Skocz do zawartości

tajbo

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  1. tajbo

    kto zna sie na slodkim

    Mialem też takigo klocka.Nie chcialem go łamać szkoda było.Przeczytałem że na pleśń mogą pomóc krewetk. Zakupiłem 30 sztuk.Zalatwily to po miesiącu Po roku mialem ich ze 300.Bardzo przydatne w holendrze,jedzą resztki żarcia no i przede wszystkim glony.Taka super wydajna ekipa porządkowa.Im więcej tym lepiej.
  2. tajbo

    kto zna sie na slodkim

    Zgadza się.Holendra można mieć przy 0,5 0,6W/LPrzy Twoim świetle nawóz i Co2 to podstawa,ale zero napowietrzania bo wszystko zostaje wytrącone.Nawet ruch tafli wody nie jest wskazany no może w nocy żeby ryby nie dostały duchotki ale przy bimbrowni to raczej nie grozi.Nawozy na początek to P,K,N np PG macro na allegro 35 pln.Micro możesz sobie narazie odpuścić.Jaki masz filtr jakie w nim wkłady,czy stosowałeś bakterie do uaktywnienia filtra,ile czasu świecisz,no i jakie podłoże jak grube.Z korzeniem miałem podobny problem.Moczyłem w soli gotowałem cudowałem a i tak zachodził pleśnią .Wystarczyło nagrzać piekarnik na 200 C i wsadzić na 3min. Pozdrawiam.
  3. tajbo

    Sol podczas dojrzewania

    Przepraszam.Myślalem że sygnaturkę się piszę kiedy już się coś ma.Ja dopiero kończę kompletować sprzęt.Co prawda stoi holender 250 l,ale jeszcze troszkę minie nim będzie w nim rafka.Tak czy siak ogromne dzięki za zainteresowanie.Uspokoileś mnie co do osmozy.
  4. Witam wszystkich. Mam zamiar stosować docelowo sól AquaCraft - Marine Environment lub Preis - Meersalz.Skała będzie z frachtu,więc i dojrzewanie dluższe ,a co za tym idzie podmianki częstrze i wieksze. Zastanawiam się czy do momentu kiedy parametry pozwolą na zwierzątka można zastosować gorszą czytaj tańszą sol.Jeśli tak to jaką? Jak póżniej delikatnie przejść na sol docelową?Mniejszymi podmianami z nową sola ,czy podmiany tej samej ilości ale mieszać starą z nową np.pół na pół.Jeszcze pytanko odnośnie osmozy.Będzie z membraną Filmtec-a.Niestety nie mogę zamontować filtra na stale i będzie zdejmowany i zakladany do podmian.Jak zabezpieczyć membranę przed wyschnięciem.? Będę wdzięczny za rady. Pozdrawiam.Czarek.
  5. tajbo

    Kilka pytań

    Dzięki za podpowiedż.Co myślisz o odpieńku Beast 400P?.Co do światła.Zakładając stosowanie samych T5x6szt jaką kombinację światła możesz zaproponować.Wiem że dużo o tym na forum ale może z Twojego doświadczenia?
  6. tajbo

    Kilka pytań

    Witam serdecznie.Ja po prośbie jak większość nowicjuszy.Mam kilka dylematów ale postaram się streszczać.Mój baniaczek 120x40x50-240 brutto jest obecnie holendrem ale już kandydatem na solniczkę.Innego nie będzie,musi z wielu powodów taki gabaryt zostaćJeśli znajdę fachurkę w Płocku to postaram się przerobić i wstawić komin wewn. lub zewn.Jeśli nie to będzie panel.Tak czy siak morszczak będzie stać.Mnóstwo czytałem,czytałem,czytałem potem myślałem ,myślałem i kończe tak jak większość...piszę do Was bo już mi głowa pęka.Wiem jaki sprzęt potrzebny,ale nie mogę się zdecydować na dobór co do(wydajności do mojego akwa).To ważne nie tylko ze względu na moją głowę ale i kasiorkę.Wiadomo będzie ile trzeba wyrwać z domowego budżetu..Zdecydowałem się do tej pory jedynie na pompy cyrkulacyjne,Marea Stream2400x2szt.Zamierzam zacząć od korali miękkich póżniej zobaczymy.Z całą resztą sprzętu gorzej. 1.Odpieniacz,wiem że lepiej przekalibrowany ale jak sam zdecyduje to kupię niepotrzebnie jakiś kombajn(na wszelki wypadek jak znam siebie) .Może ktoś poleci mi model o odpowiedniej wydajności do 240 l.Tylko miękkie i mooooże za jakiś czas 3,4 małe rybki i oczywiście żywa skała 30-35KG. 2.Pompa obiagowa-pytanie j.w 3.Światło i tu całkowity kosmos.Może to przewrażliwienie z doświadczenia przy holendrze.Trochę miałem zachodu z dobieraniem mocy i barwy światła nim całe ziele ruszyło jak trzeba.Skłaniam się ku HQI.Mam teraz i wiem że wygoda w grzebaniu w baniaczku jest ogromna , refleksy na suficie.Mam dwie opcje ale mnóstwo pytań.I tak: 1.1x150 Hqi lub 1x250Hqi ale jaki żarnik10K,14K czy 20K i do tago 2x T5 i też jaka barwa,firma i moc.Może ktoś coś poleci..Minus tego roswiązania to chyba taki że jedna Hqi nie doświetli rogów akwa(120cm),a zawieszać ją 50 cm nad wodą bez sensu. 2.2x150 plus jakieś T5.Tylko czy ponad 300W to nie przesada? To w zasadzie tyle ,no może skoro już tak marudzę to jeszcze pytanko odnośnie oświetlenia nocnego.Czy wiesza się je jedynie dla efektu czy ma może również wpływ na życie istotek w baniaczku.Jeśli tak to czy lepiej diody czy jakaś specjalna świetlówka.Mam np. w terarium agamę brodatą i zamontowałem specjalną żarówkę imitującą blask księżyca. Wszystkim którzy czytając dotarli aż do tego miejsca dziękuję.Liczę na pomoc.Czarek.
  7. Dzięki za porady i wyrozumiałość.Widzę że mam do wyboru albo zmiana baniaczka,albo dłubanie w szkle.Myślałem"o naiwności" że wystarczą rurki kolanka.Muszę przestać oglądać zdjęcia solniczek ochłonąć i spokojnie się zastanowić.Dałem do przeczytania żonie post @TMK.Przeczytała,pośmiała się(z życzliwością )Jak ją znam to dobry znak.Może stanie się cosik pozytywnego.
  8. Dzięki za tak szybki odzew.Pewnie że lepiej nowe szkło,ale... kurczę Żona.Czuje że nie pozostanie mi nic innego jak to co zapodał seba75.Cykam się trochę że to wszystko trzaśnie ale jak trza to trza.Dzięki jeszcze raz .Czarek.
  9. Witam.Mam na imię Czarek i piszę pierwszy raz na forum.Dużo jednak czytam i wiele się już dowiedziałem.Akwarystyka to moje hobby od wielu lat począwszy od ogólnego,biotopów,betoniarki z Tanganiki,a teraz holender.Morskie to jak widzę inna bajka.Inne kolory,inne formy i...duuuużo większe wyzwania.Mam ochotę powalczyć.Pomożecie? Mój baniak 120x40x50 240bruttoJako filtr posiadam kubełek(wiem odpada)Zastanawiam się więc nad filtracją.Sump,ale czy mogę go zastosować bez komina i otworów w dnie?Mam na myśłi przewód do odpływu biegnący nad krawędzią akwa tak jak w filtrach zewn.Zakładam, że nie więc panel ale tylko z boku bo szer. jest i tak mizerna(40cm).Myśle o 20cm ,zostanie 100.Tylko ile komór prócz odpieniacza i jaki wkład i czy grzebień na całej dł. przegrody?Szkoda mi jednak pojemności,stąd inny pomysł.Mam obok akwa miejsce na zbornik techniczny(30x50x40) tylko jak dostarczać do niego wodę z głownego?Mam w szybie wycinać gzebień lub całość przyciąć?.Duże ryzyko.Może jakieś przewody z pompką.Wiem nie denerwujcie się.Filtracja zależy od tego co mam zamiar trzymać,więc tak:nie będę się porywał z motyką na słońce.Chcę zakupić jedynie żywą skałe piasek mało wymagające korale i dwie lub trzy rybki.Nie widzę sensu męczenia bardziej wymagających stworzeń brakiem doświadczenia.ZA sugetie w wyborze rozwiązania będę ogromnie wdzięczny.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.