Skocz do zawartości
Luk

RO - ciśnienie a wydajność.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - do napisania tego wątku tchnął mnie ten temat http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28429&d=0 odniosę się do wypowiedzi na temat wydajności membran. Mam pięcioletnią osmozę i wodę z niej używam do kwiatów itp.

Zawsze dziwiło mnie to że, mierząc TDS-em (po membranie) wyniki zawsze wychodziły różne - 20, 25, 17, przy czym 17 to było max co mogłem osiągnąć z tej osmozy. Na początku jak kupiłem filtr popełniłem błąd i źle poskładałem prefiltry - dałem najpierw SEDYMENT -> WEGIEL -> MEMBRANA, potem wyczytałem na forum, że takie ustawienie może zapchać lub zniszczyć membranę - oczywiście zmieniłem ustawienie na WEGIEL -> SEDYMENT -> MEMBRANA i po tym fakcie zawsze myślałem, że najprawdopodobniej ten węgiel zepsuł w jakimś stopniu membranę i mam takie wyniki jakie mam.

Parę tygodni temu zacząłem znów kombinować z tą osmozą, bo wpieniały mnie jej "osiągi".

Mój filtr RO zawsze miałem podpięty do domowej sieci czyli: studnia głębinowa - pompa - hydrofor. W hydroforze panuje zmienne ciśnienie - zacząłem robić testy TDS-em przy różnym ciśnieniu wody zasilającej filtr RO. I popatrzcie na wyniki:

Ciśnienie w domowym hydroforze: (Kran - 240ppm)

1.1 bar - RO - 25ppm

2.0 bar - RO - 17ppm

3.8 bar - RO - 10ppm

Ciśnienie w sieci z zakładu wodociągowego: (Kran - 148ppm)

4.5 bar - RO - 4ppm

Ten ostatni pomiar był wykonany gdy filtr podpiąłem do sieci wodociągowej (zakład wodociągowy) fakt że, woda w sieci była o prawie 100ppm czystsza ale...

Nigdy nie zdawałem sobie sprawy z tego że, ciśnienie wody w sieci ma tak ogromne znaczenie dla produkcji wody RO.

Dodam jeszcze że, przez ostatnie 4 lata w filtrze tym nie wymieniałem żadnych prefiltrów (wiem o bakteriach które się tworzą jeśli zbyt długo nie wymieniamy prefiltrów głównie węgla... ale to tylko woda do kwiatów)

Mam nadzieje że te wyniki dadzą do myślenia i takim osobom jak ja - trwającym w niewiedzy - pomogą w lepszych osiągach przy produkcji wody z RO.

Ha !! Dodam też że, zrobiłem też inny trik - przed RO mam zwykły taki mały zaworek - na tym zaworze ustawiłem tak aby przepływ był niewielki a i ciśnienie oczywiście bardzo niskie - TDS pokazał mi wtedy powyżej 35ppm. Czyli im niższe ciśnienie w sieci tym gorsze wyniki na TDS. Znaczy się że odpowiednie ciśnienie jest warunkiem prawidłowej pracy Filtra RO ;-)

Wszelkie wypowiedzi mile widziane - pozdrawiam - Łukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak - a pewny jesteś że wszyscy to wiedzą i się do tego stosują ? :-) Przypuszczam że większość podpina i już - a potem jak coś jest nie tak to szukają przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo filtr lub filtry sendymentacyjne montujemy jako pierwsze, te mają za zadanie wychwycić większe cząstki stałe a po nich montowany jest filtr węglowy, jak każdy wie aby nie zniszczyć membrany przed jej zamontowaniem należy przepuścić odpowiednią ilość wody przez filtry sendymentacyjne i węglowy w innym wypadku wypłukany węgiel zapcha membranę.

Ciśnienie jak i temperatura samej wody w sieci oczywiście będzie wpływać na wydajność filtra.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.