Skocz do zawartości

lukasz_dyn

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    68
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez lukasz_dyn


  1. Po przeanalizowaniu tematu @bobek zacząłem się zastanawiać czy nie można by było w moim przypadku uniknąć problemu z wysokim podnoszeniem wody przez pompę. Wklejam dwa rysunki z moim projektem. Pierwszy na jednej pompie, drugi z dwoma obiegami. Nie jestem do końca przekonany czy to ma sens i jak to będzie w praktyce działać, ale koszty zakupu dwóch mniejszych pomp zamiast jednej dużej oraz ilości zużytej energii przemawiają za opcją nr 2.

     

    1.jpg

    2.jpg


  2. Jestem w trakcie planowania podobnego zaplecza połączonego z akwarium i pomimo, że akwarium mam w sporej odległości od sumpa to nie brałem pod uwagę rozdzielenia obiegu na dwie pompy. Jakoś wydaje mi się, że będą problemy z utrzymaniem poziomu w akwariach, działaniem dolewki, ale szczególnie stresowałby mnie brak pewności, że cała woda przechodzi przez poszczególne etapy filtracji. Może moje myślenie jest błędne dlatego proszę Ci napisz z jakiego powodu chcesz to zrobić w taki bardziej skomplikowany sposób? Może sam jeszcze zmienię koncepcję....


  3. Skoro szczepkarium i DSB jest wyżej niż akwarium to moim zdaniem woda z sumpa mogła by iść kolejno: szczepkarium, DSB, akwarium, sump. W taki sposób w DSB też będziesz miał zabrudzoną wodę np. po karmieniu korali, a znając życie prędzej czy później i tak będzie tam też pływała jakaś ryba. Sprawa z wystartowaniem bez akwarium też wydaje mi się prosta z technicznego punktu widzenia. Gorzej z dojrzewaniem...


  4. Ok przekonaliście mnie do powrotu co najmniej 32mm, ale pewnie zrobię 40. Spływ i rewizja 2x40 lub 2x50. Faktycznie dobrze by było na tym etapie wybrac już pompę obiegową. Przy maksymalnym założeniu cały system będzie się składał z akwarium, szczepkarium, sumpa, glonarium plus ewentualnie jakieś dodatkowe akwarium z błaznami . Litrażowo może to oscylowac w granichach 800-1500L. Jaką przyjąc wydajnośc wpadającą do akwarium głównego? 10x objętośc całego systemu to trochę przesada. Myślę o odpieniaczu w okolicach 6000l/h więc może dobrac też taką pompę która po stratach też tyle wody obróci? 

     

    PS. Idzie dostac zawór zwrotny bez metalowych elementów na takie średnice?


  5. Kamello90 wygląda na to że nie tylko my mamy wątpliwości co do wpływu grubości powrotu na wydajnośc pompy. Myślałem o założeniu otulin ze względu na pocenie się rur, ale argument o możliwości łatwej wymiany jest świetny!

    silvia chyba faktycznie będę się trzymał tego co założył sobie producent danej pompy. Orientuje się ktoś jakie są średnice wyjścia w pompach Jebao DCP-15000 i 18000?

     


  6. Witam serdecznie.

    Przymierzam się do zrobienia instalacji łączącej akwarium z zapleczem. Instalacja musi byc możliwie uniwersalna ponieważ nie znam jeszcze dokładnej pojemności akwarium i odległości podnoszenia wody. Przyjmując, że maksymalnie akwarium będzie miało ok 900L a sump będzie stał do 5m niżej jakie rozmiary hydrauliki byście proponowali?

    Na spływ i rewizję rozważam 32-40mm, ale najbardziej zastanawia mnie powrót. Z jednej strony wydawałby się że coś pomiędzy 25 a 32mm tylko czy przypadkiem zastosowanie mniejszej średnicy powrotu nie ułatwiłoby życia pompie obiegowej? (mniejszy ciężar wody do podniesienia, ale z drugiej strony czy nie większe opór??)

    Skoro kawałek rur będzie szło przez ścianę i posadzkę trzeba dac jakieś otuliny na rury?

    PS. Przepraszam za brak litery "ci"


  7. Witam!

    Będę składał tego typu lampę i poproszę o radę jakie ledy białe zastosować te 14-16 K czy lepsze będą 10-12 K zarówno dla oka jak i zwierząt.

    Czytałem ten temat głównie po to żeby uzyskać odpowiedź na ten temat. Niestety nie ma tu nic o potrzebach korali. Wszyscy tylko skupiają się na odbiorze wizualnym, a nie kondycji i wzroście korali.

    Z tego co wywnioskowałem z wykresów dla temp. 10 -12K i 14-16K lepsza dla korali będzie dioda o niższej temperaturze (wykresy takie same, ale niższe wartości). Chętnie jednak przeczytałbym jak jest w praktyce i czy faktycznie moja teoria ma sens.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.