Skocz do zawartości
Gość Zbyszek36

Miracle Mud

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Zbyszek36

Witam.

Rozmawialem wczoraj z pewnym akwarysta na temat Miracle Mud i doszlismy do wniosku ze tego blota nie nalezy za wczesnie wkladac do sumpa , ze wzgledu na to ze zawiera ono spore ilosci roznych pierwiastkow w tym tez zelaza (Fe) ktoro jest pozywka dla glonow kulkowych w razie gdyby sie takie zaplegly w naszych zbiornikach.

Ten typ filtracji (Miracle Mud) powinno sie zastosowac juz w ukonczonym dojrzalym zbiorniku , jak juz bedzie wszystko funkcjonowalo , nie bedzie znakow zycia glonow kulkowych w przeciwnym razie istnieje mozliwosc powstania plagi tych glonow ze wzgledu tak jak powiedzialem na spora zawartosc roznych pierwiastkow jaka zawiera Miracle Mud .

Jezeli na samym poczatku nie beda mialy pozywienia to zgina , nie utrzymaja sie w tak ubogiej dla nich w pozywienie wodzie.

Sami zauwazyliscie zreszta , jak pieknie rosna glony na tym blocie (Miracle Mud) :) wiec niech sobie rosna i to jest dobrze , ale nie kulkowe , ktore psuja caly widok naszych akwari .

Wracjac do naszej rozmowy z tym akwarysta , ktory juz od 15 lat sie zajmuje akwarystyka morska , on to rowniez mial w swoim akwarium plage glonow kulkowych , ktorej pozbyl sie w bardzo sprytny sposob .

Zaczal wybierac powoli bloto (Miracle Mud) z sumpa az wybral calosc tego blota , w ten sposob glony kulkowe nie mialy wiecej pozywienia , na tyle zeby sie dalej pieknnie rozwijac a z biegiem czasu plaga ustapila calkowicie .

Po 3-4 miesiacach wlozyl bloto ponownie (nowe bloto), oczywiscie tez pomalu i obserwowal , ale glonow kulkowych juz nie bylo :D

Powiedzial ze jest zadowolony z Miracle Mud .

pozdr.....

Ps;"Po skonczeniu zbiornika ktory juz pieknie funkcjonuje i tej plagi juz niema , nie nalezy juz nic do niego dokladac z innych akwari bo mozna ponownie naniesc glony kulkowe i ponownie bawic sie w usuwanie blota ."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Wiekszosc akwarystow ktorzy wprowadzili filtracje Miracle Mud maja w swoich zbiornikach plage glonow kulkowych , niektorych pytalem to wlasnie zalozyli ta filtracje przy dojrzewaniu baniaka co zwiekszylo ryzyko powstania tej plagi , (maja plage glonow kulkowych.)

Ja sprobuje zrobic tak jak powiedzial ten znajomy akwarysta , a wiec nie zawczesnie z tym Miracle Mud. :D

Co Wy o tym myslicie.?

Ps;Tam do pierwszego watka male sprostowanie , ze filtracja niezostala wogole calkowicie usunieta :D w miejsce Miracle Mud ulozyl zywa skale(kilka sztuk) na niej umiecil glony .

Zreszta moze byc tez i tylko tak bez Miracle Mud , tez funkcjonuje :) no ale wiadomo MIRACLE MUD :D

pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zamierzam zalozyc refugium na zywym piachu z akwarium i zywej skale wlasnie, powod jest dosyc prozaiczny: CENA :) mysle, ze glony osadza sie na moim planowanym podlozu, szkoda troche tych mikroelementow wymywanych z MM, ale te bede uzupelnial preparatami; moze w przyszlosci wrzuce MM, na razie pozostaje piach, zreszta w moim wypadku refugium traktuje bardziej jako miejsce rozmnazania kielz niz filtracja (choc pewnie makroalgi troszke wyciagna), a to z powodu malej wielkosci refugium


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

wiesz co ?.... Ty masz racje , samemu wtedy mozna wybrac co sie chce do tej wody dodac :) i znowu mam nad czym rozmyslac :) thx

Z tym ze nieslyszalem nigdy , zeby jakis akwarysta majacy MM , mial kiedys u siebie w akwarium atak cyianobakteri :D to moze jednak ten MM ? hmmm.....

"Nie ma zlotych srodkow" :D

pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coz, ja slyszalem o takich co takiego ataku nigdy nie mieli, a nie mieli MM, a sam jestem przykladem, ze bez MM atak cyjanobakterii wygladal jako jedno poletko o wymiarach 3/3 cm; sciagnalem je rurka, zrobilem podmiane wody i nigdy ich wiecej nie widzialem :)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

moze to niebyly cyiano ? pamietaj ze cyiano to nie sa glony :) tylko bakterie , jak zyja to w wodzie , raczej nie rosna kepkami;)

Cyiynobakteria niszyczy, zabija korale , wywoluje takzwana chorobe BBD o ile Ci to cos mowi:)

Ciesze sie , ze niemiales nigdy cyjanobakteri:)

pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyjanobakterie, tzw red slime, czyli czerwona zawiesina/sluz, czesto na piasku i skalach, to wlasnie wystapilo u mnie, usunalem jak wspominalem i nigdy nie powrocilo

jednak moze rzeczywiscie bylo to co innego, tylko co? :D

BBD - Blues Brothers Day? :)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

jak sam widzisz , musialy byc to inne glony :) napewno nie czerwone schleimige glony przypominajace flegme , ktora produkuja cyianobakterie :)

Jezeli faktycznie byly by to glony ktore powstaja przez cyianobakterie , to odessanie szlaufikiem tych glonow niewiele by pomoglo :D pokilku godzinach mial bys ponowne jak to Ty nazywasz poletka tych glonow ,a najprawdopodobniej jesczez bylo by tych poletek wiecej:)

Ps; W necie znajdziesz cos napewno na temat BBD wystarczy ze w wyszukiwarce wpiszesz "BBD korallen " , i popatrz nie jest to napewno " Blues Brothers Day"

Nie na tym forum :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku ale to BYLY czerwone glony, jak piszesz, przypominajace flegme:D

co je powoduje? 3 najbardziej znane powody to zle swiatlo (dlugosc fali i czas swiecenia), fosforany i azotany; sposoby usuwania: odpowiednie oswietlenie, skrocenie czasu swiecenia (nie wiem, nie bylo potrzeby), obecnosc fosforanow i azotanow w wodzie, wprowadzanych poprzez dodatki, bufery, sol, pozywienie i nieodpowiednio uzdatniona wode, usuwana poprzez podmiany, a prewencyjnie uzywanie specyfikow pozbawionych fosforanow, usuwanie mechaniczne polega wlasnie na odessaniu tych glonow powstalych poprzez obecnosc cyjanobakterii z zajmowanych powierzchni

http://saltaquarium.about.com/cs/microalgae/a/aa092800.htm


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

nieobraz sie ,ale widze ze niewiele wiesz o cyianobakteri:) ktora potrafi sie osiedlic i zyc w super jak i tez w zlej wodzie :)

Mialem u siebie cyianobakterie w akwarium wiec wiem dokladnie jak to wyglada :)

Tutaj zmieniasz troche temat , bo nie mowimy o tym jak one wygladaja lecz co wywoluja , jaka chorobe korali :D sam czerwony zluz czy tez glon ktory one produkuja czy tworza , to nas niewiele interesuje w tej chwili :D cyianobakterie to nie sa glony ! ! !

pozdr..

http://www.paedquest.de/Riff-Projekt%20Lichtenbergschule/WBD.htm

czy tez ten link o innych chorobach korali:)

Takze jak mowie , w necie tego znajdziesz duzo , tylko trzeba czytac zeby moc tez innym pozniej przekazac eventualnie :)

http://www.riffaquaristik.ch/wissen/kokrank.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku - pewnie wiem niewiele, dzieki za pozyteczna konwersacje, teraz wiem o tyle wiecej, ze ani Ty ani ja nie wiemy co bylo w moim akwarium :)

w zyciu sie na Ciebie nie obraze, zbyt wysoko cenie Twoja wiedze i multum watpliwosci jakie masz :D

PS troche zglodnialem - ide na obiad, ma byc czerwony barszcz :D


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

:) a z kad mnie wiedziec co Ty miec w swoim akwa ?:) co ja wrozka ? nie widzialem tego :D hehe

Z tego co mowisz to najprawdopodobniej niebyly to glony wywolane przez cyianobakterie .

smaczengo bracie i milego dnia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.