sie martwisz? daj na wierzch worek zywego i moze jeszcze litr lub dwa z akwarium zeby troche "robaczkow" tez bylo i po sprawie.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie ostatnio znalazlem taka strone amerykanska gdzie jest sporo FAQow na bardzo rozne tematy. ja podpytalem o DSB i podziele sie odpowiedziami moze ktos cos skorzysta. oczywiscie przyklad jest robiony podmoje konkretne akwa ale jest kilka informacji ogolnych. adres strony to WetWebMedia.com

, polecam zajrzec w wolnej chwili. milo by bylo jakby sie ktos odniosl do tego

Hello

<Dzien dobry Lukas, Mich here.>

This is my first e-mail to you. I'm writing from Poland.

<Welcome!>

I have a 600 liters reef aquarium and I just started my DSB in sump. It measures 50cm X 40cm and the sand is 8.5 deep (size of aquarium is 160cm x 60 x 60)

<Very nice.>

and my question is: does the lighting above DSB have any influence on it.

<Oh, yes, of course.>

Is it bad or is it maybe worthwhile to light.

<Depends on what you want to do. You can have a DSB for NNR that does not have any lighting. If you want a refugium to grow macroalgae you will need some kind of lighting, though, it can be minimal.>

if it is good what kind of light do you recommend- I'm thinking about two T5 24w - I want to put some propagated corals in sump to grow in peace.

<If you want a place to grow out photosynthetic corals you will need lighting. The two T5 would be fine for macroalgae but you may need more than what you have depending on the corals you are trying to propagate. Give it a try, you could always add more lights with the T5's. I think the T5's are an excellent place to start. There are many FAQ's on coral propagation. Could start here and continue with links in blue: http://www.wetwebmedia.com/corlpropfaqs.htm >

I know it's lot of thinking but I hope you will help me

<Will most certainly try!>

I think I have too much nitrates in my system

<Have you tested your levels?>

so I would like to reduce them by DSB.

<Excellent!>

So if I want to use it for NNR and don't want to have any

macroalgae but still have some light for soft corals propagation at first,

<You can do this. Macroalgae would also help with NNR.>

I will light the DSB in that case would it be bad for it?

<No, Not bad.>

or it makes no difference if there will be no alga.

<You can light it, but it is not required if there are no corals or algae present.>

any animals you recommend for DSB, some sea stars etc...?

<Nothing you need to purchase, life will self seed from your live rock...you have live rock correct? -Mich>

Yes I have 80kg of live rock in show tank.

<Glad to hear!>

But in the sump I have just few very small pieces, is it necessary to put some more in the sump?

<You can, but is not necessary.>

Won't it "destroy" the surface of dsb that I think is very important.

<No. It is not the surface of the DSB that is critical, the DSB works as a whole. The surface is important, but the depth and the grain size are equally or more important. You may want to consider a book titled "Reef Invertebrates" by Anthony Calfo and Robert Fenner. The first part of the book does an excellent detailing such living filters.>

Ohh and what about the circulation above the dsb. Should it be strong?

<No, is not necessary for just the DSB. If you decide to propagate corals in this area you will need some good circulation. Mich>


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.