adrenalina
Klubowicz-
Liczba zawartości
37 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez adrenalina
-
Szczoteczki kupiłem, będzie szczotkowane aż powoli dojdę do celu. Ze "Wspomagaczy" dolewam tylko micro - lift bakterie raz w tygodniu. Wybacz jak czytasz założone tematy to czytaj tam ze zrozumieniem. 1 temat, który założyłem rzeczywiście miałem problem bo to było w styczniu pierwsza styczność z morskim i ostatecznie zrestartowałem i udało się z tego wyjść. 2 temat to były same pytania, nie było tam pytań dot jakiś problemów. 3 Temat nie uważam, żeby glony były wtopą, glony praktycznie są w każdym zbiorniku, nie uważam że jest to problem - parametry mam idealne, zwierzęta żyją a ja mam cierpliwość i w końcu glony uciekną a ja pytałem się czy jest sposób aby to przyśpieszyć i czy w ogóle to zniknie, może tak powinno być. Więc czytaj najpierw ze zrozumieniem a potem "nie zmyślaj". Forum jest od pytań, dyskusji. Zazwyczaj jak nie znajdę odpowiedzi, która mnie usatysfakcjonuje to pytam, żebym mógł się dowiedzieć konkretnie. 1. Uwierz mi, nie pchnąłem się od razu ze zwierzętami. Czekałem na początku jak mi się parametry ustabilizują, potem wrzuciłem 3 małe ślimaczki i 2 kraby, potem czekałem miesiąc i dopiero błazenki jakoś nie dawno wrzuciłem We kwietniu zbornik wystartował błazenki są od niedawna. 2. Również nie robiłem podmian przez pierwsze 2 miesiące. 5. Raz w tygodniu leje micro - lift. Jeżeli chodzi o sól to używam Aquaforest Reef Salt - podobno jedna z lepszych soli. No i super, dziękuje na taką odpowiedź liczyłem. Normalną ! wg swojego doświadczenia Każdy piszę co innego a potem cisną na forum, że robisz tak a nie jak oni by chcieli. ehh Dzięki za odpowiedź, dużo już się dowiedziałem coś będę kombinował.
-
Filtr wewnętrzny, który jest w rogu ma tylko matrixa w środku, jedyna gąbka to jest przy pat mini, którą łatwo wyciągnąć i umyć no i wata filtracyjna w skimmerze, no to ją wyciągam wyrzucam i wsadzam nową. "ale dużo bzdur jest mówionych" A no właśnie to gdzie tu szukać informacji Mam mieszankę suchej skały razem z żywą dodatkowo jak startowałem po tygodniu miałem bakterie z dojrzałego sumpa, które dolałem do akwarium. Jak jeszcze nie było tak mocno zaglonione tak własnie zrobiłem, że wrzuciłem dwa krabiki i małe ślimaki, potem mówię aaa wrzucę dwa błazenki i bum glonostad. Okej dzięki za info !
-
Zaczynam powoli stwierdzać, że błędem jest w ogóle o coś pytać i dyskutować. Zawsze staram się rozmawiać na forum w sposób spokojny, podziękowałem w co najmniej dwóch postach o rady, stwierdziłem że już wiem co robię a dalej tu na mnie jakiś najazd jest. Czy pytając się o coś już nie można skorygować czegoś własnym doświadczeniem ? Tylko trzeba przytakiwać jezzz. Jeżeli od innego akwarysty słyszysz inną poradę no to chyba dobrze na ten temat podyskutować za i przeciw. Nie raz w tym samym temacie na tym forum dwóch pisało mi dwie różne sposoby walki z czymkolwiek. Czasami wydaję mi się, że pomoc komuś na forum to jest bardzo ciężki chleb i trzeba za to wynagrodzenie dostawać. Tak jak powiedziałem, z góry dziękuje tym co chcieli normalnie mi pomóc, wiem już mniej więcej co począć i nie, nie szukam problemów na siłę tylko wskazuje te, które już są. Innym przykładem są "filtry" przeleciałem tutaj tematy, posty, na youtubie i z tymi filtrami jest tak, że prawie każdy jest odradzany do morszczaka. Kubełek nie bo jak prąd siądzie to będzie gniło, albo syf potrafi wrócić przez rurki do akwarium. Wewnętrzny nie, bo nie powinno się. Kaskada też była odradzana dla zasady.
-
Zmniejszę czas świecenia, spróbuję mechanicznie ściągnąć glony (jakąś szczoteczką może) i przystopuję z podmianką i zobaczymy co dalej. Jeżeli chodzi o bakterie no to leje wg instrukcji zazwyczaj, leje ok 10 ml. Jeżeli chodzi o filtr to zamiast tych filterków zastanawiam się nad zmianą na Oase FiltoSmart, na prawdę chcę uniknąć Kaskady a jeżeli chodzi o ruch tafli wody to cały czas jest cyrkulator odpalony i na prawdę wg mnie już mocno ona działa - no chyba, że się mylę to można dokupić drugi ale też dodatkowy ruch tafli wody robią te dwa filtry. Ja jestem jak najbardziej spokojny w wypowiedziach, jak ktoś normalnie ze mną rozmawia to odpowiadam normalnie. Ja tu piszę z pytaniami i problemami a nie żeby szukać "zaczepki". A nie lubią jak ktoś piszę nie na temat a jeszcze "atakuje" bezsensownie.
-
Tak, posiadam filtr, filtruje sobie sam
-
Super, gratuluje twojej kosteczki. Pewnie dłużej siedzisz, masz pewnie jakąś wiedzę nie zaprzeczam ale pisanie farmazonów i toksyczne zachowanie jest słabe. A to co raz częstsze na forach czy grupach FB. Jak widzisz ja jestem w pełni wyluzowany
-
Idź zobacz czy Cię nie ma na innym forum i nie spamuj głupotami
-
@Ariel Ok wstrzymam się z podmiankami na razie, wyczyszczę filtry i będę obserwował. Dzięki za rady
-
Przeczytałem, dowiedziałem się co trzeba ale oczywiście "stary" musiał swoje 5 groszy dodać i ponarzekać, zamiast coś konkretnego napisać. Jeżeli mam morszczaka i idę do sklepu z akwarium to chyba nie pytam o terrarium... Skoro mają parę akwarium, które są w dobrym stanie, ładne i zwierzęta żyją to skądś musieli wiedzę mieć. I właśnie przez takich jak Ty ludziom się nie chce pisać na forach, jeżeli masz problem, nie chce się "staremu" pisać to nie pisz, jaki problem ? Od tego jest forum, kto będzie chętny to pomoże a kto nie to będzie marudził, że ktoś ma problem. Człowiek swoją drogą szuka informacji ale czasami lepiej porozmawiać z człowiekiem i podyskutować
-
Tak myślałem, że znajdzie się w końcu jeden z takich postów/ludzi. Piszę na forum aby dowiedzieć się gdzie jest tu problem a tym samym porównuję różne informację kto jak prowadzi. Z tego co widzę nie ma złotego środka. Jeden mówi czyść gąbki 2x dziennie a w sklepie akwarystycznym mówią, że 1 w tygodniu czyszczenie gąbki to za często. Nie raz tutaj na forum jeden powiedział tak a drugi zaraz miał inne zdanie, staram się jakoś podsumować te informację i po swoim doświadczeniu tego co widzę u mnie jakoś dojść do złotego środka. Raz założyłem akwarium morskie, coś nie wyszło przez 3 miesiące, zrobiłem restart zrobiłem jak wszyscy powiedzieli, poszło lepiej parametry w porządku, życie jest.
-
Z media filtracyjnych no to mam we filtrze wewnętrznym matrixa, dodatkowo pat mini z gąbką i skimmer z watą filtracyjną w środku. Z tymi glonami po prostu chciałem poczekać, najpierw chciałem wrzucić zwierzęta później korale, no ale teraz dorzucę po prostu korale. Szeryf ?? Przepraszam pomyłka, żaden rak tylko dwa krab Mitrax i pustelnik.
-
Dlaczego mam dać gdzie indziej błazenki jak żyją, jedzą, pływają nie widać u nich żadnego problemu ? Staram się zbijać temperaturę jak mogę. Tak właśnie robię co tydzień, czyszczę ile mogę i dolewam bakterie. No3,No2,Po4 są po prostu na 0. Mam filtr kaskadowy, zmieniłem go specjalnie na filtr wewnętrzny (denerwowało mnie plumkanie a mam trochę krzywą szafkę) Nie mam odpieniacza gdyż jest to tylko 60l zbiornik, dlatego podmieniam co tydzień wodę i czyszczę co można. Zasolenie jak widać, wg strony i zaleceń jest prawidłowe. Z temperaturą chyba nie jeden akwarysta w lato ma problemy i próbuję ją zbić Powoli wrzucam zwierzątka jest krab, rak, 2 błazenki to, żeby światełko miały i żeby akwarium (bakterie itp) też przyzwyczajały się do naturalnego świecenia na codzień. "Jeżeli masz możliwość to załatw sobie żywą wodę z dojrzałego akwarium." W jaki celu? Parametry mam dobre a woda i jak zaczynałem zbiornik była trochę z dojrzałego akwarium. Absorber na fosforany jak PO4 jest na 0?
-
No dobrze, to czy jest jakiś złoty środek na usunięcie tych glonów ? Czy po prostu cierpliwość i częstsze czyszczenie filtrów ?
-
No nie wygląda to za fajnie ale z tego co czytałem, oglądałem to podobno to jest normalne podczas dojrzewania akwarium, że trzeba się przygotować na taki widok chyba, że ja tak mam. Co do poprzednich tematów, to chciałem nadmienić , że to jest drugie podejście tego samego zbiornika bo za pierwszym razem nie wyszło a teraz wyszło. Parametry są wklejone w pierwszym poście razem ze zdjęciem zbiornika. Czyszcząc za często gąbki nie usuwamy pozytywnych bakterii na nich ? To kiedy robić podmianki ?
-
Co tydzień podmieniam wodę i czyszczę filtry.
-
Witam, akwarium założone 20 kwietnia. Czytałem, że z początku podczas dojrzewania w akwarium może być bardzo dużo glonów i będzie niezbyt ładnie to wszystko wyglądać. Moje dwa pytania czy długo takie glony będą ? Jak można to przyśpieszyć aby zniknęły ? I co zrobić, żeby zniknęły. Na dzień dzisiejszy tak to wygląda.
-
Nie trolluje, tylko pytam o opinie. Przykład, byłem w sklepie akwarystycznym morskim to właściciel mówi, że nie leje żadnych bakterii zbiorniki żyją własnym życiem i mu to działa juz ileś lat, natomiast na forum piszą "lej bakterie, będzie git". Inny natomiast, dodaje jakieś inne specyfiki typu te co wypisałem, sypie tam wg instrukcji. Pytanie czy też mam sypać, lać coś czy dopiero jak parametry będą się psuć.
-
Testy mam, akwarium mi dojrzało, zwierzątka pierwsze wrzucone, temat czytałem. Pytam bardziej o opinie ludzi, bo co mi po testach do zwykłych bakterii typu micro-lift jedni to leja inni nie.
-
Witam, chciałbym zapytać was o to czy wspomagacie swoje zbiorniki czymś na co dzień? Typu Reef Mineral Salt, Strontium, Aquaflorin, jakieś bakterie. Jeżeli tak, to jak często i czym? Slyszę różne opinie na temat, czy coś suplementować czy nie. Pozdrawiam
-
Też nie do końca można tak zrobić W sklepie A pan mi powie, że najlepiej akwarium min 112l , najlepiej sump, żywa skała - a tu tak, miejsca na 112l nie mam więc cieszę się 60l na sumpa nie mam miejsca, żywa skała o wiele droższa i trudniej dostępna. Dlatego dobrze posłuchać paru ludzi i zrobić tak jak Ci to pozwala kieszeń, miejsca w domu i żeby to akwarium wyszło Ale co podstawy to podstawy do którego każdy musi się stosować nie ważne czy to duże akwa czy małe akwa, czy sump czy nie sump. W pewnym momencie jak czytałem, oglądałem filmiki na YouTube to wyszło, że żaden filtr nie może być do morskiego Kubełek nie, bo jak prądu braknie to będzie kłopot (w sklepie mają na kubełku), wewnętrzny też nie, bo gniją rzeczy w środku i trzeba kontrolować, na starych instrukcjach podanych się tutaj na forum napisane, że kaskada też nie. Więc zostaje tylko SUMP a jak Sumpa nie mogę mieć ? A w końcu jednak robią filtry do morskiego i ludzie zakładają na nich akwaria. Dlatego zadaje takie dosyć proste pytania , gdzie znaleźć odpowiedzi nie mogę, czy chociażby dobra siła, po czym poznać czy filtr jest okej (mam je 3 w sumie małe , na 50L powinno być okej xD ) Na wodzie demineralizowanej niby tez nie można a są ludzie co na nich robią. Tak, że tak można wymieniać Dziękuję za odpowiedzi, pozdro !
-
Też się naczytałem bardzo dużo, wszystkie tematy dla początkujących, tylko są szczegółowe rzeczy gdzie nie zawsze da się to wyczytać no i kolejna sprawa jak się jeździ po sklepach bądź innych akwarystach to tak na prawdę często są różne szkoły. Jeden co miał sklep akwarystyczny, profesjonalny powiedział mi np. że on się nie bawi w lanie bakterii , wrzucić żywą skałę bakterie z dojrzałego sumpa i powinna działać - natomiast w innym sklepie czy na forach mówią, żeby lać bakterie. Kolejna sprawa te filtry moje, tak jak napisałeś i tak jak mi powiedzieli w sklepie , są spoko tylko trzeba je kontrolować, żeby syf z jedzenia czy odchodów nie zapchał się i nie gnił w środku. No i często chciałbym też usłyszeć różne opinie, żeby sobie wszystko zgrać i na swoim doświadczeniu zrobić tak , żeby było idealnie. Co do restaru. Odpaliłem akwarium akwarium w styczniu na suchej skale, lałem bakterie co tydzień wg instrukcji. W lutym czyli po miesiącu woda mi zmętniała, dosłownie mleko. Wyczytałem, że pierwotniaki, cykl azotowy - nie przejmować się samo zniknie. Więc na poczatku się nie przejmowałem, lecz jak woda mętna była cały luty i cały marzec no to już coś nie grało. Zrobiłem testy, magnez miałem tak wywalony, że nawet nikt nie wierzył na forum, że taki mam. Wylałem tyle wody ile można, zostawiając trochę na dnie z 1cm, filtry zostawiłem, żeby bakterie były, wlałem świeżą wodę, po tygodniu kupiłem żywą skałę oraz pan ze sklepu dał mi muł ze sumpa i wlałem do akwa w raz ze skałą. Któregoś dnia miałem mętną wodę na jakieś 2, 3 dni i cyk krystaliczna woda. I tak na razie 2 tygodnie mija , myślę że idzie teraz w dobrym kierunku.
-
Przy nowym zbiorniku, jeżeli amoniak i azotyny rosną to chyba normalne ? Później będą chyba opadać. Mam bakterie Microbe-Lift Special Blend , które sobie czekają na te lepsze dni, no to chyba zacznę je od nowa stosować
-
Tak, miałem ten sam zbiornik tylko no niestety gdzieś musiałem zrobić błąd i nie wyszło. Od 20 kwietnia jest zrobiony restart. I tutaj jest właśnie do czego się odniosłem, co osoba to opinia Miałem kaskadę aquaella ale praca (głośność) mi przeszkadzała filtra i szukałem jakiś zamienników wewnętrznych i znalazłem ten narożny - napisane było, że do morskich też pasuje no i najważniejsze ma szufladki, które można zapełnić czym się sobie chcemy, dlatego tam wrzuciłem Matrixa, zastanawia mnie po prostu jego moc. Jeżeli chodzi o drugi filtr , kupiłem go i dorzuciłem z polecenia pracowników sklepów , jako że oni mają takiego filtra w swoich akwariach pomyślałem, że dodatkowa filtracja w postaci małego filterka będzie fajna no i dodatkowo mamy filtrację mechaniczną. Oczywiście jeszcze mam skimmera po drugiej stronie akwarium , który ładnie zbiera syf z powierzchni. Właśnie, zbiorniczek ma ok 2 tygodni. Czy przy wysokich amoniakach, azotanach nie umrą mi te zwierzęta po prostu? Robię testy co tydzień i powoli one mi właśnie rosną.
-
Witam, mam parę pytań, to co udaję mi się znaleźć na forum i w internecie to sobie odpowiadam natomiast jak jest parę różnych zdań różnych osób bądź nie ma konkretnej odpowiedzi to staram się pytać już ogólnie. Będę wdzięczny za odpowiedź. Zrobiłem restart, minęło 14 dni , po tygodniu do zbiornika wrzuciłem żywą skałę oraz mułek z wodą z dojrzałego już sumpa - wydaję mi się, że wszystko fajnie idzie bo woda jak zrobiła się mętna tak szybko przez noc zrobiła się ładnie krystaliczna. Pytanie 1. Na piachu zrobił mi się taki nalot brązowo, brunatny. Rozumiem, że to są okrzemki, które przy nowym starcie zbiornika się robią. Czy mam się tym przejmować albo czas zacząć coś robić przy akwawrium? (Na razie nic nie robię prócz dolewania wyparowanej wody) Pytanie 2. Tak jak wspomniałem wyżej, nie dolewam niczego (Pan w sklepie powiedział, że jak mam żywą skałę i bakterie z SUMPA, to żeby nie bawić się w bakterie) czy to to dobre wyjście ? Nic niczego nie lać ? Jeżeli jednak lać to od kiedy najlepiej i co w sumie ? Bakterie starczą , czy może jakieś środki typu SALF Pytanie 3. Kiedy zacząć podmieniać wodę? Wiem, że na początku nie podmienia się wody, tylko dolewa wyparowaną kiedy jest ten moment aby ją zacząć podmieniać ? Na razie zero życia. Pytanie 4. Nie znalazłem odpowiedzi w internecie czy na forum na temat świecenia. Mam lampkę przyznam się z aliexpress Spectra Nano LED 30w, którą świecę ok 10h zwykłym białym światłem (gdyż nie mam żadnego życia). W jaki sposób świecić i ile czasu jak już życie będzie. W sensie ile białym a ile czasu niebieskim. Pytanie 5. Posiadam filtr Eheim Aqua 160 Filtr wewnętrzny narożny wewnątrz szufladek Matrixa oraz AQUAEL FILTR WEWNĘTRZNY PAT MINI 400 czy takie filtry, filtracja wystarcza na zbiornik 50 Litrów ?
-
Stwierdziłem, że jeżeli jest już powyżej 1500, to nie ma sensu dalej mierzyć - potwierdza to , że po prostu jest go za dużo i potwierdza test z innego testera. Nie wiem co z Kh, zmierzyłem i taki wyszedł. Filtra nie mam, wodę mam RODI od znajomego, od którego kupuje w baniakach. Dodaje sól do nich tak jak w instrukcji opakowania soli , mieszam, zostawiam na 24h i podmieniam wodę. Sprawdzam spławikiem.