-
Liczba zawartości
21 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez shino
-
No właśnie nie był, kolor był tak ciemny od razu że na skali pasował do wartości 50. Dlatego podzieliłem przez 10 = 5. Mam nadzieję że zrobiłem ok. We wcześniejszych testach 3-4 tyg temu odcień był bardzo jasno różowy/ bardzo blado różowy. Czy mam teraz zbijać jakoś te wartości czy czekać?
-
Testy zrobione chwilę temu, Salifert: Kh - 8.9 Po4 - 0.1 NO3 - 5 (kolor ciemny różowy - odcień 50 na skali, zgodnie z zaleceniem podzieliłem przez 10) - wynik 5 Testu NO2 nie posiadam.
-
Ale czy to oznacza, że cykl azotowy trwa/rozpoczął się? Czy mam czekać na te cholerne plagi jeszcze? Może wpuścić jakiegoś ślimaka np. turbo lub coś innego?
-
Teraz dopiero wypatrzyłem, mam na skale takie coś jak na zdjęciu - mikro muszelki wielkości główek od szpilki, może trochę większe. Nie liczyłem ale jest tego sporo, myślę że około 100. Myślałem, że to jakieś martwe mikro muszelki bez życia na RRRock. Internet mówi że to foto to spirobis tube wiem. Wypatrzyłem też kilka sztuk które są rozwinięte- takie nitki ale długości 3-4mm. Czylie jest dobrze?
-
Z większości Waszych uwag wynika, że jednak światło powinienem kupić jak najszybciej, więc tak zrobię. Może coś używanego wypatrzę. A jak nie to nowe. Co do filtracji to wygląda ona obecnie jak na foto. Od dołu: 4x bacto rolls, bio kulki ok 300g, węgiel, wata. To chyba jest ok? O ten syfek z sumpa spróbuję się postarać. Ile powinienem go mieć objętościowo? Szklanka/250ml? Mam go centralnie na piasek wrzucić?
-
Wielkie dzięki za tak szybkie uwagi i porady. @Arek77 – niestety żadnego życia nie zauważyłem @michalfa - może u mnie jest podobnie, nie wiedziałem, że cykl może przebiegać tak „bezobjawowo” Kupię i wrzucę jutro te 2 kostki mrożonki i zrobię testy za 7 dni. Nie świece z 2 powodów – podobno dopiero po zakończeniu cyklu i przy rozpoczęciu zasiedlania rybami/koralowcami należy odpalić światło, po drugie – nie chciałem się na starcie na wszystko wykosztować jeżeli z wydatkiem na lampę można poczekać. Pod koniec miesiąca planuję nabyć AI Prime HD 16/14. Przy okazji – czy możecie zaproponować jakieś alternatywne światło dla AI Prime do mojej kostki w cenie w okolicach 700-1000pln? Od razu mówię nie mam zdolności majsterkowicza ani elektryka więc pomysły „zrób sobie sam” będzie o wiele taniej odpada :/
-
Witam po 3 tygodniach przerwy. POMOCY Zbiornik założony 11 kwietnia. Zgodnie z zaleceniami wymieniłem wodę w akwa częściowo na żywą. Zbiornik mieści ok. 80 l (łącznie z wodą w panelu filtracyjnym). Podmieniłem 20l. żywej w dniu 29 kwietnia, którą otrzymałem z lokalnego sklepu zajmującego się tylko akwarystyką morską. Do dnia dzisiejszego nie ma żadnych śladów glonów, okrzemków itp. Skała, piasek, woda tak jak wyglądały tak wyglądają tak jakby cykl w ogóle nie zaskoczył :( Przestałem nawet dodawać od 2 tygodni bakterie jakiekolwiek ( Microbe-Lift Special Blend, Bio S) bo ttak mi doradzono w sklepie. Co mam robić? Kupić i wpuścić jakiś budżetowe życie na "zmarnowanie" żeby coś się zaczęło dziać? Przy okazji - padła mi dolewka BLAU level controller system (grawitacyjna) - kable nieuszkodzone, zasilacz "świeć", przeczyściłem, przepłukałem pływak, pompla też wyciagnieta i osuszona. dolewka nadal nie działa. Ma ktoś może pomysł dlaczego?:/
-
Dzięki za rady. Jutro jadę po wodę i piasek z działającego akwa. Dziś wrzuciłem krewetkę.
-
Cześć, mam kilka pytań odnośnie tego mojego nowego zbiornika 90l (to cały obieg z panelem filtracyjnym) kostka . Wystartował 10.04. Nadal bez świałta i odpieniacza. W środku piasek i RRRock. Od 11 kwietnia regularnie dolewam bakterie Microbe-Lift Special Blend zgodnie z instrukcją. Dodatkowo raz dziennie Bio S. Wszystkie bakterie wlewam bezpośrednio do zbiornika – czy to jest ok, czy powinienem lać gdzieś indziej np. na bacto rolls i kulki ceramiczne (250g) do komina? Obecnie mam filtrację: wata Symec ->kulki ceramiczne -> 4 bacto Rolls Mam pytanie co do pompy obiegowej i falownika. Jeżeli nie ma życia to czy ustawienie ich mocy na niskim poziomie wystarczą na ten moment czy musi „buzować” na maxa? Falownik SOW-4 na 2 poziomie - falowanie sinusoida Jebao 1200 DC – na 3 poziomie (50% mocy). Z moich wyliczeń wynika, że całość filtrować będzie się wówczas 5.3 razy/h – przy uwzględnieniu spadku mocy z u wagi na wysokość. Czy to wystarczy. Ostatnie testy robiłem dnia 18.04 : Kh 9.1, PO4 między 0.0 -0.03, NO3 0.00. Nie widzę na dzień dzisiejszy żeby coś działo się w zbiorniku - woda klarowna, skałą bez zmian. Nadal cierpliwie czekać? Czy może wrzucić do zbiornika jakieś "mięso" np. krewetkę koktajlową? Tak jak zasugerował Tapajos32. Z góry dzięki za uwagi
-
To co z tym odpieniaczem? Kiedy go zainstalować? Takie jeszcze pytania mnie naszły: 1.Jak często wymieniać watę, mam JBL Symec? Stanowi ona pierwszą warstwę filtracyjną. Potem jest trochę węgla i na dole b.rolls. 2.Pytanie dot. B. Rolls - mam 4 szt. ustawione w pionie 160x40mm, ale między nimi jest trochę luzu. Czy powonieniem zasypać te szczeliny jakimś innym drobnym medium filtracji bio czy to nie jest potrzebne? 3.Na skale, pozostały mi bardzo drobne fragmenty papieru, w które zawinięta była Real Reef Rock. Nie mogłem ich usunąć ani na sucho ani na mokro, teraz te drobiny są już w akwa na skale. Czy one oprócz pogorszenia walorów estetycznych mogą jakoś negatywnie wpłynąć na skałę? I czy po czasie się same "ewakuują"? Przykładowe zaznaczone na foto. Z góry przepraszam jeżeli pytania są idiotyczne. Ale wolę zapytać o każdą pierdołę a nie potem żałować że coś skonociłem.
-
Dziękuję za Wasze sugestie!:) Doba po zalaniu testy przed dodaniem bakterii: Kh 7.3-7.7 PO4 0.03-0.1 NO3 2-5 Zasolenie 1.024. Robić jeszcze jakieś dodatkowe testy?
-
Cześć, Wczoraj zalałem mój pierwszy w życiu zbiornik – kostka 45x45x45. Z tyłu jest panel filtracyjny. Na chwilę obecną jest tylko : - skała Real Reef Rock - woda RO odpowiednio zasolona (pomiar zasolenia z dziś 1.024) - pompa obiegowa Jecod DC-1200 – działa na poziomie 3/8 – czy tyle wystarczy na początek? TAK/NIE - falownik Jebao SOW-4 – działa na poziomie 2/8 czy tyle wystarczy na początek? TAK/NIE - grzałka - media filtracyjne – 4x bacto Rolls, węgiel, wata. Mam poniżej kilka pytań co do dalszych kroków. Dla oszczędności Waszego czasu, będę wdzięczny chociażby za odpowiedź TAK/NIE na poniższe: 1.Po zalaniu całego zbiornika woda nie była w ogóle mętna, nie było czekania 1-2 dni żeby wszystko osiadło (jak to zazwyczaj pokazują na filmikach YT), rozumiem ze to dobry znak? TAK/NIE 2.Na chwilę obecną nie mam jeszcze oświetlenia LED. Czy na tym etapie, kolejne 10-15 dni od zalania może być brak lampy LED. Czy powinienem ją kupić jak najszybciej? TAK/NIE 3.Nie mam jeszcze zamontowanego odpieniacza (mam Tunze 9001) w środkowej części panela filtracyjnego. Czy mogę z jego montażem poczekać (bo nie ma jeszcze zwierząt) czy powinienem zamontować go jak najszybciej? TAK/NIE 4.W sekcji z mediami filtracyjnymi niestety przez warstwę waty pospadało mi trochę węgla (w postaci granulatu) na dno i przedostało się do sekcji gdzie ma być odpieniacz (załączone foto). Czy powienienem już teraz oczyścić/wydobyć te granukli, czy mogę sobie to podarować i przy najbliższej okazji wymiany całego węgla tym się zajać? TERAZ/PÓŹNIEJ 5.Czy mam już dziś wrzucić bakterie (Microbe-Life Special Blend) – doba od zalania, czy poczekać? TERAZ/POCZEKAĆ (ile czasu) Wszelkie dodatkowe uwagi mile widziane. Dziękuję za pomoc.
-
Co do falownika, to jeżeli opcja bez sterownika 6015 jest bezpieczna a przy okazji tańsza to odpuszczę sobie sterowanie. Problem jeżeli okaże się że na pełnej stałej mocy koralami będzie miotać jak podczas sztormu i piasek będzie frufał po akwa (mam już coral sand z aqua medica 0-1mm). Rozumiem że kierunek falowania można wyregulować ale czy to wystarczy. A jaką grzałkę i odpieniacz do tej kostki proponujecie?
-
Czyli falownik 6015 bedzie ok? To już spora różnica w cenie. Pompa Tunze 1073.008 ma max 800 l/h cały zbiornik ma 91 litrów,. jak to się ma do zasady że wydajność powinna być liczona 10x pojemność zbiornika plus poprawka na spadek mocy z uwagi różnice wysokości. Czy 1200l/ h nie byłoby lepsze?
-
chwialek dzięki. Cyrkulator 6055 znalazłem za 650zł Pompa za 130zł - rozumiem że reszta kwoty to jakieś sterowanie do tej pompy?
-
Witam, Uprzejmie proszę i poradę odnośnie sprzętu do kostki 45x45x45. Jaka: pompa obiegowa, grzałka, odpieniacz i falownik. Dodatkowe informacje: - kostka będzie miała panel filtracyjny o szerokości 10 cm - zależy mi na cichej pracy (wymóg mojej "lepszej połowy" ) - prośba o zaproponowanie osprzętu ze średniej półki (konkretna marka/model), który uciągnie taki zbiornik. Budżet jaki mogę przeznaczyć na te 4 elementy to 900-1000zł max.
-
fannadil bardzo dziękuję za cenne uwagi. "Czekam na ustabilizowanie się zbiornika. Ile teoretycznie to może trwać na żywej wodzie?" - chodziło mi o zamkniecie cyklu azotowego, ile orientacyjnie może to potrwać na żywej wodzie i i aplikowanych do zbiornika bakteriach np. Bio S albo ten biodigest z pożywką, o którym wspomniałeś. Cytuj ten fragment
-
Cześć! Witam wszystkich. Kolejny nowicjusz na pokładzie tego Forum, więc proszę o cierpliwość dla moich wywodów Jestem na etapie finalizowania listy podstawowego sprzętu do założenia akwa. Bardzo proszę o wszelkie uwagi (krytyczne mile widziane) i sugestie odnośnie poniższej koncepcji. 1. Wybór padł na zestaw Blau All In One 91l z wyposażeniem: a) Pompa obiegowa o wydajności 1300 l/h b) odpieniacz Scuma 0635 c) lampa LED Lumina 40 Mini – mam nadzieję że od biedy na pierwsze kilka miesięcy styknie Zestaw odpowiada mi z uwagi na: - kształt kostki, gabaryty 45x45x45 (nie mam miejsca na 200l lub większe ale też nie chcę startować na 40l) - panel filtracyjny (bardzo mi na tym zależy) – chciałbym wszystko mieć tam schowane – odpieniacz, grzałkę, media filtracyjne – węgiel aktywowany z Aqua Medica 4mm+wata Symtec JBL+Bacto Rings (już mam) - W szafce pod akwa ma być tylko baniak z wodą do dolewki 2. Oprócz zestawu Blau mam zamiar nabyć: - cyrkulator Tunze Turbelle Nanostream 6015 - grzałkę - AquaEl Platinum Heater 100W - Piasek Coral Sand 1mm od Aqua Medic 5 kg (już mam) - dolewka Aqua Trend Levelautomatic Eye - sucha skała 10 kg – prośba o sugestię czy kupić po prostu suchą skałę , czy może typu Fiji czy Real Reef Rocks – czy to będzie miało jakieś duże przełożenie na jakość i prowadzenie zbiornika? - wodę będę miał żywą na start. Po wystartowaniu zbiornika mam zamiar: - robić testy KH, NO3, PO4 (już je mam) co kilka dni – czy raz na 3/5 dni wystarczy? - dodawać bakterie „Bio S” od Aquaforest zgodnie z instrukcją 1 kropla dziennie - podmianka wody ok. 10% litrażu co 7/10 dni. Czekam na ustabilizowanie się zbiornika. Ile teoretycznie to może trwać na żywej wodzie? Bardzo proszę jeszcze raz o wszelkie uwagi co do sprzętu – czy coś jest nie tak w zestawie, czego ewentualnie absolutnie się wystrzegać, co warto wymienić? Co do dojrzewania– czy mój tok myślenia (przynajmniej w sytuacji idealnej) jest prawidłowy? Dzięki!
-
Dzięki za radę, to będę zastanawiał się nad czymś innym.
-
Wymiary panela tak ja na załączniku. 2.8cale = 7.1 cm szerokość Cały panel ma ok. 59 cm długości 4cale = 10.1cm 8.7cale =22 cm 2cale =5cm 7.9cale= 20cm 11.8ale =27.4cm
-
Witam, Chciałbym rozpocząć przygodę z nano-rafą od kupna sprzętu (rzecz jasna poza zdobywaniem wiedzy i czytaniem ) Gabarytowo i "organizacyjnie" odpowiada mi akwarium - Marine Nuvo Fusion - Nano 20, z uwagi na przestrzeń z tyły zbiornika do umieszczenia sprzętów ( Tutaj moje pytanie - czy takie zestawy mają ograniczenia co do doboru filtra, odpieniacza, grzałki i trzeba je kupić zazwyczaj od tego samego producenta co sam zbiornik, czy można pokombinować z produktami innych firm i czy to wszystko będzie wówczas w miarę spasowane? Jednocześnie moja prośba związana z powyższym pytaniem, o zaproponowanie osprzętu - grzałka, skimmer, filtr (jakie media filtrujące tam wrzucić), który by się mieścił i pasował do tego akwa - klasa sprzętu (cenowo) średnia/średnia-niższa. Z góry wielkie dzięki.