Skocz do zawartości

Logar4

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    101
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Logar4


  1. Widać różnie to bywa... nasz nowy lokator to będzie (młody) rosyjski niebieski

    Akwa stoi na dość wysokiej szafce a dookoła nie ma żadnych innych mebli, ma koronę 10 cm, 8 cm nad wodą wisi lampa led (no i tu chyba tez będzie przeróbka ze względu na kota i nie będzie już wisiała). Oczywiście po bokach z każdej strony zostają mniej więcej 10-15 cm odstępy korona-lampa i dostęp tamtędy do wody.

    Zastanawiam się czy może przykryć całe akwa np. kratką rastrową (włożyć ją między tafle a lampę... ale czy to nie zasłoni zbyt dużo światła i czy będzie wystarczającym zabezpieczeniem ?

    może przykryć zamiast kratką zwykłym szkłem tyle, że pewnie przez parowanie i osadzanie się tam soli będzie trzeba to co chwila czyścić... i tez będą problemy

    no i nie wiem, co zrobić...


  2. Witajcie, z góry przepraszam jeśli nie w tym miejscu ale szukam morszczuków, którzy posiadają też… kota lub koty.

    W moim domu obok rybek morskich i korali zamieszkać ma w krótce ...kot.

    Akwarium morskie jak to zwykle bywa jest otwarte i tu pytanie do doświadczonych z oboma gatunkami ;) .., kombinować coś, jakieś przykrycie, kratka rastrowa czy może szczęśliwie koty nie lubią słonej wody ;) ?

    Każda wskazówka lub opowieść o akwarium morskim i kocie będzie mile widziana…

    Pozdrawiam

    Piotr


  3. przy okazji...

    Czy można bezkarnie zastąpić w zasilaniu lampy LED poprzez drivery zasilacz impulsowy ->zasilaczem transformatorowym byle by zgadzało się napięcie wyjściowe i moc? (nie dbam o gabaryty tylko o uniknięcie tego strasznego pisku z impulsowego)


  4. Jeśli już bardzo chcesz robić zabezpieczenia poszczególnych urządzeń to musisz dobrać je pod konkretne urządzenia. Inaczej zabezpiecza się silniki inaczej grzałki jeszcze inaczej oświetlenie. Należy w szczególności pamiętać o selektywnej ci zabezpieczeń, grupie itp itd. W mojej ocenie nie ma to sensu. Możesz zastosować esy ale raczej w roli wyłączników niż zabezpieczeń nadpradowych. Jeśli masz już w instalacji roznicowke to stosowanie dodatkowej tylko do akwa nie ma sensu. Rola roznicowki nie jest zabezpieczenie urządzeń a tylko zabezpieczenie ciebie.

    Wysłane z mojego SM-P605 przy użyciu Tapatalka


  5. W jaki sposob mierzyles prad ?

    VDR by mobile

    miernikiem BM189 (spreparowałem kabel tak by mieć rozdzielone żyły i dostęp do przewodu dla woltomierza i na jednej żyle zapiłem cęgi miernika i obserwowałem płynący prąd oraz jednocześnie drugim multimetrem [nie pamiętam modelu] mierzyłem napięcie). Zdjąłem w ten sposób charakterystykę prądowo napięciową starając się po trochu zatykać rurę ssącą aż do całkowitego zatkania. Potem liczyłem moc...

    A dlaczego pytasz ?


  6. VDR

    To zrób tak i zmierz prąd pobierany przez odkurzacz, potem odetkaj rurę i jeszcze raz zmierz prąd. Porównaj wyniki i policz w jakiej pozycji (zatkany, odetkany) odkurzacz pobiera większą moc.

    Ja to zrobiłem. Przy zatkanej rurze odkurzacz pobiera mniejszą moc co oznacza że jest mniej obciążony.

    Dlaczego śmierdzi i się grzeje i wreszcie może się "spalić"? No to ....proste, nie przepływa przez niego powietrze to go nie chłodzi.... resztę znasz ;)

    Ale pytanie było czy zdławione odkurzacze są z założenia obciążone mniej czy bardziej ?

    Odpowiedź - mniej !

    nie wiem jak z pompami wody... myślę że podobnie ale nie sprawdzałem.


  7. (...)Jeśli dławimy pompę ciężej ona pracuje, mocniej się grzeje i szybciej zużywa nie mówiąc o energii (...).

    mam wątpliwości co do tej teorii. Ja sprawdzałem kiedyś jak wygląda pobór prądu w silnikach z wentylatorami tłoczącymi co powietrze i przy tak zwanym "dławieniu" czyli mechanicznym ograniczaniu przepływu powietrza taki silnik pobiera mniej prądu a nie więcej. np odkurzacz jak go włączymy i zatkamy rurę to choć pracuje znacznie głośniej (co zwykle kojarzy się z większym obciążeniem choć tak wcale nie jest) to prądu pobiera znacznie mniej - mniej bo nie ma co tłoczyć/ssać jak pobiera mniej prądu to mniej się grzeje nie mówiąc już o energii.

    Nie sprawdzałem pomp wodnych ale sądzę, że może być podobnie. Może ktoś sprawdzał ?


  8. Odświeżę,

    mój nowy przyniesiony kilka dni temu ukwiał quadricolor w ciągu dnia (jak mnie nie było) szukał chyba dobrego, nowego miejsca, innego niż ja mu wybrałem :( (a ja naiwny pomp nie zabezpieczyłem nie spodziewając się wędrówek) no i został zmielony przez pompę. Prócz naprawdę niewielkich strzępów w pompie nic w akwa nie widać (woda klarowna, rybcie pływają, krewetki łażą…) na razie nic się nie dzieje. Myślicie, że powinienem coś robić czy porostu czekać i obserwować?


  9. faza realizacji....

    1. rysunek szczegółowy do cięcia na laserze

    2. już wycięty i uformowany stelaż z zamocowanymi wiatrakami - prototyp ;)

    jeszcze kabelki i zamocowanie na koronie i .....

    i już wszystko działa i utrzymuje temp śr. 25 oC [od 24,5 do 25.5] (sterowane czujnikiem temp z ARM)

    ps. bardzo dużo zależny od temperatury w pomieszczeniu i od wentylacji pomieszczenia.

    post-16012-0-28770700-1395082359_thumb.jpg

    post-16012-0-62076500-1395082473_thumb.jpg


  10. Nie wiem co Wy macie z tymi pompami - ja co prawda mam 12000 ale nie ma żadnych wahań - poziom w kominie ciągle stały. Nie ma znaczenia, piątek, świątek i niedziela, rano, w nocy popołudniu, nie muszę niczego regulować.

    no może masz stałe nie zmieniające się napięcie w gniazdku. Jak masz jakiś miernik lub lepszy UPS to podłącz do gniazdka i przy obserwuj jak się zmienia w ciągu doby (albo nie zmienia) napięcie. Jestem ciekaw czy są zmiany napięcia a DC12000 jest na nie odporna czy może jest jak ze wszystkimi pompami DC a Ciebie ratuje rewizja i nawet tego nie widzisz?


  11. Nie ma znaczenia czy to dzień czy noc, to jest pompa na napięcie stałe. Zasilacz ma za zadanie dostarczyć stabilizowane napięcie na poziomie 24V niezależnie od napięcia w sieci. Te zasilacze pracują na napięciu sieci od 100-240V. Możliwe że te chińskie zasilacze nie wyrabiają prądowo, proponuje podłączyć pompę pod porządny zasilacz i zobaczyć jak się wtedy będzie zachowywać.

    Co do zasady masz racje. Jeśli zbudujemy odpowiednio zasilasz to powinno działać idealnie. DC6000 kosztuje ~500 pln. oznacza to że wszywko w niej jest robione metodą budżetową.

    Jako ciekawostka - moja pompa RE RD 3 Speedy 7m3 jest znacznie droższa od tej Jebao :( a ma z wrażliwością na napięcie w sieci identyczny problem (BTW: ciekawe czy maja podobna kulturę pracy?). Spadek napięcia w sieci powoduje obniżenie wydajności. Sądzę, że albo producent zakłada że wahań na wejściu nie będzie lub będą nieznaczne, albo uważa, że to nie ma znaczenia że małe wahnięcia wydajności są do zaakceptowania (sic!), albo budowa zasilacza/sterownika, który będzie to eliminował jest bardzo droga.


  12. Panowie czy u was zachodzi takie zjawisko ze po zgaszeniu swiatla obniza sie nagle poziom w sumpie w ostatniej komorze tam gdzie pompa? Spada mi zawsze po zgaszeniu swiatla okolo 2-3 cm. Jaka moze byc przyczyna.?

    Zapewne jak światło świeci i pobiera znaczny prąd z sieci to następuje dość duży spadek napięcia (takie zjawisko występuje na starych instalacjach ale też jest zależne od wydajności źródła zasilania -fabryki prądu ;), kabli przesyłowych, podstacji itd. Jak wyłączasz światło przestaje ono pobierać prąd i wzrasta napięcie. Pompa dostaje wyższe napięcie i zaczyna "szybciej" pompować.

    Wszystkie pompy DC sterowalne są bardzo wrażliwe na napięcie zasilania. ja u siebie używam z tego powodu UPS on-line.


  13. Ja miałem podobny problem. Zauważyłem, że pompa obiegowa (BK RD Speedy 3) jest bardzo wrażliwa na napięcie w sieci, które u mnie waha się od 215 do 230 V w zależności od pory dnia (wieczorem kiedy jest znacznie większy pokór prądu to spada napięcie w sieci). Ja zastosowałem UPS on-line, który precyzyjnie stabilizuje napięcie na wyjściu. Teraz mam zawsze stałe 230 V. Problem ustał.

    Niestety to dość drogie rozwiązanie tego problemu.

    Musze jednak dodać, że różnie bywa z różnymi pompami i zależy to głównie od konstrukcji technicznej pompy. Mimo niezwykle wrażliwej pompy, którą posiadam (to podobno ich cecha) wahania w kominie nie były tak ogromne by wpływać to na poziom wody w sumpie i dolewka u mnie działała normalnie. Mnie denerwował hałas jak poziom w kominie opadał.


  14. (...)Badasz wodę z akwa i badasz wodę wychodzącą z filtra.Jeśli nie ma różnicy to znaczy ,że do wymiany.(...)

    no właśnie czy woda po jednokrotnym przejściu przez złoże może w ogóle mieć parametry na tyle lepsze by były wykrywalne przez dostępne na rynku testy ?. Mam wątpliwości, możne przy pojemności złoża równej pojemności akwa ;) ale...

    krótkie rozważanie teoretyczne:

    Ja mam przy filtrze ze "złożem PO4" pompkę 400l/h czyli teoretycznie w ciągu doby przechodzi przez złoże 9600 litrów! W moim akwarium cała woda przechodzi w ciągu doby przez złoże ~20 razy. Przy świeżym złożu poprawę parametrów wody zauważam po kilku dniach i to na poziomie ~0,02. Przy wysokich PO4 może było by więcej. Mierzę Hanką.

    zatem pomiar zaproponowany wyżej w znaczącej większości przypadków niestety nie pokaże nam zużycia złoża, w mojej ocenie taki pomiar dostępnymi testami nie pokaże równicy nawet przy świeżym złożu.

    Jedyny sposób to cykliczne pomiary i obserwacja, jeśli po4 zaczyna się pogarszać a w akwa nie wydarzyło się nic co uzasadniało by nagły wzrost PO4 to oznacza, że czas na zmianę złoża. W praktyce po takich obserwacja dość szybko nauczymy się co ile złoże w naszym akwa należy wymienić by utrzymać PO4 na zadanym poziomie. Oczywiście czas ten zależy od wielu czynników typu: obsada, ilość karmienia, ilość wody w obiegu, wielkość i jakość złoża ilość skały, dozowanie bakterii, zastosowana inna filtracja itp itd. Więc po prostu obserwujmy nasze akwa i róbmy pomiary w mojej ocenie inaczej się nie da.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.