Skocz do zawartości

hex222

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    116
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez hex222


  1. 25 minut temu, dewoitine.roman napisał:

    Ja mam centropygę bicolor. Dostępne są lub na zamówienie Centropyge argi, potteri, flavissima, heraldi, elbli, tibican, vrolikii, nox, multicolor, ferrugata, flavipectoralis, multispinis, flavicauda, fisheri, Jest też centropyge boylei która do tej poracentropyge boylei, przepiękny ustniczek.

    C. BOYLEI.jpeg

    Ok nie było pytania :) centropygi są mi znane :) Ale ze względu na terytorializm nie poszaleję :/ jadna i koniec tematu. Jak wspomniałem w pierwszym poscie planuję Loricula :)


  2. 30 minut temu, dewoitine.roman napisał:

    Witam. Zbiornik FO, Bardzo fajne ryby można trzymać, takie które nie można mieć w akwarium z koralowcami. 250 litrów trochę mało. W takich zbiornikach, które nie mają korali, akwarium musi się obronić poprzez nietuzinkowy aquascaping. Ryby muszą się gdzieś schować. Ułożenie aranżacji poprzez ułożenie gałęzi będzie mało efektywne. Ułożenie skały w bryły będzie lepszym rozwiązaniem, można w tych bryłach za pomocą młotka i dłuta porobić dodatkowe groty. Ryby za to Ci podziękują. Drugą zaletą dużej ilości skały to jego filtracja. By nie zarastały glonem wapiennym, wystarczy wpuścić jeżowca. Co do ustnika navarchus dorasta do 25 cm. Za to masz wielki wybór w ustnikach karłowatych. Do typowych ryb które się trzyma w FO to rogatnica Balistes bursa dorasta do 15 cm bardzo ładna. Najeżkowate Chilomycterus antennatus dorasta do 15 cm, spokojna i łatwa w utrzymaniu. Do tak dużych ryb aż się prosi o skrzydlicę. Co do dopieniacza to b. dobry wybór, co do sumpa to trochę nie tak. Ciężko będzie je eksploatować. Nie będziesz widział co się dzieje za przegrodami z tyłu. Najlepszym rozwiązaniem będzie złoże DSB I Refugium. 

    Dzięki za Twoją opinię. Wiem że 250 l to trochę mało ale nie mam możliwości niczego więcej postawić. A czy możesz przytoczyć kilka gatunków ustników karłowatych? Co do najeżki to nie moja bajka i nie bardzo mi się ta ryba podobają ale rogatnica jak najbardziej do rozważenia. 

    Co do mediów i obsługi sumpa to mam dostęp do niego z 3 stron więc chyba będzie można wygodnie to obsługiwać :)


  3. Cześć,

    Aktualnie prowadzę LPS-ową kosteczkę 65x65x55h z panelem 15 cm.

    Bardzo chciałbym spróbować zbiornika FO.

    A więc zbiornik będzie do zmiany ale pozostanie w tych samych rozmiarach aby podniosę wysokość do 60 cm ( więc będzie 65x65x60h - 250l )

    Sump... hmm i tu mam dylemat bo do dyspozycji pod akwarium mam ok 55cm x 55 cm x 80 cm h .Więc sump może być 55x55x40-45cm h .

    Żeby zapewnić jak najlepszą filtrację chciałbym zrobić miejsce  w sumpie na ok 15-20 l siporaxu i kilka / kilkanaście kg  żywej skały. Do tego mam mały rektor BP Skimz.

    Jako odpieniacz chciałbym użyć Deltec 1500i : https://erybka.pl/product-pol-16640-Deltec-1500i.html

    Jako obsadę widziałbym 3-4 Chromis Virdis  + 3-4 Anthiasy + Hetodon Auriga + Centopyga Loricula + MAŁY Pomacanthus Navarchus ( marzy mi się taki ustnik i liczę się z tym że będzie trzeba go sprzedać za jakiś czas ) 

    Skała do akwarium jakiej chcę użyć to kilka kg Real Reef Rock w formie gałęzi - http://korale.pl/real-reef-rock-galezie.html

    Co myślicie na temat filtracji. Da to radę czy będzie słaba. ( wiem że obsada jest spora ale w końcu to FO ) 

    Sump jaki mi przychodzi do głowy żeby to wszystko zmieścić to jedynie coś takiego: ( Proporcje nie odzwierciedlają wielkości komór. Spływ , rewizja i powrót będą akurat nad odpowiednimi komorami w sumpie ) :

     

    sump.JPG


  4. Miałem rhodactisa który narośl na 2 skałki jak wyjmowałem skałe rozerwałem go, przez jakies czas było widać bebechy z 2 kawałków ale po pewnym czasie oba przeżyły, jak chcesz to tnij czymś ostrym bardzo śmiało ale najlepiej równo na pół [emoji4]



    Ile mniej wiecej trwało zanim uformował sie w normalnego grzyba?


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  5. Skoro tną na poł,to znaczy ze z kazdej połówki wyrośnie nowy osobnik.
    ps:tylko nie wiem po co chcesz to robic,bo w dobrych warunkach grzyby mnożą sie na potege,aż staja się często plagą?


    Widziałem temat o pladze z discosom. Ja osobiście takiej nie mam. Jednak jeśli Ty masz taka to chętnie pomogę w zwalczeniu i przyjmę od Ciebie nawet i 100 szt. :) [emoji51]

    A wracając do tematu, nie każda discosoma czy rhodactis jest wart tyle samo. Fajny rhodactis pomarańczowy Fluo bedzie wart duzo wiecej od rhodactisa zielonego fluo. Tak jak to jest w przypadku ricordea. Każdy szuka kolorów. Nie każdy ma piękny zbiornik z którego patyki wyłażą drzwiami i oknami. Jeśli juz miałbym ciąć to tylko okazy których chciałbym mieć wiecej nie jakies bure kundle.
    Zdjęcie poglądowe :

    https://goo.gl/images/s2xcbT




    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  6. W rozwiązaniu z pompą od dolu nie potrzebujesz rdzenia którym wtlaczasz wodę jak przy reaktorze z podlaczeniem od góry więc przy tym samym rozmiarze reaktora wchodzi więcej peletek. 
    Zasada działania obu jest taka sama.
    Reaktor z podpięciem od góry wybrał bym przy zasilaniu z pompki która nie jest zamoczona w wodzie. Ewentualnie zamoczoną w wodzie ale tu idea rozwiązania jest taka że reaktor możesz na wężach odsunąć od akwarium czy sumpa. Reaktor z pompą w dolnej części wstawił bym do sumpa (panelu) razem z pompą. W tym rozwiązaniu reaktor jest częścią osprzętu sumpa i montujemy go w jednej z komór.
    Problem w tym że w obu rozwiązaniach musisz zadbać żeby do reaktora nie dostawał się syf. Czy reaktor zassa wodę od dołu czy od góry bez różnicy. Najważniejsze żeby w panelu ci się zmieścił. Modele z wbudowaną pompą są wygodniejsze w obsłudze, ale jeżeli w komorze w której go chcesz zamontować zbiera się syf i zaciągnie go pompa to będzie gromadzić się w reaktorze i rozkładać stając się źródłem problemu.

    Czy jeśli zabezpieczę wlot pompy jakaś wata lub gąbką to rozwiąże problem syfu w reaktorze ?

    Raczej tak nie wielka ilośc waty czy gąbki nie spowoduje ogromnych skoków nutrientów.

    Mam racje czy może wręcz przeciwnie?

    To będzie pierwszy mój reaktor BP wiec proszę o wyrozumiałość :)


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  7. Cześć ,

     

    Zastanawiam sie na zakupem reaktora Biopellets ale jestem ograniczony miejscem bo mam panel. Komora na reaktor ma 15 cm x 25 cm x55h)

     

    Zastanawiam sie tylko nad tym jaka jest różnica między reaktorami w których woda jest tłoczona od góry na samo dno i odbijana znów do góry a tymi ktore maja pompę na dnie i tłoczą wode od dołu. Czy działają tak samo? Czy któryś jest lepszy, gorszy ?

     

    Interesuje mnie Skimz BR83 lub TMC Reef Filter 1000. Ale one maja pompę od dołu a nie chce kupić jakiegoś szmelcu.

     

    Proszę o porady.

     

    Z góry dzięki.

     

     

    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


  8. Podłączę sie do tematu .
    Walczę z tym badziewiem juz jakiś czas. Wymieniłem cały filtr RO i żywicę ( węgiel płakałem kilkadziesiąt litrów przepuściłem zanim podłączyłem do membrany )
    Gdy używałem pochłaniaczy to znikały ale kiedy tylko go wyjmowałam albo stracił możliwości absorpcyjne to badziewie pojawia sie dalej. TDS 0 test SI 0 a okrzemki jak były tak sa :/ świecę o tak :
    ec77788effdce4210a015a46a12feacc.jpg


    157a174551bdd6ffc281a2c12e211034u846a737.png

    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


  9. Witam,

    Przedstawiam mała aktualizacje :)

    W akwarium sporo się dzieje teraz :)
    Ale od początku:

    Po spadku azotanów do poziomu ok 2 oraz fosforanów do nie wykrywalnych do akwarium trafiły startowe błazenki i garbik oraz ekipa 3 ślimaków Trochus.
    Po 2 tygodniach zakupiłem kolejne zwierzaki i tym samym zamknąłem obsadę mojego zbiornika. Do akwarium trafiły:
    Valenciennea muralis
    Zebrasoma flavescens ( 4-5 cm )
    Paracanthurus hepatus ( 4-5 cm )
    Dwie krewetki Lysmata amboinensis

    Z koralowców szczepka Briareum
    Oraz Euphyllia Glabrescens .



    W przeciągu 2 tygodni planuje zakupić kilka korali a wiec:

    To Be Continued :)


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  10. Dzięki za rady na pewno Bio pellety to dobra opcja juz nad nią myślałem.

    Póki co mam pierwszy kłopot.

    Mianowicie dojrzewanie sobie pędzi a parametry były bardzo fajne PO4-0 NO3~1 . Wiec dałem ślimaki i Chermita. A pózniej dwa startowe błazny. Mniej wiecej w tym samym czasie zużyłem pierwsze opakowanie FM Bacto Gel start i kupiłem TM Nitri Biotic po pierwszej dawce (wczoraj) dzis woda dosyć mocno śmierdzi. Wszystko wyglada normalnie żadnych zakwitów ryby normalnie. I nie wiem co to moze być. Macie jakieś wytłumaczenie?? Bo ja nie wiem jedyny winny to bakterie...

    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


  11. Moim zdaniem rw- 4 jest za słaba na twój litaz(mam ja u siebie + tunze 6015)nawet pod miekkie i Lps.Oskładający sie dedrytus nie pomoże utrzymac parametrów na przyzwoitym poziomie.1-2 razy w tyg odpalam dodatkową 6015 żeby przedmuchac skały.Może pomysl o drugiej rw-4 albo rw-8.ja popełniłem błąd bo trzeba było brać rw-8 i mieć zapas mocy.

    Ale rw4 pracuje z obiegiem jecodem 3000 i podwójnym locklinem wiec myśle ze cyrkulacja jest ok.

    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


  12. Fajna kostka, w prostocie tkwi siła. :thumbup:

    Możesz zrobić zdjęcie pokazujące panel, przegrody, jak rozwiązany jest powrót. Czy jest możliwość filtracji mechanicznej w Twoim systemie?

    Zdjęcia komór poniżej. Co masz namyśli "filtracji mechanicznej " ? Ja sobie wymyśliłem ze użyje jako małego prefiltra czegoś takiego :

    e5e5015afbe97e1ac8d846a42fb874c2.jpg

    Tylko na wysokości zrobic jakies 2 cm moze 3 i jakaś wata lub gąbka jako wypełnienie. Jeszcze musze to przemyśleć :)

    c20f8210a35a14c41df59d6fb7a46d2e.jpg7b23d1ed33ad5bed50cd7c0db83a4e79.jpg76cbca0e84f289b06ccb5fb072336bef.jpg7f2e5b715a6bd4f060f12370cbd8abaf.jpg

    Ogólnie mam sporo miejsca w każdej z komór jeszcze.

    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


  13. Witam,

    Po eksperymentach na pierwszej 60-ce przyszedł czas na zmiany.

    Z niechęci do wszelkiej hydrauliki zdecydowałem się na akwarium z panelem. ( niechęć wzięła się z tego ze mam dwie lewe ręce do wszelkiego majsterkowania :) )

    A wiec trochę danych na temat nowego akwarium:

    Szkło - kostka 65x65x55h ( w tym panel 15x65x55h ) co daje 180 l przestrzeni do zagospodarowania

    Akwa stoi na stelażu 90h i obudowane PCW oklejona na czarny mat .

    Odpieniek- Tunze 9012

    Pompa obiegowa Jebao 3000

    Cyrkulacja Jebao RW4

    Oświetlenie Ai Prime HD

    W panelu 3 przegrody 2 x po 20 cm długości i jedna 15 cm.

    Jedna przegroda zasypana 5-ioma litrami siporaksu 25 mm.

    W kolejnej planuje małe refugium.

    Akwarium zalane 26.11.2016 na soli IO i bakteriach FM Bacto Gel start.

    Planowana obsada to duże ilości Briareum oraz ukwiały Heteractis crispa i Quadri .

    Obsada ryb jeszcze otwarta może poza błaznami :)

    Poniżej zdjęcia akwarium:

    5cda7de55aa46e93f5f553d8e004c270.jpgf7f22d25ce5ae596924bc01349f60463.jpg

    A tu zdjęcie po ok tygodniu od zalania juz z wysypem okrzemków:

    4a0d769c181202b247f18b3d82f76f9c.jpg

    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


  14. Nie no skrzydlice piękne ale raczej sobie daruje mam dziecko 3 letnie i kiedyś mogłoby sie zdarzyć ze włoży rękę do środka i wyładujemy w szpitalu a skrzydlice "na patelni" :) wole dmuchać na zimne

    Co myślicie o filtracji?? Da to radę czy coś dodać. A no i zapomniałem wspomnieć o lampie UV oczywiście bedzie zamontowana na jakimś bajpasie i okresowo włączana z automatu.

    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.