Skocz do zawartości

kaspy

Klubowicz.
  • Liczba zawartości

    495
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez kaspy


  1. Witam,

    Szukam zamiennika soli Red Sea Coral (Pro) - niestety z tego co widzę zniknęła z lokalnego rynku (UK) i nie mam doświadczenia z żadnym innym produktem. Czy ktoś może używał, zamienił i był zadowolony? Przez ponad 8 lat nie miałem z tą solą żadnych problemów. Okazjonalnie używałem wersji bez "Pro". Taka też może być.

    Pozdrawiam,

    K.

    Udało mi się znaleźć tą sól w refill-boxach, więc tymczasowo jestem ustawiony, ale chętnie poznam opinie o potencjalnych zamiennikach.


  2. Temat odgrzewany, ale nawet na dedykowanym forum nie widziałem właściwej odpowiedzi. Chciałem wymienić wentylatory w Metis Hyperion R2. Czy ktoś byłby tak miły i mógłby mi wskazać prawidłowe rozmiary, prędkość i rodzaj sterowania? Z powodu systemu mocowania lampy wolałbym uniknąć dwukrotnego zdejmowania i rozkręcania. Mój pierwszy strzał to byłby standardowy rozmiar 80mm i sterowanie PWM (taki wentylator chyba zadziała też ze sterowaniem napięciem?), na przykład taki:

    https://noctua.at/en/nf-r8-redux-1800-pwm

     

     


  3. Może nie zupełnie na temat, ale mam pytanie:
    Mamy testy różnych firm np na Ca, Mg lub kh. Czym się one różnią, czy tylko stężeniami reagentów, ilością badanej wody i zakresami barw na kartach kontrolnych (np testy na NO3 lub PO4)? Czy też różne firmy stosują różne chemiczne metody pomiaru zawartości danego jonu. Weźmy pod uwagę pomiar PO4 Salifertem, Dla mnie problemem jest trudne do zauważenia różnice w stopniu zabarwienia próbki, szczególnie poniżej 0,1 ppm. Czy test innej firmy na PO4(skuteczniejszy) jest oparty na innej metodzie pomiaru? A gdyby zastosować tą z Saliferta, ale dać probówkę w której słup badanej wody miałby np. 10 cm? Oczywiście wymagało by to zmiany stężeń, ilości odczynników i zmiany skali barwnej.
    Też szukałem lepszego testu na fosforany i ostatecznie kupiłem Hanna HI736. Trochę czasu upłynęło zanim zaufałem wynikom, ale teraz jestem zadowolony.

    Sent from my XT1635-02 using Tapatalk


  4. Ja użyłem takich diód:

    http://www.ebay.co.uk/itm/LED-Strip-220V-240V-IP68-Waterproof-3528-SMD-Rope-Garden-Decking-Kitchen-Lights/291821230513?hash=item43f1e699b1:m:m7tdWJQQsyb9s5HjSjjkxuA 

    Połowa reaktora jest zanurzona w wodzie, i od czerwca diody działają bez problemu. Oryginalne zakończenia były zalane silikonem i rozleciały się jeszcze zanim dobrze rozwinąłem taśmę. Wyczyściłem je dokładnie i zalałem żywicą światłoutwardzalną. Trzyma super, ale, na wszelki wypadek, tak oplotłem taśmę, żeby zakończenia nie były zanurzone w wodzie. 


  5. Odświeżam wątek - pod ponad 2 latach pracy, wymieniona pompa rozstała się z życiem w otoczeniu fajerwerków. Zaśmierdziało, zabulgotało i wywaliło korki. Przy świetle latarki zbadałem sytuację - dysza wejściowa wyleciała z pompy, prawdopodobnie pod ciśnieniem gazu bo po podniesieniu pompy ze środka wyleciała spora ilość (chlor i wodór z elektrolizy?). Śmierdziało tak, że trzeba było wietrzyć. Wewnętrzna powierzchnia komory wirnika jest wybrzuszona i otarta. Dno komory jest spalone. Łożysko częściowo uszkodzone. Co ciekawe, wirnik wygląda OK, nawet daje się obrócić. Pompę ostatni raz czyściłem miesiąc temu. Prawie cały czas stosuję skarpety filtracyjne, więc odpieniacz ma łatwą robotę.

    Drobnica rybna padła w ciągu pierwszej nocy. Większe ryby, poza jednym pokolcem, żyją i wygląda że im się poprawia, choć nadal wyglądają na przestraszone. Muszę ich szukać żeby sprawdzić czy żyją. Błazenki pilnują ikry pod ukwiałem. Ukwiały lekko przyklapły, ale nie ma tragedii. Korali nie ruszyło (ale ostatnio i tak marne były, bo się zrobił gąszcz i robiłem przesadzanie na niższe partie skały). Miksuję wodę z powietrzem w kominie i spływie otwartym na maksa. Światło na maksa. Wylot z powrotu na ścianę akwarium.

    Pompa od Laguny 9000 nie pasuje - jest mniejsza i lżejsza, również wirnik jest krótszy i ma mniejszą średnicę. Sprawdzę jeszcze Lagunę 11000. Przydałoby się kupić zapas skoro ta pompa nie wytrzymuje nawet 3 lat.


  6. Szukam lepszego zamiennika pompy do reaktora. W oryginale jest Aqua-bee 1000. Niestety ta pompa nie jest zbyt trwała - mam dwie sztuki i regularnie muszę wymieniać wirniki, bo ścierają się na ośkach. Czy ktoś stosuje jakiś zamiennik, który łatwo było zaadaptować do reaktora?

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk


  7. Myślałem właśnie o peletkach. Wcześniej miałem peletki w Deltec FR509, sklejały się w górnych partiach. Teraz mam TMC V2 i mimo potężnej pompy, mam problem z rozwarstwianiem się różnych gatunków peletek. W tym momencie na dnie mam warstwę Reefpearls, która ledwo się rusza, mimo, że zmodyfikowałem dyszę.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk


  8. Próbowałem ręcznie wyregulować reaktor. Na dłuższą metę nie ma szans. Za dużo zmiennych powiązanych ze sobą wzajemnymi zależnościami. Przez ciągłe wahania kH straciłem sporo korali. Odpuściłem. Kupiłem kontroler pH i pompę dozującą. Jedyny parametr który teraz koryguję to cykl pracy pompy na timerze.


  9. Joe's Juice na większe sztuki plus Wurdemanni na niedobitki załatwiły u mnie sprawę na dobre. Od dwóch lat nie widziałem żadnej "różyczki". Wurdemanni widuję bardzo rzadko. Najpierw miałem dwie sztuki, ale jak przestałem je całkowicie widywać (prawdopodobnie za sprawą żarłocznego kraba), kupiłem na wszelki wypadek jeszcze jedną.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.