Skocz do zawartości
mr_mgr

Dino / Cyjano / Valonia / Bryopsis - Victoria :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem opisać swoją walkę z tymi plagami, może się komuś przyda.

W myśl zasady, że każde akwarium jest inne proszę nie sugerować się moimi rozwiązaniami - jest to tylko opis mojej wojny z tym cholerstwem :)

Akwarium zalane jakieś 2,5 roku temu ( 600L w obiegu ) i się zaczęło ( dojrzewanie )

W czasie dojrzewania moja cierpliwość była wielka do tychże plag bo wszyscy mówili, że tak musi być i już - no to czekam, czekam, czekam - stosuje się do zaleceń - leje co trzeba. Dino i cyjano nie dość, że nie w odwrocie to jeszcze bym powiedział w natarciu - życia w akwa jak na lekarstwo a tego dziadostwa na kilogramy. Minęło kilka MIESIĘCY gdzie plagi już dawno powinny ustąpić jednak nieeeee i jeszcze długo nie :)

Przerobiłem odsysanie / zaciemnianie / zmieniłem cyrkulacje na mocniejszą/ chemiclean / algaeX itd itp ( wszystko wg podpowiedzi ) wszystko zostało bądź wracało po małych przerwach - valonii i bryopsis miałem tyle, że wszystko było porośnięte łącznie z falownikami - ble - tyle tego było, że krowa spokojnie mogłaby paść się jak na dobrej, zielonej łące :) i teraz:

Ponieważ miałem sumpa jednokomorowego :( baaaardzo dużo syfu gromadziło się na jego dnie ( nawet słyszałem opinie, że to dobrze bo tam jest życie i bakterie które są pożyteczne :) ) no nie ważne - wkurzyłem się i postanowiłem temu zaradzić. Wyczyściłem sumpa do zera ( trudno ) powklejałem przegrody wg swojego projektu i tak: na spływie gąbka wata i gąbka - byłem w szoku ile syfu gromadzi się na wacie - jeśli to krążyło w moim akwa to nie wiem ile musiałoby być tam bakterii aby sobie z tym poradzić więc systematycznie wymieniam watę co 2 / 3 dni. Do sumpa włożyłem złoże matrix coś koło 4L tuż przed powrotem. Pomiędzy pienidłem a powrotem jest komora na DSB i refugium, którego jeszcze nie uruchomiłem. Aha, między czasie uruchomiłem algeascubbera który funkcjonował kilka miesięcy ale glonów w akwa nie ubywało - teraz juz go nie ma.

Więc: po zrobieniu sumpa na nowo i zastosowaniu filtracji jw zacząłem systematycznie lać bakterie BioGro 1,2,3 / w zasadzie w krótkim czasie parametry no3 i po4 ZERO WoW sobie myślę, i teraz uwaga, na moich oczach cud, wszystkie plagi zaczęły same ustępować i po kilku miesiącach nie wracają.

Mam nadzieję, że wygrałem i bitwę i wojnę. Parametry wody wręcz książkowe, korale zaczeły odżywać i się pieknie pompować.

Reasumując: czysta woda, czyste akwa i sump, filtracja mechaniczna, systematyczne dolewanie bakterii i regularne podmianki u mnie zadziałały. Półśrodkami nie dawałem rady.

Pozdrawiam posolonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas walcze z dino, siedzi co prawda tylko na piasku, ale pokrywa 70%

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DŁugo masz zbiornik ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zapodać zdjęcie sumpa jak teraz wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mojemu.bamiakowi suknie rok z końcem lipca, dino pojawiło się miesiąc temu , jedyne co wtedy zmieniłem to sól z AF na red sea niebieską

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zapodać zdjęcie sumpa jak teraz wygląda?

Jasne, jak wrócę dzisiaj z pracy to wrzucę fotki - ale nie ma tam nic nadzwyczajnego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.