Skocz do zawartości

Powoli1

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Powoli1


  1. 3 minuty temu, Paragon napisał:

    spoko tylko pamiętaj rób to w pomieszczeniu raz że dobrze wentylowanym dwa to  takim poza użytkowaniem, pamiętaj że zapach jest średni wybielacza i tak samo średnio zdrowy a będzie się to moczyć przez tydzień :)

    Dzięki za rady, obecnie jestem w trakcie kompletowania sprzętu, a wszystkie takie operacje robię w garażu, na szczęście mam dużą działkę i mam sporo miejsca więc wentylacja będzie spora. 

    Pomału zabieram się za składanie szafki i umiejscowienia akwarium jak i sumpa. Następnie będę łączył fire z dołem i pierwsze próby szczelności na kranówce. A po urlopie w sierpniu na początku zalewam zbiorniczek solanka i zobaczymy co wyjdzie. Jeszcze raz dziękuję za rady.


  2. 5 godzin temu, Paragon napisał:

    Zgadzam się :) , ale głównie chodzi o to aby skala namokła w roztworze który dobrze rozpuści organikę i nie trzeba tego procesu komplikować bo stanie się udręka :) wybielacz się do tego świetnie nadaje tylko bez dodatków zapachowych, jest fajny filmik na TY jak robią właśnie tą metodą dla porównania z metodą z kwasem solnym, i wybielacz wygrywa, moje akwarium nie mialo problemów z PO4 i glonami po starcie na takiej skale wszystkie zwierzatka maja się świetnie tak więc moge potwierdzić że metoda jest jak najbardziej ok  :)

     

    No i chyba mam najlepszy sposób na skałkę, dzięki paragon będę zabierał się za pracę po weekendzie. Zobaczymy jaki będzie efekt.


  3. 20 minut temu, fresz33 napisał:

    Oszczędzać na czymś co jest podstawą dobrze działającego zbiornika - bezcenne ;)

    Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
     

    fresz23 a kto mówi, że oszczędzam??? napisałem, że jestem posiadaczem i być może będę chciał startować na tej skale ale zawsze mogę zakupić żywą lub suchą ze sklepu, wciąż analizuję.

    42 minuty temu, Paragon napisał:

    nie rozumiesz jednej rzeczy to co będzie się rozkladało nie jest na zewnątrz skały tylko w środku nie dasz rady zrobić tego myjka, ale próbuj :)

    To akurat zrozumiałem, ale moje płukanie choćby myjką przyspieszy oczyszczanie skały z zewnątrz tak myślę a co w środku to niestety będzie musiało poczekać aż wystartuję z solniczką. puki co chcę troszkę zyskać na czasie w procesie oczyszczania skały z zewnątrz, dlatego też płucze skałę w rodi


  4. Jestem posiadaczem około 20 kg zasuszonej skały posiada różowe glony, resztki gąbek, resztki wężowidła, itp. obecnie moczę ja w wodzie rodi , gdzie mam zamontowana cyrkulację 4500l/h , moje pytanie jak często zmieniać wodę aby oczyścić skałę??? Obecnie gdy wyjmę skałę odrywam różowe glony płatami około 3/4 mm grubości. Planuje zalewać akwarium w sierpniu. Do kiedy moczyć skałę???? Czy bakterie firmy seachem stability będą dobre, obecnie je stosuje w słodkim i jest napisane na opakowaniu że mogą być używane w akwarium słonowodnym???


  5. Witam wszystkich,

    Mam na imię Michał mieszkam w Osówek wieś w woj.Pomorskim niedaleko Czerska, od prawie roku czytałem forum jako Gość, w końcu się zdecydowałem na założenie solniczki :). Na początku miała być kosteczka aquaela 49L następnie coś w granicy 200L a obecnie jestem w fazie zbierania sprzętu do 330L i sumpa 80 L czyli około 400L w obiegu :). Jeśli ktoś z okolic Czerska, Starogardu Gdańskiego byłby chętny na podzielenie się wiedzą praktyczną to zapraszam na PW


  6. Po długi czasie namysłu postanowiłem, że akwarium jest już 120x55x50 - 330 litrów z kominem wewnętrznym 30x15x45 szkło full opti white (okazja się trafiła). Przeloty 2 x fi42 oraz 1 x fi36. Sump 3 komorowy o wymiarach 87x38x40 - 85 litrów, przegrody na wysokości 25 cm ( planuje DSB) dolewka 20x40x40 - 30 litrów.

    Pompa obiegowa NewJet 4500 l/h

    Odpieniacz Schuran Jet Skim 120 na pompie NewJet 2300

    Cyrkulacja : Tunze 6045 i Jecod RW-8

    Oświetlenie DIY 6x24 W

    konfiguracja świetlówek:

    Ati blue plus

    Aqua pink

    AQua blue special

    blue plus

    AQua blue special

    Blue plus

     

    dodatkowe oświetlenie nocne LED w budowie

    dodatkowo akwarium będzie stało na stelażu 124x64x75h z profili 30x30, blat płyta oklejona pcv, do wypoziomowania stelażu zastosowano 8 regulowanych nóżek,  zastosowano również osobny system zasilania puki co 7 gniazdek na 2 obwodach ( w modyfikacji do 20 gniazdek ).

    sól Blue Treasure Reef Salt 20 kg

    Skała sucha około 20 kg

     

    w najbliższym czasie zamieszczę zdjęcia oraz planuję zakup około 15-20 kg piachu do DSB, testy, refraktrometr, oraz żywą skałę.

     

    Planowany start zbiornika Sierpień/Wrzesień tego roku

    Jeśli ktoś z okolic Czerska / woj.pomorskie były tak miły odsprzedać troszkę piasku z działającego już DSB lub żywą wodę to proszę o kontakt.


  7. 5 godzin temu, dale napisał:

    nie wiem czy na forum można polecać Twistmana

    ja zastanawiam się nad jednym z tych odpieniaczy

    https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Deltec-SC-1351-z-kontrolerem/5932

    lub

    https://www.sklep.aqua-trend.pl/odpieniacz-bialek-redstarfish-rs-n130-plus-p-1335.html

    lub

    https://www.sklep.aqua-trend.pl/odpieniacz-bialek-bubble-magus-curve-a5-do-500l-p-1383.html

    3 godziny temu, dale napisał:

    Tylko nowy.  Co do gyre. Ja brałem u dystrybutora.

    czy maxspect gyre xf-250 starczy jako jedyny cyrkulator ????

    co do obiegówki pomyślę nad mocniejszą a NewJet 1700 będzie w zapasie.

     

    Jeszcze raz dzięki za rady i poświęcony czas :)


  8. Dzięki za rady :D. Niestety z akwarium nic nie poradzę bo już jest. 

    https://zapodaj.net/6d71c96b9e52c.jpg.html

    Więc będę go używał. 

    Co do cyrkulacji to ciekawy pomysł, zastanowię się. A jebaoo to myślisz że zła firma???

    Obsadę pewnie jeszcze nie raz będę planował i uwzglednię twoje rady dzięki.

    Co do odpieniacza to jednak muszę poszukać coś sensownego do takiego litrażu.

    Skałki tej firmy muszę prześledzić dzięki.

     


  9. 7 godzin temu, mrppp14 napisał:

    Cześć
    Osobiście brałbym jak największe i opti. 
    Z tego co piszesz to proponowałbym zacząć w całości(ewentualnie większości) na wodzie z działającego zbiornika. 200l to nie tak dużo. Sam co 1.5 tyg wylewam 50l więc może warto się z kimś dogadać. Ze skały to bym wziął suchą + po kawałku żywej do zbiornika i sumpa + garść piachiu z działającego zbiornika. Dzięki temu dojrzewanie pójdzie szybciej i łagodniej. U mnie przy 400l  po za dino i zielonymi przez miesiąc nic się nie działo. A dodam, że przenosiłem życie z mniejszego akwarium i musiałem zrobić to w przeciągu tygodnia. Wszystko przetrwało i ma się dobrze.

    Jeśli chodzi o lampę to brałbym t5 albo hqi. 

    Cyrkulacja: temat rzeka. Ale odkąd przeniosłem się na serie CP nie mam żadnych problemów z ustawieniem cyrkulacji. Brak martwych stref i dużo lepszy wygląd. Może warto by rozważyć taką opcje? Do takiego akwarium CP-25 wystarczy.

    Pompa obiegowa jest tak na styk. Tutaj też bym się zastanowił czy nie warto znaleść mocniejszą.

    Co do Opti to będzie full Opti,  ktoś zaraz napisze że strata kasy ale kto mi zabroni :D.

    Z wodą z działających zbiorników to będę coś myślał jak będę miał sprzęt w komplecie czyli wrzesień lub później. Ciężko będzie bo do Gdańska mam 100 km. 

    Jeśli chodzi o skały to dałeś mi nowy pogląd na ten temat za co tobie dziękuję. Muszę zaczerpnąć więcej wiedzy na ten temacik.Obecnie mam dostęp do skały z Fiji

    Z lampą wydaje mi się że hqi odpada bo strasznie będzie nagrzewać akwarium i nie ma powyżej 50 cm wysokości. Pomyślę nad lampa z świetlówkami co do świetlówek to jeszcze się nie orientowałem jakie dokładnie kupić.

    Cyrkulacja no właśnie temat rzeka i sam nie wiem co dokładnie wybrać, lecz rozsądek podpowiada że musiałbym spróbować jebao rw-8 tylko nie wiem czy nie będą za mocne na 90 cm długości. 

    Pompa obiegowa taka na styk. Hmmmm, pomyślę nad czymś mocniejszym obecnie ona działa w słodkim.


  10. 1.   Witam, wszystkich jako świeżak proszę o poradę całą skarbnicę wiedzy tego forum. Z racji, że czytam i czytam to forum  w każdym wolnym czasie chciałbym popełnić jak najmniej błędów. :) I myślę, że nie tylko samym czytaniem się większości dowiem ale aktywna konwersację z wami koledzy i koleżanki. Coś o mnie akwarysta 10 letni zajmuję się na ogół pielęgnicami od zawsze ale czas na spełnianie marzeń którym był własny baniaczek słonowodny z rafą i rybkami.

     

     

      1.  1.Akwarium 60x45x55h na stelażu metalowym zabudowany płyta MDF biala, Komin wew: przeloty 20- powrót, 25- spływ, rewizja

    Lub

    2.   2.Akwarium Opti 90x50x50h na stelażu drewnianym zabudowany płyta MDF, komi wew: przeloty 25- powrót, 25- spływ, rewizja

    Sump:

    40x36x30

    Sprzęt jaki mam :

    Odpieiacz DIY na pompie aquael 1000l(opcja), pompa obiegowa New Jet 1700

    Filtr akwarystyczny Aquarius Demi 75 gdp

     

    Obsada jaka planuję:

    Amphiprion ocellaris x 2

    Pseudocheilinus hexataenia x 2

    Gobiodon okinawae

    Salarias fasciatus

    Debelius krewetka lub sexy shrimp kilka sztuk

    Nassarius spp i Strombus luhuanus

    W przyszłości

    Synchiropus splendidus x 2

    Chelmon rostratus M/L

     

    W planach zakup

    cyrkulacji 2 x Jebao/Jecod RW-8 chyba, że będzie mało to coś dokupię - czerwiec

    Oświetlenie DIY LED od kolegi z forum  lub coś z targowiska na świetlówki -  po wakacjach czyli początek września

    Planuję na początek jakieś miękkie korale i LPS

    Co do skały to jakieś 10 kg żywej lub oprę się na suchej 15 kg i tutaj proszę o sugestię

    Piasek podoba mi się drobny ale z uwagi na wasze doświadczenia rozmyślam nad aragonitem granulacja 1-2mm\

    Budżet w miarę możliwości tanio :) (pojecie względne)  czas realizacji zima 2018 lub 2019

    Co do ustawienia skał to wciąż tworzę i mam 2 szkice: 3 filary lub grota ( łuk )

     

    Proszę o porady co do sprzętu oraz obsady planowanej

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.