Skocz do zawartości

Letys

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Letys

  1. Cześć. AquaEl ma w swojej ofercie całkiem zgrabne lampki led. Czy ktoś z Was miał z nimi do czynienia? Chodzi mi o wymianę diód. Najlepiej na Cree ale temat jeszcze nie do końca zgłębiłem więc prosiłbym o fachową wypowiedź. Lampki miałyby oświetlać baniak 35x35x35cm. Szukam połączenia barwy zimnej białej + aktynika + coś nieco fioletowego. Każda lampka mogłaby świecić w innym kolorze. Opłaca się w ogóle bawić w coś takiego czy od razu szukać wykonawcy lampy led, który od początku dobierze odpowiednie diody? Piątka!
  2. Cześć. Temat odgrzewam. Stoi już kostka 35x35x35cm. Cały sprzęt kupiony. Chemia już czeka na odpalenie. Problem wciąż leży w oświetleniu. Zrobiłem tak jak radziliście. Postawiłem na dwie lampki AquaEl'a czyli łącznie 44W. Jako, że wciąż jeszcze mam aktywne dwa oryginalne baniaczki NanoReef30 to ukradłem z nich lampy w nocy żeby zrobić przymiarkę do nowej kosteczki (i tak też po likwidacji tych dwóch mniejszych miałoby pozostać). Jednak pojawił się dość drastyczny problem. Estetyka tak oświetlonej kosteczki woła o pomstę. Jedna taka lampka wygląda moim zdaniem bardzo przyzwoicie. Nie mniej jednak dwie obok siebie to już tragedia. Od tygodnia przeszukuję wszystkie internetowe sklepy akwarystyczne łącznie z Allegro w poszukiwaniu jakiejś lampy kompaktowej, którą mógłbym zamontować na baniaku o długości 35cm i kicha. Najmniejsze jakie znalazłem da się zamontować na baniakach o długości 40cm, a i rozmiar świetlówek dziwny przy takim układzie i nie wiadomo skąd wziąć później świetlówki na wymianę. Jeśli chodzi o lampy LED'owe to wszystko super ale nie znalazłem dedykowanych do takich szklanek, a jeśli już to jakieś DIY, których estetyka również nie powala. Macie jakieś propozycje? Proszę Was pomóżcie. Kobieta mi się niecierpliwi i nie ukrywam, że ja również chciałbym już mieć sprawy sprzętowe z głowy i pobawić się w zalewanie. Jeszcze raz sprecyzuję. Kosteczka 35x35x35cm, na tylnej szybie zamontowany FZN3 (więc już raczej nic dodatkowego nie da się wcisnąć), szukam oświetlenia, które mógłbym zamontować na bocznych krawędziach akwarium i miałoby odpowiednią moc przy bezproblemowym dostępie do wymiennych świetlówek/modułów. Liczę na Was. Pozdro!
  3. @bober6662: Karolu nie mowię tutaj o startowaniu ReefMax'a. Chodzi wyłącznie o start NanoReef 30. Rozkwit jakiego życia masz na myśli? Jest to tylko koncepcja. Do tej pory wystartowałem dwa identyczne baniaki na żywej skale i nie miałem problemu z jakimiś plagami, a i nie zauważyłem żadnych niepożądanych mieszkańców (wszyscy na gapę wyjechali ze skały podczas płukania jej przez kilkanaście sekund w RO/DI przed włożeniem do właściwego zbiornika). Jednak różnie to bywa. A biorąc pod uwagę fakt, iż nie chcę już z tego baniaka robić poligonu doświadczalnego i ma to być taki mały kolorowy cukierek mojej kobiety to wolałbym kontrolować sytuację od początku do końca. Czy w tej konkretnej sytuacji, która opisałem w pierwszym poście warto włożyć suchą skałę (naturalną) czy totalnie mija się to z celem i pakować tam żywą modląc się by nie przywlekła czegoś nieporządanego ze sobą? Czy dojrzewanie zbiornika będzie trwało tyle samo czy dużo szybciej pójdzie na żywej skale?
  4. Siema. Uwielbieniu do małych baniaczków nie powiem stop i za namową kobiety postanowiłem, że postawię kolejną (podczas gdy dwie obecne zostaną zlikwidowane, a w ich miejsce wejdzie ReefMax). Standardowo NanoReef 30. Ale mam ochotę na coś nowego i tutaj chciałbym się z Wami skonsultować w celu pozyskania informacji od bardziej doświadczonych Morszczaków. Jak duża będzie różnica podczas dojrzewania baniaczka jeśli zamiast na żywej skale wystartuję na suchej? Zainspirowało mnie nowe akwarium Seba i mocno zacząłem rozważać taką opcję. Cały baniak na pewno zostanie zalany wodą z działającego zbiornika. Do tego dozowanie MicrobeLift SpecialBlend (do zużycia buteleczka 118ml). Piasek żywy (nowe opakowanie) w przypadku suchej skały wrzuciłbym od razu, a do żywej po okresie 3-4 tygodni ze względu na wypadający z niej syf. Długość świecenia (standardowa lampka 2x11W 10KK i 20KK + mam jeszcze nierozpakowaną lampeczkę AquaEl Moonlight LED, która również będzie używana w tym baniaczku) jeszcze niesprecyzowana ale wydaje mi się, że w przypadku suchej skały możnaby świecić dłużej jeśli to miałoby pozytywny wpływ na rozwój. Jako maksymalną zaletę suchej skały widzę brak możliwości wyłapania nieporządanych gości, z którymi walka w trzydziestu litrach to jakaś katorga. Niższa cena również kusi. Więc jeszcze raz pytanie. Jak w tej sytuacji będzie różnił się okres i przebieg dojrzewania? Czy Waszym zdaniem nie opłaca się startować na suchej czy może jednak w przypadku takiej szklanki nie zrobi to różnicy albo może nawet zwiększy szanse na udany baniaczek? Czekam na Wasze odpowiedzi. Pozdro!
  5. Rozumiem. A czy z kolei na wcześniej przez kogoś wspomniany baniak nie 43l a 64l (40x40x40) te dwie lampki wystarczą czy już znowu byłoby mało i dwie sprawdza się tylko przy 43l? Może do 64l lepiej sprawdzałaby się taka lampa? http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Eco-System-Eco-lampa-4x8W/1802 Chociaż wolałbym pół na pół białe z niebieskim bo 3 do 1 to dla mnie zdecydowanie za biało.
  6. @Świrek: Podmianki swoją drogą ale już zauważyłem prowadząc dwie kosteczki 30l, że taki mały odpieniek może nie działa jakoś idealnie ale lepszy rydz niż nic. Jednak do tej pory używałem do nich napowietrzacza 150l/h więc pomyślałem, że do kapkę większej kosteczki przydałby się taki 300l/h bo te 150 tak pienią jakby chciały a nie mogły:P @lostdhar: Wszystko się zgadza z tym litrażem, tylko że 40x40x40 to już 64l i nie wiem czy nie trzeba by tu już myśleć nad większym odpieniaczem i czy komora filtra nie byłaby za malutka żeby pomieścić odpowiednią ilość waty i absorbentów. Nie mniej jednak w takim litrażu na pewno zamontowałbym dwie pompki cyrkulacyjne. Reasumując, wciąż nie mam jasnej odpowiedzi na temat oświetlenia. Cztery świetlówki 11W na baniak 43l wydają mi się lekką przesadą, ponieważ na dwóch takich nie tylko ja ale i wiele osób prowadzi z powodzeniem kosteczki 30l więc wydaje mi się, że dodanie kolejnej lampki przy zmianie 30l na 43l mogłoby być przegięciem w drugą stronę (za jasno). Czy jakiś doświadczony morszczak mógłby się wypowiedzieć w kwestii tego oświetlenia?
  7. Cześć. Przesiada na większy litraż wciąż w planach ale po drodze pojawi się kolejna kosteczka. Bo cóż odpowiedzieć kobiecie, która przywiązała się do naszych kosteczek i chciałaby mieć własną... Do rzeczy. Plan poszedł taki, że zrezygnujemy z baniaka, który znajduje się w zestawie NanoReef 30 i zamiast niego postawimy kosteczkę 35x35x35. I tu pojawia się problem. Czy zwykła lampka z zestawu (11W 10KK + 11W 20KK) wystarczy na taki litraż? Nie planujemy co prawda jakiejś mega wymagającej obsady ale też cięzko mi ocenić na starcie. Może kombinować z dodaniem trzeciej świetlóweczki AquaEl'a? Np. 2x 11W 20KK + 1x 11W 10KK? Nie za niebiesko? Drugim problemem jest filtracja i cyrkulacja. Nie chcielibyśmy montować w tej kostce panelu bo burzy to nasza wizję haha. Myślicie, że FZN-3 z purigenem 100ml, phosguardem 100ml, chemi-pure elite 20,15gr, czymś do filtracji mechanicznej (średnio byłem zadowolony z oryginalnej gąbki więc może polecilibyście coś lepszego?) i odpieniaczem skróconym tak żeby się mieścił w komorze filtra zasilanym napowietrzaczem 300l/h wystarczyłby? Do tego oczywiście pompa cyrkulacyjna. Ale tutaj już chyba nie Koralia Nano 900, a coś silniejszego prawda? Jakaś propozycja? Co w ogóle myślicie o tym pomyśle? Pozdro!
  8. Cześć witam. Czy mógłby ktoś z Gdańska polecić mi miejsce, w którym mógłbym zamówić baniaczek (prosty, bez żadnych udziwnień) z optiwhite? Oczywiście możliwie tanio. W zeszłym roku znalazłem zakład szklarski, który jako jedyny z kilkunastu, do których dzwoniłem zaoferował mi sklejenie akwarium z OW i ku mojemu zdziwieniu za baniak, który w sklepie roslinyakwariowe.pl został wyceniony na około 300pln pan postanowił skasować ode mnie... 50pln. Byłem mega pozytywnie zaskoczony do chwili, w której odebrałem ten zbiornik. Co prawda faktycznie było to optiwhite ale zbiornik był krzywo poklejony, ścianki nie przylegały do siebie idealnie na gładko a wystawały po kilka milimetrów z każdej strony (tłumaczenie szklarza: bo w akwariach to zawsze jest tolerancja do 4mm), wszędzie ślady silikonu, niby bezbarwnego ale smugi zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz baniaka były nie do przyjęcia (tłumaczenie szklarza: ale to wystarczy jakimś środkiem do szyb i szmatką przelecieć i będzie wszystko super). Skończyło sie tym, że nie przyjałem tego wyrobu. Także doświadczenie mam nieciekawe i bardzo nie chciałbym aby po raz kolejny się powtórzyło. Baniaczek nie ma być duży (jakieś 60-70l) i nie zależy mi na logo ADA na nim. Jednak chciałbym aby był równiutko i ładnie sklejony. Czy ma ktoś może namiary na takie miejsce? Pozdro!
  9. Napisałem, że cena ReefMax'a jest "o 550pln NIŻSZA" od ceny Blenny. Czyli świetlówki w ReefMax'ie do wymiany, a nie do dodania? Bo widziałem już sporo fotek takich baniaków, w których ludzie dodawali jeszcze dwie świetlówki oprócz tych oryginalnych. W ogóle jest już jakiś odpieniacz, który zmieści się w ReefMax'ie bez przerabiania panelu i wycinania dziury w pokrywie? No i oczywiście będzie lepszy od tego pierwszego. Np. taki Hydor SlimSkim (ten mniejszy)?
  10. Siema. Kilka dni temu podjąłem decyzję o przeprowadzce na większy litraż. 2x 30l już średnio zadowala i fajnie byłoby przesiąść się na coś większego. Do tej pory lecę na dwóch zestawach NanoReef 30. Pomimo tego, iż chcę przesiąść się na większy litraż to wolałbym raczej baniak bez sumpa oparty na panelu żeby małymi acz dokładnymi kroczkami dojść do wymarzonego wielkiego baniaka (snocho za n lat będziesz miał we mnie konkurencję). No i tutaj zaczynają się schody. Kupić gotowy zestaw czy bawić się w konstrukcję własnego? Nie chodzi mi tu jedynie o względy finansowe ale i estetyczne. Biorę pod uwagę ReefMax'a i Blenny. ReefMax'a używa sporo osób więc komentarzy z użytkowania udało mi się przeczytać sporo, co do Blenny jest dużo gorzej jeśli chodzi o bazę wiedzy na temat tego zestawu. Jakie są plusy i minusy? 1. ReefMax - zalety: - większy litraż, według producenta jest to 105l ale może ktoś mógłby mi powiedzieć jaka jest w tym pojemność panelu i czy to 40cm to odległość między bocznymi krawędziami czy odległość między tylną szybą a najbardziej wysuniętym punktem szyby panoramicznej? - przemaglowany przez wielu morszczaków więc chyba nie jest taki najgorszy - cena 550pln niższa od Blenny - pokrywa, która w moim przypadku jest konieczna gdyż w domu grasuje trzyletnia córka mojej współlokatorki i już wielokrotnie usiłowała "pogłaskać bąbelki" więc gdyby nie szyby nakrywowe to Ricordea miałaby adoratorkę - załączona grzałka 2. Blenny - zalety: - moim zdaniem większa estetyka wykonania, chociaż oba zestawy widziałem jedynie na zdjęciach więc w sumie gówno mogę powiedzieć na ten temat - z tego co czytałem o odpieniaczu w ReefMax'ie to wszyscy na niego nadają więc wydaje mi się, że ten Turboflotor Blue 500 znajdujący się w zestawie Blenny jest dużo lepszy - oświetlenie oparte na LED'ach więc mniej zużycia prądu Dodatkową zaletą obu zestawów, moim zdaniem jest brak pomp cyrkulacyjnych, co pozwoli na dobranie ich samodzielnie (ta od AquaEl'a wydaje się być sporych gabarytów i nie wiem jak z jej głośnością, a w przypadku tego baniaka raczej pokusiłbym się chyba o dwie mniejsze pompki, chociaż sam jeszcze nie wiem). Czy w tym momencie ktoś mógłby dodać jakieś zalety do któregoś z tych zestawów? Ja w tym czasie przejdę do wad. 1. ReefMax - wady: - beznadziejny odpieniacz (zdanie oparte na komentarzach użytkowników tego zestawu), który nawet ciężko wymienić na jakiś rozsądniejszy (jak już wspomniałem bawienie się w sump odpada, a i wycinania dziury w pokrywie również wolałbym uniknąć gdyż spadnie estetyka całości) - mniejsza estetyka wykonania (jak wyżej) - przeciętne oświetlenie wymagające rozbudowy (zdanie oparte na komentarzach użytkowników tego zestawu) 2. Blenny - wady: - wysoka cena (jak wyżej) - mniejszy litraż (jak wyżej) - nie mam informacji na temat wydajności oświetlenia i ewentualnej potrzeby jego rozbudowy ale widziałem już zdjęcia takiego baniaczka, nad którym nie były trzy lampki z zestawu a pięć takich - brak jakiejkolwiek pokrywy i w sumie nie widzę tu sposobu na jakieś estetyczne wykonanie takowej (nakrycie pleksą czy szybą nie wchodzi w grę gdyż mała może ja zsunąć i będzie jeszcze więcej problemu) - brak grzałki Dodatkową wadą, którą widzę w obu przypadkach jest fakt, iż oba baniaki są wykonane z float'a, więc jeśli już zamawiać baniak na wymiar to tylko z OW. No ale to tylko szczegół. Dodacie jakieś wady? Naprawdę decyzja sprawia mi spory problem i szczerze liczę na Waszą pomoc. Który zestaw jest lepszy? Czy lepszy efekt przyniesie zamówienie akwarium własnego projektu i skompletowanie sprzętu przy tych samych kosztach co kupno gotowego zestawu? Każde zdanie jest dla mnie bardzo cenne. Z niecierpliwościa czekam na Wasze komentarze. Piątka!
  11. Ok więc chcecie powiedzieć, że taki filtr ma możliwość pogorszenia jakości wody? Wydawało mi się, że już gorzej niż zwykła kranówa być nie może. No i pamiętajcie, że nie myśle o zastosowaniu tej wody do solniczki a do słodkiego.
  12. Cześć. Znajomy likwidował swój baniak i nabyłem od niego kilka rzeczy. Między innymi filtr RO/DI (1mikron, 5mikronów, węgiel, ro, di). Filtr, którego używam ma większą wydajność i jest nowszy więc nie przestane go używać ale ten kupiłem z myślą o podłączeniu go w celu dolewek/podmianek w zbiorniku słodkowodnym. Do tej pory (ponad półtora roku) prowadze naturalne akwarium z powodzeniem na kranówie (odstanej oczywiście) ale skoro już mam dodatkowy filtr to zastanawiam się czy nie pobawić się w automatyczną dolewkę RO/DI. Wszystko wydaje się zwykłe i logiczne aczkolwiek jest jeden problem. Nie mam miernika TDS więc nie wiem czy wkłady w tym filtrze wciąż są ok. Z tego co wiem to nie przeleciało przez ten filtr więcej niż 300 litrów ale to też nic dokładnego. Jak sądzicie? Czy nawet jeśli wkłady już powinny być do wymiany to woda będzie się nadawać zamiast takiej prosto z kranu? Chodzi mi o to czy wkłady po jakimś czasie nie robią się w jakiś dziwny sposób toksyczne, nie rozwijają jakichś grzybów czy coś. Ma ktoś może doświadczenie w tej kwestii?
  13. @aqua skalar: Nie mówię o ReefMax a NanoReef, różnica ok. 70l W przeciągu najbliższych kilku dni sprobuję przykleić od środka czarna folię, w nadziei, że przy pierwszej podmiance nie zejdzie. Wklejanie do środka szyby/pleksy/pcv czy czegokolwiek innego wciąż sprawia, że musiałbym pozbyć się mieszkańców baniaka na przynajmniej 24h, a niestety to nie wchodzi w grę.
  14. Wklejanie pleksy nie wchodzi w grę (szkoda mi miejsca w takiej szklance). Jakieś inne pomysły? Wklejał ktoś już folię od środka?
  15. @MR_CUBE: Sam posiadasz ten baniak więc skąd pytanie? Moim zdaniem ta szyba jest pomalowana. A nawet jeśli to jakaś folia to zdaje się być ona przyklejona na stałe. @inmar: Też przez długi okres upierałem się, że niebieskie jest idealne ale już mi przeszło i szukam czegoś nowego. Kolor moim zdaniem blady nie jest i jest ok ale chciałbym zmienić je na czarny, gdyż wydaje mi się, że czerń bardziej oddaje głębię. I szyby obrośnięte algami nie wchodzą w grę bo jakoś nie jestem tego fanem i przy każdej podmiance skrobię szyby.
  16. Cześć witam! Sprawa wygląda tak, znudził mi się niebieski kolor tła w moich baniaczkach NanoReef i bardzo chciałbym zmienić go na czarny (po wielu obserwacjach zbiorników tutaj na forum stwierdzam, że czarny kolor bardziej uwydatnia atmosfere w akwarium). No i teraz jak to zrobić? Czy moglibyście podpowiedzieć mi co byłoby najlepszym sposobem? Przyklejenie z tyłu (za akwarium) czarnego tła nic nie da, gdyż szyba jest pomalowana na niebiesko. Myślałem już o przejechaniu cienką warstwą czarnego silikonu po szybie (wewntąrz baniaka) aczkolwiek silikon długo będzie schnął, a ja nie mam gdzie przesiedlić zawartości zbiorników. Folia przyklejona od środka wydaje mi się kapkę nieestetyczna, jednak nie próbowałem tego sposobu więc to tylko domysły. Proszę pomóżcie! Z góry dziękuję za wszystkie rady! Piątka!
  17. Letys

    Skała - czy wciąż żywa?

    Dobra, dziękuję Wam za opinie. Tak zrobię.
  18. Letys

    Skała - czy wciąż żywa?

    Ok a może jeszcze mógłbyś mi podkręcić jakiś sposób na to "szorowanie"? Zwykłą szczotką? W solance czy w jakiej wodzie? Ptanie może i głupie ale to dla mnie mega istotne gdyż uważam ten zakup za super okazję dlatego chciałbym uzyskać z tej skały jak najlepszy efekt.
  19. Cześć wszystkim. Problem, który chciałem opisać jest dość nietypowy (a przynajmniej tak mi się wydaje). Wczoraj nabyłem za symboliczne piwo kawałek skały o super kształcie (jakieś 7kg). Jednak jest pewien problem. Nie wiem czy ta skała się nadaje. Poniżej szczegóły. 1. Do czego chciałbym wykorzystać skałę? Skała (po odrąbaniu kilku kawałeczków bo całość jest kapkę za duża) miałaby posłóżyć do startowania NanoReef 30. Użyłbym wody z działającego zbiornika i żywego piasku. Nie wiem czy tę skałę wciąż można nazwać "żywą", a te zielone włosowate glony kapkę mnie przerażają i dziwnie to wygląda. Ewentualne odrąbane kawałki skały o ile się zmieszczą mogłyby wylądować w komorze filtra razem z odpieniaczem, gąbką z oryginalnego zestawu, purigenem i chemi pure. Warto wkładać jeszcze te kawałki skały czy szkoda zachodu? 2. Jaka jest historia skały? Z tego co wiem to sprzedawca startował niewiele większy zbiornik na tej skale ale ostygł z zapału i przestał zajmować sie baniakiem. Kupił ja w ReefShop'ie i była "goła". Mowił, że pamięta jak na skale pojawiały się rdzawe osady (czy to okrzemki?), chwilę później olał sprawę i zaczęły pojawiać się te zielone włosy. Mówił również, że z powodzeniem trzymał w tym baniaku kilka pustelników i jakieś ślimaki. Dlatego nie wiem czy dojrzewanie kiedykolwiek się skończyło i właściwie jak dokładnie to przebiegało. Po tym jak olał dbanie o baniak wyciągnął skałę i wpakował ja do wiadra po czym zalał wodą z akwarium i szczelnie zamknał. Tak trzymał ją w stałej temperaturze pokojowej przez sześć miesięcy. Teraz posiadaczem tego "wiadra" jestem ja i ot cała historia. 3. Oto fotka skały po wyciągnieciu z wiadra (teraz nadal w nim leżakuje). Czy da się z nią coś jeszcze zrobić? Jeśli tak to jak mam przygotować ja do użytku? Czy wystartowanie na niej (bez żadnej dodatkowej skały) 30l będzie sprawą maksymalnie trudną? Jak pozbyć się tych wszystkich zielonych włosów (chyba, że to nic złego i samo zniknie, nie wiem)? Uprzejmie proszę Was o pomoc. Pozdrawiam. Michał
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.