Jump to content
Sign in to follow this  
mario 84

Powrót do morskiego 300 l

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie ,na wstępie chciałbym wszystkich ponownie powitać :) 

Po prawie  roku przerwy (niestety obowiązki służbowe) powracam do wdrożenia mojego planu,a mianowicie do założenia 300 l akwarium plus sump 80 l.

Na chwilę obecną zbiornik jest już gotowy i stoi na swoim miejscu ( chwilowo słodkowodne) 

Chciałbym poradzić się doświadczonych zasolonych aby łagodnie przejść przez start  ,oraz o pomoc w doborze sprzętu :)

Generalnie planuje koralowce miękkie oraz lps do tego rybki ale na decyzje jakie dokładnie przyjdzie czas pózniej.

A więc tak,posiadam akwarium 300l 120x50x50 do tego 4 komorowy sump 80 l. 

Planuję zamówić  na dniach taki oto sprzęt  (proszę o info czy będzie odpowiedni) :

1. oświetlenie 2 x aqua mars 165 w

2. odpieniacz bubble magus curve a5

3. falownik jebao/jecod cp 40

4. pompa obiegowa jebao/jecod dcp 5000

5. grzałka tetra tec  ht 150 w x 2

6. refraktrometr rz118 

Sól jaka chcę użyć to : aquarium systems instatns ocean /ewentualnie  proszę podanie innej.

Piasek ReffFlowers Pearl White Sand 1-1,5 mm 7 kg

Co do skały to planuję start na suchej skale  Marco Rocks bądz Natures ocean base rock 3 opcja to gotowe filary ceramiczne.

Bakterie jakie chce zastosowac to microbe lift specjal blend oraz microbe lift  nite aut 2 

Chciałbym się tez dowiedzieć jakie zastosować media filtracyjne  w sumpie ?

myślałem o takim rozwiązaniu:

1 komora spad ,skarpeta filtracyjna ,odpieniacz

2 komora maxspekt nano tech bio sphere 1kg ,ewentualnie węgiel aktywny 

3 komora na maxa wypełniona suchą skałą ( tu znów pytanie czy ją oświetlać czy raczej nie ?)

4 komora pompa oraz dolewka 

Na wstępie to tyle,mam nadzieję że Was nie zanudziłem i że pomożecie mi podjąć właściwe decyzje,pozdrawiam

Edited by mario 84 (see edit history)

3. falownik jebao/jecod cp 40 lepiej wez cp 25 mam w ciut większym i duzo skały i ok ale pewnie z czasem będziesz musiał dołożyć jakiś mniejszy falownik dodatkowy ale na 1 falownik nie licz

4. pompa obiegowa jebao/jecod dcp 5000  zasłaba wez ta 7000 nie musisz na full uzywac nawet na 50% wtedy mało prądu berze

6. refraktrometr rz118  ten chyba jest zły, do zasolenia musi byc 

chyba ten będzie ok ale ktoś musiał by potwierdzić jeszcze https://allegro.pl/oferta/refraktometr-optyczny-tester-zasolenia-wody-0-10-7882704426

3.komory w sumpie z skała nie musisz oświetlać 

Edited by azgar (see edit history)

4 godziny temu, azgar napisał:

6. refraktrometr rz118  ten chyba jest zły, do zasolenia musi byc 

oto opis  ze stronki co sprzedają ten refraktrometr Ten refraktometr jest używany do testowania roztworów soli, przemysłu kontroli wody morskiej i akwariów, oceanów, łowisk, gospodarstw z zawartością soli w wodzie morskiej i niskich stężeniach soli w przetworzonej żywności lub do wykrywania ciężaru właściwego roztworu soli. Może być również stosowany do instytucji medycznych, badań uniwersyteckich i tak dalej.