hi tower
Klubowicz-
Liczba zawartości
8 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez hi tower
-
te glony to caulerpa i czasem jej sie zdarza wywalic z siebie caly chlorofil do wody. mozesz miec teraz z paremetrami problem no2, no3 i pewnie po4 skocza.
-
z tymi kompielami w wodzie ro to bywa roznie. nalezy pamietac o tym ze dla ryby tez to jest silny stres choc krotkotrwala 2-3 min. kapiel nie powinna miec wplywu na stan fizyczny ryby. w hodowlach przemyslowych ( i naukowych) podobne manipulacje na rybach przeprowadza sie z uzyciem anestetykow np. propiscin. sa to usypiacze dla ryb co zmiejsza jej stres podczas manipulacji. natomiast przy rybkach rafowych nie ryzykowal bym tych zabiegow bez znajomosci dawki (charakterystyczna dla gat.) a eksperymenty na skale indywidualnego akwarysty sa chyba zbyt kosztowne;).
-
z chelmonami to bywa roznie natomiast tem jedzie po calosci http://www.reefshop.pl/eshop/zywe-zwierzeta_ryby_i-chaetodon-vagabundus-i-vagabond-butterflyfish.html?osCsid=648ccec140f88a676200e1f460cf45f0 a przy malym akwa. to polecam soczek z joe-go http://www.reefshop.pl/eshop/advanced_search_result.html?keywords=joes+juice&osCsid=648ccec140f88a676200e1f460cf45f0
-
kupisz w reefshop-ie. wala sie tego troche i z 10 kg sie uzbiera tylko napisz maila do sklepu
-
jesli chodzi o jednostki zasolenia to aktualni jedyna oficjalna jednostka zasolenia morskiego jest to PSU czyli Practical Salinity Unit i jest to: stosunek przewodnictwa wody morskiej do roztworu wzorcowego o skladzie... bla bla bla.... pewnie cos pokrecilem ale chemie morza mialem 4 lata temu a definicji zasolenia bylo ze 3-4ry!!!. Dawniej uzywano promili czyli ppt czyli part per thousand co oznacza ze jeden promil to jedna tysieczna. natomias w akwarysci morscy najczesciej posluguja sie gestoscia wody prawdopodobnie ze wzgledu na specyfike "urzadzen" pomiarowych czyli zasolenie 1,023 oznacza ze litr wody wazy 1023g co daje ok 32 promile co daje 32 PSU
-
wcale nie jest tak zle z aklimatyzowaniem ryb i bezkregow do temp. pokojowej. chyba ze zalezy nam na pobudzeniu ryb do rozrodu wtedy powolutku 1-2 stopnie/ dzien. problem o tej porze roku jest natomiast pozyskanie zwierzakow a poniewasz skonczylem studia nie moge se juz ot tak poplynac na baltyk z siatami i draga na statku uczelni. a jak jest cieplutko to podbieraczek i jazda ale tez trzeba wiedziec gdzie. jedyna przeszkoda w akwarystyce baltyckiej jest fakt ze najciekawsze gat. sa chronione a nie slyszalem zeby byly w obiegu cites-y. gdybym byl cwaniak to podzczas studiow bym se wyrobil ale wtedy co innego w glowie bylo. ogolnie wszystkim polecam taki maly "mroczny" zbiornik baltycki ma on same zalety i malo wad. fosforany, azotany, wapn i cala masa parametrow przestaje nas interesowac jedynie azotyny i amoniak. jak wyjedziemy sobie na dluzej i wyparuje nam wiadro wody to tez nic sie nie stanie bo organizmy brakiczne (slonawo wodne) sa euryhalinowe ( czyli maj duza tolerancje na zmiany zasolenia).
-
akwarim slonawowodne czyli estuaria, baltyk lub m. czarne. jesli chodzi o estuaria tropikalne to z tego co wiem w hadlu mozna dostac muloskoczki i sadze ze namorzyn tez dostaniesz, trzeba troche poczytac o biocenozach zarosli namorzynowych np. srodkowa afryka, am. poludniowa. jakies kraby i troche blota i mozna dzialac. jesli bedziesz w gdyni to w akwarium gdynskim na swerzw kosciuszki maja taki baniak. akwarium baltyckie ( moja dzialka:)))!) otwiera dla czlowieka zamieszkalego u nas w kraju wiele mozliwosci. jesli chodzi o zasolenie to 6,5-7,5 PSU ( practical salinity unit ), sol to raczej nie z klodawy ( przetestowane: krewetki padly:(!)tylko jakakolwiek akwarystyczna nawet AM. ze zwierzatek ktore mozna trzymac w temp. pokojowej to: babka bycza, krabik amerykanski, krab welnistoszczypcy (chinski), krewetki palemon elegans paleemon adspersus, garnela crangon crangon, cierniczek (polecam!), pocierniec, turbot, i cala masa ryb slodkowodnych!!!! ryby takie jak iglicznia, wezynka, babki piaskowe, male i czarne niestety sa pod calkowita ochrona gatunkowa!!! i nie wolno ich trzymac w akwarium w domu chyba ze ma sie papier (he he)! pozostale rybki niestety wymagaja schladzania wody do ok 15 stop. C lub nie nadaja sie do trzymania w akwarium wogole jak np tobiasze i dobijaki, belony, sledzie. w sprawie filtracji to filtr kubelkowy pociagni ale wklad najlepiej aragonit np. kruszony koral. dobre sa tez wklady do filtrow ehaima+ gruby zwir koralowy. zadnej grzalki, piach najlepiej z morza zebrac 5-10cm wierzchniej warstwy (mejofauna) polecam raczej grubszy niz zupelnie sypki (taki b. drobny zwirek) jesli nadal sie upierasz przy akwa. slonawowodnym moge pomoc tzn. jestem w stanie zdobyc piach, kraby, krewetki, rybki i makro glony. oczywiscie wszysko droga oficjalna po przez reefshop. skontaktuj sie z Przemkiem ze masz take mazenie powolaj sie na mnie i ten post. jesli sie zgodzi ustale z szefem cene i pojedzie wszystko do Ciebie. tylko dopiero jak sie troche ociepli. najlepiej jak bys wytrzymal do maj ale mozna kombinowac juz w kwietniu. bo teraz nie mam mozliwosci zdobycia zwierzakow.
-
jestem w stanie zorganizowac pare sztuk. pod warunkiem ze uzbrojisz sie w cierpliwosc bo pora roku nie najlepsza. a tak wogole to mi udalo sie je (prawie) rozmnorzyc!sa bardzo wytrzymale i tolerancyjne zasolenie 5-40 PSU i temp 1-28 stop. C a w akwariach z wysokim zasoleniem wybarwiaja sie intensywniej. tylko zimno tera i przy brzegu trudno o nie brrrrrrrrrr.