Skocz do zawartości

Historia edycji

Trurl

Trurl

Dostałem wyniki ICP, z których wynika, że mam zasolenie 37 ppt. Staram się utrzymywać w akwarium 35 ppt i tak pokazuje mój refraktometr DD H2Ocean. Refraktometr kalibruję przy pomocy Refracto Check Saliferta i w dniu pobierania próbki był kalibrowany i wynik pomiaru to było 35 ppt. Ponieważ wynik ICP zaniepokoił mnie, pojechałem dzisiaj do sklepu, by sprawdzić kalibrację refraktometru. Przed sprawdzeniem na wodzie ze zbiornika sklepowego porozmawiałem ze obsługą i dowiedziałem się, że Refracto Check to solanka, nie woda morska, w związku z tym przekłamuje i nie należy go używać. Co mnie zdziwiło i szczerze mówiąc nie przekonało. Dokonanie sprawdzenia mojego refraktometru na wodzie w zbiorniku w sklepie wykazało jednak, że wg. obsługi przekłamuje on o - (minus) 2 ppt (woda, którą mierzyliśmy miała 32 ppt - sprawdzone chyba Milwaukee  MA887, mój refraktometr pokazał 30 ppt) 

I tutaj mam wątpliwości i proszę o Waszą pomoc - czy spotkaliście się z pomyłkami wartości zasolenia w wynikach ICP (Marinlab)? W końcu oni też mierzą zasolenie pewnie refraktometrycznie. Czy próbka mogła odparować? Przesyłka w 24 godziny była w Brzesku, kolejnego dnia miałem wyniki...

Czy faktycznie Refracto Check nie nadaje się do kalibracji????

Refraktometr DD wg. instrukcji należy kalibrować wodą RODI, ale obydwie kalibracje (roztworem kalibracyjnym i RODI) potwierdzają się. Z drugiej strony zarówno ICP jak i próba w sklepie pokazują, że jest przekłamanie -2 ppt. Jak żyć :Blush2

Trurl

Trurl

Dostałem wyniki ICP, z których wynika, że mam zasolenie 37 ppt. Staram się utrzymywać w akwarium 35 ppt i tak pokazuje mój refraktometr DD H2Ocean. Refraktometr kalibruję przy pomocy Refracto Check Saliferta i w dniu pobierania próbki był kalibrowany i wynika pomiaru to było 35 ppt. Ponieważ wynik ICP zaniepokoił mnie, pojechałem dzisiaj do sklepu, by sprawdzić kalibrację refraktometru. Przed sprawdzeniem na wodzie ze zbiornika sklepowego porozmawiałem ze obsługą i dowiedziałem się, że Refracto Check to solanka, nie woda morska, w związku z tym przekłamuje i nie należy go używać. Co mnie zdziwiło i szczerze mówiąc nie przekonało. Dokonanie sprawdzenia mojego refraktometru na wodzie w zbiorniku w sklepie wykazało jednak, że wg. obsługi przekłamuje on o - (minus) 2 ppt (woda, którą mierzyliśmy miała 32 ppt - sprawdzone chyba Milwaukee  MA887, mój refraktometr pokazał 30 ppt) 

I tutaj mam wątpliwości i proszę o Waszą pomoc - czy spotkaliście się z pomyłkami wartości zasolenia w wynikach ICP (Marinlab)? W końcu oni też mierzą zasolenie pewnie refraktometrycznie. Czy próbka mogła odparować? Przesyłka w 24 godziny była w Brzesku, kolejnego dnia miałem wyniki...

Czy faktycznie Refracto Check nie nadaje się do kalibracji????

Refraktometr DD wg. instrukcji należy kalibrować wodą RODI, ale obydwie kalibracje (roztworem kalibracyjnym i RODI) potwierdzają się. Z drugiej strony zarówno ICP jak i próba w sklepie pokazują, że jest przekłamanie -2 ppt. Jak żyć :Blush2

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.