Witam,
Temat co prawda sprzed pau miesięcy ale może kogos jeszce będzie to interesować.
Oczywiście mikroskopy wielkiej czwórki, jak ja to mówię, czyli mikroskopy firmy Leica, Nikon, olympus i Zeiss są na tym samym poziomie.
Nalezy tylko porównywać te same modele. W mikroskopie tak naprawdę liczy się jakiość optyki a szczególnie obiektywów.
Niekóre z powyższych firm produkuja niektóre modele w Chinach i nie znaczy to wcale że są złej jakości.
Obecnie w Chinach jest sporo zakładów, kótre mają bardzo dobry park maszynowy. Produkują również na licencji.
Czasami spotyka się ten sam model pod różnymi markami, w różnych krajach ( a czasami i w tym samym).
Przed wyborem mikroksopu nalezy sobie odpowiedzieć w jakim celu chcę kupic sobie mikroskop i jaką technikę pomiarową chcę stosować. I sprawa ceny. Są stosunkowo tanie mikroskopy, kótre wcale nie są złe. Mam to na myśli zarówno biologiczne jak i stereoskopowe.
Wybierając mikroskop biologiczny wybrałbym zdecydowanie mikroskop z nasadką binokularową (oczy się mniej męczą), głowica czteroobiektywowa i powiększenie łączne do 1600x, oświtelnie halogenowe jest chyba lepsze od diodowego LED ale te ostatnie ma zaletę iż najczęsciej mają mikroskopy mają wbudowane akumulatorki a więc nie trzeba zawsze ciągnąć za mnikroksopem kabla. No i nie wysuszają preparatów.
Można znaleźć całkiem przyzwoite mikroskopy w cenie od 1000 do 2000złotych, a niektóre z tych modeli mozna rozbudować o techniki ciemnego pola lub kontrast fazowy czy fluorescencję ( ta ostatnia technika to raczej nie dla domowych obserwacji a raczej dla zaawansowanych).
Na przykład w mikroskopach stereoskopowych ważne jest również czy chcemy cos oglądać nad akwarium - wtedy ważna jest długość ramienia na którym zamocowana jest głowica stereoskopowa. Całkiem przyzwoity mikroskop stereoskopowy ZOOM (4-35x, a z dodatkowym okularem 20x uzyskamy powiększenie łączne 70x)mozna kupić w cenie do 750zł. Nie będe podawać modelu aby nie być posądzonym o reklamę konkretnego produktu. Do tego oswietlacz diodowy pierścieniowy lub dwie zwykłe lampki biurkowe halogenowe (co prawda grzeją!). jeżeli fotografujemy to mozemy dokupić kamerkę mikroskopową ktorą wkładamy w miejsce okularu do tubusa. Co prawda nie sa tanie w stosunku do liczby piseli i cen aparatów fotograficznych.
Czasami mozna kupić mirkospy z głowicą trionokularową i dodatkowymi łącznikami, kótre pozwalają na zamontowanie lustrzanki lub niektórych typów kompaktów.
Warto się zastanowić nad zakupieniem oprogramowania do uzyskiwania jednego ostrego obrazu z różnych płaszcyzn ostrości.
Ci co pracowali na mikroskopie wiedzą o czym mówię. Ostatnio robiłem zdjęcia zarówno na mikroskopie biologicznym jak i stereoskopowym. Można wypróbować bezpłatną wersję 30dniową. Uważam że naprawde warto. Można poszukać zdjęcia Charlsa Krebsa (www.krebsmicro.com).
Co prawda jak ryby się ruszają to nic z tego. Obiekt musi być nieruchomy.
Jeżeli kogos interesuja techniki mikroskopowe to są bardzo ciekawe i pogladowe strony (ale w j. angielskim):
http://www.olympusmicro.com/primer/java/index.html
http://micro.magnet.fsu.edu/primer/index.html
http://www.microscopyu.com/tutorials/java/kohler/index.html - tu akurat wstawiłem stronę poświęconą oświetleniu Koehlera.
Tak naprawdę niewiele osób potrafi ze zrozumieniem pracować na mikroskopie i dlatego warto te strony obejrzeć.
Np. wystarczy zapytać jaka jest zaleta głowicy binokularowej typu Seidentopfa co czesto trafia się w przetargach (ale to juz nie jest forum na tego typu dyskusje).
Jeżeli macie jakieś pytania to zadawajcie. Postaram się odpowiedzieć.
Pozdrawiam,
Yezhee
yezhee@yahoo.co.uk