Skocz do zawartości
djender

Rozgwiazda kopiąca - dokarmianie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem zbiorniczka ok 300l i zaczęły się tam już pojawiać zwierzątka :)

Między innymi całkiem spora rozgwiazda kopiąca, i tu pojawia się pytanie: jak ją dokarmiać? Według róznych stron i materiałów taka rozgwiazda żeby się porządnie wyżywić potrzebuje dużo większej powieżchni piasku niż mamy w akwa. Macie jakieś sprawdzone metody dokarmiania? Dodam że w zbiorniku są też krewetki i gnojki wpierdzielają wszystko co dotknie dna :)


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm jestem nowincjuszem jeśli chodzi o akwarystykę morską. Staram się jak narazie braki w doświadczeniu nadrabiać wiedzą innych. Trafiłem w necie na całkiem ciekawy materiał zamieszczony na tej stronce w którym jest napisane co cytuję:

"These stars need a significant variety of food for good health, and require a lot of food. The amount of animals in a rich sand fauna of a few square meters will support a 10 cm diameter star for no more than few months. Putting one of these animals into a tank with less than several square meters of sediment surface is condemning it to a slow death by starvation."

Troszke to smutne, jeśli rzeczywiście nasze jakby nie było urocze zwierzątko powoli zdychało z głodu :)

Artykuł jest oparty na wielu fachowych pracach więc zakładam, że jest w nim troche prawdy.


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tekst jak najbardziej o tej rozgwieździe. Ten gatunek ma kilka synonimów nazw. W bliskim czasie ukazało się kilka prac na ich temat autorstwa róznych uczonych i przez to funkcjonuje kilka terminów. To jest gatunek jak napisałeś Archaster angulatus zwany też Astropecten polycanthus (żeby daleko nie szukać również pod tą nazwą jest w reefshop.pl :) ) a jak można zobaczyć w tekście który zacytowałem, dotyczy on rodziny Astropecten i Luidia .

Troszke poszukałem w sieci i sprawa wygląda tak, że jednak są akwaryści którzy je dokarmiają, np wstrzykując w piasek rozdrobnioną mrożonkę morską w pobliżu zwierzątka.


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to jest tak, ze rozgwiazdy czesto gloduja w akwariach i niektorzy akwarysci tego nie zauwazaja bo moze to trwac nawet kilka(nascie) miesiecy zanim rozgwiazda padnie z glodu czy niedożywienia. To jest generalnie najwiekszy problem z rozgwiazdami i dlatego tak stosunkowo rzadko sie je obserwuje w akwariach - maja opinie trudnych do utrzymania na dluzsza mete.

Co do rozgwiazdy piaskowej, akurat ja jest latwiej utrzymac jesli zapewni sie wlasciwe warunki.

Ale @Natan, 60l to imho bardzo maly zbiornik na dorosłą rozgwiazde. de facto nie ma znaczenia pojemnosc calego zbiornika tylko grubosc piachu i powierzchnia na ktorej lezy.

wg mojej obserwacji jesli rozgwiazda wychodzi na powierzchnie to znaczy , ze w piachu nie ma pozywienia i szuka czegos poza swoim naturalnym siedliskiem.

na www.wetwebmedia.com jak pamietam byly porady jak dokarmiac rozgwiazdy.

http://www.wetwebmedia.com/starfdgfaqs.htm


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli pytanie było skierowane do mnie, to akwarium ruszyło niecałe 3 tygodnie temu, i jako pierwsza pojawiła się ta właśnie rozgwiazda. Wydaje się, że sposób ze wstrzykiwaniem rozdrobnionego jedzonka się sprawdza. Oczywiście z umiarem.


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli akwa jest swieze- mlode to nie ma skladnikow odrzywczych w piachu detrytusu itd i rozgwiazda moze glodowac, z doswiadczen swoich i innych forumowiczow wiem ze do mlodego akwa takiej rozgwiazdy nie ma sesu dawac , nie bedzie miala czym sie odrzywiac, zacznie chodzic po szybach i probowac dorzywiac sie glonami z szyb, ale to za malo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.