Skocz do zawartości

Gu_stuff

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    20
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Gu_stuff

  1. Gu_stuff

    Jak zbić wysokie KH

    Tego płynu Saliferta nigdzie w necie nie można kupić, więc kupiłem taki: Fauna Marin Salinity Reference 100 ml - płyn do kalibracji | Sklep akwarystyczny CoralHouse I od razu test: Nyos Alkalinity Reefer - test na KH akwarium morskie | Sklep akwarystyczny CoralHouse Podmiankę będę robił jutro to sprawdzę solankę Salifertem i zobaczymy. Zakup dojdą po weekendzie więc w następny weekend sprawdzę refraktometr i solankę nowym testem. Dam znać jak wyszło.
  2. Gu_stuff

    Jak zbić wysokie KH

    Coś się nie mogę dogadać z tym fotosikem, wieczorem jeszcze spróbuje... Znajomego z ze słonym akwa nie mam, ale może kupie płyn do kalibracji, coś jak poniżej. Salifert Refracto Check 10ml - Płyn kalibracyjny do refraktometru Sklep akwarystyczny online ▷ Trzmiel Dojdzie pewnie po świętach, razem z nowym testem Nyos, więc w kolejny weekend przetestuje solankę. Zobaczymy co wyjdzie. Dzięki za zainteresowanie i pomoc. Oczywiście jak by komuś coś jeszcze przyszło do głowy to piszcie. Jeszcze sprawdziłem opis na soli: "Aby uzyskać zasolenie 32-35 ‰ (psu), rozpuść w pojemniku 35 ml (ok. 37-40 g) Tropic Marin® Pro-Reef na litr wody." To przy moich 17 l i stężeniu 34 ppm powinienem sypać ok 680g. Mam gdzieś zanotowane w domu ile sypie ale tak z głowy chyba właśnie tyle. Więc podejrzewam że nie tu jest problem, ale dla pewności kupie płyn kalibracyjny i sprawdzę. Dam znać jak sytuacja
  3. Gu_stuff

    Jak zbić wysokie KH

    Podmieniam co tydzień 17 litrów. Akwarium ma pojemność 190 litrów brutto, minus skała, żwir, media itd. szacuje że netto będzie koło 170 litrów. Niestety ile soli sypie z głowy nie pamiętam, coś koło 580 gramów. Natomiast po zrobieniu solanki zawsze sprawdzam zasolenie i jest 34 ppm. Jak pisałem wyżej co drugi tydzień sprawdzam refraktometr na wodzie RODI, na ogół jest ok wprowadzam jakieś drobne korekty. Wodę w akwarium oczywiście uzupełniam RODI automatyczną dolewką Aqua Trend. Muszę się przymierzyć do Hanna ale na razie spróbuje tego Nyosa. Natomiast rozumiem że test może coś przekłamywać ale chyba nie aż tyle. Np. jeżeli faktycznie byłoby 9 a test pokazuje 14, to jest o 50% więcej. Jest jeszcze jedna rzecz nie wiem czy ma to znaczenie ale na linii wody, na szybach, tworzy się biały ślad trudny do usunięcia. Jak miałeś słodkie akwarium i lałeś kranówkę to pewnie wiesz o czym mówię. Wydawało mi się że w morskim nie powinno to występować bo lejemy czystą RODI no ale właśnie może to być nadmiar kh? Popołudniu jak wrócę do domu to wrzucę zdjęcie tego śladu. A tak w ogóle widać zdjęcie akwarium, bo wrzuciłem ale ja go nie widzę ?
  4. Gu_stuff

    Jak zbić wysokie KH

    Absolutnie nie traktuje tego obraźliwie bo to była moja pierwsza myśl po zrobieniu testu że go źle wykonuje Dlatego od razu odpaliłem You Tuba i sprawdziłem, test robię poprawnie. Też sprawdziłem na wszelki wypadek czy test nie jest przeterminowany ale jest ok. A jaki test byś polecił, ja wszystkie robię salifertem? No właśnie wiem że sól jest bogata bo trochę liczę że może uda się pociągnąć akwarium na samych podmianach, to jest raptem 190 litrów. Podmiany robię raz w tygodniu 10%. Natomiast z tego co pamiętam z opakowania soli to kh w świeżej solance powinno być koło 7, ja mam 14 więc coś musi "oddawać". All For Reef kupiłem trochę na wszelki wypadek żeby mnie sytuacja nie zaskoczyła. No i zaskoczyła tylko w drugą stronę. Słusznie mówisz, że podnosząc zasolenie podnoszę KH więc w planach jest podniesienie do 35 ale dopiero jak rozwiąże problem z KH. Jak wyżej napisałem poza witaminami i amino nic nie leję. Ca 420 po4 niewykrywalne chyba mam za dużo kulek maxspecta no3 ok 5 Mg i Ph nie mierzę zasolenie mierzę chińskim refraktometrem i pamiętam o kalibracji
  5. Witam, Mam problem z wysokim KH w moim akwarium. Zbiornik za miesiąc skończy rok, poziom KH mierzę od 2 miesięcy i waha się w okolicy 14 dkH mierzone Salifertem. Skała częściowo jest robiona przez Seafrags, ale nie chce mi się wierzyć że jest to powód. Robią sporo tych skał, nawet parę osób na forum ma od nich skały a nie doszukałem się u nich problemu z KH. Część skały jest sucha z JM klejona przeze mnie CX-5. Może tu jest przyczyna ale też nie podejrzewam bo pewnie połowa forumowiczów ma tak poklejone skały. Natomiast problemem może być to że, przed zalaniem skał nie moczyłem ich jakoś długo. Włożyłem do akwarium zalałem RODI odpaliłem cyrkulację pokręciło się dobę spuściłem wodę, nalałem świeżą RODI, sól i start. Robię regularnie podmiany raz w tygodniu 10% na soli Tropic Marin Pro-Reef, więc jeżeli to skała to chyba w ciągu prawie roku powinna się wypłukać? Na dnie mam "suchy" żwirek argonitowy, również ze sprawdzonego sklepu polecanego przez forumowiczów, więc chyba też nie jest to przyczyna. Ale tak jak skałę nie płukałem go zbyt długo. Akwarium ok 190 litrów z panelem. W panelu wata i kulki maxspect. Parametry: PO4 - niewykrywalne NO3 - ok 10 CA - 420 KH - 14 Zasolenie 34 ppt, po woli podnoszę do 35 MG i PH nie mierzyłem. Do akwarium (oprócz karmienia mrożonkami) wlewam raz w tygodniu bakterie po podmianie, co drugi dzień fito, codziennie po kropli witamin i amino AF, czasami kostkę mrożonego planktonu. Korale mieszane: euphyllie, favia, favites, gonipory, trachophylia, chalice, mycedium, zoa, dunca, milka, seriatopora, montipory, grzybki ... Trochę to dziwne ale wszystkie korale są w bardzo dobrej kondycji, no może ostatnio trachophylia nieco mniej napompowana. Mam też małą szczepkę clavularia papaya, która żyje ale nie rośnie. Mimo sporej ilości koralowców poziom KH nie spada. Znalazłem produkt Acid Buffer Seachem, z opisu wynika że służy do obniżania KH, ale pytanie czy pomoże i czy ktoś próbował? No i skoro koralowce generalnie ładnie wyglądają to czy w ogóle z tym walczyć? Ale tu właściwie najważniejsze. W związku z rosnącymi koralami 2 miesiące temu kupiłem All For Reef, bo spodziewałem się spadku KH. Wtedy też pierwszy raz sprawdziłem poziom KH i wyszedł tak wysoki, zatem AFR nie podaje i czekam na spadek KH a tu nic. Ale oprócz tego że w wodzie jest wysoki poziom KH to może być niewystarczająca ilość mikro i makroelementów, które powinny być dostarczane z zewnątrz, a są jedynie dostarczane przy podmianach z solą. Obawiam się że w pewnym momencie będzie ich brakować a KH będzie nadal wysokie i co wtedy robić? Czy ktoś ma jakiś pomysł jak dalej postępować? Z góry dzięki za pomoc.
  6. No tak rano już nie było ale poszukam gagatka. Wyglądało mi to na jakąś wylinke. No nic jak raz sie pokazał to pewnie jeszcze znajde. Wyciągne i zrobie lepsze zdjęcie.
  7. Chyba nie, jutro wyciągnę to z akwarium i zrobię jakieś lepsze zdjęcie. Jakoś dziwnie bo to nie wygląda na zwierze. Jak by sama muszelka
  8. Witam, ponownie zwracam się z prośbą o identyfikację. Na skale pojawiła się owalna jakby półprzezroczysta płaska owalna muszla w kolorze żółtym. Szukałem na forum ale niestety nic nie mogę dopasować. Na zdjęciu nie widać koloru żółtego, nie jest bardzo jaskrawy. Pozdrawiam
  9. Dzięki za podpowiedź, chyba wyjmę podstawkę i postaram się wyskorobac. Szkoda że tydzień temu ja przykleiłem... no nic powalczę.
  10. Dziękuję za podpowiedź, faktycznie wygląda jak corynactis. Poczytałem na forum I niestety wygląda na to że może być przyczyną kurczenia się zoa. Jest wpasowany między kwiatki korala. Mam Joes Juice na aiptasie, myślisz że jak nakapie na corynactis to go unicestwie a zarazem nie zaszkodzę zoa? Bardziej zależy mi na koralowcu.
  11. Witam, Na środku niewielkiej kolonii zoa wyrasta coś jak na zdjęciu czy to jest aiptasia? Są to prawie przeźroczyste ramiona z białymi kulkami na końcach. Na zdjęciach aiptasie nie mają tych kulek ale może się mylę. Zoa ostatnio coś się slabo otwiera więc zakładam że jak nie jest to aiptasia to i tak nie służy koralowi. Tylko jak to usunąć?
  12. Absolutnie masz rację. Niestety zachowanie takiej chemii w słonej wodzie jest nieprzewidywalne. Po przemyśleniu nawet małe ryzyko zniechęca mnie do pójścia w to rozwiązanie, bo wiadomo jak coś może pójść nie tak to na pewno tak będzie ;). Nie jestem życiowym pesymistą, ale za dużo czasu i kasy włożyłem w to hobby żeby ryzykować. Pójdzie folia samoprzylepna i będzie spokój. No to chyba temat do zamknięcia, dzięki wszystkim którzy znaleźli chwilę i udzielili porad, szczególnie kol. kokomag, możliwe że uratowałeś mój zbiornik przed totalną katastrofą ;). Zachęcony tym wątkiem pewnie będę się jeszcze odzywał na forum bo przede mną pierwsze zalewanie i wiadomo będzie się działo...
  13. A czy jakimiś testami można sprawdzić czy farba oddaje coś do wody? Mógłbym zrobić próbę. Gdzieś w necie widziałem że ludzie malowali wnętrze akwariów słonych. Oczywiście to żaden wyznacznik bo nie wiadomo co się dalej z tym działo. W sumie podobna sytuacja z tymi czarnymi przegrodami z lacobelu czy inne szkła lakierownane. Przecież nikt nie wie jaką farbą to szklarz maluje. Raczej nie załącza żądny atestów higienicznych. Jest to pewnie jakaś farba. Oczywiście nie neguję tego co piszesz bo nie mam pojęcia jaką mam farbę tylko 'głośno' myślę.
  14. Nie. Okleję obszar jak w pierwszym poście od wewnątrz i pomaluje od wewnątrz. Mam dociętą szybkę na wymiar, pomaluje ją z jednej strony. Poczekam jak wszystko wyschnie. A farba ta bardzo fajnie szybko schnie. Następnie szybkę pomaluje jeszcze raz i od razu na mokro przykleję od wewnątrz panelu. Tak że pomalowane strony będą się ze sobą stykać. Farba między nimi wyschnie i sklei ze sobą oba elementy. Dokładnie tak zrobiłem z tymi małymi szybkami, które pokazałem na zdjęciu wyżej. Trzyma się tak, że nie ma szans rozerwać bez zniszczenia szkła. Na koniec po obwodzie posmaruje silikonem żeby było równiutko i żeby woda nie stykała się na wszelki wypadek z farbą. I będzie piękna nieprzezierna ściana panelu Myślę, że jutro powinienem skończyć, wrzucę jakąś fotkę jak by ktoś był zainteresowany.
  15. Witam, Testy chwilę mi zajęły ale jeżeli ktoś jest zainteresowany poniżej przedstawiam wyniki. Będąc u szklarza po odbiór przegrody panela dostałem małe kawałki szkła do prób. Podzwoniłem po znajomych i kumpel majsterkowicz akurat posiadał i sprezentował mi końcówkę czarnej farby dwuskładnikowej, której utwardzenie powstaje w skutek zmieszania dwóch komponentów. No niestety nie wiem co to konkretnie za farba, ponieważ kolega przelał ją do słoików z oryginalnych opakowań. Zatem wykonałem próbę najpierw pomalowania a następnie sklejenia dwóch kawałków szkła farbą i według mnie wyszło super. Więc chyba pójdę tą drogą, efekt jest dokładnie jaki oczekiwałem. 20230904_151321-min_compressed.pdf 20230906_084112-min_compressed.pdf 20230906_084116-min_compressed.pdf 20230904_144509-min_compressed.pdf
  16. Chyba faktycznie przekonałem się do oklejenia, ale zamówię u szklarza który robi mi panel 2 szybki i je skleje z ciekawości. Zobaczymy jak wyjdzie. Wrzucę tu fotki może komuś kiedyś się przyda.
  17. No tak o tym nie pomyślałem... Może się okazać, że jednak najlepszą i najprostszą opcją będzie to co odrzuciłem na samym początku czyli oklejenie/malowanie od zewnątrz. Chyba kupie kawałek szybki i zrobię próby. Co byście polecili do oklejenia? Bo chyba tło akwarystyczne, które przykleja się na wodę z płynem do naczyń nie zda roli. W starym akwarium słodkim tak przyklejone tło po czasie zaczęło odklejać się na krawędziach. Są w necie jakieś folie samoprzylepne. Ktoś stosował? Jakieś polecane produkty? Znalazłem coś takiego, chyba kupię i zobaczymy jak wyjdzie. Jak coś to zawsze można odkleić. https://allegro.pl/oferta/folia-samoprzylepna-czarny-matowy-50x50cm-8840313100
  18. Faktycznie to czarne plexi brzmi nieźle. I chyba najprostsze do wykonania. Dziś jeszcze rozmawiałem z kolegą akwarystą i mówił, że kiedyś na jakimś słodkowodnym forum ktoś szukał pomocy w podobnym temacie. Ktoś doradził przykleić szybkę na czarną farbę. Tylko farba miała być jak to nazwał "chemoutwardzalna" to znaczy nie utwardza się poprzez odparowanie rozpuszczalnika tylko miesza się z jakimś drugim składnikiem (coś jak klej poxilina) i zachodzi jakaś reakcja chemiczna przez co farba twardnieje. Tylko oczywiście temat nie do odszukania i nie wiadomo jak wyszło. Ktoś coś może słyszał o takiej metodzie? Boje się że jak coś pójdzie nie tak to akcja nie do naprawy. W ostateczności oklejenie/pomalowanie frontu.
  19. Dzięki za odpowiedź. Od zewnątrz nie chcę nic robić. Chciałbym uzyskać efekt jak w aquaelu, czyli gładka tafla szkła i na panelu nieprzezierna. Jakaś metoda na to musi być. Lacobel przyklejony po krawędzi brzmi nieźle tylko czy silikon po krawędzi nie będzie się odznaczał?
  20. Witam, Na początku chciałbym się przywitać, to mój pierwszy post na tym forum. Pierwszy ponieważ wszystkie informacje jakich potrzebowałem znalazłem bez problemu. Ale jednak jest coś czego nie mogę znaleźć... Zakładam pierwsze moje akwarium słone, kostkę o wymiarach 50x50x50cm plus panel o szer. 15cm. Czyli całe akwa ma wymiar 65x50x50cm. Akwarium będzie widoczne z dwóch stron, czyli będzie widoczny krótszy bok panelu filtracyjnego. Chciałbym aby ten bok był nieprzezierny coś jak w akwariach Glossy od Aquaela. No i pytanie jak to zrobić? Bo oczywiście są różne rozwiązania ale mam wrażenie, że każde ma jakiś minus. Możliwe opcje: 1. Pomalować od wewnątrz. Super ale akurat w tym miejscu planuje media filtracyjne, pewnie w jakimś koszyczku, przy wyciąganiu na pewno farba się zdrapie. 2. Pomazać czarnym silikonem, generalnie ok ale będzie to bardzo nierówne i będą się zbierać zanieczyszczenia 3. Pomalować silikonem i nakleić cienką szybkę. Generalnie według mnie najlepsze rozwiązanie ale nie wiem czy dam radę to jakoś sensownie wykonać. Pewnie wyjdzie krzywo, grubo silikonu i pewnie jeszcze szybka pęknie podczas prac. 4. Malowanie lub naklejanie czegoś od zewnątrz nie biorę pod uwagę ze względu na słaby efekt wizualny Może robił ktoś coś podobnego i mógłby się podzielić doświadczeniem? Poniżej efekt jaki chciałbym osiągnąć akwarium Aquael A tu widok mojego akwarium z zaznaczonym panelem Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.