Skocz do zawartości
urban15

Kostka 80 l z Augustowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mój poligon doświadczalny w postaci kostki 30x30x30 spełnił swoje zadanie i zamierzam przekazać go 7 letniemu bratankowi na jego pierwsze akwarium. Sam zamierzam zrobic przeprowadzkę do większego zbiornika jakim będzie akw 50x40x40h z panelem z czego zbiornik będzie miał 64 litry i będzie w kształcie kostki 40x40x40. Akwarium będę miał pod koniec września więc mam trochę czasu na uzbieranie sprzętu. Oświetlenie powinno wystarczyć z poprzedniej kostki, jeśli nie to dołożę parę watów, grzałka wystarczy ze starego więc została sprawa odpieniacza pompy obiegowej i pompy cyrkulacyjnej.

Najważniejsze pytanie czy Pompa NJ 1200 L/H jako obieg i koralia nano 900L/H mi wystarcza? :question:

Odpieniacz mam chęć sam zbudować bo mam fajna pompkę w której zmienię wirnik na mech i powinno dawać dużo bombelków.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc wszystko zaczyna się realizować we wtorek odbieram akwarium o wymiarach 50x40x40 i teraz czas na panel, z czego go wykonać może też ze szkła. I najważniejsze jakie ma mieć przegrody myślę o 3 nie wiem czy dobrze zamierzam umieścić grzałkę i pompę obiegową NJ1200 w jednej odpieniacz w drugiej i na dobrą sprawę trzecia była by na wodę RO na dolewkę albo jako magazyn z absorberami i watą filtracyjną. Jak rozegrać przegrody bo nie znam się na hydraulice i jakie zrobić wcięcie na grzebień chodzi mi o szerokość i wysokość bo nie wiem jak spiętrza wodę. Pozdrawiam

P.S. Może ma ktoś przykładowy projekt swojego panela.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z panelem już powoli ogarniam w weekend robię zakupy czyli pompy i inne graty. Proszę tylko o radę dotyczącą pompy cyrkulacyjnej czy koralia nano 900l/h wystarczy w kostce 40x40x40 i do tego 1200l/h z obiegu panela.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam w podobnym 2xkoralia+kaskada fzn1 i wg mnie jest nawet ciut za dużo, choć to kwestia dobrego ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedz zamówiłem jedną koralie 900 i na razie się wstrzymuję jak coś to mam na zapasie pompkę600l/h na czarną godzinę może będzie potrzebna.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam pochwalę się dziś pięknym dniem odebrałem po pracy akwarium od szklarza i zaraz po tym listonosz przyniósł mi paczyszkę prosto z erybki a w niej pompki i parę innych fajnych dodatków niestety najpotrzebniejsze czyli grzebień i sylikon mam dostać w piątek więc w weekend przeprowadzka i zalewanie nowego baniaczka a poniżej fotki szkiełka i nowych pompek

832d5e4c286830c5gen.jpg

Nowe szkiełko co prawda same akwarium bez panela jest większe od starego o 10cm z każdej strony to w całości jest dużo większe nie spodziewałem się takiej różnicy. Myślałem że przesiądę się na trochę większe a tu ogromny zbiornik miejsca na korale pełno i skały trzeba będzie dorzucić dość sporo.

7dcde19afae283d6gen.jpg

Jak tylko wkleję przegrody w panelu i grzebień to zapodam nowe fotki z pola bitwy.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka...szybki jestes.pamietam jak niedawno lampe skladales-akurat w tym samym czasie co ja... :welcome: nie wolales od razu cos wiekszego z sumpem zlozyc?zaloze sie ze za pare m-cy bedziesz chcial jeszcze wieksze i bedziesz zalowal ze od razu tego nie zrobiles.ja z 60-tki przechodze wlasnie na 275+112 sump(akurat dojrzewa).

szkielko fajne.koralie 900 mam w mojej 60-tce + obieg...jakos starcza choc pisali ze za malo..powodzonka


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie sie zapowiada;) ja mialem kiedys 30L przeszlem na 91l po 3 tyg;) i narazie musi mi wystarczyc zreszta w galeri do tej pory mam 30 a raczej w tematach;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

urban czekam na fotki z zalewajki...kurcze ja też już zaczynam myśleć nad większym...a można było od razu :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko kosteczka stoi a ja czekam na sylikon i nie mogę wytrzymać najchętniej bym zaraz zalał nowe szkiełko ale niestety muszę wszystko przyszykować żeby potem nie żałować.

dziuso27 ja wiem czy jestem szybki to wszystko wina moich zakupów i przyrostów zwierzaków po prostu mam w planach jeszcze parę zakupów a nie mam gdzie tego wsadzić w kostce 27l jest tak mało miejsca że nie potrafię nawet fajnie wszystkiego wkomponować, lecz jak patrzę na nowe akwarium to mnie przerażenie ogarnia bo to naprawdę dużo wody. W końcu może krabik przestanie mnie denerwować i będzie miał gdzie chodzić a nie po innych zwierzakach.

Plewek01 Szczerze powiem że twoje akwarium czyli 42l to moim zdaniem dobry wybór na początek bo 27l to ciężki temat, też miałem przesiadać się na taką kostkę jak ty ale w ostatniej chwili przemyślałem że może już czas na ryby a w 42 było by jeszcze chyba za mało miejsca. Spokojnie poczekaj aż ci akwarium dojrzeje i wszystko podrośnie jak nie będziesz miał już miejsca na korale w tedy pomyśl nad większym a na razie nie ma co się szarpać na większe. Ja przez pierwsze 4 miechy nawet nie pomyślałem przez chwile nad większym myślałem że nie ogarnę, teraz złapałem trochę doświadczenia popełniłem parę błędów i odniosłem nieliczne sukcesy. Jednym słowem moja kostka dojrzała jako akwarium, a ja dojrzałem do większego zbiornika i wiem że jedyna zamiana jaka mnie jeszcze czeka w życiu to przesiadka z czasem na akwarium koło 120l z sumpem.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz myślałem, że mógłbym zacząć od jakichś 60l, ale jak już jest takie to ok...też uważam że mniejsze to wielka ciasnota :p Moje następne też planuję tak do 160l...a co do doświadczenia to faktycznie, jak już mam i czytam to coraz bardziej ogarniam temat...choć i tak wiele jeszcze zaskakuje :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mój poligon doświadczalny w postaci kostki 30x30x30 spełnił swoje zadanie i zamierzam przekazać go 7 letniemu bratankowi na jego pierwsze akwarium.

Chyba mi tu ktoś bratanka podwędził... ;)

Co do hydrauliki to szkoda, że zapomniałeś, że w twojej rodzinie ktoś robił magistra z pomp :whistle:

Po wielkości nowego zbiornika widzę, że znowu będziesz miał miejsce na nowe zwierzątka bo w starym faktycznie był ścisk jak w szafie emerytki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I się zaczęło w dniu 17.09.2011 nastąpił dzień zero i ruszyła nóweczka solniczka. Zbiornik 50x40x40 z panelem co daje 80l netto 64l. Zbiornik odpalony na wodzie i skale z likwidowanego akwarium 30l, wszystko trafiło do nowego szkiełka wraz z oświetleniem, w akwarium jak na razie chodzi tylko jedna koralia nano 900l/h bo jest w nim 30 litrów i 5 kg skały. Planuję dolewać systematycznie świeżej solanki aż zaleje całe akwarium z panelem i tak się zastanawiam ile litrów i co jaki czas dolewać myślałem o 5 litach co 4-5 dni co o tym sądzicie.

73c8332380160c8fgen.jpg

b37e20f1dde3ce14gen.jpg

I kolejna dziwna sprawa wszystko ma się dobrze tylko xenia jakaś oklapła i się nie pompuje czyżby przekładanie uwolniło trochę syfu i temu jest w takim stanie niestety nie mam żadnych testów.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

litrów i co jaki czas dolewać myślałem o 5 litach co 4-5 dni co o tym sądzicie.

takim działaniem dojrzewanie na bank od nowa , lepiej sobie solankę z dojrzałego zbiornika załatwić lub w najgorszym razie dolewać tyle co przy podmianie co 7 a lepiej 14 dni szansa na zachwianie równowagi mniejsza ale bakterie i tak bym lał

ps co do xeni to węgiel w woreczku dodaj jak się ją rusza to dużo toksyn wypuszcza że woda wyraźnie wania a koral pokurczony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mi się wyjaśniło będę zalewał 5 litrów co 7 dni albo rzadziej i zakupię bakterie a co do węgla to od razu po starcie założyłem świeżutki mam nadzieję że do jutra sytuacja się poprawi. Dzięki za szybką odpowiedz.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w twoim wątku gdzieś czytałem że planujesz zmianę soli, ja na twoim miejscu poczekał bym do ustabilizowania zbiornika tak z miesiąc a potem zaczął zmieniać

ps akwa zapowiada się piękniejsze niż poprzednio a i na jakąś rybkę miejsca się znajdzie :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się planuję lepszą sól bo nawet glony wapienne nawet mi nie rosną woda na tej soli jest chyba aż nadto czysta z solą oczywiście poczekam aż cały zbiornik będzie pełen i dojdzie więcej żywej skały. A rybki oczywiście też będą ale to dopiero pewnie w grudniu planuję wpuścić dwa błazenki i jednego mandaryna.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na twoim miejscu w poniedziałek wpuszczał żółtka... ;)

a tak serio to czekam aż uporasz się z ospą i będę mógł wykraść twoje piękne niebieskie zoa:)

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja z chęcią zobaczę zaplecze panelowe i co tak się w nim znajduje :harhar:

Trzymam kciuki za bezpieczne zakończenie przeprowadzki :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Planuję dolewać systematycznie świeżej solanki aż zaleje całe akwarium z panelem i tak się zastanawiam ile litrów i co jaki czas dolewać myślałem o 5 litach co 4-5 dni co o tym sądzicie....

No to mi się wyjaśniło będę zalewał 5 litrów co 7 dni albo rzadziej...

urban15 jaki cel ma mieć dolewanie po kilka litrów solanki co kilka dni, nie przewidziałeś że przez czas do zupełnego zalania zbiornika woda będzie odparowywać a zasolenie będzie ciągle wzrastać. Akwarium zalewa się docelową ilością solanki a odparowaną uzupełnia wodą z osmozy. Jeśli będziesz chciał później dołożyć skały po prostu odciągniesz nadmiar wody. Powodzenia


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod ledami przykryte szyba parować za wiele nie będzie a poziom zasolenia i tak trzeba badać, dolanie 50% świeżej solanki to dojrzewanie od nowa prawie na bank

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien że sposób z dolewaniem solanki na raty uchroni przed ponownym dojrzewaniem, bo ja bym nie był taki pewny, każda przekładka powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu systemu i może lub nie wpłynąć na ponowne dojrzewanie lub pojawienie się plag w kolejnym zbiorniku, tak samo jak dolanie 50% świeżej solanki może a nie musi spowodować dojrzewania.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po pierwsze Kmirko odparowaną wodę uzupełnia mi na bieżąco dolewka AM sp więc zasolenie w normie sprawdzałem dwa razy dodatkowo próbuję ustawić niedawno kupiony odpieniacz resum sk 300. Co do zapełnienia zbiornika to już sam nie wiem co robić niby mogę tak zostawić na razie bo mi się nie spieszy ogarnę wszystko i będzie hulać na pół gwizdka w weekend 7-9 października mam zjazd na uczelni w Białymstoku i mam zamiar przy okazji kupić od Tofika parę kilo skały bo ma na sprzedaż i może się szarpnę na kawałek sklepowej bo w jednym ze sklepów w Białym mają skałę po 45zł/kg oraz drugi rodzaj po 55zł/kg przy takiej cenie musi być to jakaś rewelacja więc się chyba przejadę i kupię z różnych źródeł po trochu. I razem ze skałą może przywiozę wodę z dojrzałego zbiornika i bym dolał na maxa. Nie wiem tylko czemu Xenia po przeprowadzce ledwo żyje i to parę różnych szczepek się nie pompuje i nie pulsuje. :crybaby:


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz miej wody to i światło się inaczej rozprasza u mnie przesunięcie lampy o 15 cm w bok spowodowało że dotychczas ładna ksenia lekko sflaczała a sąsiadka na która poprzednio ledo była oświetlona po 2 tygodniach odrzyła więc obstawiam że to to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli może to być zmiana światła? Dobrze by było ale nie jestem do tego przekonany bo jak ją dostałem to była pod świetlówkami potem całą dobę w worku i następnie trafiła do mnie pod ledy i po nocy w akwarium pięknie pulsowała, obawiam że problem tkwi w wodzie pewnie się narobiło syfu jak przerzucałem wszystko, z moich obserwacji wynika że Xenia to mój najdelikatniejszy zwierzak nawet Euphylia nie widzi problemu z przeprowadzką a jak kiedyś miałem załamanie w baniaku to Euphylia dochodziła do siebie z dwa tygodnie zaś Xenia się rozpuściła i po 48h nie można było stwierdzić gdzie rosła.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.