Skocz do zawartości
Gregorq

Leczenie ospy metodą TTM (Tank Transfer Method)

Rekomendowane odpowiedzi

W chwili czasu popełniłem tłumaczenie z RC dotyczące leczenia ospy za pomocą metody TTM.

Mam nadzieję, że to pomoże Waszym rybom.

Tank Transfer Method (często oznaczana na forach jako “TTM”) jest metodą profilaktycznego leczenia Cryptocaryon irritans (tak zwanej „ospy”) która jest popularna wśród morskich ryb trzymanych w niewoli i jest różna od jej słodkowodnego odpowiednika Ichthyophthirius multifiliis.

Metoda polega na przenoszeniu ryby/ryb z jednego zbiornika do innego kilka razy do momentu kiedy pasożyt zostanie wyeliminowany, co nastąpi z natury jego cyklu życia. Odpowiednio stosowana, TTM jest wysoce efektywna w leczeniu Ospy u ryb.

Oto najważniejsze punkty odpowiedniego stosowania TTM:

  • Transfery muszą odbywać się co każde 72 godziny LUB mniej, nigdy więcej
  • Łączna ilość dni w których należy stosować transfery to 12 lub więcej
  • Wymagany jest przynajmniej czterokrotny transfer, lub więcej, jeśli robiony jest rzadziej niż co 72 godziny
  • Pora dnia na transfer nie ma znaczenia, zaznaczając, że nie może minąć więcej niż 72 godziny od ostatniego transferu (zignoruj to co myślisz lub wiesz lub słyszałeś, że wymagane są transfery rano)
  • Pomiędzy transferami zbiornik i wyposażenie powinno być wyczyszczone (wybielaczem lub octem i wodą), wysuszone ORAZ powinno zostać suche przez co najmniej 24 godziny LUB dłużej
  • Dzień w którym kupiłeś ryby liczy się jako pełny dzień w 12-dniowym cyklu leczenia, zakładając że nie przekroczyłeś 72 godzin do pierwszego transferu
  • Będziesz potrzebował podwójny sprzęt, zalecane:
  • Zbiornik/pojemnik odpowiednich rozmiarów
  • Grzałka plus termometr (tak, tego też potrzebujesz dwa)
  • Miejsca do chowania (kolanka PCV są do tego celu bardzo dobre i się nie toczą)
  • Wężyk i kamień do napowietrzania (powinien być wyrzucony po każdym użyciu/transferze)
  • Przykrywka do zbiornika (aby zabezpieczyć przed wyskoczeniem)
  • Kwadratowy durszlak/sitko jest zalecane
  • Pompy cyrkulacyjne i filtry przelewowe mogą być używane ale komplikują dezynfekcję ze względu na ryzyko niekompletnego wysuszenia. Jeśli głowica/filtr mają być używane, zalecane jest gruntowne (24 godziny) moczenie w roztworze wybielacza. Wiele osób używa neutralizatora amoniaku takiego jak Prime (dodawanego w drugim dniu cyklu) i nie przejmuje się inną filtracją
  • Zalecane jest przenoszenie ryb za pomocą durszlaka, jednak można to zrobić ręką lub siatką z pewnymi zastrzeżeniami.
  • Jak najmniej wody powinno być przenoszone z rybą
  • Używanie wody ze zbiornika głównego zamiast świeżej solanki jest OK jeśli zbiornik główny jest w 100% bez chorób
  • Jako dobra praktyka, po zakończeniu kuracji TTM powinno się trzymać ryby przynajmniej 4 tygodnie w zbiorniku obserwacyjnym (dłużej=lepiej). To pozwoli pasożytom zamaskowanym niskim poziomem miedzi w rybie się ujawnić.
    (+ For best practice, you should keep your fish quarantined in an observation tank for at least 4 weeks after TTM completes, the longer the better; this will allow any other parasite masked by a low level of copper in the fish source to exhibit symptoms.)
  • Można stosować PraziPro do leczenia „Flukes” (nie wiem jaka to choroba – przyp. Tłum.)
  • Nie należy łączyć TTM z innymi metodami leczenia które zakładają używanie chemikaliów, poza PraziPro.
  • Nie umieszczaj zbiorników TTM w odległości mniejszej niż 3 metry od głównego zbiornika ze względu na ryzyko przeniesienia choroby drogą kropelkową. Najlepiej trzymaj zbiorniki TTM/kwarantannę w osobnym pomieszczeniu lub lokalizacji
  • TTM działa wyłącznie na ryby, ze względu na to, że cykl pasożyta wymaga ryby jako hosta
  • TTM NIE działa z niczym innym tj krabami, ślimakami, żywą skałą, makroalgami, CZYMKOLWIEK MOKRYM!)
  • TTM działa wyłącznie na Cryptocaryon irritans (ospa) I z żadnym innym pasożytem

Logistyka przy TTM (Tank Transfer Method)

TTM jest bardzo łatwe do zrobienia. Jak już mamy cały sprzęt potrzebny do tego celu, uruchamiamy pierwszy zbiornik/pojemnik na takim samym zasoleniu jak w wodzie w której przebywają obecnie ryby. Umieść na 15 minut worek z rybą w wodzie aby wyrównać temperaturę i przenieś rybę za pomocą durszlaka (aby jak najmniej wody przedostało się z rybą).

Uruchom drugi zbiornik/pojemnik z identycznym zasoleniem i temperaturą. Przenieś ryby w przeciągu okienka 72 godzin za pomocą durszlaka do drugiego zbiornika. Wysusz pierwszy zbiornik po jego wyczyszczeniu w płukance z wybielacza/wody. Upewnij się że jest kompletnie suchy przed kolejnym użyciem. Powtórz cykl.

Przez kolejne 12 dni, co 72 godziny (3 dni) lub mniej, przenoś ryby z obecnego do drugiego, sterylnego zbiornika ze sterylnym wysuszonym wyposażeniem i świeżą solanką (wolną od pasożytów). Po zakończeniu twoje ryby są wolne od ospy. Prawda że łatwe?

Zasada 72 godzin: Można robić przenosiny częściej niż co 72 godziny, ale nie powinno się przekraczać 72 godzin. Jeśli przekroczysz 72 godziny przy wykonywaniu przenosin nawet o godzinę musisz od nowa zacząć metodę od dnia pierwszego, aby być pewnym jej skuteczności.

Zasada 12 dni: Minimalny czas leczenia metodą TTM to 12 dni. To oznacza 4 przenosiny łącznie, co 72 godziny. Możesz zrobić więcej niż 4 transfery w ciągu 12 dni, pod warunkiem że (1) ostatni transfer jest zrobiony po 12 dniach LUB dłużej oraz (2) przede wszystkim (najważniejsze!) przestrzegasz reguły 72 godzin. Jeśli przegapisz moment transferu, musisz zacząć proces i liczenie 12 dni od nowa aby być pewnym skuteczności.

Przykłady poprawnych kombinacji:

4 transfery razem – 3+3+3+3=12

5 transferów – 2+3+2+3+2=12

6 transferów – 2+2+2+2+2+2=12

Dzienne transfery (co 24h) są niezalecane ponieważ nie ma odpowiedniego czasu na dezynfekcję i suszenie sprzętu.

Zasada wyczyszczonego i wysuszonego sprzętu: MUSISZ wyczyścić i wysuszyć cały sprzęt pomiędzy transferami.

Suszenie: Badania potwierdziły, że wysuszenie sprzętu ORAZ pozostawienie go suchego przez 24 godziny zabija wszelkie pozostałe na nim stadia życia ospy (Cryptocaryon irritans). To oznacza że musisz mieć odpowiednią ilość czasu na to żeby (a) wszystkie nawet najmniejsze krople wody wyparowały ( B) sprzęt został suchy przez co najmniej 24 h; to oznacza, że naprawdę powinieneś dać mu co najmniej 48 godzin na zupełne wyschnięcie.

Rozważ postawienie małego wentylatora/suszarki aby przyspieszyć proces.

Nie jest wymagane (zgodnie z badaniami) aby jednocześnie czyścić wybielaczem lub innymi środkami dezynfekcyjnymi, no chyba że jesteś paranoikiem (przy tej chorobie jednak dobrze jest nim być). Suszenie wystarcza.

Czyszczenie/dezynfekcja: Wypłukanie kranówką i pozwolenie aby wyschło wystarcza. Jednak jak zamieszczono powyżej, możesz użyć dodatkowych środków aby cysty ospy były wszystkie martwe pomiędzy transferami i wiele ludzi wykonuje ten krok. Roztwór wybielacza jest najczęściej rekomendowanym środkiem pomocnym przy czyszczeniu sprzętu z cyst ospy. Możesz użyć roztworu 10% wybielacz/woda aby być skutecznym.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.