Skocz do zawartości

krzysio

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Zawartość dodana przez krzysio

  1. Z tym że u mnie będzie drewno olejowane. Jeśli chodzi o regulowane nogi to czy cztery nogi wystarczą? Wydaje mi się że ciężar powinien być rozłożony na większą powierzchnię.
  2. Witam, W nowym lokalu przygotowuję miejsce pod akwa. Zbiornik będzie miał 120x120x60. Jest już doprowadzona kanalizacja, woda i prąd. Mam pytanie odnośnie podłogi, będzie ona wykonana z litych desek dębowych o grubości 2,5 cm i różnych długościach, klejonych do podłogi. Czy można na tym bezpiecznie postawić stelarz czy lepiej postawić go na betonie? Mam trochę obaw czy w przypadku różnego stopnia uginania się desek na skutek ściskania nie będzie problemów z wypoziomowaniem zbiornika po pewnym czasie. Zbiornik chciałbym uruchomić do końca 2010 więc jeszcze trochę pytań będzie ;-).
  3. krzysio

    Migracja z tangi

    Po małym przemeblowaniu wydaje się że uda się wcisnąć jednak 60x40(lub 50)x50 czyli jakieś 120l - 150l. Który z odpieniaczy byłby do tego najlepszy? Deltec MCE600 ReadSea Prizim 400l AM Biostar Flotor Zależy mi na dobrym odpienianiu i cichej pracy. Z tunze Nano ReefPack na razie rezygnuje bo musiałby wisieć wewnątrz. Najbardziej podobają mi się z tego dwa pierwsze tylko czy nie za mocne będą. Do cyrkulacji dałbym 2xMarea 2400 lub 2xtunze 6025. Co wy na to? Pozdrawiam Krzys PS. Z tym że do tych odpieniaczy muszę chyba zrobić niby komin albo podłączyć do skimbox'a
  4. krzysio

    Migracja z tangi

    I niestety okazało się że nie mogę oddać obecnego zbiornika i muszę zmniejszyć wymiary rafy. Wyszła mi naprawdę mała konfiguracja: zbiornik 30x30x30 oświetlenie: 11W Oceanic Natural Daylight, 11W Oceanic Blue pompa cyrkulacyjna 150 do 300 l/h (Eheim 1000 lub coś w tym stylu). 2kg żywej skały trochę żywego piachu Ewentualny odpieniacz jeśli okaże się konieczny będę musiał zrobić sam. Tak małego to raczej nie dostanę. oczywiście grzałka, chłodzenie itp. Czy da się w tym utrzymać jedną lub dwie krewetki i fungie lub xenie? Do tego dodałbym jakiś glon lub dwa i myślę że za ciasno nie będzie. Do tego wodę mogę brać z sklepu lub od dobrego człowieka, który ma za dużo wody z RO ;-). Wiem że utrzymanie tego będzie trudne ale jak ma być test umiejętności to po co sobie ułatwiać ;-). Niestety nic większego nie upchnę. Pozdrawiam i przepraszam za zamieszanie Krzys.
  5. krzysio

    Migracja z tangi

    S_Y_N_E_K dzięki za propozycję ale jak dla mnie to trochę za duży baniak jak na obecne potrzeby i możliwości. A jestem niestety z wawy ;-). Pozdrawiam Krzys
  6. krzysio

    Migracja z tangi

    Dzięki za pomoc. Jak skompletuję sprzęt to dam znać jak idą prace z uruchomieniem. Pozdrawiam Krzys.
  7. krzysio

    Migracja z tangi

    Komina nie planowałem, sumpa też nie, chodzi mi o maksymalne cięcie kosztów, dlatego filtracja wewnętrzna, którą podałem. Nie mam miejsca aby postawić większy, niestety. W nowym domu już na etapie budowy jest przygotowywane miejsce (300x100) ale to potrwa jeszcze prawie dwa lata i przez ten czas chcę sprawdzić morskie aby nie eksperymentować na większym zbiorniku bo koszty małe nie będą. Jak się okaże że nie mogę zapanować nad tym to będzie słodkowodne i tyle ;-). Jak zapanuję nad 100-160l morskiego to większe będzie tylko łatwiejsze ;-). Pozdrawiam Krzys.
  8. krzysio

    Migracja z tangi

    Stani to już niestety byłoby zbyt wiele. Wymiary jakie podałem to jest max. Więcej nie da się wcisnąć :-(. Pozdrawiam Krzys.
  9. krzysio

    Migracja z tangi

    Nie mam jeszcze nic oprócz obecnego akwa i chęci, które i tak pewnie zostanie bo wychodzi mi na to że cały osprzęt będę musiał kupić. Natomiast nie wiem czy pchać się w typowe akwa czy robić na zamówienie. Wtedy byłoby szersze ale krótsze np. (60x50x50). Pozdrawiam Krzys
  10. krzysio

    Migracja z tangi

    OK. U mnie jest dosyć ciepło - okno od południowego zachodu więc wiatraczki muszą być i mam nadzieję że wystarczą . Dolewka będzie, niestety nie mam czasu na dolewanie dwa razy dziennie. Co do hydrometru to o tym modelu właśnie myślałem, tak więc spoko. To jak tak chętnie odpowiadacie ;-) to poproszę jeszcze o opinię czy wykorzystać obecne szkło - standardowe 112l czy lepiej coś poszukać szerszego? Max może to być 160l więc nie poszaleje za bardzo. Aparat jest, lupę muszę kupić. I oczywiście jeszcze filtr RO. Bez tego to jak bez ręki ;-). Pozdrawiam Krzys
  11. krzysio

    Migracja z tangi

    Dzięki za info. Z tangi to oczywiście mam muszlowce (telmy). W tej wielkości akwa to nic innego się nie da ;-). Co do hydrometru to czy możecie coś polecić? Czyli będzie bez przykrycia szybą tylko z otwartą nadbudówką. A czy wtedy lepsze byłoby oświetlenie HQI + 2xT5 czy 4xT5 - cena podobna (tak przynajmniej znalazłem). Czy wtedy też potrzebne dodatkowe chłodzenie czy też może być bez? I jeszcze jedno czy automatyczna dolewka będzie aż tak bardzo potrzebna czy można się obejść? Pozdrawiam Krzys
  12. krzysio

    Migracja z tangi

    Co do oświetlenia to chciałem zrobić akwa otwarte i położyć tylko szybę na wzmocnieniach ale jeśli mówisz że to niezły piekarnik to będę się musiał zastanowić. Pozdrawiam Krzys P.S. To akwa jest przymiarką do morskiego przed postawieniem docelowego baniaka w nowym domu. Jak się uda je utrzymać w dobrej kondycji to będzie tam morskie jak nie to będzie tanga ;-).
  13. krzysio

    Migracja z tangi

    W skład Nanoreef pack wchodzi: Odpieniacz DOC9002 Filtr Nano 3165 z wyrzutem/wylotem 800l/h, mikro watolina 872.01 Dodatkowo wiaderko ;-) i uchwyt mocujący. Podoba mi się ten komplet bo jest zwarty i nie powinien przeszkadzać. Hydrometr najprostrzy czyli szklana rurka z podziałką - słyszałem że są najbardziej niezawodne - nie ma się co popsuć. W sumie za mniejsze pieniądze można kupić komplet 80L np. w ReefShop ale i gorsze oświetlenie dają. 25kg dałem z uwagi na poradnik gdzie proponują 25% pojemności zbiornika ;-).
  14. Mam obecnie zbiornik 112l z małą tangą. Chciałbym przerobić to na minirafę i wstępnie przygotowałem taki projekt: Filtracja: Nano ReefPack 200, lub zostawić obecny kubełek 600l/h i dokupić odpieniacz (koszty w sumie porównywalne - jakieś 10% różnicy w skali całej adaptacji) Oświetlenie: HQI 150W + 2 T5 Cyrkulacja: Pompa Nanostream 6025 Uzupełnianie wody: Niveautomat Piach: 9kg Żywa skała: 25kg Hydrometr: najprostrzy. W tym chciałbym trzymać max dwie rybki + dwie krewetki + kilka ślimaków + korale miękkie i po nabyciu doświadczenia twarde. W sumie adaptacja zbiornika trochę kosztowna ale myślę że taka konfiguracja jest w miarę OK. Macie może jakieś sugestie co ewentualnie zmienić, co dodać co odjąć. Pozdrawiam Krzys. P.S. taka konfiguracja wyszła mi po przeczytaniu na tym forum i mam nadzieję że nic nie pominąłem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.