Skocz do zawartości

Adam Rybowski

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    395
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi dodane przez Adam Rybowski


  1. Dzień,dwa to maks, jak odłożysz za wcześnie to ikra spleśnieje i nic się nie wykluje.

    Jeżeli dorosłe zjadają ikrę to może być nie zapłodniona.Małe wykluwają się na 11 dzień od złożenia ikry w temp 25 stopni,to długo.Naturę trudno jest zastąpić.


  2. hybrydy poszły w świat,nie udało mi się uzyskać z nich następnego pokolenia,kilkakrotne tarła  były niezapłodnione/ikra/

    Rybki zrobiły się szaroniebieskie i chowały się w zakamarkach i bez żalu się ich pozbyłem.Jedyne dwa samce  dałem do komisu do sklepu i tam zostały uśmiercone, na ewentualną zmianę płci u pozostałych samic nie chciało mi się czekać.


  3. Firmę faktycznie prowadzę i zarobione tam pieniądze „topię” w akwarystykę morską.Nie mniej jako chyba jedyny w Polsce mam w odpowiednich urzędach zarejestrowaną hodowlę ryb morskich.Sprzedaż idzie mi słabo raczej koncentruję się na rozmnażaniu rybek, bo to sprawia mi ogromną frajdę.Gromadka tych rybek wynagradza z nawiązką  wszelkie trudy Coś jak chodzenie po wysokich górach tylko bardziej bezpieczne. 


  4. Witam , dawno mnie tu nie było ,to nie oznacza ,że nic się w moich akwariach nie działo.

    Muszę się pochwalić, że udało mi się drugi gatunek a rodziny Pseudochromis.Po pseudochromis fridmani przyszedł czas na pseudochromis aldabrensis.

    Nie jest to pierwsze  moje rozmnożenie tej  rybki .Na zdjęciu jest samczyk już mojego chowu,ojciec sporej gromadki rybek.

    Maluchy na zdjęciu mają 30 dni,apetyt im dopisuje,ich karmienie nie sprawia już kłopotu

     

    IMG_0852.jpeg

    IMG_0848.jpeg

    Na You Tube pod moim imieniem i nazwiskiem są filmy od pierwszego dnia życia maluchów.

    Wybaczcie błędy, trudno się pisze słuchając wyników wyborów.


  5. Witam,chciałem się pochwalić prezentem ,jaki dostałem od Matki Natury pod choinkę.Otóż udało mi się wykarmić myśląc ,że to są małe pseudochromis fridmani, hybrydy pseudochromis frid,mani/tata/ i pseudochromis flavivertex/mama.

    Rybki mają już dwa miesiące, jest ich 20 i jest to najprawdopodobniej pierwsza taka hybryda w świecie.Na You Tube pod moim nazwiskiem można zobaczyć filmik z tymi rybkami.

     

    DSC_0066.JPG

    DSC_0072.JPG


  6. Fridy najlepiej prezentują się  przy temperaturze 6500K,wtedy są purpurowe,im więcej niebieskiego tym są ciemniejsze.

    Moje dorosłe są w tym samym kolorze  co młode i nie zauważyłem żeby ciemniały.

    Kilkakrotnie kupowałem je z importu i praktycznie tylko sylwetka była  mi znana a kolor to raczej śliwka węgierka niż purpura.

    Dopiero po kilku miesiącach nabierały właściwego koloru.Ten brak koloru jest prawdopodobnie efektem oszczędnego żywienia na fermach, gdzie liczy się ekonomia .

    Tak jak wspomniałem wcześniej pięknie wybarwione udało mi się kupić tylko raz  w całym moim akwarystycznym życiu, na zamówienie z Niemiec.

    Widocznie Niemiec musi mieć towar erste Klasse.

     

     

     

     


  7. @TMK

    Błazny da się wykarmić od 1 dnia solowcem i nic więcej im nie potrzeba , fridy mają większe potrzeby energetyczne bo ciągle są w ruchu w odróżnieniu od nieruchawych błaznów siedzących za termometrem .

    Fridy po 10 dniu życia zaczynają padać,mimo ,że mają pełne brzuszki.Pokarm musi być wzbogacany ,ale czym tego jeszcze nikt nie opisał i nieprędko opisze a to nie wszystkie problemy z rozmnażaniem tej rybki.


  8. Fridy nie są agresywne w stosunków do innych gatunków,co do agresji wewnątrzgatunkowej to w moim zbiorniku widowiskowym z koralami trzymałem 5-6 sztuk bez strat/zbiornik ma 1700 litrów/

    W tak dużym zbiorniku nie jest możliwa kontrola ich rozmnażania i je wyłowiłem.Poza tym tych rybek nie ma w handlu tak na zawołanie i w przypadku jakiejś wpadki np. wyjęcie skałki z wody z jedynym samcem  trudno jest dokupić  rybkę do pary.Rybki z importu często są w kiepskim stanie  i szybko giną.

    Ostatnie ryby  udało mi się zamówić z Niemiec przez sklep Crazy Coral z Bydgoszczy i te rybki  były przepiękne kolorystycznie i w  świetnej kondycji.Te małe są właśnie po tych rodzicach.

    Małe karmi się wrotkami,po 5 dniach można podawać solowca,od ok, 12-14 dnia można zacząć skarmiać widłonogi.Niby proste  ,ale takie proste nie jest.


  9. Kilka odpowiedzi.

    Mam kilka par,każda jest w osobnym zbiorniku.Może być  w zbiorniku samczyk i kilka samiczek,wtedy samczyk po kolei wyciera wszystkie.Przy dwóch samcach to bardzo sobie przeszkadzają, przeganiają z rurek w których składana jest ikra i ikra bez opieki samca obumiera.W efekcie jeden samiec ginie.Jednak zdarzyło mi się mieć stadko około 50 sztuk,które trzymałem w jednym zbiorniku do 6 miesiąca życia i zaczęły składać ikrę i prześladowań nie widziałem.Być może wychowane w  niewoli i w zagęszczeniu tracą wrodzoną agresję.

    Ikra składana jest w jamach/rurkach PCV w moim przypadku, rybki w czasie tarła siedzą w rurce obok siebie  i specjalnie nic się nie dzieje ,złożona ikra przypomina owoc morwy,młode wykluwają się po 5 dniach ok.  21.30.

    Są bardzo małe ,błazenki to wieloryby przy nich.Rano rodzicom będzie wszystko jedno ,co jedzą.

    Te cegły dziurawki stanowią świetne schronienie dla dość płochliwych rybek i miejsce do spania nocą.Zbijają się w gromadkę po kilkadziesiąt sztuk  w takiej dziurce.

    Za 2-3 tygodnie rybki będą na tyle duże ,że będą się nadawały  do pójścia na "swoje".

    Obserwacja takiego stadka to też okazja do nauki i zdobycia doświadczenia.

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.