Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

W końcu zrobiłem automatyczną dolewkę :thumbsup: Natchnął mnie niski poziom wapnia w wodzie 340ppm :(

Tak więc zdjęcie:

Dolewka 3w1

Opis elementów:

1. Korpus po filtrze RO- biorezonator - robi za czujnik poziomu

2. Mała butelka po "żywcu" wypełniona roztworem Ca(OH)2 - filtruje i wyłapuje CO2

3. Duża butla 5L po wodzie - zbiornik wody RO/DI

4. Butelka po mleku 1L (ma duży gwint jak Nestea) wypełniona roztworem Ca(OH)2

5. Wężykiem z zaworkiem wlew do komory pompy.

Jako Ca(OH)2 stosuję wapno hydratyzowane inter grąd - taniusie 3 kg za 6zł :)

Opis działania:

Cała konstrukcja stoi powyżej poziomu wody w komorze pompy. Powiedzmy że mamy niski poziom wody w komorze. Dno czujnika nie jest zakryte wodą tak więc swobodnie zasysa powietrze. Powietrze kieruje się do butelki 0,5L (wężyk do dna) gdzie jest Ca(OH)2, który w połączeniu z CO2 z powietrza strąca nierozpuszczalny CaCO3. Dlatego jest filtr aby ta reakcja nie zachodziła w butelce także z Ca(OH)2 który doprowadzany jest do akwarium. Następnie powietrze (wężyk przy nakrętce - aby nie zasysał wody!) kierowane jest do butli 5L (wężyk przy nakrętce). Tam powietrze ma szansę się rozprężyć, ponieważ cała konstrukcja pracuje na podciśnieniu i WAŻNE aby wszystkie butelki używać nie pogniecione i sztywne. Miałem 5L lekko pogniecone i się mocno odkształcało.

Jesteśmy w butli 5L gdzie jest woda RO/DI. Do dna jest doprowadzony wężyk, który zasysa wodę do butelki 1L. W tej butelce wężyk wlotowy jest doprowadzony do dna tam gdzie jest osiadły Ca(OH)2. Wylotowy wężyk zaczyna się pod kapslem - wysoko tak aby zbierał czysty, klarowny roztwór kalkwasser.

Wychodzimy z butelki 1L i poprzez zaworek doprowadzamy ujście do komory z pompą. Ja mam wężyk zanurzony. Zaworek jest po to aby lekko przykręcić wypływ, nie trzeba regulować pół obrotu w lewo/ prawo. Powiedzmy otwarty na 3/4.

I tak to działa. Gdy nakapie dużo wody wapiennej poziom wody się podniesie i odetnie dopływ powietrza do "czujnika" Poziom wody w czujniku zacznie się podnosić prawie do poziomu wody w butelce 5L. Różnica wynosi ok 4 cm. Istotne jest to aby czujnik był na tyle długi aby woda nie podeszła do cienkiego wężyka, ponieważ przy dopływie powietrza woda z czujnika zleci, a ta w wężyku solanka pójdzie w obieg dolewki.

Gdy poziom w komorze pompy się obniży powietrze zacznie dopływać do czujnika. Trochę wody z czujnika wyleci (to zależy od średnicy czujnika i powierzchni komory) aż znowu woda odetnie dopływ powietrza. W instalacji spadnie podciśnienie kalkwasser znowu zacznie wylatywać aż podciągnie wodę w czujniku do poziomu takiego że kalkwasser dalej nie poleci :)

I TAK W KÓŁECZKO :)

Obserwuję ten system już dwa tygodnie i działa. Dopiero wczoraj zamontowałem filtr CO2 ponieważ przeczytałem że jest straszna różnica w poziomie dozowanego wapnia gdy dostaje się CO2. 900mg/l przy pH12,4 do 5-6mg/l przy pH10.( źródło - instrukcja od Delteca http://www.theaquariumsolution.com/files/Deltec%20KM%20Series%20Kalkwasser%20Mixer%20Instructions%203_0.pdf) Przez dwa tyg podniosłem Ca do 380.

Początkowo używałem czujnik po tabletkach mulsujących, jednak był za krótki i podczas otwarcia cała woda z niego zlatywała. Próbowałem kleić, zgrzewać i kiepsko to wychodziło. Dobrze jest mieć czujnik przeźroczysty bo wiemy co się dzieje. Gdy dolewka nie podciąga wody to mamy nieszczelność.

Pozdrawiam majsterkowiczów hehe:)

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecuje przeczytac jeszcze raz moze zrozumiem wiecej :p

A co sie dzieje przy braku pradu???

System wraca do punktu 0? ;)

Wysyłane z mojego HTC HD2 za pomocą Tapatalk 2

Nic - nie dolewa :)

Poziom wody w akwarium się obniża, rośnie w panelu i tym bardziej nie ma powietrza aby otworzyć czujnik. Woda w czujniku się podnosi ale troszeczkę ponieważ:

wyższy poziom wody w panelu - mniejsza różnica wysokości pomiędzy poziomem w 5L- mniejsze podciśnienie. Gdy włączymy prąd woda w panelu opada a w czujniku także opada do poziomu sprzed "awarii". Chyba że dużo wyparowało to się otworzy i doleje :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O shit :) ale żeś to wymyślił. Masz plusa ode mnie.

P.S. Też mało to rozumiem ale ważne że Ty to rozumiesz i że zadziałało :)

P.S.2 ktoś mi powie dlaczego nie można dać plusa (brak edytora)?

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież zasada działania jest prosta jak budowa cepa tudzież dzidy :)

Ta sama zasada działania dotyczy spuszczana wody podczas podmiany wężem. Wąż do akwa zasysasz i koniec do wiadra i leci. Tylko w przypadku dolewki sytuacja jest taka że nie może cała wlecieć na raz więc odcinamy powietrze i lecieć przestaje.

Tak samo jest w strzykawkach - płyn jest lecz nie wylatuje. Wyjmij tłoczek to wyleci.

W planach mam reaktor wapnia zasilany wszystkim tym co nie ma kompletnie związku z akwarystyką morską. Bo po co komu kret do rur, albo nawóz na brązowienie igiełek :smoke:


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre :)

Dopiero za 3 razem złapałem :)))))))))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego ,a może tak filmik zapodasz ? :clap:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja kompletnie nic nie zrozumiałem z opisu.

Troszkę więcej dał dołączony pdf. Ale myślę, że jeden dobry rysunek załatwiłby sprawę i nie trzeba by było nic opisywać. Także mam prośbę o jakiś szkic.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schemat na szybko :) mam nadzieję że zrozumiecie.

Dolewka działa tylko trochę w filtrze czyli pierwszej butli z lewej z Ca(OH)2 jest za duży spadek ciśnienia i szybciej dolewka przestaje działać. To znaczy że mniej wody wylewa się z 5L i częściej trzeba będzie dolewać.

post-11585-0-29290200-1347897541_thumb.png


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Japierdziu ;-) kapitalnie wymyślone, daję 6+ za pomysłowość !!

Automatyczna dolewka z dozowaniem kalkwaser i to bez żadnego prądożernego ustrojstwa - genialne !!

Pozdrawiam.

Edytowane przez Luk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taką dolewkę można wykonać na zasadzie poidła dla ptaków, z tego co wiem to jest już coś takiego w sprzedaży, jest to proste rozwiązanie nadające się do niewielkich zbiorników.

1 poziom wody w sumpie

2 woda ro w pojemniku, należy pamiętać że pojemnik jest w pełni zamknięty, ponieważ działa to na zasadzie podciśnienia

3 rurka którą idzie pęcherz powietrza, jak widzicie 3 i 6 ustala poziom wody

4 rurka którą spływa RO do sumpa

5 miejsce gdzie się tworzy niskie ciśnienie

6 to powinno być poszeżenie rurki, może się ono wszędzie znajdować, jest to po to by nie zaciągało nam solanki do RO

jak widzicie zasada działania jest prosta, pojemnik powinien być sztywny i szczelny, wiec jak opadnie poziom wody do pojemnika zostaje zassany pęcherz powietrza, zwiększy się ciśnienie w pojemniku wiec troszkę wody spłynie do sumpa, w pojemniku znów się zrobi podciśnienie.

Jak pudełko z RO się rozszczelni, cała zawartość wyląduje w sumpie, ponieważ nie ma żadnych zaworów, jedynie podciśnienie trzyma wodę u góry

post-12887-0-74095200-1405282900_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ ode mnie ... odcinanie powietrza super sprawa jedynie wymaga to dobrego uszczelnienia po każdorazowym napełnieniu co niekoniecznie będzie łatwe - sam właśnie walczę z upgradem filtra RODI z automatycznym napełnianiem kanistra nieciśnieniowego- niby proste ale jak się okazało uszczelnienia wklejanie w pojemnik z bliżej nieokreślonego plastiku mogą być wyzwaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

taką dolewkę można wykonać na zasadzie poidła dla ptaków, z tego co wiem to jest już coś takiego w sprzedaży, jest to proste rozwiązanie nadające się do niewielkich zbiorników.

1 poziom wody w sumpie

2 woda ro w pojemniku, należy pamiętać że pojemnik jest w pełni zamknięty, ponieważ działa to na zasadzie podciśnienia

3 rurka którą idzie pęcherz powietrza, jak widzicie 3 i 6 ustala poziom wody

4 rurka którą spływa RO do sumpa

5 miejsce gdzie się tworzy niskie ciśnienie

6 to powinno być poszeżenie rurki, może się ono wszędzie znajdować, jest to po to by nie zaciągało nam solanki do RO

jak widzicie zasada działania jest prosta, pojemnik powinien być sztywny i szczelny, wiec jak opadnie poziom wody do pojemnika zostaje zassany pęcherz powietrza, zwiększy się ciśnienie w pojemniku wiec troszkę wody spłynie do sumpa, w pojemniku znów się zrobi podciśnienie.

Jak pudełko z RO się rozszczelni, cała zawartość wyląduje w sumpie, ponieważ nie ma żadnych zaworów, jedynie podciśnienie trzyma wodę u góry

albo jeszcze prościej

potrzebny jest uchwyt i butelka (np. PET)

bez zakrętki

napełniasz butelkę i .. wkładasz "do góry nogami" odparuje ciut wody - to zassa powietrze i doleje ile trzeba

można też wersję "comfort" czyli zrobić dziórę w zakrętce :p i dać wężyk + klej na gorąco do uszczelnienia

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.