Dochniu
Klubowicz-
Liczba zawartości
9 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Informacje o profilu
-
Imię
Piotrek
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd:
Stara Wieś
-
Akwarium
ok. 300l, 70x70x60
-
1,5 miesiąca temu rozjechały mi się parametry No3 za wysokie, Ca za wysopie itp. Da dużo lałem chemii a za mało testowałem wodę. Pojawiło się dino i cyjano i trochę tego siadło mi na akrach Od dwóch tygodni jest już ok. z parametrami, ale białe końcówki na akrach zostały, plagi prawie już nie mam. Żywa tkanka na Akrach polipuje dlatego zastanawiam się czy obcinać te białe końcówki czy zostawić i czekać. Jakieś foto postaram się dołączyć wieczorem.
-
Witam, mi pojawił się ten sam problem. Tylko akurat mi zbielały wszystkie dwie akry jakie mam Proszę o info czy obcięcie białych tipów coś pomoże? Przyczynę problemów znalazłem tylko teraz próbuję ratować akry.
-
Mój zbiornik ma już dwa miesiące więc niedawno przechodziłem podobne dylematy co Ty. Obecnie doprowadziłem do sytuacji, że nie rosną mi żadne glony na piasku czy skale. Jedynie czyszczenie szyb i nuda. Podobnie jak Ty mocno mnie denerwowały aptasie na skale ale je zostawiłem - nie rosną, nie roznoszą się i mam spokój. Wydaje mi się, że mój zbiornik już się względnie ustabilizował. Nie lałem chemii tylko bakterie Special Blend i wszystko.W zbiorniku musi Ci się wykształcić flora bakteryjna i póki nie będzie na stabilnym poziomie gloniska i inne paskudztwa będą się pojawiały. Najważniejsze to nie przejmować się tym za zbytnio i czekać. Pierwszą podmianę wody zrobiłem dopiero po ponad miesiącu wtedy i dopiero wtedy usunąłem część glonów która mnie denerwowała i tyle. Prawie od początku w sumpie miałem absorber fosforanów, ale wszystko zależy jaką skałę kupiłeś. Testy od początku robię dwa razy w tygodniu: NO3, PO4, PH. Dodatkowo raz w tygodniu Ca, Mg, KH i wszystko. Powodzenia
-
Najbardziej zależy mi na stabilnych parametrach. Początkowo na pewno tylko LPSi miękkie a karmienie rybek podbije parametry. Zawsze lepiej mieć niższe wartości i je podbić niż walczyć ze zbyt wysokimi. Dzięki za wasze rady. Mam nadzieję, że w tym tygodniu lub przyszłym dokupię trochę życia :)to się pochwalę.
-
Mała aktualizacja tematu. Akwarium ma już prawie 5 tygodni. Dojrzewanie przebiega spokojnie, oczywiście cały czas pojawiają się różne glony na żwirku lub skale ale daję sobie czas. Było dość sporo DINO i taki czerwony glon mocno strzępiasty ale jakoś nie walczyłem z tym specjalnie i po pierwszej podmiance wody odciągnąłem i już nie wróciło. W pierwszym tygodniu do sumpa trafiło 250ml PhosGuard i nie mam problemu ze zbyt wysokimi fosforanami. Po dwóch tygodniach od startu postanowiłem wpuścić pierwsze życie i do zbiornika trafiło: 2x Pterapogon Kauderni, 2x lysmata amboinensis, 2x krab pustelnik, 1x rozgwiazda piaskowa, 2x ślimak nassarius i 4 inne ślimaki. Dodatkowo dokupiłem piękną Clavularię. Parametry po wpuszczeniu pierwszych lokatorów raczej się nie pogorszyły i po tygodniu dokupiłem jeszcze dwa błazenki. Jedyny parametr który mnie niepokoił to NO3 który od początku utrzymywał się na poziomie około 8. Po przemyśleniu sprawy stwierdziłem, że mam za mało skały w zbiorniku (25kg skały na 350l w obiegu) dlatego dołożyłem do sumpa 2l Siporaxu. Dodatkowo dolałem bakterii Nite-Out i na dzień dzisiejszy nie azotany są niewykrywalne Parametry mam ustabilizowane na poziomie NO3=0, PO4=0,04, Z nowymi rybami raczej zaczekam do nowego roku. Jeżeli coś dokupię to jakieś proste miękasy i LPSy. W zeszłym tygodniu urządziłem polowanie na dzikiego kraba który mordował inne kraby ze skały i co chwilę znajdowałem jakieś zwłoki na piasku. Na szczęście udało się złapać drania i uniknąć kolejnych ofiar.
-
Dzięki za miłe słowa. Oczywiście termometr idzie do sumpa. Wp-10 chodzą na 100% i dość mocno bujają baniakiem, widziałem inne zbiorniki np. 600l na 2x WP-25 i były skręcone na 75%. Też się mocno martwiłem ale przy odpowiednim ustawieniu sterownika bujanie 1-2cm więc chyba ok. Nie rozumiem tylko dlaczego żwirek koralowy jest złym wyborem? A z nowości to wysypało mi trochę okrzemkami po żwirku i dino na skale. Trafił do sumpa absorber Phos Guard i zobaczymy jak sobie poradzi. Dodatkowo pracuję nad wyciszeniem komina - rewizja mocno "siorbała" ale założyłem na nią redukcję kanalizacyjną z 32 na 40 i cisza absolutna Jedynie co to wygląda ohydnie bo jest biała i mocno się rzuca w oczy. Jedyny hałas teraz to pompa obiegowa (masakra!!!). Może możecie polecić coś cichego z przepływem 3000l ?? Parametry: No3 >4 Po4 =0,18 (spadło z 1,36 kilka dni temu) Temperatura 26stC PH=8 Pozostałe pomiary w sobotę.
-
Cześć, 11.11.2014 wystartowało moje pierwsze w życiu morskie akwarium. Po wielu miesiącach wertowania forum i setkach godzin spędzonych nad ekranem komputera stwierdziłem, że nic nie wiem (i chyba się nie dowiem). Jedyne co mi pozostało to skompletować sprzęt i wystartować. Przy doborze sprzętu zdałem sie na miejscowy sklep w Bielsku-Białej (tak żebym miał na kogo zwalić jak coś pójdzie nie tak ) i dlatego że zależało mi na ich doświadczeniu w zakładaniu zbiorników. Tak więc mój soft wygląda tak: 1) Szkło 70x70x60 z dwoma szybami OW, komin w rogu wewnętrzny, Sump 60x40x40 2) Odpieniacz Reef Octopus NW-150 (na temat pracy nie potrafię się jeszcze wypowiedzieć, ale zaskoczył mnie głośnością a raczej jej brakiem) 3) Pompa obiegowa NEWA JET 3000 (tutaj zaś porażka, pracuje jak traktor i albo znajdę jakieś rozwiązanie naprawcze albo pójdzie do kosza) 4) Pompy obiegowe Jebao WP-10 - dobrze bujają baniakiem i powinny wystarczyć, dodatkowo są naprawdę małe, 5) Grzałka 200W - mam nadzieję, że wystarczy. 6) Lampa to jakiś chinol 8x24 (na chwilę obecną mix świetlówek Sylvania Coralstar i Marinestar oraz dwie ATI Blue cośtam) 7) Sól Kent Baniak zalany 10.11 (40l z działającego akwarium) i trafiła do niego LR w ilości 25kg dzień później dolewka do pełna, start pomp, bakterie Microbe lift Special Blend. Po dwóch dniach wsypałem 25kg żwirku koralowego tak żeby się razem trawiło i czekam. Wczoraj zauważyłem dość sporo Aiptasi i troche pęcherzyków na skale (dino??). Dodatkowo żwirek się zabrązowił. Na początku panika ale teraz się cieszę bo jakby nie patrzeć to pierwsze życie Parametry na razie do bani ale zobaczę w którą stronę pójdą i nie martwię się na zapas. Największa porażka to moje klejenie skały!! Klej jest wszędzie ale przeboleję, mam nadzieję, że zarośnie. Kilka zdjęć z budowy i pierwszych dni.
-
Cześć. Mam na imię Piotrek i dołączyłem kilka dni temu do licznej reprezentacji Śląska ze swoją solniczką. Mój pierwszy zbiornik ma 300l i stoi w Starej Wsi k. Bielska-Białej. Mam nadzieję na miłe przyjęcie i szczerą pomoc od bardziej doświadczonych kolegów. Mam nadzieję, że będę mógł się tym samym odwdzięczyć w przyszłości