Skocz do zawartości
rogalov

Ukwial konski (Actinia equina)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Jakis czas temu pojechalem nad morze po ukwial.Po okolo 10 min znalazlem taki, ktory mi odpowiada.Wiec pojemnik, szybko do samochodu i po 20 min ukwial juz byl w zbiorniku na kwarantanne.Mial trafic do solniczki po kilku dniach, ale z racji tego, ze jestem w trakcie zmiany baniaka zostawilem go jeszcze na jakis czas.

Dzis rano rozmrozilem kawalek dorsza i chcialem go nakarmic.Patrze, a tam z 50-60 malutkich ukwialow :w00t::geek:

Myslalem, ze ukwialy rozmnazaja sie przez podzial, a tu taka niespodzianka.Poszperalem troche w necie i ten sposob rozmnazania nazywa sie Partenogeneza, polegająca na rozwoju osobników potomnych z komórki jajowej bez udziału plemnika.

Wiecej na ten temat mozna poczytac na wikipedi.

Wklejam kilka fotek.

0304fa0a3734b1c2m.jpg

b1a02f80d398f581m.jpg

2c2e60d9cddb6f5am.jpg

Jak ktos chce kilka sztuk oddam za darmo!Pisac na PW


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie plaga jak od aiptasi

nie bez powodu british native marine chce by zakazac sprzedazy ich na ebayu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ukwiał strasznie parzy, czuć jego mocny chwyt na własnej skórze, dlatego dziękuje, pomyślcie sobie, że z jednego osobnika nagle w jedną noc macie taki desant w akwa :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jakis czas temu pojechalem nad morze po ukwial.Po okolo 10 min znalazlem taki, ktory mi odpowiada.Wiec pojemnik, szybko do samochodu i po 20 min ukwial juz byl w zbiorniku na kwarantanne.Mial trafic do solniczki po kilku dniach, ale z racji tego, ze jestem w trakcie zmiany baniaka zostawilem go jeszcze na jakis czas.

Dzis rano rozmrozilem kawalek dorsza i chcialem go nakarmic.Patrze, a tam z 50-60 malutkich ukwialow :w00t::geek:

Myslalem, ze ukwialy rozmnazaja sie przez podzial, a tu taka niespodzianka.Poszperalem troche w necie i ten sposob rozmnazania nazywa sie Partenogeneza, polegająca na rozwoju osobników potomnych z komórki jajowej bez udziału plemnika.

Wiecej na ten temat mozna poczytac na wikipedi.

Wklejam kilka fotek.

0304fa0a3734b1c2m.jpg

b1a02f80d398f581m.jpg

2c2e60d9cddb6f5am.jpg

Jak ktos chce kilka sztuk oddam za darmo!Pisac na PW

skoro masz takie możliwości że podjeżdżasz nad morze i masz ukwiała to może wyczarujesz dla mnie trochę wodorostów

oczywiście tych kolorowych a i za wysokie glony też będę wdzięczny aaaaaaaaa nie za darmo zapłacę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ukwiał strasznie parzy, czuć jego mocny chwyt na własnej skórze, dlatego dziękuje, pomyślcie sobie, że z jednego osobnika nagle w jedną noc macie taki desant w akwa :wallbash:

Niestety masz racje.Baardzo parzacy i okropnie lepki.Sam widzialem jak krewetka zostala pozarta zywcem bo zbyt ciekawska byla.

Dobrze, ze o tym napisales, bo mam duzo chetnych na PW, a wiekszosc prawdopodobnie nigdy nie miala stycznosci z tym zwierzakiem.Z tego co pamietam, kiedys widzialem w Twoim baniaku ten ukwial.Co sie z nim stalo?


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyeksmitowałem go tak szybko jak do mnie przyjechał z Chorwacji, ukwiał wtrężolił mi krewetkę ukwiałową, kraba porcelanowego i cholera wie co jeszcze, pewnego dnia nawet mnie próbował, ciągnie normalnie za palec hehe bardzo ciekawy ukwiał, ale IMO nie nadaje się do trzymania w naszych zbiornikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja.Teraz sie ciesze, ze kwarantanna sie przedluzyla.

Tak teraz sobie to przemyslalem i jesli nie znajda sie chetni na te "stwory" to jak podrosna wroca do morza.

Jednak stopien ryzyka po tym co zaszlo u mnie w baniaku, wychodzi poza skale.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

one nie lubia wysokiej temperatury, w 25 stopniach za dlugo nie pociagną. nie musisz im grzałeczki wlazac. jak podrosna to na ebay.co.uk po funciku i bedzie na ladnego E. quadricolor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bardzo agresywny rodzaj, nalezy go unikac bo potrafi ganiac ryby!!!! W opisach ludzi, ktorzy go mieli szybko rezygnowali bo strasznie meczy inne korale. Na ebayu w UK po 0.5 funta koles sprzedaje doslownie na kilogramy. Pewnie ma plage...hehehe


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bardzo agresywny rodzaj, nalezy go unikac bo potrafi ganiac ryby!!!! W opisach ludzi, ktorzy go mieli szybko rezygnowali bo strasznie meczy inne korale. Na ebayu w UK po 0.5 funta koles sprzedaje doslownie na kilogramy. Pewnie ma plage...hehehe

ooo to coś nowego bo ja mam jednego od pół roku i spokojnie siedzi w jednym miejscu nikomu nie szkodzi,plagi też nie mam i dla tego chcę jeszcze 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie masz dobrze poukladane w akwarium...podesle ci syna :thumbsup:

Tak na serio, napisalem co zaczytalem. Mozesz kupic zdaje sie w roznych kolorach i na kg jak chcesz, niestety w uk.

http://www.ebay.co.uk/itm/10-x-ANEMONE-REEF-FISH-CORAL-MARINE-ANEMONES-CHEAPEST-/110803543691?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item19cc67e68b#ht_3781wt_1139

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka odmian barwnych.Widzialem niebieski, czerwony, zielonkawy ,brazowy i kilka odcieni szarosci.Zyje tu jeszcze kilka innych rodzajow, ale niestety tak samo lepkie i parzace jak "koniu".


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie masz dobrze poukladane w akwarium...podesle ci syna :thumbsup: Tak na serio, napisalem co zaczytalem. Mozesz kupic zdaje sie w roznych kolorach i na kg jak chcesz, niestety w uk.http://www.ebay.co.uk/itm/10-x-ANEMONE-REEF-FISH-CORAL-MARINE-ANEMONES-CHEAPEST-/110803543691?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item19cc67e68b#ht_3781wt_1139pozdrawiam

ale jakby zrobić małą kostkę (taką 30 litrów) z tymi ukwiałami ciekawy kawałek skały pewnie ładnie by to wyglądało :)

PS ten niebieski jest bombowy :D


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś w Polsce chciał się takich kolorowych pozbyć to ja bardzo chętnie przygarnę :)))


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy taki desantowo-szturmowy ukwiał może wyrządzić krzywde maleńkim błazenkom??


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ! jak zlapie blazenka to go zje. nie bez powodu blazenki nie chca w nim siedziec! glupie nie sa.

jeszcze jedna sprawa, te ukwiały w tropikalnych akwariach morskich nie wytrzymuja zbyt dlugo. a gdy umieraja to puszczaja toksyny ktore potrafia zabic cale zycie w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ! jak zlapie blazenka to go zje. nie bez powodu blazenki nie chca w nim siedziec! glupie nie sa.

jeszcze jedna sprawa, te ukwiały w tropikalnych akwariach morskich nie wytrzymuja zbyt dlugo. a gdy umieraja to puszczaja toksyny ktore potrafia zabic cale zycie w akwarium.

Nie doknca sie z Toba zgodze.Moj znajomy trzyma ich kilka, od dobrych paru lat i zaden nie padl.Zwykla kostka 50l bez ryb.Temperatura wody 25C.Zyja i maja sie dobrze.

Skad masz takie info, ze nie przezyja?


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie masz dobrze poukladane w akwarium...podesle ci syna :thumbsup:

Tak na serio, napisalem co zaczytalem. Mozesz kupic zdaje sie w roznych kolorach i na kg jak chcesz, niestety w uk.

http://www.ebay.co.uk/itm/10-x-ANEMONE-REEF-FISH-CORAL-MARINE-ANEMONES-CHEAPEST-/110803543691?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item19cc67e68b#ht_3781wt_1139

pozdrawiam

na takie kolorowe cuda też się pisze

ma ktoś pomysł jak to stargać do Polski?

a skoro jest nas więcej chę tnych to morze razem coś wykombinujemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Panowie można powiedzieć ryzyko zawodowe no i potwierdza się zdanie że nie ma na świecie dwóch identycznych zbiorników bo u jednego taki ukwiał będzie sobie śmigał w najlepsze po akwa przeprowadzając nocny desant a u drugiego może nie przeżyć kilku dni


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybieram sie do Polski w Maju, jeszcze nie wiem czy bede jechal samochodem ale mozna by sprobowac cos przytargac, tylko nie wiem jak zniosa podroz. Termoizolacyjne pudlo mam ale moga byc problemy w porcie na odprawie. Tu prawo handlowe zwierzat jest rygorystyczne. Musialbym poczytac w tym temacie.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie przerabialem ta dyskusje na www.thesaltybox.com tylko ze ja bronilem ukwialka a teraz jestem po drugiej stronie barykady.

jest wiele na ten temat na brytyjskich forach, ultimatereef.com itd, wystarczy poszukac.

są piekne akwaria British Native Marine w ktorych ludziska trzymaja życie zlapane na plazy wielkiej brytani. tu morze jest zimniejsze niz w naszych akwariach i nigdy nie osiaga 23 stopni. dlatego tez moga wystapic problemy gdy siedzi w 25, jego cykl zyciowy jest ostro przyspieszony.

ja osobiscie tez mialem te ukwialki, kiedy moje akwarium opustoszalo po ospie. puzniej zmienilem na snakelock anemone z rozowymi tipami, przepiekny... ale jak wpuscilem rybke to mi zjadl :(...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybieram sie do Polski w Maju, jeszcze nie wiem czy bede jechal samochodem ale mozna by sprobowac cos przytargac, tylko nie wiem jak zniosa podroz. Termoizolacyjne pudlo mam ale moga byc problemy w porcie na odprawie. Tu prawo handlowe zwierzat jest rygorystyczne. Musialbym poczytac w tym temacie.

jak byś był tak dobry i coś się dowiedział daj znać,a co do podróży to niema strachu wytrzymałe bestie i ciężko wykończyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim baniaku koński gości już około roku, jest grzecznie przyklejony do jednej skałki, nie rozłazi się, siedzi tam gdzie rzucę skałkę. Minusem jest to, że jego piękny wygląd mogę oglądać tylko podczas karmienia, normalnie cały czas jest zamknięty. Jeść dostaje bardzo oszczędnie, nie próbuje się dzielić.

Generalnie to zwierzak, do którego trzeba podchodzić z dużą ostrożnością, bo bardzo mocno parzy (również inne ukwiały) i jest bardzo chwytny. U mnie żadnych strat nie narobił, ale zwierzaki trzymają się od niego z daleka.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noi okazało się że jest nas jednak kilku co mają takie stworki

fajnie że nie jestem jedyny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.