-
Liczba zawartości
19 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez Sebax
-
Witam Posiadam odpieniacz Tunze 9004 wersja standardowa. Z uwagi na hałas zmuszony jestem włączać odpieniacz tylko w nocy. Niestety odpieiacz po odłączeniu i ponownym podłączeniu zasilania prawdopodobnie zapowietrza się. Tzn. po ponownym podłączeniu do prądu zaczyna "klekotać" dopiero po lekkim dmuchnięciu w wężyk wystający z tłumika zaczyna pienić. Rozebrałem odpieniacz i zauważyłem że wężyk wewnętrzny (sr. wew. 4mm) od pompy do przelotu w górnej płycie zawija się w kształt litery S. skróciłem wężyk o jakieś 4 cm i jednorazowo pomogło. Niestety za każdym kolejnym razem znowu klekotał. Skróciłem o kolejne 2 cm. bez poprawy. Czy ktoś miał taki problem. Ktoś się orientuje jaka jest prawidłowa długość wężyka? Zastanawiam się czy nie robi się efekt syfonu. Lub czy powinien się robić efekt syfonu i wężyk powinien być dłuższy i bardziej zawinięty. Dodam, że odpieniacz pieni prawidłowo a woda wlewa się na poziome 2mm od podstawy kratek wlewowych.
-
Naszkicowałem odpieniacz. Wychodzi trochę wolnej przestrzeni w której zamierzałem ulokować watę np na kratce. (około 10x11 cm minus 1 cm na wypadek przytkania). Myślicie, ze wystarczy? Ewentualnie można by wysunąć grzebień na 2-3 cm do akwarium i zrobić coś w rodzaju pudełka przelewowego na watę?
-
Dzięki za weryfikacje wymiarów . Niestety nie posiadam już Cada, Sketchupa itd. Improwizuje w Excelu przez co wymiary muszę liczyć manualnie. Wprowadziłem poprawki. 5 mm to niewiele a w razie usterki jakieś 5L mniej na podłodze . Mam jeszcze pytanie odnośnie Automatycznej dolewki. Czy lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie na komorze dolewki czy na zwierciadle wody w zbiorniku głównym? Niestety w grę wchodzi tylko boczna ściana akwarium. Rozważam model optyczny np: Aqua-Trend Levelautomatic EYE -automatyczna dolewka optyczna. Czy ktoś ma doświadczenia z optyką w tak ciasnej przestrzeni? Czy dla takiej dolewki jest jakaś minimalna odległość do przeciwległej płaszczyzny? Plus inne zakłócenia. Przegroda w tym przypadku powinna być zaczerniona (zakładając kosz z mediami w sąsiedniej komorze)? Dochodzi jeszcze przelewająca się woda oraz powrót z pompy.
-
Chyba nic więcej już się nie da usprawnić w panelu. Pora wysłać projekt do szklarza. Wysłane z mojego AGS-W09 przy użyciu Tapatalka
-
Ok, Wprowadziłem pewne modyfikacje: - skróciłem wysokość przegród - poprawka na spiętrzenie i przepływ; - poszerzyłem komorę odpieniacza 1. grzebień będzie miał 24 cm. Chyba łatwiej będzie ewentualnie przesłonić i ograniczyć dł. grzebienia niż go wydłużyć. Zdałem sobie również sprawę, że Pompa 2500 z koszem chyba nie ma szans się zmieścić w przegrodzie 15 cm. Dlatego zastosuje pompę 2000 - Jebao MDC-2000 - pompa obiegowa WiFi 2000l/h
-
W kwestii grzebienia doszukałem się kalkulatora wg. którego do maksymalnych ustawień pompy - 2500l/h powinien być grzebień min 25 cm. Tyle teorii. O ile można uśrednić prześwit zębów. Using the following input parameters Gallons per Hour = 660 Drain and Overflow sizes are calculated as Recommended minimum drain pipe diameter = 1.06 inches Recommended minimum linear overflow size = 10 inches Czyli w moim projekcie powinienem: Opcja I Poszerzyć komorę odpieniacza do 25 cm kosztem komory 2. Opcja II Całkowicie zlikwidować komore 2. Zakładam, że wymagało by to jakiejś wersji bubble trap przed pompą (przegrody lub gąbki).
-
Tak, 9004 (110 x 90 x 305 mm) pobiera wodę powierzchniowo więc wydaje mi się, że kierunek montażu chyba nie powinien stanowić problemu. Widziałem gdzieś na forum tak ulokowany odpieniacz. Jedyny mały problem może stanowić estetyka ponieważ magnesy będą widoczne na bocznej stronie zbiornika. Co do pompy zastosuje JEBAO DCP-2500 Z KONTROLEREM (MAX 2500L/H) Wymiary: 13x7.1x9.3 cm. Przy szerokości 7 cm chyba nie powinno być problemu. Pytanie czy otwór powrotny fi 2 cm będzie wystarczający? Hmm, może grzebień na 2/3 dł. Odpieniacz i media w jednej komorze plus mała przegroda przy pompie żeby ukierunkować przepływ. Coś zbliżone do paneli z Red Sea Max?
-
Witam Po 15 latach biernego obserwowania forum postanowiłem przejść do działań. Mój projekt to akwarium z panelem 60 dł x 45 sz x 50 ws. 105 L ekspozycja plus 30 L panel. Szkło zbiornika Guardian 8mm strona panelu - Czarne szkło Lacobel. Sprzęt: - Odpieniacz - Tunze 9004 szer 9 cm - JEBAO - POMPA OBIEGOWA DCS 1200 115x56x82mm (dł. x szer. x wys.) - CYRKULATOR Z KONTROLEREM SLW-10 4000L/H JEBAO Lampa + media + skała i życie dobiorę podczas długiego czasu realizacji zleconego szkła. Przed zamówieniem zbiornika, gorąca prośba do doświadczonych kolegów o ogólną weryfikacje wymiarów, wysokości przegród oraz np. czy długość grzebienia jest wystarczająca do parametrów pompy? Wszelkie uwagi bezcenne
-
Jak się sprawuje ta ceramika po prawie roku?
-
Witam jak w temacie, jesli komuś zawadza akwarium z pokrywą ~240 l Chętnie przyjme lub niedrogo kupie. Z okolic Katowic Gliwic lub Rybnika.
-
@inmar - jestem zarejestrowany na forum i czesto tam zaglądam ,tyle że bardziej pod kątem słodkim (narazie). Pozdr.
-
Pomysł na takie akwarium przyszedł mi właśnie podczas czytania rewelacji na temat polimerów i szczerze to ewentualna realizacja projektu zależy tylko od skuteczności tej nowej metody wspomagania filtracji. Murena mogła by pływać na tle delikatnego koralowca bez obawy jego uszkodzenia lub konsumpcji mniejszych mieszkańców. Natomiast czyszczenie szyby to napewno problem. Może jakis skrobak na teleskopie? Miejsce styku zbiorników trzeba by pewnie zakleić sylikonem aby między szyby nie dostawała się woda.
-
Witam. Studiuje to forum już od ponad roku, przez co morszczyzna stała się moją małą obsesją. Od jakiegoś czasu przymierzam sie do założenia pierwszej solniczki i przyszedł mi do głowy dość nietypowy pomysł na podwójny oglądany z trzech stron zbiornik. Akwarium składało by się z dwóch równolegle przylegających do siebie zbiorników 2x 375l, 2x(150x50x50) z jednym wspólnym sumpem. W jednym zbiorniku znajdowala by się obsada typowa czyli korale, garbiki, błazenki, krewetki i jeden lub dwa pokolce. W druim znajdowala by sie natomiast obsada raczej agresywna np. murena, najeżka, rogatnica i grouper. Co o tym sądzicie? Czy np obsada po somsiedzku nie doprowdzi sie wzajemnie do szału i czy oglądanie jednego zbiornika przez drugi (3 szyby OW) nie spowoduje jakiejś rażącej po oczach soczewki?
-
Tak to byl by mój pierwszy morski baniak. Zadalem te pytanie troche z ciekawosci i jednak najlepszą opcją dla mnie będzie tradycyjne kompletowanie sprzętu "po kawałkach". Kupno kompletnego zbiornika z życiem to troche ponad moje zdolności raczej czysto teoretyczne . Dzięki za info.
-
Na początek witam wszystkich klubowiczów. Studiuje to forum od kilku miesięcy i mam już mniej-więcej obraną wielkość zbiornika (300 - 400l). Raczej nie planuje kupna nowego zestawu ponieważ w dziale Targowisko często pojawiają się ciekawe cenowo oferty "sprzedam kompletne", "sprzedam tylko całość". Mam pytanie odnośnie "życia" z takiej oferty. W jaki sposob moge przetransportować calość? Czy w ogóle da się odpalić po przewiezieniu i poskladaniu akwa bez strat w życiu?