Skocz do zawartości
Marcin1305765940

piasek a Piasek

Rekomendowane odpowiedzi

Na czym polega roznica miedzy piaskiem morskim, a kupowanym do akwariow zwyklych (kwarcowym), pomijam kwestie ceny i zyjatek w nich zamieszkujacych?


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piasek wkarcowy uwalnia do wody znaczne ilosci krzemu - super pozywke dla wielu nieporzadanych glonow, okrzemkow w szczegolnosci. nigdy do konca nie wiadomo jakie domieszki moze jeszcze zawierac. dlatego najlepiej stosowac podloza przeznaczone typowo do zbriornikow morskiech, ktorych glownym skladnikiem jest weglan wapnia


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwarcowy powinien zawierać kwarc a nie krzem ! - ale może nie ? nie znam technologi jego pozyskania ale ja osobiście bym nic poza oferowanym "żywym piaskiem" do akwa bym nie dodał !!!!


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwarc to krzem krotko mowiac;) czyli glowny skladnik to SiO2, dwutlenek krzemu

i jezeli chodzi o zywy piach, to biorac pod uwage, ze jestem zwolennikiem braku podloza ( ze wzgledu na czystosc skaly) - jezeli juz to wsypalbym kilkumilimetrowa warstwe piachu martwego, nie zywego (czystego weglanu wapnia)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trudno tylko kupic gzies martwy piach o tak malej granulacji jak zywy piach i tak bialy


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znow bede kontrowersyjny. Piasek kwarcowy, to kolejny mit: czytalem wypowiedz pewnego oceanografa w zeszycie nt DSB- jesli piasek kwarcowy uwalnia do wody krzemionke, to tak samo powinno robic szklo ze scian akwarium- bo to dokladnie tan sam material, co jest oczywiscie nonsensowne. Nie znaczy to, ze aragonit nie ma zalet


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi, chociaz troche mnie nie przekonuje uwalnianie krzemu, bo jesliby tak bylo to nie powinno byc plaz nad baltykiem, bo piasek by sie rozpuszczal w morzu.

Wiem, ze to nie ta skala zjawiska, ale przyklad chyba dobry.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marcin :

dzieki za odpowiedzi, chociaz troche mnie nie przekonuje uwalnianie krzemu, bo jesliby tak bylo to nie powinno byc plaz nad baltykiem, bo piasek by sie rozpuszczal w morzu.

Wiem, ze to nie ta skala zjawiska, ale przyklad chyba dobry.

]

to zrob eksperyment - umiesc w swoim akwarium piasek kwarcowy, zwykly plazowy piach, zobaczymy czy wtedy sie przekonasz:)

no i wytlumacz mi, dlaczego NIKT, kto z powodzeniem prowadzi akwarium morskie nie ma piachu kwarcowego jako podloze?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze dlatego ze piasek kwarcowy to tak naprawde nie samo SiO2, ale takze multum innych zwiazkow chemicznych?

Ja jednak proponuje dla swietego spokoju zastosowac aragonit - jak ktos chce byc super oszczedny to nawet nie Live Sand, a martwy piasek aragonitowy ( w W-wie 8zl/kg - wiec i tak sie chyba oplaca w LS zainwestowac).


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon- piasku kwarcowego nie uzywa NIKT w POLSCE! Mowie, ze niestety zyjemy jako akwarysci w licznych strefach mitologicznych i kurczowo sie ich trzymamy. Przyklad: gdybys akwarystom roslinnym kilka lat temu powiedzial, ze mozna do wody lac fosfor i azot i nie miec od razu plagi glonow wysmialiby Cie i powiedzieli, ze NIKT tego nie robi. A dzis- prawie wszyscy leja makro..

Co do piasku proponuje wyjsc troche poza (skad innad pozyteczna) lekture tego forum i np zamowic sobie w Reefshopie nastepujace ksiazki

http://www.reefshop.pl/view_product.php?product=SANQ3ED370

http://www.reefshop.pl/view_product.php?product=Reef%20Invertebrates

Osobiscie duuuuuzo skorzystalem z ich lektury.

Poza tym kiedys na TYM forum ktos dal link na taki filmik z krewetka modliszkowa w akwarium z czarnym piachem- jako zywo piach pochodzenia wulkanicznego- podobno takze szkodliwy... No more comments:D


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajdz akwarium z piachem kwarcowym lub nawet czarnym pochodzenia wulkanicznego, gdzie z powodzeniem przyratsaja i maja ladne kolory koralowce typu sps:) oczywiscie masz racje - co do niektorych akwamitow i sztywnych ram, w tym jednak przypadku na niewiele sie zdadza te dyskusje:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Proponuje jednak by nie dyskutujac dalej siegnac do swiatowej literatury pisanej przez fachowcow. A koralowce SPS przyrastaja dobrze nawet na stalowych kadlubach wrakow, stozkach wulkanicznych itd. Naprawde nie wszedzie na swiecie gdzie rosna korale jast tylko aragonit. Oczywiscie nie namawiam nikogo do eksperymentow za duze pieniadze, jak mowie sam mam aragonit w akwariach. Ale sprawa warta jest przyjrzenia sie i nie wypowiadania ostatecznych sadow


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sadow nie wypowiadam, oceniam jednak warunki w malutkim srodowisku, jakim jest nawet najwieksze akwarium. co innego obrastanie w oceanie stalowych wrakow, co innego wsadzenie kawalka stali do akwarium morskiego, chyba mam racje no nie?;) pokoj:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
znajdz akwarium z piachem kwarcowym lub nawet czarnym pochodzenia wulkanicznego, gdzie z powodzeniem przyratsaja i maja ladne kolory koralowce typu sps
Widziałem takie w galerii nano-ree.com albo tego typu jakiegos innego amerykańskiego portalu.

Pozdr. Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nie wiesz, czy bylo to akwarium kilkuletnie czy zalozone przedwczoraj?;)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ... spokojnie.

Wydaje mi sie, ze szyby tez oddaja silikat. Ceramika lub piach "baltycki" (rzeczny) tez. Natomiast piach koralowy jezeli oddaje silikat to o wiele mniej. Tam jest wiecej wapnia. Dla porownania podam, ze tuff (taki prawie pumeks) zawiera ponad 50% silicium (Si) ktory wchodzi w polaczenie z tlenem tworzac SiO2 i ten napewno jest oddawany do wody.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aquamaniac, no wiesz- szyba oddaje silikat??? Szklo nie reaguje nawet z silnymi kwasami czy zasadami (inaczej nie daloby sie trzymac stezonych kwasow w butelkach). Kwarc w piasku jest dokladnie tym samym (niestety, bo szklo robi sie z piasku kwarcowego).

@Szymon- Dla skonczenia zbednych dysput (bo jak widac Polacy lubia sie trzymac swojego zdania kurczowo- stad pewnie klopoty polskiej demoktracji) podepre sie autorytetem:

Dr. Ron Shimek 'Sand Bed Secrets" strona 28 II akapit od gory:

'Very succesful taks may be set up utilizing black lava sand, aragonitic sand, or fine siliceous sand, as long as the grains are of the appropriate size. There is some concern that siliceous will fuel diatom blums, but such sands do not dissolve in water any more than glass will. If diatom films do develop, and they do in ALL reef tanks, they may be controlled by the appropriate grazers.'

Mysle, ze w swoim czasie postawie mala rafe z mieszanka zywego aragonitu z piaskiem kwarcowym- moze nawet baltyckim. Dla spokoju mozna go dlugo gotowac, zeby sie pozbyc potancjalnych zanieczyszczen.


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marcin, tirno wywo?ali?cie burz? tym tematem i dobrze. Rzeczywi?cie my jako forum popadamy w pewne stereotypy. Sp?jrzcie na nasze akwaria, s? do siebie bli?niaczo podobne! Zadali?cie sobie kiedy? pytanie dlaczego tak si? dzieje? Ano dlatego, ?e wi?kszo?? z nas mo?e poszczyci? si? zaledwie kilkuletnim sta?em. Pi?? dziesi?? lat temu powiedzmy w Polsce by?o pewnie kilku ?mia?k?w, ?wir?w, badaczy kt?rzy utrzymaywali przy ?yciu swoje a'la rafki. Wiedz? czerpali g??wnie z w?asnych do?wiadcze? i sk?pych informacji. Dzi?ki tym ludziom, internetowi, kilku ksi??kom, i temu forum temat morszczyzny przesta? by? czym? nierealnym. W mi?dzy czasie uda?o si? wypracowa? (oczywi?cie nie nam) metod? do?? prost? i szybk? (mam na my?li met.Berli?sk?) kt?r? tak ch?tnie wszyscy kopiujemy, cho? g??wnie to jej wolne interpretacje ;) ale mo?emy zgodnie stwierdzi? TO DZIA?A! Nie dziw si? wi?c prosz? ?e ta metoda jest tak zaciekle broniona. Ona jest dobra dla wszystkich kt?rzy zaczynaj? przygod? z nanoraf?. Jest prosta, bezpieczna, przewidywalna pod warunkiem przestrzegania jej zasad, st?d bierze si? tak silny op?r wobec wszystkiego co nie jest z ni? zgodne. Wszelkiego rodzaju eksperymenty i mniej popularne metody s? jeszcze ca?y czas zarezerwowane dla os?b posiadaj?cych ciut wi?ksz? i wedz? i do?wiadczenie, a takich nadal jeszcze jest ma?o. Bardzo si? ciesz? ?e coraz cz??ciej pojawiaj? si? g?osy, pomys?y (vide topic Stani'ego), kt?re mog? na pierwszy rzut oka zmrozi? wi?kszo?? pocz?tkuj?cych morszczak?w, bo to oznacza ?e si? rozwijamy.

pozdrawiam - nadal jeszcze pocz?tkuj?cy morszczak


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
krzysiek l :

trudno tylko kupic gzies martwy piach o tak malej granulacji jak zywy piach i tak bialy

Cześć nie jest aż tak bardzo trudno

można kupic taki piasek w AquaMedicu

Jak byś zadzwonił do nich to myśle że nawet by sprzedali Ci na kg.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

troszke nowych informacji o piasku.

Bylem dzisiaj w sklepie akwarystycznym Diodon w Lodzi,

wsrod roznych podlozy zauwazyle bardzo drobny piasek.

Na opakowaniu jest napisane.

"Piasek kwarcowy kruszony wolnoosiadajacy 0,4 mm

Zatosowanie: zalecany do akwariow morskich, nie zalecany przy rybach kopiacych."

Producentem jest firma Graver.

Cena 6 zl/1,5 litra.

Spytalem sie sprzedawce o mozliwosc zastosowania w akwarium morskim, powiedzial ze jak najbardziej, nie zopuszcza sie w wodzie i nie wydziela nic do wody.

A byl w miare zorientowany w temacie, bo wiedzial np. ze tuff wapienny z lawa sie nie nadaje.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tirno - zwracam honor - nie ma mozliwosci, zeby krzem przedostal sie do wody - potrzeba do tego duzych temperatur i katalizatorow. sam nie wiem, skad tak wryla mi sie w pamiec ta szkodliwosc piasku kwarcowego jako podloza.

Jednak sam nigdy nie sprobowalbym z piachem kwarcowym, jak z reszta z zadnym innym, i tej wersji bede sie trzymal hehe:)

ciekaw jestem w takim razie, dlaczego nie stosuje sie go faktycznie powszechnie w morskim jako podloza. wiadomo, ze wapienny dodatkowo aklalizuje wode i uwalnia wapn. ale przeciez to wszystko mozna zapewnic i bez piachu


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwroc uwage, ze jeszcze kilkanascie lat temu nikt nie wiedzial co to zywa skala, a akwaria morskie pelne byly szkieletow koralowcow plukanych co jakis czas w wybielaczach. Do niedawna tez nikt w ogole nie stosowal zadnego piachu- badania nad piaskiem na rafach to bardzo mlody dzial oceanografii, bo kto jezdzi na rafe grzebac w piachu zamiast badac koralowce lub przynajmniej rekiny.. A z ta rola uwalniania wapnia przez aragonit i buforowania pH to tez nie jest do konca tak jak sie wydaje (troche brak miejsca na rozwiniecie tematu).

Zycze Ci zebys sam sie kiedys przekonal do piachu (jakiegokolwiek, byle zywego);)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z piachem nie chce probowac z jednej przyczyny - przy duzej cyrkulacji, a taka musze miec, kazde "frywolne" zachowanie ryby wzbija tumany, ktore osiadaja na skalach. czystosc skaly to dla mnie priorytet, dostalbym goraczki jakby skala pokryla sie piachem. mam male akwarium - 240l, byc moze przy innej aranzacji, przy wiekszej powierzchni dna... sam nie wiem.

ostatnio moj przyjaciel do pracujacego, zadbanego zbiornika wsypal piach...... okolo 2-3cm dobrej jakosci. wszystko bylo super przez miesiac. po miesiacu z piachu zaczely uwalniac sie znaczne ilosci brudu, ryby jak mowilem wzbijaly tumany, skala pokryla sie nalotem, pojawil sie brzydki "korzuch" na skale. piach zostal odessany i obserwujemy, jak skala z tygodnia na tydzien sie oczyszcza. byc moze piach zostal wprowadzony nieumiejetnie, w zlym czasie lub ilosci, nie wiem.

jestem mimo wszystko poczatkujacy, zaliczam sie wg. wspominanego juz podzialu, do akwarystow, ktorzy kurczowo trzymaja sie "swoich teorii", ale z piachem to jak do tej pory jeden wniosek nasuwa mi sie po wlasnych obserwacjach - pas:)

zeby nie byc goloslowny moj baniaczek, bez piachu, bez syfu, skala w kazdym miejscu jest w super kondycji

890-calosc2.jpg


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracajac do tematu burzy: wiesz, jak nudno by bylo, jakby kazdy szedl ta sama droga?;) jedni bronia takich teorii, inni takich. zazwyczaj i jedni i drudzy maja logiczne argumenty ktorymi sie podpieraja. taki fakt mobilizuje do rozwoju, zmusza do doksztalcania sie - trzeba znac strategie "wroga";) to tworzy wlasnie cos, czym nazywamy hobby. dorosli faceci a o piachu przez dwa dni hehehehe:) pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne akwarium.

Tylko ze bez piachu.

Szymon powiedz - te dekory nie wyskakuja ? Chcialem sobie takie sprawic albo te mniejsze z mieczem na karku ale boje sie ze wyskocza a mam od wody do krawedzi akwa 11 cm.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.