-
Liczba zawartości
11 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez Ramosus
-
A powiedzcie mi jak one sprawują się w akwarium ogólnym? Bardzo mi się podobają i chciałbym kupić 2 sztuki, ale boję się że będą gonić błazenki i inne drobne rybki. Czy one są agresywne wyłącznie wobec siebie?
-
A Błazenki od razu 2 czy lepiej jednego na początek?
-
Dzięki za rady. Więc kupię test saliferta. A co do briareum to na pewno coś będę z tym robił. Na pewno jeszcze nie raz będę przestawiał skały, może trochę wyrzucę żeby zrobić więcej miejsca do pływania dla ryb. Zobaczymy co będzie się działo kiedy parametry będą ok. To też właśnie jeden z powodów dla których nie chciałem mieć ryb tak szybko. Nie chcę ich stresować. Jestem jeszcze "zielony" w tym wszystkim i nie wiem co bym zrobił gdyby coś poszło nie tak i stworzonka by odeszły na "wieczną rafę". Podejrzewam że wróciłbym do gupików i molinezji z poczucia winy.
-
Bardzo dziękuję Wam za wszystkie porady. Więc zasolenie cały czas trzymam na poziomie 1024. Pilnuje tego automatyczna dolewka Hydora. Refraktometr oczywiście mam, a dodatkowo proszę też w sklepie o sprawdzenie zasolenia. Tutaj nie ma mowy o najmniejszym błędzie. Wodę podmieniam raz na 2 tygodnie w ilości 10% objętości całego systemu. Bakterie daję co 3 dni ponieważ powiedzieli że przez to że mam suchy piasek, muszę przez pierwszy miesiąc lać bakterie w ten sposób. Po miesiącu mogę już dodawać co 2 tygodnie w czasie podmian. Testy daję robić w sklepie, ponieważ liczę na ich doświadczenie. Oczywiście sam też robię, ale wyniki zawsze nieznacznie się różnią. Purigen już wyciągnięty. Zobaczę co będzie się działo i dam znać za jakiś czas. Co do rybki to może faktycznie na razie się powstrzymam na jeszcze parę tygodni. Zastanawiam się jeszcze czy nie zawieźć czystej solanki na Preisie do sklepu w celu zrobienia na niej testów. Chyba że któryś z Was już to przerabiał??? Przedstawiam parę zdjęć: Drodzy Koledzy, właśnie przed chwilą wykonałem test na Mg+Ca (test JBL 2 w jednym) Test zrobiłem 4 razy. Oto wyniki: Test Pierwszy: Mg = 1180 mg/l Ca = 420 mg/l Test 2 Mg = 1000 mg/l Ca = 420 mg/l Test 3 Mg = 1100 mg/l Ca = 420 mg/l Test 4 Mg = 900 mg/l Ca = 420 mg/l Co o tym sądzić? Co z tym magnezem? Test robię oczywiście kropka w kropkę zgodnie z instrukcją. I wracając do głównego tematu jeśli potwierdzę wynik testu w sklepie to pozostaje mi tylko zbić Po4 i obniżyć Kh. W tym temacie również proszę o sprawdzoną radę. Pozdrawiam!
-
Zazdroszczę tej podmiany z morza. Tanio wychodzi A sól ponoć stosuję za dobrą. Niby Preis ma zbyt "mocne" parametry jak na początek przygody zwłaszcza z miękkimi koralami, ale nie chcę później skakać z soli na sól. Wiadomo dla czego. Więc od początku jadę właśnie na tej. Wiesz Dominiku ile ja wtopiłem tak zwanego "frajerskiego"??? Miałbym za to chyba następną stu litrową solniczkę. I pewnie jeszcze nie koniec z tymi błędami. Moja lampka była już 2 razy na wymianie diod led. Teraz tylko czekam kiedy znów coś w niej zgaśnie. Czyli co myślicie? Czekać jeszcze ze 2 miesiące na pełną stabilizację? Czy może pokusić się o jakąś parkę błazenków?
-
Wydaje mi się że mg i ca pochłania skała. Glonów wapiennych na razie za dużo nie ma niestety.
-
Witam. Akwarium prowadzę na soli Preis. Tutaj: P.S. Purigen kazali włożyć od początku założenia właśnie w celu zbijania no2. Ale czy pomagało to nie wiem, bo no2 nigdy nie miałem dużego.
-
Wstawię jutro. Teraz już wszystko poszło spać. Tutaj mam jakieś mało wyraźne zdjęcie:
-
Witam Szanownych kolegów i koleżanki. Postanowiłem dziś zasięgnąć Waszej rady, kiedy mogę wpuścić pierwszą rybkę i ewentualnie jaką polecacie. Wiem oczywiście że powinno to być jak najpóźniej, ale...... bardzo było by fajnie gdyby można by już było w końcu zacząć. Otóż moje akwarium to 200l, założone na niestety suchym piasku, na szczęście mam 40 kilogramów żywej skały. Akwarium zalane 5 miesięcy temu. W sumpie mam kolejny kilogram żywej skały, Purigen (250ml) oraz 3 litry siporaxu. Ze skał na razie mnożą się na potęgę discosomy czerwone, briareum (choć nie do końca wygląda tak jak u innych, mam wrażenie że nie do końca wystawia polipy, ale podobno jest dużo różnych odmian i każda wygląda inaczej.) Parazoanthusy też pięknie rosną i mnożą się aż miło patrzeć. Tak jak i niestety Aiptasia, której jest coraz więcej i więcej.... Dwa miesiące temu wpuściłem kraba pustelnika, (raz już zmienił muszlę na większą) oraz ślimaka turbo. Wszystko żyje i ma się dobrze. Teraz najważniejsze, parametry wody. Robię je na bieżąco co miesiąc w sklepie. Na dzień 9.12.2016 wyglądały one tak: NO2: 0, NO3; 0,02 PO4: 0,25 KH: 9,6 dKH Mg 960 oraz Ca 345 Od 9.12. dozuję codziennie Mg i Ca po 4ml(razem) Jak na razie nie wiem czy coś to pomogło, zobaczymy za 2 tygodnie. Od miesiąca stosuję też (według zalecenia sklepu) co 3 dni ampułki z bakteriami na przemian Prodibio BioDigest (całą ampułkę na raz) oraz Bio-Extra attivatore biologico (pół ampółki z 5ml) i tak na zmianę co trzeci dzień. Dodatkowo stosuję VSV (wódka, ocet cukier) w dawce 2,5ml codziennie. Nie miałem jeszcze żadnych problemów ze zmętnieniem wody (zakwitem bakterii), więc ponoć jest wszystko ok. Tak więc prośba do Was doświadczonych, co dalej.... Czy jeszcze uzbroić się dalej w cierpliwość czy mógłbym już wpuścić jakiegoś błazenka czy inną nie wymagającą rybkę. Myślę o "brzydalu" żeby powstrzymać aiptasię, bo nie chcę stosować chemii, ale liczę na Waszą pomoc, proszę doradźcie mi co powinienem, co mogę a czego jeszcze nie robić. Pozdrawiam!
-
Dzięki za odpowiedzi. Teraz pojawił się problem i spłonęła mi "super świetna" lampa led Apollo 6 za 1700zł. Także polecam wszystkim zakup jak ktoś ma za dużo pieniędzy na tak zwane "frajerskie". Ale wracając do tematu, od kiedy światło zgasło, ten niby zoa skulił się całkowicie i widać ze skały tylko jego "trąbę" Jest cały czas zamknięty i nie wychodzi. Mam za to nowego mieszkańca na skale. Uwielbia się bawić w "chowanego" Jak tylko podchodzę do szyby od razu chowa się w skałę i po chwili wychodzi i widząc że dalej stoję, znów się chowa. Zobaczcie na filmie i jeśli ktoś wie co to takiego, to z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Serdecznie!
-
Witam Serdecznie. Chciałbym poprosić doświadczonych kolegów o identyfikację istot które kupiłem wraz z żywą skałą. Jako że akwarium zalałem 2 tygodnie temu, a wiedzę teoretyczną zdobywam 9 miesiąc, chciałbym się dowiedzieć co wyłazi mi z tych skał. Na pierwszym zdjęciu te zielone mordki zamykają się i otwierają, coś jak xenia pulsująca, tylko że znacznie rzadziej. Na drugim podejrzewam że to jakiś Zoanthus. Codziennie jest gdzie indziej, ogólnie szuka cienia. Nie lubi być w świetle. Kiedy ustawię go do światła, zamyka się i parę godzin później znów siedzi w jakiejś ciemnej dziupli. Trzecie zdjęcie to bardzo malutkie skupisko jakby grzybków. Nie wiem czy to nie rodzaj jakiś glonów. Za wszelkie odpowiedzi będę wdzięczny, Pozdrawiam.