Skocz do zawartości

Katurbo

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Warszawa
  1. Katurbo

    Sterownik WiFi do lamp LED

    Debugowanie poprzez wyrzucanie wiadomości w konsoli nie należy do moich ulubionych, ale już w zasadzie ogarnąłem temat pomiaru czasu po utraceniu połączenia z internetem. Trochę jeszcze pogrzebię, posprawdzam i zaktualizuje kod na stronie - przed rozpoczęciem drugiej, gorszej części.
  2. Katurbo

    Sterownik WiFi do lamp LED

    U mnie czas jest brany w zasadzie co sekundę bezpośrednio z brokera, tak więc niezależnie od tego, czy układ się zresetuje czy też nie, to czas jest aktualny. Tak jak zauważył VDR, słabością aktualnej wersji jest zupełne uzależnienie od łącza. W związku z tym, w najbliższych dniach wyciągnę sobie jakiegoś starego ESP zaszytego w szafie, co by rybkom nie robić dyskoteki, i uzupełnie kod o dodatkowe funkcjonalności: - w przypadku braku aktualizacji czasu z sieci, program wewnętrznie odlicza czas (raczej kwestia zapewnienia ciągłości pracy niż jakiejś dokładności, skoro nie dołączam żadnego RTC); - możliwość podpięcia się pod sieć, którą postawiło ESP i zmianę parametrów sterownika. Samo ESP natomiast równolegle cały czas jest połączone z siecią domową.
  3. Katurbo

    Sterownik WiFi do lamp LED

    Dzięki w ogóle za komentarze - bardzo przydaje się takie spojrzenie z zewnątrz. To, że potrzebowałem coś zrobić na szybko i żeby w podstawowej, trochę ułomnej funkcjonalności działało, to jedno, a stworzenie "cosia" interesującego dla reszty świata to drugie. Po przespaniu się z problemem stwierdzam, że jednak chciałbym pozostać w koncepcji mikrokontroler + sterowniki prądowe, ponieważ chciałbym, żeby ten projekt pozostał pod względem sprzętowym jak najprostszy. Natomiast dodatkowa komunikacja faktycznie by się przydała, więc tu alternatywą dla bluetootha byłoby ustawienie sieci w ESP-8266 w trybie... STA+AP (jeśli dobrze ten tryb rozumiem). Wilk syty i owca cała, ale trochę trzeba będzie jeszcze porzeźbić.
  4. Katurbo

    Sterownik WiFi do lamp LED

    Właśnie się zastanawiam, czy najprościej nie byłoby wykorzystać po prostu z młodszego brata - ESP-32, który prócz wifi ma wbudowany bluetooth. Procesor jednego i drugiego cudeńka jest dość wydajny i spokojnie można mu dokładać wymagających funkcjonalności.
  5. Katurbo

    Sterownik WiFi do lamp LED

    Jakoś odnoszę wrażenie, że jednak zasada działania jest trochę inna, a projekt znam. Brak łączności wifi, opcjonalny bluetooth do sterowania, pobieranie godziny z zegara RTC to chyba znaczące różnice... Natomiast wykonanie apki itd. jak najbardziej na wysokim poziomie i chylę czoła. Jakby ktoś chciał się pobawić moim projektem, to za koszt samego ardu nano + zegara + bluetooth już ma w moim przypadku sterownik z dwoma kanałami. A jak ktoś lubi trochę pogrzebać w kodzie to może sobie łatwo liczbę kanałów zwiększyć. Ja nie potrzebowałem.
  6. Hej, może z uwagi na pierwszy post tutaj, to się przedstawię - na imię mam Artur. Ostatnio wysiadł mi biały kanał w mojej nówce lampie, a dokładniej zasilacz stało-prądowy od tego kanału. Zdecydowałem, że jednak nie uproszczę sobie naprawy i z racji że moich zajęć jest programowanie mikrokontrolerów, to zbudowałem sobie na szybko sterownik dla power ledów. Wyposażony jest w dwa tryby: - tryb automatyczny umożliwia określenie czasu rozpoczęcia świecenia oraz zakończenia, długości trwania świecenia na 100% zdefiniowanej mocy światła (oddzielnie na kanał), płynne wschody i zachody słońca, tryb nocny. - tryb nieautomatyczny umożliwia sterowanie mocą lamp (oddzielnie na kanał). Wszystkim oczywiście sterujemy z poziomu strony internetowej. Opis (w języku angielskim, jeszcze będzie uzupełniany) zamieściłem tu: https://www.hackster.io/artur-rzepka/aquarium-led-wifi-controller-ec14a4, aczkolwiek na wszelkie pytania odpowiem i tutaj. Można sobie dość tanio zbudować taki sterownik (zwłaszcza, jak ma się zbędny zasilacz pod ręką). Zastanawiam się, czy to nie jest pewnego rodzaju psucie rynku, ale tyle na studiach i teraz w pracy korzystam z fragmentów projektów rozsianych w sieci, że czas się odwdzięczyć światu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.