Skocz do zawartości
Tomasz485

Restart zapuszczonego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Niedawno wpadłem na pomysł zrobienia solniczki... Od kilku miesięcy z powodzeniem posiadam 25L soli. Na tym się nie zakończyło i kupiłem od znajomego SERA marin biotop cube 130. Akwarium zapuszczone. Miało już 2 lata, od nowości światło nie zmieniane. Ale dopiero kiedy przekopywałem je w poszukiwaniu życia do odratowania - sodoma i gomora. Zdechłe całkiem niedawno ślimaki... jeszcze sztywne. Strach pomyśleć co jeszcze się tam stało. Nie chce mi się wierzyć, że przez 2 lata poprzedni właściciel dorobił się tylko 1 ryby i 1 krewetki, kilku sztuk grzybków i sporej ilości rozgwiazd. Mówił że ich "mamusia" niedawno mu padła też. To co znalazłem przeniosłem do 25L do czasu przygotowania drugiego domu.

Zalałem zbiornik tą samą wodą, bo wydawało mi się, że to dobry pomysł. Za pierwszym razem woda była brązowa, prawie nic przez nią nie było widać. Mieszałem piachem kiedy tylko opadał pył. Przez cały ten czas chodziła pompa z sumpa z tyłu - (1. komora - gąbka z kompletu, 2. i 3. komora - wata, 4. komora pompa). Do tego filtr kaskadowy aquaela fzn-3 versamax - liczyłem że odmuli trochę wodę. Małe efekty. W ruch poszedł microbe-lift GSC - i tu muszę przyznać, że naprawdę zadziałał. Jednak tylko do pewnego stopnia. Woda nie jest już taka straszna przy mieszaniu. Ale na piachu dalej osiada warstwa mułu. Zanim zalaliśmy wodą akwarium to oczyściliśmy z glonów przód i jeden bok akwarium. Resztę zostawiliśmy dla ślimaków, które uporały się z glonem w małym akwarium bardzo sprawnie. Ale jednak...

Parametry:

NH4 0,1 (JBL)

NO3 coś pomiędzy 120 a 240... (JBL) - właśnie zrobiłem drugi test - kilka dni temu było 10mg/l...

Cu 0,00 (JBL)

KH 8*d (JBL)

NO-2 0,0 a 0,1 (ZOOLEK) bliżej 0,0 niż 0,1

Mg i Ca w normie.

NO3 może wzrosło przez ten środek bakteryjny??

W każdym razie proszę o opinie, co z tym zrobić. Wylać? Podmienić? Wyrzucić piach? Bo już sam nie wiem. Gdzieś mam ręczny odmulacz - odmulać tym dno? Boję się, że jak zacznę przeprowadzkę to mi wszystko zdechnie...

post-13510-0-54868300-1327070123_thumb.jpg

post-13510-0-19305800-1327070136_thumb.jpg

post-13510-0-66523000-1327070149_thumb.jpg

post-13510-0-59017800-1327070168_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć piach, podmieniaj co tydzień po ~25% wody, ustaw odpieniacz na mokro, codziennie płucz te wkłady z gąbki i waty. Lej bakterie i poczytaj o dozowaniu wódki. Też się przyda.. Na zdjęciach piękna Aiptasia. Albo zacznij ją zwalczać albo wyrzuć skałę. Szyby wyczyść z glonów mechanicznie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wódka to chyba dla właściciela... widziałem ten zbiornik na allegro i zastanawiałem się jak można prowadzić tak akwa.... przecież akwa ma być ozdobą a nie śmierdzącym, stojącym w kącie szpetnym sprzętem....

jak dla mnie to zostaw sobie tylko zbiornik reszta do przysłowiowego kibla... w tym stanie i skała i piach zapewne oddadzą wiele do wody! podmiany mogą nic nie wskórać! zapewne stężenie fosforanów, którego nie mierzyłeś jest "straszne", już sama obecność amoniaku dyskwalifikuje to "coś" jako "akwarium morskie" amoniak w wodzie morskiej (tj przy PH wody morskiej) jest silną trucizną!

wg mojej opinii nie ma sensu bawić się w restarty. będziesz miał przez to same problemy! nawet śmiem zaryzykować stwierdzenie, że możesz nigdy nie ustabilizować tego zbiornika i cały czas walczyć z coraz to nowymi plagami.

skały już optycznie jest za mało! piasku wręcz odwrotnie- za dużo (ja jestem zwolennikiem praktycznie bezpiaskowych akwa) poza tym na skale masz aiptazje, a na piasku wywaliły ci się chyba okrzemki, co by wskazywało, że woda stosowana w tym zbiorniku jest kiepskiej jakości i zawiera chociażby krzemiany (poza parametrami, które podałeś) i pewnie jeszcze nie jedno cudo z tablicy Mendelejewa... którego nadmiar sprawi problem. a to co pokrywa szybę i skały to podobne jest do niczego ;) albo raczej do osadu organicznego który będzie podlegał dalszemu rozpadowi wydzielając N02, NO3, PO4 itd...

sprzęt to też jakaś porażka... nie widzę tam cyrkulatora z prawdziwego zdarzenia... a ta pompa i plejada rurek to co to? odpieniacz wisi na zewnątrz a gdzie jest ten oryginalny z tego zbiornika? czy moze to właśnie ten? nie jestem przekonany czy sera wstawiała WG300 czy jak mu tam ale jeżeli tak to to marne "cudo" a inaczej częściej jest spotykany pod swoją chińską nazwą Boyu...

w sumie to i tak nic nie pozostało jak życzyć powodzenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A ja sądzę że nie jest całkiem źle. Jakby była tragedia to by tam był trawnik, a skała jest całkiem czysta.

Na szybach rosną glony i jest cieńka cyrkulacja więc osadza się na nich detrytus.

Zrób tak jak chłopaki wyżej napisali, wywal piach, wodę powoli podmień na dobrą, kup koniecznie prawdziwy odpieniacz bo ten ma pompę od Zippo :)

Po prostu ktoś się przy tym akwarium nie przemęczał, od razu widać że jakiś typ spoza Nano-Reef.pl ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym zrobił tak: wyjął skałę, odessał piach wylał wodę, wyczyscił wszystko, ułożył skałe i zalałbym ją wodą z podmianki z dobrego zbiornika. Piasek wypłukał na maxa i wlozyl ponownie. Praktycznie start od początku.

aha no i róże nożem wydłubał bym ze skały.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram lufta,ale róże nożem to nie jest dobry pomysł


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha no i róże nożem wydłubał bym ze skały.

zalej je wrzątkiem, najlepiej weź szczykawkę z igłą w wrzątek wlej w pokrzywkę.

co do reszty popieram, wyciągnąć, dobrze wylać i wlać świeżej wody z podmianki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze dasz rady i tak masz wielkie serce ze chcesz uratowac taka wielka AWARIE trzymam kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt z moich znajomych nie posiada morskiego akwa... Skała na żywo nie wygląda tak tragicznie. Przepłuczę ją w RO, pytanie co z piachem.. Myślę że do śmieci, mam jedno opakowanie 4,5 kg żywego w mojej pico rafie, w której też umieściłem rybę z tamtego (chromis virdis, oraz krewetkę czyszczącą) tymczasowo.. Myślałem, że parametry się ustabilizują i wpuszczę je do większego lokum. Kupiłem również dziś, dwa garbiki i brzydala na aiptasie, z myślą że nie długo zostaną wpuszczone tam lada dzień. Teraz będą się męczyć w akwa 25 l... zanim tamtego nie wystartuję, już nie mówiąc o lpsie, zoa, grzybowiencach... Jest tam odpieniacz firmowy ale go nawet nie włączałem bo jak zobaczyłem jego komiczny rozmiar to się zdziwiłem jak można dawać taki mały odpieniacz do takiego akwa.. Natomiast ten, weipro 2012 coś tam odpienia(napewno wiecej niż ten boyu), cyrkulator to aquael 2600. PS. nawet nie pomyślałbym, że takie rzeczy można zrobic z ok. 2000 zł które wydał poprzedni właściciel(akwa 1500zł LR 10kg 360 zł + 18 kg LS 240 zł). Można równie dobrze ulokować pieniądze pod gniazdem gołębi..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie płucz skały w RO, bo zabijesz życie biologiczne. Płucz w solance.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam swoje 5 groszy

tak jak napisali poprzednicy ale skałę wypłucz (od środka) ile się da z tego syfu używając tej pompki i zielonej rurki ze zdjęcia. z wnętrza skały wypłyną ogromne ilości syfu, na pewno jest tam wszystko co mogło trafić do tego zbiornika. potem wywal piach razem z wodą(błotem) i zalej wodą z podmianki.

poza tym gratuluje odwagi :unworthy:

edit. do płukania skały tylko solanka z baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co by się stało jakbym zrobił w ten sposób. Mam w końcu 25 L wody w akwarium obok. 10 L świeżej zasolić i dolać tą z tego zbiornika małego. Włożyć wszystkie skały i dodać ryby i korale. Co 2 - 3 dni dolewać po 5-10 l świeżej aż do końca... Po prostu nie wiem czy ryby nie zaczną zdychać w tym małym za czym wystartuję te duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee słabo to widzę

załatw sobie lepiej wodę z podmianki i cierpliwości

ja już się nauczyłem w morszczyźnie szybko to można tylko spi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Szczecinie to nawet ryby nie można kupić jak się nie zamówi tydzień wcześniej. Nie mam pojęcia skąd wodę wziąć. Nie mam znajomych którzy siedzą w morszczyźnie. Nie ma sklepu w Szczecinie gdzie mają solanki... Jednym słowem BIEDA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz to ratować to ja bym zrobił tak:

Piasek definitywnie do kibla, bezwzględnie

szyby oczyścić, zebrać syf z dna,

Skałe wyczyścić, wode wylać

wziąć od kogoś dobra wodę

włożyc skałę do baniaka, w jakikolwiek sposób

upchnąć wszystkie możliwe pompy jakie uda Ci sie zdobyć

zrobić z akwarium pralkę, ze skały musi wylecieć cały syf

reszta tak jak napisał Włodek, czyli odpieniacz na mokro i podmiany duże.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko pięknie ale ile razy przewijał się temat skały w której nagromadziły się trujące związki i później wychodziły z niej latami... generując plagi! czy np fosforany to się pięknie nie zakumulowały w tej skale i nie będą problemem?

pięknie wszystko radzicie ale co on tam ma do uratowania z 2-3 kg skały to strata żadna... patrząc na rynkowe ceny to góra 150 zł a czy jest sens dla takiego grosza robić sobie pod górkę? to akwa wymaga nie tylko zeskrobania glonów a szyby... moja wyobraźnia podpowiada mi co może znajdować się w panelu filtracyjnym... jak dla mnie to by trzeba było to wyszorować gruntownie zarówno szyby, panel jak i skałę używając szczoty!

skoro ta skała i akwa mają 2 lata i działały w takich warunkach to można sobie prosto przyjąć:

- detrytus odkładał się w dużych ilośćiach,

- brak cyrkulacji powodował, że detrytus wchodził w skałę

- jakkolwiek by nie było to część skały na pewno zarosła glonami wapiennymi, które - zakryły ten detrytus i powstało... coś co będzie uwalniać związki przez długi czas - chociażby fosforany...

my się troszczymy, zawsze zwracamy uwagę na filtry RO/DI na wskazania TDS, a tu autor opisał zabiegi jakie czynił by wodę wyklarować kaskady, gąbki, waty itd.. i jak go zrozumiałem efekty były mizerne... więc ile w tej wodzie jest rozpuszczonych związków mineralnych, ile jest potencjalnego "nawozu", który wznieci plagi? chyba zbyt wiele!

jeżeli już chcesz tą skałę zachować to ja bym ją odseparował do wiadra jakiegoś. wcześniej potraktował szczota żeby z niej zebrać co nie potrzebna i wyeliminował aiptazje... zalał to wodą (z podmianki) i wrzucił tam silną cyrkulację niech się kręci... a po jakimś czasie sprawdził co z fosforanami, azotynami i azotanami... jak będą jakieś olbrzymie ilości tych związków to posłał tą skałę do przydomowego skalniaka... i zapomniał o jej istnieniu.

piach definitywny kibel!

a wywaliłbym skałę do wiadra by wyszorować sam zbiornik!

zalał wodą z podmianki kupił skałę i cyrkulatory i w razie powodzenia z pierwszym eksperymentem wiadrowo-skalnym dołożył tą starą skałę.

życie możesz dać raczej do przechowania komuś bo nie wierzę, że przy takich wartościach NO3, NH4 i zapewne NO2, PO4 cokolwiek wyżyje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały jest 8-10kg, Podobno kiedyś akwarium tak nie wyglądało. Właściciel w którymś momencie miał kłopoty prywatne i tak to się skończyło. Mówił, że 2-3 miesiące wcześniej się zaczęło. W tym 25L mam nawet lepszą pompę cyrkulacyjną...

To zdjęcie zrobione kilka dni przed tym jak zabrałem zbiornik.

post-13510-0-72305000-1327101560_thumb.jpg

A to mała solniczka, trochę ciasno im tam :(

post-13510-0-78371100-1327101742_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, a co ja napisałem? Poza tym nie rzucaj kwotami, po co? Dla jednego 150 to mało, dla innego dużo, pomagamy, nie szastamy zawartościa portfela... A może on jest emocjonalnie związany z tym baniakiem i ta skałą?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro martwą skałę można ożywić to i tą można doprowadzić do ładu i składu :) . Wszystko można zrobić tylko trzeba mieć chęci.


Start : 7/7/2012

288L [120x40x60] + sump 107L [92x30x39]

Oświetlenie - Arcadia series 3 HQI 150W x 2 + acti 54W x 2

Odpieniacz - Deltec TS1250

Obieg - Ocean runner OR 3500

Cyrkulacja - made in china SunSun 5000L/h i 6000L/h

Moje Akwarium 280L

Szukam osoby zamieszkałe w okolicach Nottingham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem związany z baniakiem. Ale w tym akwarium żyje pełno rozgwiazd. Moja żona nie pozwoliła mi w toalecie spuścić małego kraba-szkodnika który przywędrował w skale. Już to widzę... tydzień będzie tam siedzieć i je wyławiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, a co ja napisałem? Poza tym nie rzucaj kwotami, po co? Dla jednego 150 to mało, dla innego dużo, pomagamy, nie szastamy zawartościa portfela... A może on jest emocjonalnie związany z tym baniakiem i ta skałą?

Pozdrawiam

seb

Seb ok masz rację... tylko źle mnie zrozumiałeś,

nie chodzi o szastanie w tym przytoczeniu kwoty! chodzi bardziej o to, że wychodzenie z plag może więcej czasu i pieniędzy kosztować!!! Przykład diter25! namęczył się chłop jak cholera! a popatrzeć wystarczy na same ceny chemicleanu... na cyjano i...

Może nie jestem związany z baniakiem. Ale w tym akwarium żyje pełno rozgwiazd. Moja żona nie pozwoliła mi w toalecie spuścić małego kraba-szkodnika który przywędrował w skale. Już to widzę... tydzień będzie tam siedzieć i je wyławiać.

małe??? to zapewne asteriny... niestety z nimi to jest tak trochę na dwoje babka wróżyła jedni od razu piszą, że to plaga, inni piszą, że są ok.

wg mnie je też trzeba kontrolować, bo one często z niegroźnych gości zmieniają się w plagę. Jeżeli ich jest tam "pełno" to już chyba mamy plagę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ich z 20-30 wielkości 3-10 mm. Tu jedną widać po lewej.

post-13510-0-84558100-1327103131_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zbiornik był przenoszony to nie powinno dziwić że parametry z zaniedbanego baniaka wyskoczyły pod niebo. Zbiornik nie wygląda tragicznie tak samo jak skała, gdyby nie napisał w czym rzecz to ze zdjęcia nikt by się nawet nie kapnął że coś jest nie tak. Ja bym nie demonizował sytuacji, jeśli faktycznie akwa było zapuszczone te 2-3 miesiące to wystarczy przedmuchiwanie skały, cykliczne podmiany wody, odpowiednia cyrkulacja, odpieniacz na mokro i lanie bakterii. Jeśli nie masz dostępu do dojrzałej wody z akwarium to pozostaje ci podmiana ze świeżo rozrobionej solanki. Powodzenia


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.