Skocz do zawartości
hex222

Mały zbiornik FO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Aktualnie prowadzę LPS-ową kosteczkę 65x65x55h z panelem 15 cm.

Bardzo chciałbym spróbować zbiornika FO.

A więc zbiornik będzie do zmiany ale pozostanie w tych samych rozmiarach aby podniosę wysokość do 60 cm ( więc będzie 65x65x60h - 250l )

Sump... hmm i tu mam dylemat bo do dyspozycji pod akwarium mam ok 55cm x 55 cm x 80 cm h .Więc sump może być 55x55x40-45cm h .

Żeby zapewnić jak najlepszą filtrację chciałbym zrobić miejsce  w sumpie na ok 15-20 l siporaxu i kilka / kilkanaście kg  żywej skały. Do tego mam mały rektor BP Skimz.

Jako odpieniacz chciałbym użyć Deltec 1500i : https://erybka.pl/product-pol-16640-Deltec-1500i.html

Jako obsadę widziałbym 3-4 Chromis Virdis  + 3-4 Anthiasy + Hetodon Auriga + Centopyga Loricula + MAŁY Pomacanthus Navarchus ( marzy mi się taki ustnik i liczę się z tym że będzie trzeba go sprzedać za jakiś czas ) 

Skała do akwarium jakiej chcę użyć to kilka kg Real Reef Rock w formie gałęzi - http://korale.pl/real-reef-rock-galezie.html

Co myślicie na temat filtracji. Da to radę czy będzie słaba. ( wiem że obsada jest spora ale w końcu to FO ) 

Sump jaki mi przychodzi do głowy żeby to wszystko zmieścić to jedynie coś takiego: ( Proporcje nie odzwierciedlają wielkości komór. Spływ , rewizja i powrót będą akurat nad odpowiednimi komorami w sumpie ) :

 

sump.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, hex222 napisał:

Bardzo chciałbym spróbować zbiornika FO

Witam. Zbiornik FO, Bardzo fajne ryby można trzymać, takie które nie można mieć w akwarium z koralowcami. 250 litrów trochę mało. W takich zbiornikach, które nie mają korali, akwarium musi się obronić poprzez nietuzinkowy aquascaping. Ryby muszą się gdzieś schować. Ułożenie aranżacji poprzez ułożenie gałęzi będzie mało efektywne. Ułożenie skały w bryły będzie lepszym rozwiązaniem, można w tych bryłach za pomocą młotka i dłuta porobić dodatkowe groty. Ryby za to Ci podziękują. Drugą zaletą dużej ilości skały to jego filtracja. By nie zarastały glonem wapiennym, wystarczy wpuścić jeżowca. Co do ustnika navarchus dorasta do 25 cm. Za to masz wielki wybór w ustnikach karłowatych. Do typowych ryb które się trzyma w FO to rogatnica Balistes bursa dorasta do 15 cm bardzo ładna. Najeżkowate Chilomycterus antennatus dorasta do 15 cm, spokojna i łatwa w utrzymaniu. Do tak dużych ryb aż się prosi o skrzydlicę. Co do dopieniacza to b. dobry wybór, co do sumpa to trochę nie tak. Ciężko będzie je eksploatować. Nie będziesz widział co się dzieje za przegrodami z tyłu. Najlepszym rozwiązaniem będzie złoże DSB I Refugium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dewoitine.roman napisał:

Witam. Zbiornik FO, Bardzo fajne ryby można trzymać, takie które nie można mieć w akwarium z koralowcami. 250 litrów trochę mało. W takich zbiornikach, które nie mają korali, akwarium musi się obronić poprzez nietuzinkowy aquascaping. Ryby muszą się gdzieś schować. Ułożenie aranżacji poprzez ułożenie gałęzi będzie mało efektywne. Ułożenie skały w bryły będzie lepszym rozwiązaniem, można w tych bryłach za pomocą młotka i dłuta porobić dodatkowe groty. Ryby za to Ci podziękują. Drugą zaletą dużej ilości skały to jego filtracja. By nie zarastały glonem wapiennym, wystarczy wpuścić jeżowca. Co do ustnika navarchus dorasta do 25 cm. Za to masz wielki wybór w ustnikach karłowatych. Do typowych ryb które się trzyma w FO to rogatnica Balistes bursa dorasta do 15 cm bardzo ładna. Najeżkowate Chilomycterus antennatus dorasta do 15 cm, spokojna i łatwa w utrzymaniu. Do tak dużych ryb aż się prosi o skrzydlicę. Co do dopieniacza to b. dobry wybór, co do sumpa to trochę nie tak. Ciężko będzie je eksploatować. Nie będziesz widział co się dzieje za przegrodami z tyłu. Najlepszym rozwiązaniem będzie złoże DSB I Refugium. 

Dzięki za Twoją opinię. Wiem że 250 l to trochę mało ale nie mam możliwości niczego więcej postawić. A czy możesz przytoczyć kilka gatunków ustników karłowatych? Co do najeżki to nie moja bajka i nie bardzo mi się ta ryba podobają ale rogatnica jak najbardziej do rozważenia. 

Co do mediów i obsługi sumpa to mam dostęp do niego z 3 stron więc chyba będzie można wygodnie to obsługiwać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, hex222 napisał:

A czy możesz przytoczyć kilka gatunków ustników karłowatych?

Ja mam centropygę bicolor. Dostępne są lub na zamówienie Centropyge argi, potteri, flavissima, heraldi, elbli, tibican, vrolikii, nox, multicolor, ferrugata, flavipectoralis, multispinis, flavicauda, fisheri, Jest też centropyge boylei która do tej poracentropyge boylei, przepiękny ustniczek.

C. BOYLEI.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dewoitine.roman napisał:

Ja mam centropygę bicolor. Dostępne są lub na zamówienie Centropyge argi, potteri, flavissima, heraldi, elbli, tibican, vrolikii, nox, multicolor, ferrugata, flavipectoralis, multispinis, flavicauda, fisheri, Jest też centropyge boylei która do tej poracentropyge boylei, przepiękny ustniczek.

C. BOYLEI.jpeg

Ok nie było pytania :) centropygi są mi znane :) Ale ze względu na terytorializm nie poszaleję :/ jadna i koniec tematu. Jak wspomniałem w pierwszym poscie planuję Loricula :)

Edytowane przez hex222 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie jeszcze nad filtracja. A mianowicie Zeomix z AF. Czy kamyki sprawdza sie w FO?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.