Skocz do zawartości

Przemek79

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    360
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Przemek79


  1. 3 godziny temu, Tadoris napisał:

    Zgadza się. To ta od Ciebie ;)

    Tak się zbieram do Ciebie wpaść już od jakiś 2 tyg, ale z czasem ostatnio było cienko. Myślałem że może w tym tygodniu się uda to znow jakieś przyziebienie mnie rozłożyło wczoraj, więc będę odzywał się jak się wykuruję

    Cieszę się że jest gwiazdą akwarium :D Jakby co zapraszam po kolejne główki bo dopiero przy 5-7 głowkach robi wrażenie :) a są nowe szczepki m.in. catalenphylie i acany poseidony no i wiadomo toxic i sporo acropor


  2. 21 godzin temu, dadario napisał:

    @Przemek79 mała fortuna... 

    Po cenach sklepowych tak.... ale tak tylko na papierze. poza tym to jest 5 lat wzrostu. jak policzyłbym wodę, prąd, sól, essentiale, cały osprzęt to...... nadal jestem na minusie. a liczyć nie zamierzam bo cieszę się akwariami jak świnia w błocie i nie chcę zakłócać sobie tej błogiej radości ;)

    18 godzin temu, THORGAL napisał:

    Wielu twierdzi że Euphyllie wolą spokojny nurt,delikatne bujanie..A tu proszę:).Szasta nimi na lewo i prawo a one radosne jak dzieciaki z tego powodu:)

    Też mnie to zaskoczyło ale one zdają się to lubić. To też chyba kwestia doboru trybów wave i braku bezpośrednich uderzeń wody. Mają jak na rafie gdy fale robią turbulencje.

    No ale jak obserwuję tego samego koralowca w innych miejscach akwarium (np. w starym gdzie mam mniej cyrkulacji) to tak duża cyrkulacja powoduje że polipy nie są tak długie jak w spokojnych wodach

    17 godzin temu, norbi2222 napisał:

    Ładna kula, jednak mocno pokurczona. Co potwierdza, że jednak lubi mniejszą cyrkulację.

    O właśnie ! dokładnie to co napisałem wyżej koledze zanim zobaczyłem Twoją wypowiedź. Ten filmik jest z nowego akwarium pod acropory. A w starym w tym samym obiegu gdzie pompy słabsze, dragon jest na dnie a i akwarium zarośnięte strasznie acrami polipy są zdecydowanie dłuższe i kolory głębsze.

    Wkrótce nakręcę film ze "starego" akwarium to sami zobaczycie.


  3. 1 godzinę temu, katani napisał:

    Szał. Te euphylie gdyby nie ujęcie spod spodu to by można powiedzieć, że to jakaś miękasowa trawka ;)

    Widać, że cyrkulacja im służy, fajnie się ruszają. Gratulacje.

    dzięki. Obstawiam że silna SPS'owa cyrkulacja jest jednym z czynników , że tak duża kolonia nie psuje się od środka, bo buja się każdy polip

    Najśmiesniejsze że te euphyllie wsadziłem prawie 3 lata temu do nowego akwarium żeby były "na czas dojrzewania do SPS" a potem syn się urodził i jakoś tak się bujało pod silnym światłem, w silnej cyrkulacji i urosły.... teraz trzeba je trochę ukrócić bo miejsca na acropory brakuje 


  4. 4 minuty temu, katani napisał:

    Działają. Miałem twoje akwarium w obserwowanych. Ostatnio poczyściłem nieco listę obserwowanych a tu taka niespodzianka. Większy jamnik bajka. Moje marzenie. Fajnie zarosło, gratulacje.

    Dziękuję. Zaczynam porządki w akwariach bo LPS porosły jak szalone, do tego stopnia że zabijają mi SPS, muszę wrócić do planu małe LPS, duże SPS ale to jest jak domino, najpierw trzeba zrobić miejsce żeby coś przenieść. Od ponad miesiące dopieszczam też parametry żeby acrpory wróciły do kolorów bo dziś to tylko proste mają kolory, a te trudniejsze są burakami, trochę też zaniedbanych z gniazdami detrytusu. Trzeba działać. 

    Przy okazji ciekaw jestem ile osób w Polsce cięło catalenphyllię jardei, a jeszcze ilu zrobiło to bez strat. Bo jestem dumny z tego bardzo, że udało mi się nie stratcić nawet 1 fraga, może też dzięki temu że przez 2 lata nie wkładałem żadnego nowego korala więc zdrowe.

    Przy okazji akcja "Cięcie"

    "przed"

    https://photos.app.goo.gl/LSwP276yA95CVQjs6

    "Po"

    https://photos.app.goo.gl/8ZGxjCbnQknKth2G7

     


  5. 4 minuty temu, Raff 2020 napisał:

    A wklej kilka fotek bez logowania do Google. Przeczytałem cały wątek i poproszę jeszcze :clapping

    Ehhh jak wkleję w pogorszonej jakości to mało co bedzie widać. w poniedziałek pewnie w robocie na spokojnie poszukam sposobu na pomniejszenie rozmiarów.

    wątek sam przeczytałem i łezka w oku się kręci jak widzę Zółtka który dziś jest jak dłoń a 4 lata temu był niewiele większy od kciuka, catalenphyllię , która dziś jest wielkośći piłka siatkowej a była jak tenisowa. Zółtka nie potnę ale cata idze pod diament dremela jak tylko ktoś przygarnie trochę szczepek. Porządku zimowe w toku


  6. Nie ma to jak w ramach wykopalisk odświeżyć swój wątek :) Akwarium nie tylko, że nadal się kręci to jeszcze dorobiło się brata bliżniaka i to syjamskiego. 2,5 roku temu odpaliłem obok drugie większe szkiełko 312 cm x 60 x 60 czyli 1120 litrów, po kilku m-c zostało wpięte w jeden obieg ze starym. Aktualnie więc w jednym obiegu chodzi łącznie ok 2.000 litrów wody, z filtracją w postaci dużego Red Dragona, pelletek w reaktorze, reaktor na Phospate Minus ATI, worek węgla, leję Essential PRO i Red Sea ABCD. Łącznie świecą 3 hybrydy ATI, z mocną przewagą Blue+, dużo wieją jedne z większych Tunziaków i jedna pompa Red Sea. 

    Mniejsza akwarium docelowo będzie mocno nastawione na LPS. Duże nowe ma być Acropolandem z kilkoma LPS na dnie zamiast piasku.

    Z racji narodzin potomka i natualnego braku czasu i sił oraz kilku moich durnych eksperymentów akwarium przeszło przez kilka kryzysów. Synek ma już dwa lata i złapałem motywację na porządki, pora na spore wycinki bo akwaria to istnia dżungla, korale wychodzą z akwarium (dosłownie), kilka olbrzymich kolonii ephyliii dragon soul zabija mi już spore krzaki acropor. Jedną catelenphylię wielkości piłki do siatkówki zaryzykowałem i pociąłem , po pół roku bez żadnych strat wszystkie "szczepki" są pięknie zaleczone i cieszą oko, będę ciął drugą jak tylko znajdę miejsce żeby ją wyjąć i włożyć maluchy.

    Jakby ktoś miał pytania pytajcie. Przez lata nie nauczyłem się robić zdjęć więć tylko poglądowo zdjęcia całych szkiełek wrzucam. Jak ktoś chce obejrzeć to zapraszam na Stary Mokotów w Warszawie, można i w tygodniu bo praca zdalna daje większą elastyczność czasową.

    https://photos.google.com/photo/AF1QipNu8PhBs40IH7jMFtyZY7M2CwzuXTKT3gdKFubd

    https://photos.google.com/photo/AF1QipNodr03zJ5evlhfpraAGeJ7-_pXk4lyjAT8M-9x

    https://photos.google.com/photo/AF1QipMgY0Sr7wn4ZckPguhajjo5-xXzFo-Tm09_wir9

    https://photos.google.com/photo/AF1QipPjCfvAF5cwdpC3leL7_NO3mT6B02iLiW8nuKMo

    https://photos.google.com/photo/AF1QipOvPzFmgHw2SY-zJjfl8BqV2gSNdR_E5mlxFGw0

    https://photos.google.com/photo/AF1QipN3vqSIsVgWTXoU6SzlQhpW_fw31gsp6uHRkrp4


  7. W dniu 26.10.2019 o 11:51, Mat_Mat napisał:

    Stosuje ktoś od dłuższego czasu i może się wypowiedzieć o tych metodach?

    Od paru lat stosuję ATI, najpierw zwykłe od pierwszej dostawy w PL mam PRO. jestem bardzo zadowolony, przy mocno zarośniętym akwarium LPS i SPS dozowanie ABCD Red Sea jest konieczne w niewielkich ilościach (reguluję na podstawie ICP). Szczególnie PRO jest wygodne, nic nie rozcieńczasz, jest mocno skondensowane więc nie trzeba ciągle uzupełniać do baniaków od pomp dozujących


  8.  
     
     
     
    W dniu 15.12.2019 o 13:47, Ejdzej88 napisał:

     Ktoś już na forum pisał, że w wersji pro butelki 1 zużywa 2 razy mniej i nawet szukał czy nie można kupić samej jedynki :) 

    Bzdura. Pro zużycie powinno być takie samo, oczywiście każdy zbiornik jest inny. Mój stary zbiornik ciągnął o ok 10-20% więcej #1 niż #2, po połączeniu w obieg z nowym większym zbiornikiem pobór doszedł do identycznych wartości. 


  9. Przeszedłem na Essential PRO ze zwykłego 9 miesięcy temu. Robię co 1,5-2 m-c ICP i na ich bazie reguluję dozowanie RedSea Trace Colors. Po przesiadce dozuję wyraźnie mniej mikro, prawie wielkości symboliczne więc mogę potwierdzić empirycznie, że PRO ma więcej pierwiastków śladowych niż poprzednia wersja. Cotygodniowe 10% podmianki i tak robię ale nie w celu dozowania mikro ale jako po prostu sposób na pozbycie się niechcianych substancji.


  10. W dniu 9.08.2019 o 19:21, Brat Marian napisał:

    mam niskie fosforany a wysokie azotany co może byc przyczynom fosforany 000 a azotany 25

    czym mierzysz fosforany? bo kropelkowe testy są za mało czułe na niskie wartości. jeśli masz ryby i karmisz je szczególnie suchym pokarmem to na bank masz fosforany powyżej zera. do zbicia azotanów moim skromnym zdaniem można dozować fosforany w takim przypadku ale bardzo, bardzo ostrożnie i tylko jeśli masz naprawdę zera. naprawdę = wg Hanki lub ICP


  11.  
     
     
    W dniu 21.06.2019 o 14:14, Panoramiks200 napisał:

    Nie wiem jak z serią 300, ale seria 250 i 150  niestety troche mnie zawiodła. Miałem na razie nic nie publikować gdyż jestem w trakcie zgłaszania szkody do firmy maxspect, ale chyba trzeba o takich rzeczach pisać. Mam 4 pompy - 2szt xf-150 i dwie sztuki dołożyłem xf-250 w lutym. W czerwcu wynik z tritona pokazał mi 11um/l cyny. Moje akwarium niestety powoli przestaje istnieć. Nie chcę na razie oskarżać nikogo dopóki nie dostanę jednoznacznych wyników z Instytutu chemii przemysłowej na ul.Rydygiera, które bada teraz wały z trzepieniami. Na wszystkich jest rdza. Na dwóch to zaczęło rozsadzać obudowę plastikową.

    Wielka szkoda. Wyrazy współczucia Rafał, tym bardziej że to jedno z dwóch najładniejszych Acropolis jakie widziałem na własne oczy :(


  12. Oprócz wspomnianej małej masy koralowej masz IMVHO za niskie nutrieny, chyba że wyciąga je dziś cyjano. PO4 na zerze i NO3 poniżej 1 głodzą korale przy tak małej ilości ryb. Mam tylko 2 lata doświadczenie w prowadzeniu morskiego ale dołożyłbym stopniowo 2-3 małe rybki, trochę więcej je karmił i kilka prostych korali jak proponowali przedmówcy. Grzybki wszelkie sugeruję tylko dać na oddzielne skałki bo jak wejdą w główną to kiedyś staną się plagą.

    Pamiętaj cykl biologii: karmienie ryb => kupa => bakterie rozkładają na nutrieny => koralowce mają niezbędne składki do życia (jak ich jest za mało to pożywią się nimi cyjano i glony)

    Nie dość że dokładając ryb i korali będziesz miała na co popatrzeć to jeszcze zbiornik Ci zaskoczy :D

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.