Skocz do zawartości
obione81

Nowy projekt 128l OW + 112 sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Niedawno wystartowałem z morszczakiem 50l a już myślę nad nowym. Wszystko z racji tego, że trafiło mi się w bardzo bardzo atrakcyjnej cenie akwarium full OW 80x40x40 z lampą 4x39W. Oczywiście pierwsze co pomyślałem to "powiększam morszczaka" i tu pojawia się wiele pytań.

1 jaka filtracja (sump - można by wykorzystać obecny zbiornik 52l, kubełek - mam fluvala 204)

2 jeżeli sump to bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu - tu nie posiadam doświadczenia.

3 jaki sprzęt (odpieniacz, pompa, falowniki, hydraulika, co jeszcze) interesuje mnie sprzęt raczej tani a dobry (wiem jak to brzmi, ktoś powie "niema taniego i dobrego" ale jest też sprzęt z tej średniej półki.

To co już mam jest w temacie http://nano-reef.pl/...81/#entry816215

Z góry dziękuję i bardzo liczę na Waszą pomoc ;)

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to może inaczej. Może zaczniemy od kwestii filtracji.

Czy w akwarium 128l zastosować filtrację typu:

1. Sump. Jeżeli sump to muszę zrobić komin w zbiorniku. Posiadam OW 80x40x40 i tu prośba o zaprojektowanie komina i otworów.

2. Filtr (jaki, może być kubeł ?)

post-26221-0-57964400-1450558505_thumb.png


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz poczytać tematy z forum.Zadajesz pytania przerabiane tu kilkukrotnie.Najprościej było by w Twoim przypadku kupić pudełko przelewowe i w drugim akwarium (sumpie)wkleić przegrodę dzielącą sumpa na miejsce odpieniacza i pompy obiegu.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, czytałem już wszystkie możliwe posty w tym temacie i ile postów tyle opinii. Jedni piszą, że tylko sump inni, że kubełka używają od lat (w tym przedziale 120-150l) i się sprawdza. Ciężko więc się zdecydować - dlatego założyłem ten temat. Najprościej byłoby mi odpalić zestaw na kubełku, który mam (fluval 204) do tego myślałem nad odpieniaczem Deltec mce 600 (ew. propozycje) + 2 falowniki JVP - 110 i tyle. Jednak nie wiem czy to nie jest rozwiązanie tymczasowe, czy też dorobić komin 15x15 cm w akwarium + sump 52l(jaki?) + pompy (proszę o radę) + odpieniacz (jaki?). Liczę na pomoc ludzi, którzy na morszczakach zjedli zęby jak i na tych u których czasami proste i tanie sposoby na prowadzenie takiego akwarium się sprawdziły ;) Liczę na to, że ktoś pomoże mi dobrać sprzęt, ewentualnie zaprojektować sumpa itd. Myślę, że dla kogoś obeznanego w temacie to chwila przy klawiaturze a dla mnie to bardzo cenne rady.

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Falowniki polecam jebao jak i obieg ciche są :) tak samo najlepiej sump postawić żeby w akwa sprzętu nie było . Możesz też się zastanowić nad pudełkiem przelewowym chyBa ze chcesz wiercić w szkle i komin wstawiać . Kubełki w morskim nie zdają egzaminu . Mała powieżchnia filtrujaca i cały sprzęt masz w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;) potrzebuję cichej pompy - akwarium będzie w pokoju, gdzie śpię a wyjca nie potrzebuję. A zastanawiałem się nad Jebao DC 1200 lub 3000 z kontrolerem. To skoro już jesteśmy w temacie pomp to jakiej pompy potrzebuję (akwarium 128l + sump 52l, wysokość podnoszenia ~ 120cm ) 1500l/h czy te 1200 wystarczy czy lepiej 3000 ?

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu bym wywiercił otwory w nowym akwa i zaślepił śrubunkami a póki co użył kubełek, który już posiadasz. W ten sposób jeśli kiedyś ci się odwidzi i zechcesz jednak sump to upuścisz troche wody i podepniesz hydraulike bez zakłóceń dla życia w akwarium i nie musisz bawić się z pudełkiem przelewowym. Do tego litrażu ciekawe rozwiazanie widziałem tu:

http://www.h2oaquatics.co.uk/filtration-skimmers/oceanlife-overflow

Sent from my iPad using Tapatalk


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie fajne, tylko że za 113 funtów można kupić cały zestaw drugiej ręki np.

http://nano-reef.pl/...p-szafka-lampa/

A co do pompy to jebo 3000 będzie odpowiednia.Jest cicha, posiada regulacje więc ustawisz ją według potrzeb.

Edytowane przez licek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozwiązanie fajne, tylko że za 113 funtów można kupić cały zestaw drugiej ręki np.

http://nano-reef.pl/...p-szafka-lampa/

A co do pompy to jebo 3000 będzie odpowiednia.Jest cicha, posiada regulacje więc ustawisz ją według potrzeb.

To był tylko przykład, ktoś z umiejętnościami diy zrobi coś podobnego za ułamek tej ceny (która oczywiście jest z kosmosu).

Pozdrawiam

Sent from my iPad using Tapatalk


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zdecydowałem, że na pewno będzie sump (50x30x35 - proszę o pomoc w zaprojektowaniu), pompa Jebao DC 3000, odpieniacz ?


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wybierasz odpieniacz a potem projektujesz sumpa.Odpieńka poszukaj na forum z drugiej ręki albo diy.

Np.obieg http://nano-reef.pl/topic/80589-new-jet-2300/ bedzie idealny

odpieniek http://olx.pl/oferta/odpieniacz-diy-pompa-jebao-ac-2500-CID103-IDd57Wt.html#3f8708f66a

lub http://olx.pl/oferta/odpieniacz-diy-CID103-IDd578X.html#3f8708f66a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey,

Odpieniacz prawdopodobnie będzie właśnie DIY od kolegi z forum http://olx.pl/oferta/odpieniacz-diy-CID103-IDd578X.html#2137807f15 (jak mówił będzie wystarczający)

Obieg na pewno Jebao DC 3000 z regulacją http://jadwigamorska.pl/pompa-obiegowa-jebao-dc-3000-z-regulacja-mocy.html

Sump albo będzie kombinacja z akwa 50x30x35 albo pomyślę nad większym (to będzie chyba rozsądniejsze)

Całość na wzór http://www.microaqua.pl/zbiornik-na-start/mitoja-80/

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wez poprawke na poziom zanurzenia odpieniacza(ten z ogłoszenia ma 30cm i Twój sump ma 35cm/h zostaje 5cm )Pomieścisz wode spływającą z akwarium ?

A co do jebao DC 3000 to poszukaj na znanym portalu aukcyjnym -wyjdzie taniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, i tu kwestia czy erni zrobi mi odpieniacz o niższym zanurzeniu ( np. 20 cm ) czy wezmę wyższego sumpa i tu myślę nad 60x35x40 - to wydaje się lepszym rozwiązaniem.


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weż większy sump.Zawsze coś więcej pomieścisz np. filtr na węgiel czy paletty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też zrobię ;)


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz już w drodze : Aqua Medic Turboflotor Blue 1000.

Panowie pytanie następujące jaką pompę obiegową wybrać : Jebao DC 3000 czy może Jebao DCT 4000 ?

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie pytanie następujące jaką pompę obiegową wybrać : Jebao DC 3000 czy może Jebao DCT 4000 ?

Bierz DTC 4000:).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualka:

Akwarium 128l Full OW z kominem 24x12 cm,

Hydraulika 32/25

Falowniki: ... tymaczasowo JVP 101B

Filtr: RO DI + TDS

Odpieniacz Aqua Medic Turboflotor 1000 Blue

Ogrzewanie Happet Aquat 200w

Oświetlenie Aqua Nova 4x39W + Aquael Decolight 2x11W (sump)

Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT 6000 z kontrolerem

Salimetr Aqua Medic

Sump 80x35x40 4 komory 112l

Testy: Salifert + Sera

Balling AF

Sól tymczasowo Cristal Sea Marinemix, docelowo Aqua Forest

Żywa skała ok 16kg

Żywy piasek/żwir koralowy ...

Ryby:

- Chrysiptera hemicyanea 1szt

- Chromis virdis 2szt

- Pseudocheilinus hexataenia 1szt

- Amphiprion ocellaris 2szt

Ślimaki:

- ...

Fauna na skałach:

- ...

... cdn.

Wszystko powoli rusza z miejsca. Międzyczasie doszła szafeczka Aquael Glossy zmontowana z pomocą kolegi JUZIO4.

Sump doczekał się realizacji.

Zdjęcia akwarium wkrótce ;)

post-26221-0-54779600-1454969389_thumb.jpg

post-26221-0-92157400-1454969391_thumb.jpg

post-26221-0-77625100-1454969454_thumb.jpg

post-26221-0-84578700-1454969474_thumb.jpg

post-26221-0-02875400-1454969477_thumb.jpg


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump jest bez sensu,do DSB się nie nadaje,6 cm to za mało,warstwa piasku to 12,no chyba że bez DSB,ale wtedy będzie culi prąd wody mielil glony,a te będą się kręcić w kółko,albo zostaną wypchane do pompy obiegowej i dalej do akwarium.

Kombinujecie z tymi komorami małymi...po co,jeżeli ma tam być siporax to można go dać zamiast warstwy piasku,w głównej komorze.A komory na odppieniacz i na pompę robi się pod wymiar pompy z zestawieniem sobie luzu na ewentualną wymianę pompy na wieksza,tak nie tracimy miejsca pod główne miejsce czyli refugium.

odpieniacz ok alee pompa obiegowa ...duzaa chyba że szykujesz sprzęt po większe akwarium.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak mi doradzono z sumpem, ok niema co gdybać - sump jeszcze stoi suchy, co zmienić ? usunąć drugą przegrodę, przerobić ? jeśli tak to co proponujesz ? podwyższyć do 12 cm ?

Pompę biorę z dużym zapasem - czas pokaże co będzie (mam jeszcze 450l roślinne - jeszcze)

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za długa ta lampa na to akwa ? Na pewno ma około/przeszło 90 cm - będzie Ci świecić po bokach akwarium - nie będzie Ci to przeszkadzać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.