Skocz do zawartości

addie_b

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez addie_b


  1. 13 godzin temu, ilarios napisał:

    A jaką funkcję ma pełnić ta komora "przelewowa" 5cm?

    Szczerze sam nie wiem, wzorowałem się na innych sumpach min. tym: 

    Tak jak teraz patrzę to nie wiem czy nie lepiej jakby przelew z odpieniacza był dołem, żeby żaden syf się nie zbierał w tej komorze. 

    image.thumb.png.c3391d75a24ec109c76ef79321783bfd.png

    14 godzin temu, ilarios napisał:

    Poziom wody w komorze odpieniacza to 27cm. Jaki odpieniacz planujesz?  Większość odpieniaczy działa na poziomie ok. 20 cm. 

    A nie 25cm, tak jak pierwsza przegroda? Co do odpieniacza to chyba Bubble magus A5, ale jeszcze nie zdecydowałem, odpieniacz planowałem podnieść na rurkach lub kratce.

    13 godzin temu, patrycja52 napisał:

    zastanów się czy będziesz mógł wygodnie władać i wyciągać odpieniacz i rollermat przy 30cm wolnej przestrzeni.

    nie jestem pewna czy potrzebny Ci sump 40cm wysoki - policzyć ile ma sump  dodatkowo wody przyjąć w przypadku awarii (pojemność komina itp.)

    15cm (wolnej przestrzeni sumpa) x 65cm (długośc sumpa bez dolewki) x 45cm (szerokość sumpa) = 43l pojemności wody

    spiętrzenie wody na grzebieniu 5cm x 100cm (szer akwarium) x 60cm (głęb. akwarium) = 30l (woda spływająca do sumpa po wyłączeniu pompy) + to co w kominie i rurach, więc myślę, że chyba nie mogę go obniżyć bo jak obniżę sump o 5cm to jego pojemność spadnie z 43l na 29l.


  2. Witam wszystkich, 

    Proszę Was, osoby które się znają aby przeanalizowały mojego sumpa i ewentualnie podzieliły się swoimi uwagami, co można poprawić lub zmienić.

    Sump będzie służył do obsługi akwarium 100x60x50h (300l), głównie miękasy i LPS. Sump będzie miał wymiary 80x45x40h (wolnego miejsca w szafce mam 89,5 x 53 x 72h)

    W sumpie (od lewej) zaplanowałem komorę na odpieniacz i rollermat 25x45x25h, następnie 5cm komora na przelew a potem komora na DSB oraz refugium, kolejna komorę (5cm) planuje wykorzystać na kulki maxspecta na stojaku. Przedostatnia, 15-sto centymetrowa komora jest na pompę i grzałkę. W ostatniej komorze będzie dolewka

    Jestem nowy w temacie morszczyzny i jak czegoś nie napisałem to pytać

    image.thumb.png.bc806926ef9bbde0cac655f58fb357c1.png


  3. Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym forum i proszę Was, osoby o większym doświadczeniu w akwarystyce morskiej o pomoc w doborze sprzętu oraz pojemości zbiornika.

    Akwarystyką słodkowodną interesuję się od 6lat, aktualnie poosiadam akwarium 80x35x40 ale chcę wymienić je na większe i chciałem też od razu spróbować swoich sił w akwarystyce morskiej. 

    Poniżej napiszę swoje pytania jakie mnie trapią i proszę Was o odpowiedzi.

    1. Dla osoby początkującej w akwarystyce morskiej takiej jak ja, lepsze będzie mniejsze akwarium (100x50x50) czy większe (120x60x60) w myśl zasady "bigger is better". Akwarium 100cm jest to minimalne jakie bym chciał mieć, natomiast zawsze mi się marzyło akwarium 120cm, tylko nie wiem czy ogarnę takie akwarium, głownie chodzi o finanse (sprzęt), czy sprzęt do większego akwarium będzie dużo droższy niż do takiego 100cm? Chodzi mi głownie o lampy, odpieniacz oraz ilość skały do wypełnienia.

    2. Planuję od razu do sumpa włożyć rollermat, zamiast używać skarpet. Czy taki BUBBLE MAGUS ARF-M będzie ok? Chyba, ze macie jakieś inne propozycje w podobnej cenie, a może warto dopłacić do czegoś lepszego? np Clarisea 5000 gen3

    3. Jaki odpieniacz wybrać? Maxspect MJ-SK400, Deltec 1000i, Red Sea RSK-600 a może coś innego w podobnej cenie (1800zł)?

    4. Czy podczas dojrzewania akwarium, zanim wprowadzę do niego pierwszę życie (planuje start na suchej skale z AF) to czy muszę mieć rollermat i odpieniacz razem czy wystarczy tylko jedno z nich, jeśli tak to które urządzenie najpierw kupić?

    5. Jakie oświetlenie wybrać? Czy Maxspect MJ-L165 BLUE 65W - 2szt wystarczą do akwarium 100cm? Czy lepiej w tej samej cenie kupić na przykład dwie używane AI Hydra 32HD? A może lampa DIY? Kiedyś robiłem taką do słodkiego i nawet mi wyszła, tylko wtedy nie miałem żadnego sterowania do niej, teraz już bym takie zrobił. Z obsady koralowców to chyba jak każdy początkujący wybiorę miękkie oraz LPSy, może jakieś proste SPSy. Nad dokładnymi gatunkami się jeszcze nie zastanawiałem ale raczej wybiorę te "popularne".

    6. Balling - Czy na początku muszę się tym martwić? Czy to dopiero w późniejszym czasie się stosuje? Jeżeli Balling składa się z 3 składników, to rozumiem, że 3 pompy do dozowania mi wystarczą? Bo widziałem ,że niektórzy mają nawet 5 lub więcej.

    7. Jaki sprzęt będzie mi jeszcze potrzebny na początku oprócz grzałki (300w wystarczy?), pompy obiegowej (Jebao 10000l/h), cyrkulatorów (SOW-8 - 2szt) oraz testów wody?    

    8. Czy warto robić w sumpie refugium oraz DSB? Trochę się naczytałem, że początkującym nie zaleca się, ale też spotkałem się z opiniami, że lepiej zrobić nawet jakieś małe byle by było i to dużo daje.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.