Skocz do zawartości
Ali_Maga

Tylko 80L ? Ale ile za to radości !

Rekomendowane odpowiedzi

Salifert ( Mg i Ca), a reszta JBL.


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj musiało pójść coś nie tak przy testowaniu wody.

Dzisiaj powtórzyłam wszystko 3x i pH, No2 i No3 i Po4 zostały prawidłowo zmierzone.

Okazuje się, że Mg i Ca są grubo poza skalą testu, ale w drugą stronę, niż odczytaliśmy to z tabelki (matołki), tzn jest obu za dużo, nie za mało.

W testach saliferta jest tak,że miksujecie wodę z akwarium z dwoma odczynikami, a trzeci dozujecie ze strzykawki, w zależności od tego ile w strzykawce zostanie, odczytujecie wynik z tabelki.

Przy Mg wpakowałam cała strzykawkę 1 ml do i nic się nie wydarzyło. Dopiero po po nabraniu drugiej strzykawki i wlaniu do niej 0,15ml kolor w pojemniczku zmienił sie na niebieski. Czyli jeśli dobrze rozumuję, 0,15ml = 220ppm, 1ml = 1500 ppm Wszystko razem daje mi Mg na poziomie 1720 ppm.

To samo z Ca, tyle że tu zmiana koloru zaszła przy dodaniu 1ml +0,20ml czyli wynik to 600ppm

Co o tym sądzicie,czy mogę stosować taką analogię powyżej skali testu (czy zachowana jest jego dokładność)?


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłam testami wodę z filtra RO i kazało się, że nie funkcjonuje on prawidłowo down.gif

Ekstra Mg i Ca poprostu wynikało z tego, że do akwarium popłynęła brudna woda. Jak się domyśłacie nie jestem szczęśliwa z tego powodu. W najgorszym wypadku mam 3 tygodnie w plecy i muszę zaczynać zabawę od nowa.

Po podłączeniu nowego filtra i przetestowaniu płynącej z niego wody wyniki wyszły ok. tzn. Ca poniżej 30 i Mg niewykrywalny.

Ponieważ pozostałe parametry są względnie ok, postanowiłam na początek zrobić podmiankę 20l i zobaczyć co się stanie...


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos zdaje mi sie ze mieszasz troche z tymi testami.

Zarowno Ca jak i Mg jezeli wlewasz cala strzykawke i nie ma zmiany koloru to znaczy ze masz go za duzo. Ale to pewnie dlatego ze zasypalas bogatą sól a nie masz jeszcze konsumentów tych dwóch minerałow... ??

A jak napełniasz strzykawke z trzecim odczynnikiem ? Powinnac napelniac ja juz z zalozona koncówką i w strzykawce miec pewną ilość powietrza. Napełniasz tak długo az krawedż czarnej gumki na tłoczku będzie na poziomie 1 mml. Wypuszczasz to do probowki ciagle mieszajac az do chwili zmiany koloru i poziom odczytujesz z poziomu krawedzi tej szarnej gunki na tłoczku.... Sorki ze tak lopatologicznie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie gniewam,że tak łopatologicznie :smiling: Robię dokładnie zgodnie z instrukcją, tak jak to byłeś uprzejmy opisać. Obu pierwiastków jest za dużo, gdyż nieprawidłowo dział filtr RO. Zaczynam podmiankę...

Ech... trochę się martwię co jeszcze przedostało się przez ten filtr...

Edytowane przez Ali_Maga (wyświetl historię edycji)

The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ejj no, spokojnie. Nie rob nic na siłe. Nie panikuj.

Odpowiedz sobie na pytania:

- czy na pewno z powodu filtra masz za duzo tego Ca i Mg ??

- czy to jest szkodliwe ?? przeciez te pierwiastki sa pobierane do wzrozstu organizmow a nie sa trucizna (przynajmniej w tych stezeniach)

Na etapie dojrzewania powinnas martwic sie przede wszystkim zwiazkami fosforu i azotu a nie Mg i Ca.

Lepiej nic nie podmieniaj. Pozwol tej wodzie dojrzec.

Co do filtra to badaj wode TDSem na wyjsciu i jezeli masz 0 to sie niczym nie przejmuj tylko lej. Jesli nie masz zywicy na wyjsciu to raczej bedziesz miala wiecej niz 0 (zwlaszcza w Warszawie), wiec musisz koniecznie zywice zainstalowac.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za poradą Testera żywica działa od tygodnia. Poprawiłam filtr RO i wreszcie TDS pokazał 0. Nie dziwcie się,że mnie w brzuchu ścisnęło. Skład chemiczny warszawskiej wody otoczony jest legendą.

Co do parametrów wody nie jest chyba tragicznie, bo ze skały w kilkunastu miejscach zaczynają wyrastać korale, tzn. raczej koraliki. Szczerze frapuje mnie pomidorowo-czerwona kropka, która codziennie troszkę przyrasta - co to za kosmita?

Wczoraj, w nagrodę za wygraną walkę z filtrem, dostałam kilka ślimaków. Tectusy zabrały sie do roboty i pasą się kulturalnie na zagloniałych fragmentach skały. Czyli praca wre :thumbup:

Pozdrawiam w śnieżny słoneczny poranek!


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Nowa!

Zobacz, jak to sie szybko jezyk zmienia, no bo chyba w pracy bys tak do kolezanek nie powiedziala;"W zestawie nabylam skarpetę z węglem. " :rtfm:

Nie chce ponownie czytac calego ladnego watku, mozesz przypomniec, na jakiej soli zalalas zbiornik i czy moglabys w wolnym czasie zrobic pare testow na nowej solance (Ca,Mg,kH)? Ciekawe te wysokie wyniki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz wrzucic pochlaniasz w jakas skarpetke (dobrze zeby byla nowa a nie po praniu)

Wręcz przeciwnie jeśli będzie to nowa to obowiązkowo przepłukaj w czystej wodzie, najlepiej ro. Autorowi pewnie chodziło tylko i wyłącznie o detergenty. Poza tym można kupić specjalne do tego celu.

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwus,

Hi,hi, myślę, że Stani byś się zdziwił, co i jakim językiem w pracy muszę mówić do koleżanek :police:

Startowałam na Aqua Medic Reef Salt

large_reefsalt.jpg?updated_at=1331805207

Zrobiłam testy na Mg i Ca solanki zrobionej z wody już po naprawie RO/DI - są prawie zgodne z tym co na opakowaniu deklaruje producent. Test na Kh nabędę dzisiaj popołudniem.


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gallery_15475_2351_38592.jpg

Melduję posłusznie,że cały czas walczymy :ninja:

Mam nadzieję, że rozwój alg spowoduje spadek nieporządanych parametrów.

Poza tym zieleń o tej porze roku niewątpliwie cieszy domowników! :thumbup:

Edytowane przez Ali_Maga (wyświetl historię edycji)

The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie :)

Bardzo ładna skała, tylko czekać aż porośnie koralami .

Zapowiada się bardzo ładna kostka :clap:

Będę śledził ;)


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej.

Mam pytanie?

Jak sprawuje ci sie odpieniacz?

I czy twoje światło jest wystarczające czy też przydało by sie doświetlić?

Czy masz jakieś twardziele typu SPS i czy to swiatło daje rade?

Dzieki za odpowiedz.

Mam plan kupić podobne ale wieksze z tym samym sptrętem.

Jesli możesz odpisz mi na moj prywatny adres.

bach35@wp.pl

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam przygodę z morszczyną, startuję subtelnie - najpierw koralowce miękkie. Zapalalam wielka miloscia do zoa, pierwsze dwie sztuki juz zamowione. Trzymajcie kciuki :thumbup: Rozglądam sie też za pseudogorgonią. Z czasem pewnie dodam jakieś LPSy. Jak już opanuję ABC i zbiornik się ustabilizuje, to pewnie nie wytrzymam i zamieszka u nas acropora. So far, so good. Straszną frajdę daje takie odpalanie zbiornika krok po kroku. W zasadzie co dziennie cos sie dzieje, cos sie zmienia. Nudno sie zrobi jak juz to wszystko dojrzeje... :whistle:

Moje wrażenia po pierwszym miesiącu działania zbiornika:

  • ŚWIATŁO - Szczerze mówiąc to rozglądałam się za dodatkowymi lampkami jak np. TUTAJ Z tyłu panelu jest możliwość dodania dodatkowych lamp Aquamedic, takich jak w zestawie. Jednak z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu, metalowe ramiona tych lamp, tuz przy nasadzie zaczęły rdzewieć. Jak dla mnie - dyskwalifikacja. Nie ma co ukrywać, jesli ktos chce chodowac SPSy światła w zestawie jest za mało i trzeba bedzie je zmodyfikowac.
  • ODPIENIACZ - Trudno się na razie przyczepić. Pieni. W kubku pełno nieczystości,parametry wody ok - znaczy się działa. Jednak na razie nie mam duzo zwierzaków, więc do rozmowy o odpieniaczu możemy wrócić pewnie za miesiąc/dwa.
  • CYRKULACJA - tutaj trudno się przyczepić. Po zalaniu myślałam,że to będzie perwsza modyfikacja, a tu miłe zaskoczenie - ruch wody jest wzorowy, całą skałę omiata ( dobrze to bylo widać przy inwazji dino, po tym jak się poruszały pęcherzyki powietrza).

Chyba na razie nic nie pominęłam. Pytajcie, jeśli tylko umiem odpowiedzieć, chętnie podziele się moimi wrażeniami.


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gallery_15475_2351_107173.jpg

Pierwsze zoa już w baniaczku :wine:


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Tylko patrzeć jak pięknie się rozwiną i porosną skałkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co tam nowego w 80l ? Update jakis ? :)


5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa powolutku sobie dojrzewa. Zielone glony powoli ustepuja. Slimaki objadly pol skaly. Drugie pol powolutku brunatnieje. Gdzieniegdzie pojawiaja sie algi wapienne. Nowi mieszkancy: w akwarium zamieszkaly 3 kraby, 5 tectusow, systematycznie buduje moja zoakolekcje. Dorzucilam grzalke i lampke z aktynika,aby doswietlic i jednoczesnie wydobyc ukryte piekno koralowcow. Liczę,że chłopcy obeżrą teraz drugą stronę ;-)

gallery_15475_2351_32805.jpg

P.S. Zoa fotografowalam swiezo po przebudzeniu, większość mordek jeszcze smacznie spi.

Edytowane przez Ali_Maga (wyświetl historię edycji)

The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani,

Jakiś skurczybyk obgryza mi zoa :veryangry:

Myślicie,że to może być Percnon gibbesi

6346_nKKgCwc5FF.jpg

- podobno wcina tylko algi.

Jak myslicie jest draniem czy nie jest?

Sprawa jest poważna - coś dobrało się do skałki z moimi ulubionymi zoa, a to oznacza wojnę...

Edytowane przez Ali_Maga (wyświetl historię edycji)

The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się pozmieniało i czas na mały update.

W grudniu 2012 wszystko zaczęło się psuć, nie wiadomo dlaczego. Dojrzewanie przechodziło jakoś dziwacznie. Niby parametry były ok, ale koralowce nie rozwijały się prawidłowo i nawet najbardziej tęgie głowy nie potrafiły powiedzieć co się dzieje. Dlatego podjęłam męską decyzję - trudno - czas na restart! W mega śnieżycę odpaliliśmy 20L pikorafkę i tam trafiły koralowce,ślimaki i krab na przechowanie.

Nowe otwarcie i postanowiłam parę rzeczy pozmieniać. Przede wszystkim start na suchej skale, woda z działającego baniaka w 80%. Szczodrze bakterii,po dwóch tygodniach wsypałam piasek. Tym razem czarny. Czyli powstał taki negatyw poprzedniego akwarium :pirate:

Oczywiście bez dojrzewania i plag się nie obeszło (wredne cyjano, nadal się resztki panoszą, ale dajemy radę bez chemii).

Dziś baniak ma 5 miesięcy i jest bogatszy o kilka koralowców, krewetki i ryby.

Zresztą nie ma co tu pisać, zdjęcia dużo lepiej oddadzą klimat naszej nano rafy.

Niekoronowaną królową rafy jest ta oto dama Ecsenius stigmatura. Henryka rządzi i nadała osobowości całemu baniakowi:

gallery_15475_2657_1022.jpg

gallery_15475_2657_869.jpg

Pracuś-Czyściciel czyli Lysmata debelius:

gallery_15475_2657_12690.jpg

gallery_15475_2657_43894.jpg

gallery_15475_2657_24474.jpg

Absolutna Miss Rafy została Mandarynka zwana Mirandą, która pomogła nam opanować inwazję kiełży:

gallery_15475_2657_36697.jpg

gallery_15475_2657_20345.jpg

gallery_15475_2657_9404.jpg

Poza tym w zbiorniku mieszkają:

Stenopus zanzibaricus

2 x Amphiprion ocellaris

Zoanthus - kilka odmian

Briareum - dwie odmiany

Duncanopsammia axifuga

Rhodactis

Xenia

Pseudogorgonie

Entacmaea Quadricolor

Acanthastrea Lordhowensis

ślimaki turbo, nassarius, babylonia...

To chyba tyle. Więcej grzechów nie pamiętam...

Edytowane przez Ali_Maga (wyświetl historię edycji)

The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A fota całości będzie?

Esceniusy rzondzom, wiadomo. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powolutku przymierzam się do pokazania całości. Przed baniakiem troszkę jeszcze przemeblowań i modyfikacja oświetlenia. Proszę o jeszcze ciut więcej cierpliwości :pirate:

Na razie ciąg dalszy fotoreportażu:gallery_15475_2657_61444.jpg

gallery_15475_2657_8117.jpg

gallery_15475_2657_30558.jpg

Edytowane przez Ali_Maga (wyświetl historię edycji)

The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja ulubiona fotka - Henia w akcji :ninja:

gallery_15475_2657_22256.jpg

Henia jest absolutnie wdzięczną modelką - tu portret z przymrużeniem oka!

gallery_15475_2657_27152.jpg

Henia z półcienia :pirate:

gallery_15475_2657_22162.jpg

Garść korali:

gallery_15475_2657_67284.jpg

gallery_15475_2657_47891.jpggallery_15475_2657_72135.jpggallery_15475_2657_26100.jpg

I Nemo,który nie ma zamiaru siedzieć w ukwiale. Obrażam się na moje Nemo :whistle: gallery_15475_2657_35564.jpg

Edytowane przez Ali_Maga (wyświetl historię edycji)

The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko ktoś tu ma dryg do fotografii, podoba mi się specyficzna kolorystyka i lekkie przymglenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, na nano-reef uczę się w końcu od najlepszych :pirate: :thumbup:


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.