Jump to content

Trurl

Klubowicz
 • Content Count

  145
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Marcin
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Pszczyna
 • Akwarium
  150 x 60 x 50h 590 l w obiegu

Recent Profile Visitors

691 profile views
 1. Nic takiego nie zaobserwowałem. Po prostu tkwi. Niestety jest zbyt mały, by coś zobaczyć gołym okiem. Za każdym razem muszę robić zdjęcie.
 2. O ile pamiętam masz sumpa z pompą obiegową położoną centralnie (taki szkic jest na początku wątku). Ponieważ mam podobne rozwiązanie (po lewej stronie od centralnie położonej pompy jest dsb z refugium, po prawej odpieniacz) zacząłem się zastanawiać jak wydajna powinna być pompa obiegowa. Ruch wody w akwarium oczywiście będzie taki sam niezależnie od tego, jaki układ mamy w sumpie, ale w samym sumpie przez jego lewą i prawą część przepływa tylko (zależnie od ustawienia) np. połowa wody. Zastanawiam się w związku z tym, czy taki układ nie wymaga pompy obiegowej o większej wydajności...
 3. W wieku 2 lat 3,5 cm. Czekamy zatem
 4. Od początku w tym samym miejscu. Wygląda na wrośnięte.
 5. Czy możecie pomóc w identyfikacji - na poniższym zdjęciu Leptastrea (o ile pamiętam), a w niej "gratis". Wielkość kilka mm, kolor intensywnie niebieski, widoczny tylko, gdy koralowiec chowa ramiona Dzięki!
 6. Dla mnie Hanka do pomiarów fosforanow to bajka. Na początku raz mi się wyłączyła po 3 minutach, przemyślałem i teraz robię to tak (pomiar w jednej fiolce) : Stukam w torebkę z proszkiem i obcinam ja nożyczkami, formuje dzubek by łatwiej wysypać proszek Nalewam wody badanej do fiołki, fiolkę trzymam przez ręcznik papierowy Ustawiam na minutniku w komórce 3 minuty Włączam Hankę, wkładam fiolkę i naciskam guzik Startuje odliczanie czasu Dosypuje proszek do fiołki wyjętej z Hanki, mieszam około 2 minuty. Pilnuję by włożyć fiolke do Hanki (wytartą ręcznikiem papierowym) przed upływem 3 minut Naciskam guzik do momentu aż rozpocznie się odliczanie Po 3 minutach mam wynik Pozostałe testy to Salifert. Podjąłem decyzję, że tak mi wystarczy i chwilowo nie myślę o innych Hankach. Jeżeli pojawi się Hanka na azotany i będzie dokładna to przemyśle. Ufam ze współczynnik Redfielda ma sens o ile da się go wyliczyć w oparciu o dokładne pomiary
 7. Nic mnie tak ostatnio nie zaskoczyło, jak zachowanie wentylatora AAB po mojej wpadce (dosłownie). Wentylator chłodzący lampę, wbudowany w koronę, z powodu mojego niedbalstwa wpadł mi do akwarium. Przy poprawianiu kabelków musiałem wyjąc/odkleić wentylator ze ścianki bocznej korony i stwierdziłem, że zamocowany na wcisk nie wypadnie, więc go ponownie nie wklejałem. Przedwczoraj przy podnoszeniu korony wentylator jednak zanurkował w solance. Szybko go odłączyłem, przepłukałem wodą z kranu i pozostawiłem do wysuszenie, będąc pewnym, że już nie ruszy i muszę zamówić nowy. Dzisiaj jednak go podłączyłem i ku mojemu zaskoczeniu wentylator ruszył i działa poprawnie . Nigdy bym nie uwierzył, że kąpiel w słonej wodzie może nie zaszkodzić!
 8. Chciałbym zrozumieć. Ja ma rewizję poniżej (około 1 cm) grzebienia. Końcówka rury rewizji ścięta po kątem 45 stopni. Rewizja bez zaworu. Na spływie zawór kulowy. Nie mam problemu z poziomem wody w kominie (i konsekwentnie z działaniem dolewki w sumpie). Regulacja zajmuje trochę czasu z powodu nieprecyzyjnego działania zaworu kulowego. Ale regulacja to zawsze nie więcej niż kilka minut - szkoda mi kasy na zawór bramowy. Pompa Jebao. Nawet jak zmieniam poziom wody w komorze pompy (bo np. po podmiance i ustawiam na nowo czujnik dolewki), to po kilku chwilach sytuacja się stabilizuje. Z tego co doczytałem, to kluczowe znaczenia ma to co napisał @katani, z tym, że ja ustawiłem pompę na maksa (by nie zmniejszać obiegu) i reguluję tylko zaworem. Kluczowe, moim zdaniem, jest to, że rewizja jest ścięta pod kątem i około 1 cm poniżej lustra wody w akwarium. Jeżeli rośnie przepływ, rewizja przez kształt końcówki może odbierać dużo więcej wody. Przez półtora roku nie miałem problemu z regulacją poziomu wody w kominie, mimo budżetowej pompy i taniego zaworu kulowego. Proponuję usystematyzowanie informacji, by służyć przyszłym pokoleniom , które będą ten wątek czytały.
 9. Również polecam Marco Rock. Mam ponad rok. Plusy - porowata, nic nie oddawała do wody. Minusy - bardzo powolne dojrzewanie, glony wapienne zarosły ja dopiero po roku. Ja kupiłem skalę MR ciętą do oklejania ścian i komina - po ułożeniu mam dużo półek na korale
 10. Sklepowa, ale nie mam pewności czy młoda
 11. Po heksie dodalem do baniaka mandaryna, Pterapogona i babkę. Nowymi rybkami nie zainteresowała się wcale. Na poczatku trochę goniła doktorka, ale szybko jej przeszło. Jest u mnie od sierpnia ub. roku. Cały czas penetruje skałę i z bliska dokładnie oglada koralowce. Wirków w akwarium już nie widać, widaćje tylko w sumpie. U mnie podczas dojrzewania (przez okolo 8 miesięcy) było dużo wirków na szybach i skale. Nie zauważyłem, żeby coś złego robiły. Może się mylę, ale miałem wrażenie, że doktorek coś tam skubał ze skały i szyby. Może trochę kontrolował ich populację przed haxatenia.
 12. Moja hexa jest grzeczniutka, żadnych problemów
 13. Mój Sarco nie lubi zerowego NO3, wtedy się zamyka. Był zamknięty około 3 tygodnie zanim NO3 nie stało się wykrywalne. Jakie masz parametry?
 14. Stare zdjęcie z września 2019, po prawej mam komin. Lampa wisi okolo 15 cm nad woda,.
 15. Mam w akwarium o dlugosci 150 cm ATI 8x54 i moim zdaniem doswietla wystarczajaco. Akwarium z korona. W koronie musialem zainstalowac wentylator. Przy 8x80 mialbym problem z odprowadzeniem ciepła
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.