Skocz do zawartości
grzegorz.k

Silicatex JBL

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to normalne że to złoże kilkukrotnie płukane ciągle puszcza brązowy kolor? W jaki sposób stosujecie silicaty na krzemiany? Jakie ilości i czy ma być przepływ wody czy spokojnie może sobie leżeć. Stosuje węgiel i antiphos ale ciagle mam po liku dniach brązowy nalot na szybie. Glonów prawie zero. PO4 0,08-0,12.

Troszkę wirków i ten nalot. Zmieniłem żywice i próbuje te silicaty. Stawiam na krzemiany.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóż en absorber na osmoze a nie do akwarium, po co wlewać wode z krzemianami do akwarium a potem je wyłapywać?


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóż en absorber na osmoze a nie do akwarium, po co wlewać wode z krzemianami do akwarium a potem je wyłapywać?

W osobny korpus? To ile tego absorbera musi być ? Czy wystarczy jak przeleje się przez niego woda?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj osobny korpus, są takie na prefiltry rozkręcalne i włóż do środka najlepiej w woreczku.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jakiej kolejności - po di a przed żywicą czy po żywicy??


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
po di a przed żywicą

No tak to będzie trudno ;)

Absorber między RO a żywicą.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tylko po stosować ten adsorbent skoro żywica MB20 "robi" to samo?

Adsorbent krzemianów stosuje się w akwarium wtedy gdy chcemy się pozbyć "krzemu" a inne substancje rozpuszczone w wodzie "zostawić w spokoju".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak to będzie trudno ;)

Absorber między RO a żywicą.

hehe no fakt, miało być: po ro a przed żywicą :)

U mnie coś się zaczęło dziać więc chce wymienić żywicę i włożyć do baniaka absorbent aby wyciągnął krzeniany. Do tego chcę założyć w osobnym prefiltrze na instalację ro.

Tylko czy ma to sens, jakiego absorbera użyć i co ile się go wymienia - po czym rozpoznać że już do wymiany?

Konrad, pisząc o innych substancjach co masz na myśli?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mam na myśli wszystkie kationy i aniony, które są w "akwariowym roztworze" zwanym wodą morską.

Żywica MB20 to mieszanka kationitu i anionitu. Czyli wymieniaczy jonowych, które wiążą kationy i aniony "a oddają w zamian" H+ i OH-... Do oczyszczania wody można użyć samych wymieniaczy jonowych a nie robi się tego ze względu na ekonomię. Taniej jest kupić osmozę i "na dopieszczenie" dać kationit i anionit niż co kilka dni wymieniać żywicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumam.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Chemikiem nie jestem więc mogę się mylić ale wydaje mi się, że krzemiany w wodzie dysocjują na grupy SiO4 4- i są wymieniane przez anionit na jony OH-.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do silicatów, absorber wisi od miesiąca w "skarpecie", wymieniona żywica i po kilku podmianach efekty są zadowalające.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Na stronkach niektórych sklepów można przeczytać że Silicatex nie wpływa na właściwości wody poza wyciąganiem krzemianów.

W instrukcji jednak piszą, że może obniżać KH.

Wrzuciłem wieczorem do filtra fluidyzacyjnego 500g JBL Silicatex z przepływem około 800l/h,

ilość wody w obiegu jakieś 300l (ta ilość medium ma oczyścić 200-400l wody według opisu).

Rano zmierzyłem KH i w ciągu 12h spadło z 7,2 na 4,5 :vava:

Taka ciekawostka...

pozdro :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi również spadło KH i to mocno z 8.0 na 4,5 w ciągu 15 godz.

aż zacząłem dolewać kenta tech cb by powoli podbić KH.

ale wlałem tylko część ,,B" bo poziom wapnia mam i tak za duży(540)

a w instrukcji jest napisane by w przypadku niskiego kh lać 2xwięcej składnika ,,B"

więc chyba lanie samego składnika ,,B" będzie ok?

podbijał ktoś KH po JBL Silicatex ?


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.