Skocz do zawartości

Ordinary

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    26
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Ordinary


  1. Mam ograniczone możliwosci co do wielkości akwarium. Chciałbym jednak trzymać A.Ocellaris - parkę.

    W związku z tym mam pytania:

    - Jak długo od zakupu mógłby przebywać w akwarium 30x30x30?

    - To samo co wyżej lecz 35x35x35

    - Jaki mniej więcej najmniejszy wymiar/litraż aby te ryby dobrze się rozwinęły i mogły już ostatecznie zostać na zawsze?


  2. Właśnie tak jak piszesz, wolałbym mniejszy ale ładniej wyglądający i lepiej działający. Te lampki kupiłem okazyjnie (na początku miała być kostka ~40L) więc za to co wydałem to belki oświetleniowej bym nie kupił ;)

    Z cyrkulacji, zależnie od ostatecznych wymiarów akwarium planowałem JVP-101 (sporo pozytywnych opinii).

    Do tego Aquael FZN-3 z adsorbentami (Purigen + Phosguard?) i oprzeć się na podmianach, bez odpieniacza.

    Co byście proponowali?


  3. Lampki to Aquael Ecolight. 3x20K i 2x10K. To oświetlenie już zostanie, więc belka T5 i 60cm długości odpada.

    Czyli opcja C?

    Obsadę jeszcze mam czas wybrać - pewne jest że będą błazny. Co z nimi to jeszcze czas pokaże.

    Co do wielkości to teraz będzie to pierwszy, testowy zbiornik. Chcę jak najtaniej to zrobić i sprawdzić czy mi wyjdzie, jeśli tak - kiedyś postawię odpowiednio duże docelowe akwarium dla Zebrasomy.


  4. Zakupiłem Filtr RO+DI.. problem polega na tym, że nie wiem jak go podłaczyć..

    Wszystkie rzeczy jakie otrzymałem w zestawie:

    http://www.filtrwody...63e1149e62e.jpg

    Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć krok po kroku co i jak dokładnie zrobić? Bo oglądam to z każdej strony i nie wiem jak się zabrać.. Jedynie to się zorientowałem, gdzie jest odpad, wlot i wylot wody oraz włożyłem membranę. Dalej nie wiem co robić. Pomoże ktoś?

    Przeczytałem tą instrukcję: http://filtrwody.follownet.pl/instrukcje/OsmonicsRo23.pdf

    I taka sprawa.. czemu ma służyć pierścień zaciskowy?


  5. Kompletuję w tej chwili sprzęt do akwarium, obecnie już zakupiłem większość potrzebnych rzeczy. Teraz zostały te które są zależne od wielkości zbiornika. Postanowiłem w końcu wybrać jaki wymiar ma mieć akwarium i dobrać do niego ostateczny sprzęt.

    Tak więc z ryb mam zamiar trzymać parkę a.ocellaris, p.kauderni i jeśli się uda to jakąś babke. Z korali miękkie, ukwiał dla błaznów. Oświetlenie jakim dysponuję to 5x11W z możliwością dołożenia jeszcze 11W. Jeśli długość zbiornika wyniosłaby 50cm to mogę jeszcze kiedyś dołożyć 2x11W (czego wolałbym na start uniknąć, koszta..)

    I teraz podstawowy problem, czyli wymiar akwarium - jaki wybrać aby ładnie wyglądało na wysokości 1m od ziemi, żeby dało się ładnie urządzić i co najważniejsze, żeby wszystko ładnie rosło i żyło przy tym oświetleniu które posiadam? Liczę na to, że może przedstawicie jakieś propozycje jako bardziej doświadczeni akwaryści ode mnie? Sam trochę pomierzyłem i 3 wymiary które mniej więcej mi pasują:

    a.55x35x35h

    b.50x40x35h

    c.45x40x40h

    Jak myślicie, który będzie najlepszy? Czy może jakiś inny by się znalazł, lepszy?


  6. Z akwarium słodkowodnego zostały mi testy JBL, NO3 i KH. Według producenta nadają się do wody słodkiej i słonej. Co o nich myślicie? Dadzą wiarygodne wyniki, czy do słonej wody tylko coś typowo do niej czyli np. Salifert?


  7. Wymiana tej żywicy to jest jakiś kłopot? Czy bez problemu można sobie poradzić?

    Druga sprawa - to na ile taka żywica w tym pojemniku wystarcza oraz ile średnio kosztuje odpowiedni rodzaj żywicy? (zapewne głupie pytanie ale cóż..)


  8. Chciałem się zmieścić z cyrkulacją w ~100zł.

    FZN-3 daje 1200l/h przepływu pompy, co po włożeniu absorbentów da jakieś 800l/h.

    I do tego:

    a ) Tunze 6015 (pytanie: czy używana, nie wiem jak długo - powiedzmy 2 lata nadal będzie cicha i długo pochodzi czy lepiej kupić nowy egzemplarz?)

    b )Hydor Pico 1000l/h (razem z FZN da 1800l/h czyli 25x pojemność akwarium)

    Mam zamiar hodować A.Ocellaris z miękkimi koralami, może kiedyś dojdą jakieś SPS. Da radę czy nie da rady? ;)


  9. Mój zbiornik będzie miał wymiar 50x40x35. Mam problem z wyborem cyrkulacji - chciałbym jak najtaniej, ale żeby było dobrze. Ciekawą propozycją wydają się pompki JVP: http://allegro.pl/vibration-pump-jvp-101-falownik-akwarium-morskie-i2988639289.html oraz http://allegro.pl/jvp-100-2500l-h-bardzo-mala-i-oszczedna-3w-i2985291771.html

    Jako że nie jest to tak firmowy produkt jak np Koralia - możecie mi powiedzieć czy taka jedna lub dwie pompki nadadzą się do mojego akwarium? Czy są one głośne?

    A może w podobnej cenie da radę lepiej? Część cyrkulacji będzie zapewniać przepływ kaskady FZN-3.


  10. Przeliczyłem trochę:

    - Oświetlenie 4x11W Aquael, później dołożę jeszcze 11W [ile dać actinic 20000K? dwie czy trzy?]

    - Wymiar 40x40x40 lub 50x40x35h które lepsze?

    - Co myślicie o piasku Samoa Pink? Dobry kolor ma i właściwości czy lepiej jakiś inny?

    - Absorbenty Purigen i Phosguard będą dobre? Ile ich? Po 50ml czy 100?

    - Cyrkulacja 2x JVP 101 będzie dobra czy coś innego?


  11. Już idzie do mnie salimetr JBL, na niego się zdecydowałem oraz test NO3 Salifert. Teraz najważniejsza sprawa, to wybrać wymiar akwarium bo wydaje mi się że sporo czasu minie od zamówienia u szklarza do odbioru gotowego towaru.

    Czy wysokość jest konieczna? TUTAJ na przykład jest tylko 25cm i bardzo ładnie się prezentuje, lepiej to oświetlić.

    50x40x30 będzie dobre? Bo jeśli chodzi wizualnie to chyba najlepiej ze wszystkich się będzie prezentować..

    Czy jednak kostka? (biorąc pod uwagę oświetlenie jakie będę miał - zalezy mi na różnorodności korali)

    Mówicie, żeby żywą skałę włożyć od razu całość - ale jeśli ja bym się zdecydował na taką 60zł/kg obrośniętą koralami to one mi nie zdechną (skoro to zwierzęta) po dwóch tygodniach cyklu nitryfikacyjnego?

    I jeszcze co do piasku - skoro są w nim różne żyjatka, to należy go trzymać w odpowiedniej temperaturze (jeszcze nierozpakowany) czy może leżeć gdziekolwiek byle w dodatniej?


  12. Dobra, ostatnia seria pytań przed zakupami bo już trzeba zacząć działać.

    1. Piach Samoa Pink 4,5kg będzie odpowiedni?

    2. ~ 3kg skały na start będzie w porządku? Później jak akwarium dojrzeje to dołożę więcej (w sklepie w okolicy dostępna jest droższa skała, ale ma już dość wyrośnięte koralowce na sobie więc wolałbym taką później dołożyć aby koralowce się uchowały)

    3. Cyrkulacja: na początek samo FZN-3 (widziałem dzisiaj jak to wygląda w akwarium 30L - naprawdę porządny prąd tam robiło, a chyba nie było na full nastawione), później jeśli będzie słabo to dołożę Koralię 900 lub JVP 101

    4. Światło: będzie się składać z modułów Aquael Decolight 4x11W

    No i właśnie, jaki wymiar akwarium ostatecznie żeby przy takim świetle rosły korale? (kiedyś może dołożę jeszcze jedno 11W)

    Myślałem nad:

    60x30x30h

    50x40x30h

    40x40x40

    40x35x35h

    40x40x35h

    Czy może jakiś inny? Już bym chciał zamówić zbiornik, ale ciężko mi się na wymiar zdecydować..


  13. Powiedzcie mi, czy Reefmax jest dobrym pomysłem na pierwsze akwarium morskie? Rzeczy które dostarcza producent są dobre, tzn. że nie trzeba już nic samemu kombinować? (oprócz dodania cyrkulacji)

    Czy może lepiej na start sobie sprawić mniejszy zbiornik na bardziej "standardowym" sprzęcie tzn. akwarium + kaskada + podmiany?

    I takie pytanko jeszcze: cały działający zestaw jest cichy, czy jednak go słychać? Nada się żeby stał koło łóżka?


  14. 60x40x40 - ok, mi wymiar pasuje lecz.. czy da radę postawić to na sprzęcie takim jak planowałem, tzn. FZN-3 + ewentualnie mały (tani) odpieniacz? Nie chciałbym na start wydawać ogromu pieniędzy, nie wiadomo czy to wypali.

    Jest jeszcze opcja kostki - 40x40x40.

    Co do sprzętu: jak poszukałem to znalazłem kilka okazji np FZN-3 i lampki dość tanio więc bym już kompletował sprzęt taniej, powoli.

    Nurtuje mnie taka rzecz jak przerwy w dostawie prądu - u mnie czasem zdarza się, że przez kilka godzin w ciągu dnia nie ma prądu - co wtedy? Dyskowce spokojnie wytrzymywały długi czas bez sprzętów, natomiast jak to wygląda ze zwierzętami morskimi?

    I jeszcze jedno pytanie: załóżmy, że zamówię już teraz piasek http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Bio-Active-Live-Aragonite-Natural-White-zywy-piasek/2228 - jako że jest on żywy, to może leżeć długi czas w tym opakowaniu, czy muszę go jak najszybciej wrzucić do zbiornika?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.