Skocz do zawartości

CzipuS

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    69
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez CzipuS


  1. Zrobiłem testy ICP  ze względu na to iz acropory zaczęły się rozjaśniać. 
    Ogólnie wszystko jest ok z testem, jednak mam strasznie małą zawartość jodu. Szukałem i nie potrafię odnaleźć ile jodu jest w  gotowej solance do podmiany. Ja używam soli TM pro reef. Zastanawiam się nad dozowaniem jodu jednak nie wiem i nie potrafię znaleźć ile jodu ulatnia się w trakcie doby, ile sa wstanie pobrać acropory. Niestety testy na Jod sa średnio mówiąc słabe. Ogólnie nie wiem czy np brak Jodu niewykrywalne Po4 i No3 mogą być przyczyna rozjaśnienia acr. Światło to same t5. Może ktoś jest w stanie odpowiedzieć czy doradzić. 
    Moje parametry wody to

    Kh- 8

    Mg- 1310

    Ca -430

    Po4 - 0

    No3 - 0


  2. 12 godzin temu, brawos napisał:

    Ja do końca nie rozumiem tej dyskusji i kierunku w jakim ona podąża, dodatkowo w sytuacji, gdy wypowiada się tu wielu doświadczonych forumowiczów. Dlaczego nikt nie zwróci uwagi na to, że te kulki/bloki to po prostu kolejne medium do osiedlania się bakterii i że bez dodatkowej pożywki dla bakterii (źródło węgla organicznego) same cudów nie zdziałają i nie zbiją parametrów. Tylko i aż tyle. Dołóżcie do tego jakąś wódkę, nopoxa, zeostart albo mega karmienie np. suchym  i wtedy oceniajcie. To nie jest kompletny i zamknięty system np. w stylu pelletek, a jedynie narzędzie, które można wykorzystać przy wielu metodach prowadzenia akwa. Kolejna rzecz to dywagacje nad detrytusem zbierającym się na miedium - warto przypomnieć sobie dobry zwyczaj przepływu od dołu na wszystkich mediach w stylu ceramiki - z pewnością kulki pozostaną dłużej czyste. Na koniec: jak ktoś ma kilkadziesiąt kg dobrej porowatej skały to kulki pewnie ani mu nie zaszkodzą ani nie pomogą więc nic dziwnego, że nie będzie widział różnicy.

    Cześć 

    Tak oczywiście wiemy do czego są te kulki, wiemy ze to medium do osiedlania bakterii i zachodzi pytanie czy te bakterie aby na pewno się zasiedlają w tych kulkach, czy opis 1kg skaly to 1 kulka jest rzeczywisty czy to tylko piękna reklama. Dlatego osoby używające to medium od dłuższego czasu mają wyrobione zdanie na ten temat i takiego tu oczekuje ja i pewnie spora grupa innych osób. 
    Pozdrawiam


  3. Chciałbym aby osoby używające kulki Maxspect od dłuższego czasu wypowiedziały się ma ich temat. Producent informuje iz z ich pomocą zasiedlimy bakterie z pomocą których bedziemy skutecznie zwalczać np No3. I teraz do sedna, fajnie by było aby wypowiedziały sie osoby które np mając no3 na poziomie np20 po wprowadzeniu kulek obniżyły ich wartość, może zauważyły poprawę warunków. Interesuje mnie również czy przy dłuższym używaniu owy produkt nie oddaje do wody czegoś co nie chcieli byśmy aby znalazło się w akwarium. Z góry dziekuje za odpowiedzi 


  4. W dniu 12.06.2019 o 22:07, norbi2222 napisał:

    Dzięki luft za "uświadomienie" mienie. Problem polega na tym, że to,  co piszesz jest oczywistą oczywistością, która nie wnosi nic do tego co napisałem. Test trwa, w warunkach, w których nie ma czynnika limitującego, czyli zarówno jest no3 jak i po4. Przyszłym tygodniu wyjmę te bloki z sumpa i w kilka tygodni sprawdzę co są one warte. 

    Cześć sporo czasu minęło od testu czy może kolega wyrazić opinie na temat sprawności opisywanego produktu ?


  5. Ok dołożyłem skały w czerwcu ... ur. żadnych wahań parametrów które mierzymy nie było. Dobra dojrzewanie, to co trwa prawie rok ? Między czasie podniany itp żadnych plag nic. Czemu wyciaglem skałę która dołożyłem ? Bo myślałem że ona robi problem. 8 miesięcy była w akwarium i SPS i LPS jak leciały tak lecą. Czy nie wydaje wam się iż 8 miesięcy ze skala dołożoną to wystarczająco długo aby akwarium działało poprawnie ? 


  6. Witam

    Dzięki za informację

    Odpowiem że zasolenie jest ok 1,025

    Świetlówki wymienione są w terminie

    Rowa i węgiel kręcą się zawsze od roku (co 30 dni wymiana) .....  kurde mówiono mi że to nie szkodzi a niech jest cały czas .... 

    Testy wody oczywiście dla potwierdzenia wykonane u Oliviera z Tatarskiej.

    Moja myśl była taka że skałę którą dokupiłem to jakiś tuf wapienny który mógł wywalić syf do wody jakieś metale ciężkie itp albo coś było w balingu :(

    Pozdrawiam

     


  7. Witam !

    Piszę tu gdyż mam problem z moim akwarium od prawie 10 miesięcy

    Zacznę od początku .....

    Akwarium założone w lutym 2016r.

    Jaki sprzęt i itp

    - Akwarium 135x55x55

    - 40 kg Żywej Skały

    - sól TM Pro Reef

    - Lampa Giesemann Aurora

    - Odpieniacz Deltec SC 1456

    - Maxspect Gyre XF-150

    Cały czas chodzi reaktor z Rowa i Węglem

    Plus reszta wiadomo. Parametry wody od Kwietnia 2016r są według mnie bardzo dobre. NO3 - 2 PO4-0 Mg - 1300 Ca - 430 KH - 7,3. TDS wskazuje 000-002

    Pierwsze korale twarde jak i LPS trafiły do akwarium w kwietniu ub.roku. Wszystko było wręcz fenomenalnie rosło oko się cieszyło. Pewnego dnia stwierdziłem że dokupię skały do akwarium i dołożę jeszcze korali. Czytałem wiele opinii jaką kupić skałę, pytał dzwoniłem i kupiłem ok 15kg takiego czegoś : http://www.salarias.pl/pl/p/Sucha-skala-koralowa-naturalna-nr-A15-6%2C45kg/1317

    W tym samym czasie zacząłem stosować balling Reeflowers. To dwie zmiany jakie pojawiły się a był to koniec czerwca 2016r. Po 1 miesiącu padło wszystko LPS SPS nooooo zostały miękasy.

    Więc pomyślałem że może skała wywaliła jakiś syf choć parametry były dalej książkowe i akwarium pozostawiłem na 5 miesięcy bez korali. Robiłem systematyczne podmiany itp.balling nie chodził. Ok listopada podjąłem próbę z koralami SPS i LPS. i myślałem że ch.. mnie strzeli jak po 7-10 dni nie było za bardzo co zbierać. Wszystko poleciało SPS 7-10 dni LPS ok 30 dni. Zaznaczę że znów puściłem ten balling. Tak więc w styczniu z koralami było już krucho. (SPS, LPS). Natomiast miękkie chyba są w szczycie formy do rosną niesamowicie , zoa zaczynam traktować jak plagę tak szybko rośnie. Na koniec marca stwierdziłem że wywalam tą skałę i ten balling. Czekałem 2 miesiące robiłem podmiany wsadziłem więcej węgla itp. Dokładnie tydzień temu kupiłem na próbę Euphilie Stylophore i Seriatopore. Dziś widzę że stylophora już zaprzestaje polipować ....... pozostałe 2 narazie ok. Chyba nie jestem w stanie nic zrobić :( Myślę czy nie zrobić testów TritonLab co tam w tej wodzie się zagniździło :( Albo walnąć całkowity restaert wymiana skały wody itp.

    Proszę o radę co zrobić jakie poczynić kroki aby akwarium nie było moim utrapieniem a przyjemnością.

    Dziękuję i pozdrawiam


  8. Tak zgadzam się że to jakieś ryzyko tylko ..... ryby które mi się podobają najczęściej są jakiś problematyczne

    Natomiast mam żółtka który nie potrafi przeżyć jak w akwarium jest caulastrea. Tak męczy korala że nie mogę go mieć w zbiorniku a powinien być neutralny :( Ja raczej nastawiam się na SPS i widziałem może nie na żywo lecz na filmach zdjęciach gdzie loriculus pływa w zbiornikach z koralami i to samo dotyczy navarchusa. Staram się ryby karmić małymi dawkami bardzo często i urozmaicono. Pewnie dam znać jak sytuacja za jakiś czas :)

    Pozdrówka


  9. Hehehe Kaganiec dobre :)

    Navarchus zeżar tylko albo aż Acanthastrea reszty nie dotyka więc ma wybaczone przynajmniej na razie :)

    Natomiast przymierzam się do kolejnej pieknej według mnie ryby ale równie mogącej podgryzać czyli

    Centropyge loriculus. Mam nadzieję że trafię na ułozonego osobnika :)

    Pozdrówka


  10. Witam !

    Czy macie jakiś sposób aby Navarchus przestał podgryzać LPS ?

    Może nie gryzie wszystkich ale upodobał sobie jeden i od czasu do czasu se go skubie mimo że cały czas coś wisi do obgryzania. Raczej nie chciał bym się go pozbywać gdyż uważam iż to fantastyczna ryba.

    Z góry dziekuje za wskazówki i rady

    Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.