Skocz do zawartości

Dochniu

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Imię
    Piotrek
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Stara Wieś
  • Akwarium
    ok. 300l, 70x70x60
  1. Dochniu

    Bielenie tipów acropor

    1,5 miesiąca temu rozjechały mi się parametry No3 za wysokie, Ca za wysopie itp. Da dużo lałem chemii a za mało testowałem wodę. Pojawiło się dino i cyjano i trochę tego siadło mi na akrach Od dwóch tygodni jest już ok. z parametrami, ale białe końcówki na akrach zostały, plagi prawie już nie mam. Żywa tkanka na Akrach polipuje dlatego zastanawiam się czy obcinać te białe końcówki czy zostawić i czekać. Jakieś foto postaram się dołączyć wieczorem.
  2. Dochniu

    Bielenie tipów acropor

    Witam, mi pojawił się ten sam problem. Tylko akurat mi zbielały wszystkie dwie akry jakie mam Proszę o info czy obcięcie białych tipów coś pomoże? Przyczynę problemów znalazłem tylko teraz próbuję ratować akry.
  3. Dochniu

    Aiptasia w pierwszej dobie

    Mój zbiornik ma już dwa miesiące więc niedawno przechodziłem podobne dylematy co Ty. Obecnie doprowadziłem do sytuacji, że nie rosną mi żadne glony na piasku czy skale. Jedynie czyszczenie szyb i nuda. Podobnie jak Ty mocno mnie denerwowały aptasie na skale ale je zostawiłem - nie rosną, nie roznoszą się i mam spokój. Wydaje mi się, że mój zbiornik już się względnie ustabilizował. Nie lałem chemii tylko bakterie Special Blend i wszystko.W zbiorniku musi Ci się wykształcić flora bakteryjna i póki nie będzie na stabilnym poziomie gloniska i inne paskudztwa będą się pojawiały. Najważniejsze to nie przejmować się tym za zbytnio i czekać. Pierwszą podmianę wody zrobiłem dopiero po ponad miesiącu wtedy i dopiero wtedy usunąłem część glonów która mnie denerwowała i tyle. Prawie od początku w sumpie miałem absorber fosforanów, ale wszystko zależy jaką skałę kupiłeś. Testy od początku robię dwa razy w tygodniu: NO3, PO4, PH. Dodatkowo raz w tygodniu Ca, Mg, KH i wszystko. Powodzenia
  4. Najbardziej zależy mi na stabilnych parametrach. Początkowo na pewno tylko LPSi miękkie a karmienie rybek podbije parametry. Zawsze lepiej mieć niższe wartości i je podbić niż walczyć ze zbyt wysokimi. Dzięki za wasze rady. Mam nadzieję, że w tym tygodniu lub przyszłym dokupię trochę życia :)to się pochwalę.
  5. Mała aktualizacja tematu. Akwarium ma już prawie 5 tygodni. Dojrzewanie przebiega spokojnie, oczywiście cały czas pojawiają się różne glony na żwirku lub skale ale daję sobie czas. Było dość sporo DINO i taki czerwony glon mocno strzępiasty ale jakoś nie walczyłem z tym specjalnie i po pierwszej podmiance wody odciągnąłem i już nie wróciło. W pierwszym tygodniu do sumpa trafiło 250ml PhosGuard i nie mam problemu ze zbyt wysokimi fosforanami. Po dwóch tygodniach od startu postanowiłem wpuścić pierwsze życie i do zbiornika trafiło: 2x Pterapogon Kauderni, 2x lysmata amboinensis, 2x krab pustelnik, 1x rozgwiazda piaskowa, 2x ślimak nassarius i 4 inne ślimaki. Dodatkowo dokupiłem piękną Clavularię. Parametry po wpuszczeniu pierwszych lokatorów raczej się nie pogorszyły i po tygodniu dokupiłem jeszcze dwa błazenki. Jedyny parametr który mnie niepokoił to NO3 który od początku utrzymywał się na poziomie około 8. Po przemyśleniu sprawy stwierdziłem, że mam za mało skały w zbiorniku (25kg skały na 350l w obiegu) dlatego dołożyłem do sumpa 2l Siporaxu. Dodatkowo dolałem bakterii Nite-Out i na dzień dzisiejszy nie azotany są niewykrywalne Parametry mam ustabilizowane na poziomie NO3=0, PO4=0,04, Z nowymi rybami raczej zaczekam do nowego roku. Jeżeli coś dokupię to jakieś proste miękasy i LPSy. W zeszłym tygodniu urządziłem polowanie na dzikiego kraba który mordował inne kraby ze skały i co chwilę znajdowałem jakieś zwłoki na piasku. Na szczęście udało się złapać drania i uniknąć kolejnych ofiar.
  6. Dzięki za miłe słowa. Oczywiście termometr idzie do sumpa. Wp-10 chodzą na 100% i dość mocno bujają baniakiem, widziałem inne zbiorniki np. 600l na 2x WP-25 i były skręcone na 75%. Też się mocno martwiłem ale przy odpowiednim ustawieniu sterownika bujanie 1-2cm więc chyba ok. Nie rozumiem tylko dlaczego żwirek koralowy jest złym wyborem? A z nowości to wysypało mi trochę okrzemkami po żwirku i dino na skale. Trafił do sumpa absorber Phos Guard i zobaczymy jak sobie poradzi. Dodatkowo pracuję nad wyciszeniem komina - rewizja mocno "siorbała" ale założyłem na nią redukcję kanalizacyjną z 32 na 40 i cisza absolutna Jedynie co to wygląda ohydnie bo jest biała i mocno się rzuca w oczy. Jedyny hałas teraz to pompa obiegowa (masakra!!!). Może możecie polecić coś cichego z przepływem 3000l ?? Parametry: No3 >4 Po4 =0,18 (spadło z 1,36 kilka dni temu) Temperatura 26stC PH=8 Pozostałe pomiary w sobotę.
  7. Cześć, 11.11.2014 wystartowało moje pierwsze w życiu morskie akwarium. Po wielu miesiącach wertowania forum i setkach godzin spędzonych nad ekranem komputera stwierdziłem, że nic nie wiem (i chyba się nie dowiem). Jedyne co mi pozostało to skompletować sprzęt i wystartować. Przy doborze sprzętu zdałem sie na miejscowy sklep w Bielsku-Białej (tak żebym miał na kogo zwalić jak coś pójdzie nie tak ) i dlatego że zależało mi na ich doświadczeniu w zakładaniu zbiorników. Tak więc mój soft wygląda tak: 1) Szkło 70x70x60 z dwoma szybami OW, komin w rogu wewnętrzny, Sump 60x40x40 2) Odpieniacz Reef Octopus NW-150 (na temat pracy nie potrafię się jeszcze wypowiedzieć, ale zaskoczył mnie głośnością a raczej jej brakiem) 3) Pompa obiegowa NEWA JET 3000 (tutaj zaś porażka, pracuje jak traktor i albo znajdę jakieś rozwiązanie naprawcze albo pójdzie do kosza) 4) Pompy obiegowe Jebao WP-10 - dobrze bujają baniakiem i powinny wystarczyć, dodatkowo są naprawdę małe, 5) Grzałka 200W - mam nadzieję, że wystarczy. 6) Lampa to jakiś chinol 8x24 (na chwilę obecną mix świetlówek Sylvania Coralstar i Marinestar oraz dwie ATI Blue cośtam) 7) Sól Kent Baniak zalany 10.11 (40l z działającego akwarium) i trafiła do niego LR w ilości 25kg dzień później dolewka do pełna, start pomp, bakterie Microbe lift Special Blend. Po dwóch dniach wsypałem 25kg żwirku koralowego tak żeby się razem trawiło i czekam. Wczoraj zauważyłem dość sporo Aiptasi i troche pęcherzyków na skale (dino??). Dodatkowo żwirek się zabrązowił. Na początku panika ale teraz się cieszę bo jakby nie patrzeć to pierwsze życie Parametry na razie do bani ale zobaczę w którą stronę pójdą i nie martwię się na zapas. Największa porażka to moje klejenie skały!! Klej jest wszędzie ale przeboleję, mam nadzieję, że zarośnie. Kilka zdjęć z budowy i pierwszych dni.
  8. Dochniu

    Tutaj się witamy :)

    Cześć. Mam na imię Piotrek i dołączyłem kilka dni temu do licznej reprezentacji Śląska ze swoją solniczką. Mój pierwszy zbiornik ma 300l i stoi w Starej Wsi k. Bielska-Białej. Mam nadzieję na miłe przyjęcie i szczerą pomoc od bardziej doświadczonych kolegów. Mam nadzieję, że będę mógł się tym samym odwdzięczyć w przyszłości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.