Skocz do zawartości

tomaszmed

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez tomaszmed

  1. Mały upgrade zdjęciowy: pierwszy negliż. Krewecia jest boska, wyjadła wszystkie aiptasie. Czy ten czerwony osad to tzw produkty przemian metabolicznych z trąbki Zoa?
  2. tomaszmed

    waka z aiptasia

    Lysmata kuekenthali. Jedna zjadła wszystkie 5 aiptasii. Polecam. Teraz dziarsko panoszy sie na skale. Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
  3. tomaszmed

    Nowy sklep w Katowicach ?

    Veni Vidi Kupiczi na Powstańców 19 bardzo sympatycznie kompetentnie i wróżę nam długą współpracę Co najlepsze, na moim trakcie tramwajowym do ścisłego centrum mam już dwa bardzo fajne morskie sklepy (jeden na Wodnej). Dla nano podmiankowców dostępność RO i solanki w zasięgu kilkuset metrów to rarytas. Pozdrawiam i zapraszam bo warto. Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
  4. u mnie to samo. pomogl wiatrak i znowu pompuje:) Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
  5. tomaszmed

    Sposób na czyste szyby

    W mojej wcześniejszej 20stce szalałem z podmianami co tydzień i z osadem na szybach nie mogłem się uporać przez ponad 8 miesięcy. Teraz w 30stce w kaskadzie jest purigen, podmiany co miesiąc około 1,5 litra i świecę standardowo aktyniką i białym przez conajmniej 10godzin na dobę. Osad znikomy z rzadka zeskrobywany Po edycji: Wkładam ręce tylko w nietalkowanych rękawiczkach gumowych. Nie ma nic gorszego jak dawka potu zmieszanego z wszystkimi tymi substancjami powierzchniowo czynnymi, mydłem, pozostałościami po balsamach, perfumach, kremach, płynach do mycia naczyń i tłuszczu... Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
  6. tomaszmed

    Chłodzenie DIY - wiatraczek 12V

    Można i tak Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
  7. no właśnie dałem go w pierwsze wersji do przodu, ale dramatycznie zmniejszył przestrzeń widokową jak i "użytkową", dlatego wsadziłem w tył i ustawiłem trochę w skosie na dół, dzięki czemu jest cyrkulacja "obmywająca" całą skałę, a z tyłu zasysa kaskada. Co do rybki, to maleństwo, 2 cm, dojdą do niej jeszcze 2 maleństwa, plus krewetka i więcej nie planuję.
  8. Trochę dni minęło. Czas pouzupełniać dziennik. Nowi lokatorzy: Chromis viridis Euphyllia Rozgwiazd I rzut na całość z lewego boku Dodałem Purigen, odciąłem około 2 cm pasek gąbki z kaskady i w to miejsce go włożyłem płasko. Na tylnej ściane zawisła również Koralia 900. Z zauważalnych zmian, zielona trawa robi się powoli szara i zanika. Piasek w połowie akwarium już bielutki, ale przypuszczam, że to działalność rozgwiazda:) Małe pytanie: Co ile karmić rybkę i jaką ilością? kupiłem sekstet, nie chciałbym przesadzać z ilością karmienia. Pozdrawiam
  9. Zbiornik dojrzewa. PO4 zerowe. Inne testy porobię wkrótce. Aktualnie brązowy nalot na skale i piasku powoli zanika, jak na razie glony zielone i trawka choć nie tak mocno jak miałem kiedyś w przypadku 20stki. Na szybach sporadycznie kępki glonów. Dodałem kilka dni temu bakterie Microbe - lift Special Blend (12 ml). Poniżej kilka fotek: kilka takich różowych gumek mam w różnych miejsach, czy to gąbki? Czy z tych kulek mogą wyjść ZOA? dokumentacyjnie, zielenina. Jak muszynianka, zagazowało tak przed pokazaniem się brązowego nalotu Niestety. ale krewetka w planach. Te dwa ciemne punkty rosną, czy to coś koralopodobnego? W przyszłym tygodniu wkładam Purigen do kaskady. I prawdopodobnie Mitraxa z krewetką. Na razie nie podmieniam wody jedynie uzupełniam RO, salimetr wskazuje "zieloną" skalę. Pozdrawiam
  10. Trochę wezmę w obronę kolegę. Tak konsyliacyjnie. Ogrom wiadomości na forum powoduje kociokwik zwojów mózgowych, a biorąc pod uwagę okres realizacji marzeń posiadania akwarium z jakąkolwiek obsadą, nowicjusze zawierzają swoje zaufanie intensywnie i trochę afektywnie. Reakcja "opierduchy" jest typowa dla zamkniętych grup tematycznych, dla których wszystko odbiegające od przyjętej przez nie normy, wzbudza emocjonalne oburzenie, ale i reakcja na taką "opierduchę" jest równie książkowa i uzasadniona. (bunt, agresja) ot takie mechanizmy obronne, niekoniecznie konstruktywne. Proponuję, aby na takie nagłe sytuacje reagować z mniejszą dozą sarkazmu, ironii, w myśl zasady, że koncentrujemy się na eliminacji problemu, a później umoralniamy. Poza tym stopień wrażliwości ludzi na sytuacje kryzysowe jest bardzo różny dlatego warto czasami zachować, przesadną nawet, powściągliwość. Pozdrawiam, kolego nie załamuj się, miej wiarę w ludzi tu zaglądających. Czasami rubaszna maniera nie jest odzwierciedleniem prawdziwej pasji, która wszystkich tu łączy. Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
  11. Zbiornik dojrzewa. Małę aiptasie nie powiększają się, cały czas 2-3 mm.
  12. Moje sokole, aczkolwiek bardzo uzbrojone oko dostrzegło to: Tak jakby dwa ze skały wystają, jedna większa. Aiptasia? Do dnia dzisiejszego nie mam na razie zieleni, ani innych brunatnych. Dolewam codziennie 2 x rano i wieczorem RO do wcześniej zaznaczonego poziomu wody. Pozdr dopisek: o teraz zauważyłem więcej tego na skale w różnych miejsach, wszystkie nie większe około 3-5 mm.
  13. Deszczowa pogoda, myślę sobie, pójdę pooglądać nocne ledy... Dotarłem do Castoramy i wyszła z tej wizyty ciekawa instalacja: Sposób mocowania: nóżki przykleiłem do wierzchniej szyby dwustronną taśmą klejącą. Przy okazji lampa ze świetlówkami ładnie opiera się na LED'ach i już tak krzywo nie wisi. Cena listwy LED i zasilacza 75 zł. Pobór 1Watt.
  14. Dzięki serdeczne za słowa wsparcia. Dzisiaj sfociłem już bardziej uwidocznioną fakturę skały. Pełno "kożuszków" w wielu miejsach, aż mnie z ciekawości skręca co z tego wyrośnie. Jak na razie doświadczenia wcześniejszej kostki, pozwalają na racjonalniejsze podejście do pielęgnacji i hodowli. W tym odcinku 30litrów stawiam na majstersztyk biochemiczny. Życie wsadzę dopiero po całkowitym ustabilizowaniu parametrów. W związku z tym pytania: - jakie testy obecnie polecacie do wykonywania. - po cyklu zamierzam wsadzić w miejsce części gąbek w filtrze, purigen i chemi pure (good idea?) zbiornik zalałem żywą wodą i żywym piaskiem zapomnniałem napisać jaki to był, ale drobnoziarnisty to pewne Skała oczywiście odgazowana i oczyszczona (Erybka rulez ). Na razie uzupełniam RO, do podmianki nie śpieszno. Jedno jest niepodważalne: chlupot wody i aktynika poprawiają tak nastrój, że na zmiany pogodowe w naszej szerokości geograficznej nie ma lepszego antydepresanta! poozdrawiam.
  15. Witam po prawie rocznej przerwie. Dzisiaj zastartowałem nowy zbiornik 30l po aklimatyzacji (mojej ) w nowym mieszkaniu. Podziękowania ponownie dla Erybki w Zabrzu, przede wszystkim za tę niesamowitą skałę. Poniżej zdjęcia z "zalania" pierwszy żyjątek, pokazał się 30 minut po zalaniu.
  16. Witam w Nowym Roku. Kilka informacji, baniaczek śmiga, coraz mniej zielonych glonów, zauważyłem, że jeśli robię podmiankę wodą tylko z solą i jest to okolo 5 litrów to 1 - 2 dni po podmiance mam wysyp zieleniny na szybach akwarium. Natomiast jeśli jest to podmianka żywą woda z akwarium, lub nie więcej jak 2 litry wody słonej, to glony trzymają się w szachu. Dolewam też za każdym razem podmiany bakterii Nutrafin Cycle. Podmiany co tydzień. Zoanthus przyklejony do skałki, zaczął się dzielić, tu i ówdzie pojawiają się małe główki. Z przykrej informacji to to, że czerwony krabik nie poradził sobie z wylinką, zaczął na skale, wyszedł muszli, i musiał zlecieć ze skały na piasek i już tam biedak został. Natomiast zielony uwolnił się po 4 dniach od małża, wczoraj miał wylinkę dziarsko biega po skale i wcina zieleninę. W akwarium pojawił się nowy mieszkaniec: Po przywiezieniu całkowicie schowana, na drugi dzień i tak przez cały późniejszy czas wywija tymi swoimi pięknymi mackami. Mam pytanie, jak długo mniej więcej aklimatyzowałaby się Euphylia do nowych warunków? z tego co wyczytałem jej szybkie napompowanie napawa optymizmem? Pod skałą zamieszkała natomiast bladoróżowa rurówka. podniesiona do góry ładnie się otwiera. Zdjęcie wkrótce. Pozdrawiam noworocznie. ps, w nocy przyuważyłem małe krewetki na skale, wielkości ziarnka grochu. czy będą większe? chowają się przy świetle w dziurki w skale.
  17. Kraba (a propos nowego mieszkańca) dziabła małża, którą gdzieś wygrzebał... i nie chce puścić... co można zrobić? czy poczekać jak sobie krab sam poradzi? Pozdrawiam. ps glony zielone mniej narastają. Dolewam przy każdej podmiance Nutrafin Cycle.
  18. Hej dzsiaj kolejna porcja fotek. Oczywiście walczę z zieleniną... Pomaga gąbka zamontowana na metalowej rurce. Zakupione w Erybce. codziennie usuwam narosłą warstwę, z tego co widzę, jest jej stosunkowo mniej z dnia na dzień. Pewnego dnia górna skała była cała zielona, na następny dzień już "zczerwieniała". parapetówka Krab zapoznaje towarzystwo:) Szyszkę cieżko było mi umiejscowić. Ale w końcu znalazłem dziurkę w skale do której ją włożyłem, i przy okazji z boku ufixowałem mniejszym kawałkiem. Na razie się trzyma. i mój ulubiony mieszkaniec Ślimak wziął się ostro do czyszczenia skał i czekam jak wskoczy na szybę. obecna "instalacja" Polecam te regały z Ikea, przecena ze 159 na 119. solidne i ładnie się prezentują. Poza tym w koszach można schować dodatkowe wyposażenie do obsługi kostki.
  19. No to czas na kolejne fotki. aranżacja ze światłem w tle Aktualne ustawienie skały z mieszkańcami Zoa z E-Rybki Zabrze Aktynicznie Hellboy Ulubione miejsce kraba, szczyt skały. Po prawej aklimatyzująca się szczepka Zoa. Jak widać skała górna cała już zaczerwieniona. Dolna jakoś ma opory... ale to przez to, że w pierwszej wersji wsadziłem ją do kostki żywą warstwą do dołu. Dopiero pan z Erybki doradził mi jej odwrotne ustawienie i wreszcie wygląda ciekawie, i mam nadzieje, że również się zaczerwieni. Pytanie: Czy biały nalot na szybach akwarium "zje" rozgwiazda? planuję w przyszłym tygodniu taką zadomowić. Pozdrawiam.
  20. tomaszmed

    Nano Reef 30L

    strzel fotkę jak te małe aiptasie wyglądają? wypatruję sokolim wzrokiem czegoś u mnie, ale na razie dojrzewa i nic nie ujawnia się niepokojącego.
  21. no przedziału PKP nie chcę w nim robić, żeby było estetycznie to jakiś krabik, na tych półkach coś i ewentualnie krewetka. Myślałem nad Zoa i pewnym ukwiałem, który proponował mi Pan w erybce. Jakieś propozycje od speców tematu? poniżej bardzo poglądowa propozycja. Będę wdzięczny za uwagi ze wskazaniem:)
  22. Dokładnie tak;) dzięki i pozdrawiam.
  23. Kiedy kupowałem 20stkę nie wiedziałem, że taka mała różnica cenowa pomiędzy 30stką... W trakcie płacenia okazało się, że przez pechowy przypadek zapłaciłem cenę 30stki..., a że transakcja kartą w Polsce w wielu przypadkach nie jest odwracalna to pozostało mi jedynie wątpliwe zrozumienie i jakoś tak potraktowałem ten akwariumek serdeczniej "po przejściach" Co do tła, fabrycznie tylna ścianka jest już wyklejona od zewnątrz. W zasadzie nie robi to problemu, za akwarium zainstalowałem sobie kolorową lampę diodową rzucającą światło na ścianę, i co pewien czas zmieniające kolory pięknie kontrastują z tym blue. Jak będzie bardziej żywo w środku to zrobię kilka fotek lustrem.
  24. Witam wszystkich, po długim oczekiwaniu zalałem kostkę. To co widzicie poniżej to skała 2,6 kg, piasek średnioziarnisty i woda z z żyjącego akwarium, wszystko (poza akwarium) nabyte w Erybce Zabrze - polecam, świetna obsługa i rodzinna atmosfera. Z uwagi na charakterystyczny kształt skały: "SeaShoe" 1 zdjęcie z 1 dnia zaraz po zalaniu, drugie dnia następnego kiedy się już trochę odfiltrowało.
  25. tomaszmed

    Tutaj się witamy :)

    Witam wszystkich, od wczoraj posiadacz nano kostki Aquaela 20 litrów. Z bijącym sercem zaczynam. Pozdrawiam ze śląska Tomek.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.