0utsider
Klubowicz-
Liczba zawartości
26 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez 0utsider
-
Jesli Ci chodzi o cos takiego: https://www.google.pl/search?q=Polyclad+flatworm&lr&safe=off&hl=pl&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=76sZU6_OBMaS4ASM7IH4Dw&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1436&bih=770 - to w zyciu czegos takiego u siebie nie widzialem. Na euphilli sa wyrazne "dziury" w roznych rozmiarach - srednicy okolo 1-2mm - ilosc okolo 15 (calkowity strzal bo nie jestem w domu i nie moge policzyc). Co do splawika - nie mam nikogo w promieniu 50km abym mogl to porownac inaczej niz z innym splawikiem - ale moge chyba na szybko zorganizowac 2-3 inne splawiki - i porownac ich wskazania z moim w moim akwarium - czyli te same warunki. A czytasz w ogole watek - czy tylko wpadasz i piszesz na pale co Ci wiatr naniesie na mysl ? Sorry ale nie trawie osobnikow, ktorzy pisza tylko po to aby napisac zasmiecajac tylko watek i nie wnaszac nic ciekawego do niego.
-
- splawik sprawdzony u innego akwarysty z jego splawikiem - identyczne wskazania w tej samej wodzie (mierzone bezposrednio w jego akwarium), - wegiel wsadzony jakies 1.5-2 miesiecy temu, - euphillia stala mniej wiecej na srodku wysokosci wody w zbiorniu - teraz przestawiona tak ze stoi na piachu tak wiec jej glowki siegaja mniej wiecej 1/4 wysokosci zbiornika od dolu, - swietlowki sa 3 orginalne jakie sa przy reefmaxie 103l - faktem jest ze maja juz preszlo rok czasu, ale napawde swieca o wiele lepiej niz na zdjeciach to wyglada - choc parametrow swiatla na oko nie jestem wstanie zmierzyc. sillicat absorber ? - hmm - z tego co sie orientuje to na wyraznie duza ilosc krzemianow - u mnie nie wyglada aby to byl problem
-
Dziekuje za dosc dluga i staranna odpowiedz, jednakze nie do konca wczytales sie w "historie" szczegolnie z sola, tak wiec postaram sie Tobie i reszcie opisac bardzo dokladnie co i jak. Od samego poczatku akwarium robilem podmiany wody co tydzien sala ktorej firmy niestety nie pamietam. Dodam tylko ze sam zbiornik startowal z zywa skala i woda z innego (baaardzo duzego akwarium (przeszlo 3k L), tak wiec dosc szybko akwarium mi dojrzalo i parametry wody, ktore mierzylem z czestotliwoscia raz na 2 tygodnie bardzo szybko przybraly wrecz ksiazkowe wartosci (zgodnie z moimi testami). NIestety, przy wrecz ksiazkowych parametrach wody, zasoleniu na poziomie 1.024 i temperaturze utrzymywanej bardzo rygorystycznie w granicach 25 stopni (od 24.5 do 25.5) pierwsza moja euphillia ktora sobie rosla i wygladala uroczo bardzo powoli zaczela podupadac na zdrowiu - tak samo jak teraz ta. Wtedy zdecydowalem sie kupic inna sol - ktora ma podwyzszony magnez i ca a przy okazji jest o niej bardzo duzo na forum i opinie sa w wiekszosci pozytywne. Robilem podmiane ta sola co tydzien czasu az moj Mg i Ca troche przekroczylo wartosci ksiazkowe = wtedy zaczelem robic podmiane co 2 tygodnia. Nowe zycie wraz z nowa euphillia kupilem jakies 4 miesiace temu - 2 miesiace wszystko ok. W tym czasie ze zmian jakie zrobilem to: --- dorzucenie wegla do systemu filtracyjnego a wyglada to tak ze w pierwszym od lewej (patrzac z przodu akwarium (reefmax 103l) filtrze (komorze) znajduja sie 3 "pudelka" z filtracja - od dolu patrzac - same bio kule, drugi box - wegiel plus ceramika (jeden woreczek plus dopelnienie ceramika) - trzecie podelko - biokule z ceramika pol na pol. Druga komora filtracyjna to caly NIEMODYFIKOWANY odpieniacz. Trzecia komora filtracyjna to siatecza z weglem i reszta standardowa - czyli 3 patyki z fizelina. --- 4 tygodnie temu postanowilem zmienic sol na Instant Ocean - ze wzgledu na zawysoki magnez i ca w zbiorniuku. Podmiana 2 tygodnie temu 10%. Wlasnie szukuje sie do nastepnej podmiany ta sola. Korale sa dokarmiane od okolo 4 miesiecy planktonem (nazwe wpominalem wczesniej w wypowiedziach) jak rowniez raz na tydzien boostem (rowniez wczesniej wspomnialem jego nazwe). Naprawde nie wiem co moge jeszcze napisac - zadawajcie (w punktach) pytania - postaram sie rzetelnie i konkretnie na nie odpowiadac - bedzie mi duzo prosciej.
-
Sorry - nie ma to jak pisac odpowiedz bez czytania calego watku. Napisalem wyraznie co to za akwarium w poprzednich wypowiedziach. Jaki sprzet rowniez napisalem bo do 2 miesiecy wstecz niczego nie zmienialem (za chwile opisze jakie byly zmiany). Ph mierzone wczoraj i napisane - ech czytajcie calosc zanim cos napiszecie
-
Przy temperaturze 23,5 stopnia splawik pokazuje 1.023. Temperature obnizylem do okolo 24 stopni - poniewaz taka tez rade dostalem - choc biorac pod uwage to co czytalem idealna temperatura dla solniczki jest temp 25stopni. Teraz dodatkowa uwaga - przez dluzszy czas (kilkanascie dni) siedzial miedzy glowkami euphylli jeden z moich krabow - konkretnie elegant (niebieskie nogi). Siedzial tylko i wylacznie miedzy glowkami nie na nich, tak wiec nie przeszkadzalem mu. Dzisiaj rano niestety zobaczylem ze drugi z krabow (czerwone nozki) siedzial bezposrednio na jednej z glowek, ktora w tym momencie praktycznie juz nie zyje bo prawdopodobnie uszkodzil mechanicznie wszystko. Moze faktycznie w akwarium brakuje zarcia ? Jak dojade do roboty (bo musze teraz wychodzi) opisz wszystko odnosnie akwarium jak potrafie - zadawajcie konkretne pytania - bedzie mi latwiej - bo naprawde nie wiem co mam jeszcze pisac - w tym watku napisalem chyba wszystko co instotnego.
-
Mozliwe ze cos zle zapisalem, choc nie wydaje mi sie - jednakze faktycznei wartosc ta wyszla bardzo niska. Testy zrobione tym zestawem: Red Sea Marine Lab - zestaw testów NH3, NO2,NO3,pH,ALK jutro jak zdolam sproboje zrobic ten test (KH/Alk) jeszcze innym testem, choc nie wiem czy zdolam. Najbardziej mnie interesuje jednak pomysl z wylaczeniem odpieniacza na okolo tygodnia czasu - czy to moze byc "metoda na gloda" ? - szczegolnie ze u mnie korale sa dokarmiane ?
-
Dzisiaj sprawdzilem swoj salimetr i jego wskazania sa zgodne ze wskazaniami 2 innych tak wiec mozna przyjac ze pokazuje poprawne wartosci - tak wiec moje zasolenie w zbiorniu na chwile obecna wynosi 22. Dodatkowo wykonalem dzisiaj pare testow swojej wody (innymi testami anizeli moje) i oto wyniki: --- No3 - 2,5 Ph - 7.8 Alk - 2,5 Ca - 460 (choc tutaj test zostanie powtorzony jutro) --- Wiecej testow niestety nie mial znajomy przy sobie. Dostalem tez rade, aby sprobowac wylaczyc na okolo tygodnia czasu odpieniacz aby zwiekszyc troche ilosc pozywienia w akwarium - czy ten pomysl jest do przyjecia -= szczerze powiedziawszy mam sceptyczne podejscie co do tego typu praktyki... P.s. Obnizylem rowniez temp w zbiorniku do 24 stopni.
-
Swietlowki sa ewidentnie do wymiany, bo tak jak napisales swiece na nich poltora roku. Jednak na prawde nie sadze aby to byla przyczna w tym przypadku - moze "dopomagac" ale nie jest glowna przyczyna - na poczatku mialem nowka sztuka switloweczki i sytuacja byla identyczna. Ja szukam glownej przyczyny padania SPS i euphylli. Moze faktycznie moj splawik pokazuje sile wiatru i mam zasolenie nieprawidlowe - to jestem najszybciej wstanie zweryfikowac.
-
Mozliwe ze masz racje - ale ktore w szczegolnosci bys parametry sprawdzil ? Bo nie usmiecha mi sie kupowac wszystkich testow innej firmy - a jak wposmnialem nie mam w moim miescie nikogo chyba kto by sie tym zajmowal i uzyczyl by mi swoich testow na jeden pomiar. Co do Seriatopory - to 2 razy mialem - 2 razy zdechla po okolo tygodniu - pierwszy raz dostalem na dobry poczatek przy starcie (start z woda i skala z sumpa - duzego akwarium) - druga byla zakupiona razem z ta euphyllia i tak samo - pare dni. I mnie juz trafia - tak wiec podejrzewam ze ktorys z testow pokazuje sile wiatru.
-
23 == 1.023 - pisane w skrocie, mierzone splawikiem. Masz racje - na oko - bo wszystkie testy ktore posiadam opieraja sie na pomarach "na oko" - tak wiec albo jestem lekkim daltonista, albo testy pokazuja sile wiatru, albo parametry sa takie jakie podaje w sygnaturze. W czwartek celowo powtorze wszystkie testy - pewno Ca i Mg beda nizsze, poniewaz zmienilem sol, ktora ma w sobie mniejsze wartosci tych pierwiastow. Jak zrobie testy uaktualnie sygnature. Temperatura wody wacha sie od 24 do 26 pln w zaleznosci od dnia i godziny.
-
Dla tych co maja wylaczone sygnatury - wstawiam zdjecie: http://wstaw.org/w/2xRn/ - parametry wody ostanio mierzone 2 lugo testami firmy Salifert. Data waznosci tych testow do polowy przyszlego roku.
-
Ok - do sprawdzenia na dniach - wezme splawik do Szczecina i podjade do Cobry aby go na chwile wrzucil do swojego akwa i porownam wyniki.
-
Zasolenie na poziomie 23 mierzone salimatrem staram sie utrzymac na stalym poziomie. Parametry ktore widac w stopce utrzymuja sie - ostatnio mierzone miesiac 2 lutego o ile dobrze pamietam i byly bez zmian. O ile testy nie klamia. Swiece standardowymi swietlowkami z reefmaxa.
-
Patrz moja sygnatura... Niestety nie mam miernika PH zadnego - a w moim miescie jestem jedynym z tego typu hobby ;-/ Ale moze jutro zajade i kupie testy PH - choc naprawde watpie aby to bylo to.
-
Byla wyzej, miala umiarkowana cyrkulacje i obumarla ;-/ Wczoraj ja przelozylem wlansie nizej tam gdzie byla na poczatku, gdzie rowniez troche wieksza cyrkulacja jest - ale nie silna.
-
Na poczatku siedzial sobie na niej jeden z moich slimaczkow (jakies 2 tygodnie) (konkretnie ten: http://erybka.pl/product-pol-7045-Cypraea-arabica-Porcelanka-M.html), ale juz dluzszy czas jest calkowicie gdzie indziej a euphyllia w tym czasie nie wykazywala jakichs objawow ze jej sie to nie podoba. Akwarium to typowy reefmax. Ma niecale poltora roku. Swiatla na razie jeszcze nie wymieniane, ale to nie jakosc swiatla poniewaz pierwsza euphyllia miala ten sam problem a swiatelka wtedy byly stosunkowo nowe (no chyba ze od nowosci sa zwalone). Swieca okolo 12h dziennie. Zasolenie "w zielonym polu" z delikatnymi wachaniami przy podmiankach - podmianka raz na 2 tygodnie. Sol ostatnio zmieniona (na Instant Ocean), bo myslalem ze to obumieranie jest od soli - niestety nie wyglada na to. Dokarmianie co dziennie Aqua Medic reef life plancto (1ml) a raz w tygodniu Reef Booster Nano - prodibio. Asteriny owszem duzo ich, ale jak na razie rzeruja sobie jak widac glownie na szybie - widzialem ze co jakis czas wskakuja na ktorys z korali, ale szybko im przechodzi. W planach zakup odpowiedniej krewetki, bo juz jest czym ja karmic
-
Witam, Mam bardzo powazny problem, poniewaz mimo wysilkow i inwestycji za diabla nie moge utrzymac w swoim akwarium Euphyllii. Problem polega na tym ze po jakims dluzszym czasie (okolo miesiaca/dwoch) euphylia ktora miala sie swietnie, zaczyna bardzo powoli obumierac. Sytuacja teraz mi sie powtarza a ja nie wiem w czym problem - ogolnie parametry wody sa na dobrych poziomie (procz PH - tego nie mierzylem i to pozostawiam jako ewentualnosc problemu). Inne miekasy czy LPS mimo ze mam ich naprawde niewiele wygladaja dosc dobrze. Ponizej przedstawiam zdjecia jak wygladala ta euphylia po okolo miesiacu w akwarium, jak wygladala po przestawieniu w inne miejsce (brak roznicy) - a jak wyglada teraz (jakies 3 miesiace). Na jednym ze zdjec widac na srodku u gory euphylie (a raczej jej skorupe) ktora byla od poczatku i tez po okoko 4 miesiacach zaczela obumierac az do takiego stanu ;-/ Procz tego na jednym ze zdjec widac charakterystyczna "pajeczynke" na polipach duzej euphylii - coz to takiego ? Na "nogach" sa regularne otworki - ale nie jestem pewien czy ich nie bylo wczesniej (przyjrze sie na zdjeciach wczesniejszych). P.s. Rowniez SPS takich jak Seriatopora czy Acropora u mnie paly po paru dniach - moze to bedzie dobra wskazowka. Prosze o rady. Link do zdjec: https://picasaweb.go...feat=directlink
-
Witam, Pozwole sie dolaczyc do dyskusji, poniewaz mam dosc powazne watpliwosci co do tej soli. Moze jestem bardzo niedoswiadczonym akwarysta, jednakze pewne fakty wskazuje mi jednoznacznie ze cos jest chyba nie tak z ta sola, poniewaz obserwowalem to juz parokrotnie, ale teraz mam wyjatkowo ciekawe doswiadczenie. A mianowicie - zakupilem pare zwyczajnych korali od jednego jegomoscia ze Szczecina, ktory ostatnio likwidowal akwarium. Grzecznie wszystko wrzucilem do baniaczka, przez 2 tygodni wszystko pieknie polipowalo i az roslo w oczach. Zrobilem podmianke - normalnie jak zwykle - 10L 360g soli. Starczylo pare godzin aby doslownie jak bym pradem porazil wszystko - Sarcophyton sie skulil jak pobity pies, Euphyllia (duza 5 mordek) zmiejszyla swoje rozmiary dwukrotnie (jesli chodzi o "wasy"). Nawet grzybki sie nie otwieraja do konca. Parametry baniaczka wszystkie w normie procz Mg i Ca - bo sa ciutke za wysokie. Akwa to reef 103l rok prawie rok czasu ma. Te zdjecia przedstawiaja stan dzien przed podmiana: http://www.flickr.com/photos/45089527@N04/ - ale uwaga - euphillia ktora jest na samym srodku i Sinularia po prawej (obie zdechle prawie) - to efekt wczesniejszych obserwacji - poki byla inna sol bylo ok - przy rozpoczeciu uzywania tej po paru podmianach (raz na tydzien 10l) - sinularie i euphillie praktycznie szlak trafil ;-/ - i teraz zaczyna sie to samo ;( Tak wiec pytanie - czy za duze wskazania Mg i Ca moga byc przyczyna stanu rzeczy ? - przerobilem z 20 podmian ta sola i szczerze mowiac moj baniak wyglada o wiele gorzej anizeli przed jej stosowaniem ;-/ Moze gdzie indziej lezy moj problem ? - jakies uwagi ? Pozdrawiam
-
Witam, Prowadze dzialalnosc gospodarcza jednoosobowa. Chcialbym sie podpytac jakie PKD powinnienem wprowadzic, aby moc sprzedawac zwierzaki z akwarium ? Czy ktos z kolegow i kolezanek ma doswiadczenie w tym zakresie i moze sie podzielic rada ? Ewentualnie gdzie moge zasiegnac informacji ? Pozdrawiam
-
Witam po przeszlo dwoch tygodniach. Na chwile obecna wyglada to tak jak na zdjeciu. Glony nie przyrastaja zauwarzalnie - widac ich powolne zanikanie. Co zostalo zrobione: Zapodany jednorazowo biooclean, standardowa co tygodniowa podmianka 10% wody, dokupione szczegolowo wybrane czysciciele takie jak: Tectus fenestratus, Mespilia globulus, Acanthopleura gemmata i Koumansetta hectori ktora pieknie wyjadla zielony nalot na piasku a teraz zdziera calymi platami nalot na tylnej szybie. Po wpuszczeniu w/w czyscicieli celowo pominieta jednorazowo podmianka wody - zdjecie jest dzisiejsze - jutro nastapi podmianka wody.
-
Z calym szacunkiem, ale co niektorzy zachowuja sie tutaj jak by internet konczyl sie jedynie na granicach Polski lub/i na tym forum. Zwracam uwage, ze lata doswiadczenia sa wsrod ludzi na calym swiecie - informacji na temat akwarystyki morskiej jest w sieci bardzo duzo. Kompletnie nie rozumiem zachowania co niektorych osob - to ze posiadam swoje pierwsze akwarium bardzo krotko, nie oznacza ze nie moge sie podzielic swoja wiedza i doswiadczeniami - niektorzy zachowuja sie tutaj tak, jak by uzurpowali sobie prawo do wiedzy i zakazywali wymiany pogladow i doswiadczen - a chyba do tego sluzy to forum. #SOA16 & EOT bo na chwile obecna nie widze sensu wypowiedzi nie zwiazanych bezposrednio z tematem forum (ktore tylko zasmiecaja niepotrzebnie watek). Jesli sytuacja w moim akwa zmieni sie na lepsze/gorsze poinformuje tylko aby potwierdzic/zaprzeczyc wysunieta teze przyczyny problemu.
-
Z gory przepraszam jesli moj poprzedni post wywolal jakiekolwiek negatywne odczucia - moj zamiar byl zgola calkowicie odwrotny. Mimo mysle szczerych i dobrych checi wielu osob, moj problem wydaje sie byc spowodowany calkowicie czym innym niz wiekszosc osob myslala. Opisujac czynnosci i gole fakty chcialem poszczerzyc w ten sposob baze wiedzy - nic bowiem nie daje takiej wiedzy jak praktyka i wymiana informacji. Skoro juz przekopalem rozne zrodla i podopytywalem sie osob o informacje - z ktorych wynika ze moj problem jest spowodowany prawdopodobnie przez przekarmienie suchym pokarmem - wrecz samolubnym by bylo nie podzielic sie ta informacja na forum - w koncu od tego ono jest. @CNCRob - moj zamiar opisalem powyzej - jest on calkowicie odmienny od tego co zalozyles, @natalia83 - Mateusz mi bardzo pomogl i caly czas pomaga - to fakt - ale faktem jest rowniez to, iz ogladal tylko to samo zdjecie co umiescilem tutaj. Tak samo jak inni na tym forum sugerowal rozne teoretyczne przyczyny problemu - np bledna/za slaba cyrkulacje. Jedna z jego sugestii dala mi do myslenia i zgadzala sie z faktami. Szybka wymiana pytan/odpowiedzi dala podstawe do glebszego zastanowienia. Parogodzinny research po necie i po "koralach", zestawienie roznych szczegolow do kupy, potwierdzil domyslenia, iz przyczyna moze byc taka a nie inna. I masz racje - faktycznie, bardzo sie ciesze ze mam osobe, ktora sluzy swoja rada i doswiadczeniem - za co moge szczerze mu dziekuje. Nie zmienia to jedak faktu, iz rowniez innym bardzo dziekuje za podjete proby pomocy !
-
Tak wiec drodzy forumowicze. Dziekuje wam wszystkim za dobre checi, a w szczegolnosci dirty_pig za kontakt bezposredni - bardzo doceniam chec niesienia pomocy - ale wyglada na to ze na dobrych checiach sie skonczylo, poniewaz moje problemy prawdopodobnie wynikaja z przekarmienia suchym pokarmem, anizeli jak to praktycznie wszyscy twierdzili z dojrzewania akwarium, badz zlych parametrow wody. Na chwile obecna podjete kroki to poczytanie troche bardziej fachowej literatury niz forum, konsultacje z paroma osobami, wykonane testy wody (nie wszystkie ale juz duza i wazna ich czesc), dokladne wyczyszczenie filtrow/bioballi z duzej ilosci zalegajacego pokarmu i podmianka wody. Niestety doswiadczenia z cukiernica wprowadzily pewien nawyk karmienia, ktory jest bardzo bledny przy solnicce. Jak widac parametry wody sa dobre, a samo dojrzewanie a i owszem moze wystapic - ale w bardzo minimalnym stopniu, ktory nie jest prawdopodobnie przyczyna mojego przypadku. P.s. Wyglada na to ze przy najblizszej okazji bedziemy mieli przyjemnosc napic sie z postawionego przez Ciebie flakona P.s.2 Moj post ma na celu tylko i wylacznie zwiekszenie wiedzy dla osob czytajacych to forum.
-
Jednego dosc istotnego nie napisalem. Wszystko co widac na zdjeciu, jest wziete z bardzo duzego (przeszlo 3kl), ustabilizowanego akwarium (a raczej jego sumpa) - lacznie z woda. Akwarium ma 24dni - byla zrobiona jedna podmiana wody dopiero, po ktorej zaczely sie cyrki - wczesniej wszystko wygladalo na normalny stan. A post Darka wezme sobie na pewno do serca
-
Przeczytalem juz wiele roznych wypowiedzi na tym i innym formum w roznych dzialach - dla poczatkujacych rowniez - tak wiec prosze sprecyzuj prosze do czytania czego konkretnie zapraszasz ?