Jump to content

Trurl

Klubowicz
 • Content count

  138
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Marcin
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Pszczyna
 • Akwarium
  150 x 60 x 50h 590 l w obiegu

Recent Profile Visitors

543 profile views
 1. Trurl

  Nierówny poziom wody w kominie.

  Chciałbym zrozumieć. Ja ma rewizję poniżej (około 1 cm) grzebienia. Końcówka rury rewizji ścięta po kątem 45 stopni. Rewizja bez zaworu. Na spływie zawór kulowy. Nie mam problemu z poziomem wody w kominie (i konsekwentnie z działaniem dolewki w sumpie). Regulacja zajmuje trochę czasu z powodu nieprecyzyjnego działania zaworu kulowego. Ale regulacja to zawsze nie więcej niż kilka minut - szkoda mi kasy na zawór bramowy. Pompa Jebao. Nawet jak zmieniam poziom wody w komorze pompy (bo np. po podmiance i ustawiam na nowo czujnik dolewki), to po kilku chwilach sytuacja się stabilizuje. Z tego co doczytałem, to kluczowe znaczenia ma to co napisał @katani, z tym, że ja ustawiłem pompę na maksa (by nie zmniejszać obiegu) i reguluję tylko zaworem. Kluczowe, moim zdaniem, jest to, że rewizja jest ścięta pod kątem i około 1 cm poniżej lustra wody w akwarium. Jeżeli rośnie przepływ, rewizja przez kształt końcówki może odbierać dużo więcej wody. Przez półtora roku nie miałem problemu z regulacją poziomu wody w kominie, mimo budżetowej pompy i taniego zaworu kulowego. Proponuję usystematyzowanie informacji, by służyć przyszłym pokoleniom , które będą ten wątek czytały.
 2. Również polecam Marco Rock. Mam ponad rok. Plusy - porowata, nic nie oddawała do wody. Minusy - bardzo powolne dojrzewanie, glony wapienne zarosły ja dopiero po roku. Ja kupiłem skalę MR ciętą do oklejania ścian i komina - po ułożeniu mam dużo półek na korale
 3. Trurl

  Wirki - Flat worm ? w małym baniaku

  Sklepowa, ale nie mam pewności czy młoda
 4. Trurl

  Wirki - Flat worm ? w małym baniaku

  Po heksie dodalem do baniaka mandaryna, Pterapogona i babkę. Nowymi rybkami nie zainteresowała się wcale. Na poczatku trochę goniła doktorka, ale szybko jej przeszło. Jest u mnie od sierpnia ub. roku. Cały czas penetruje skałę i z bliska dokładnie oglada koralowce. Wirków w akwarium już nie widać, widaćje tylko w sumpie. U mnie podczas dojrzewania (przez okolo 8 miesięcy) było dużo wirków na szybach i skale. Nie zauważyłem, żeby coś złego robiły. Może się mylę, ale miałem wrażenie, że doktorek coś tam skubał ze skały i szyby. Może trochę kontrolował ich populację przed haxatenia.
 5. Trurl

  Wirki - Flat worm ? w małym baniaku

  Moja hexa jest grzeczniutka, żadnych problemów
 6. Trurl

  Sarcopython - śpi czy odchodzi?

  Mój Sarco nie lubi zerowego NO3, wtedy się zamyka. Był zamknięty około 3 tygodnie zanim NO3 nie stało się wykrywalne. Jakie masz parametry?
 7. Trurl

  Światło T5 do akwarium 150x50x50

  Stare zdjęcie z września 2019, po prawej mam komin. Lampa wisi okolo 15 cm nad woda,.
 8. Trurl

  Światło T5 do akwarium 150x50x50

  Mam w akwarium o dlugosci 150 cm ATI 8x54 i moim zdaniem doswietla wystarczajaco. Akwarium z korona. W koronie musialem zainstalowac wentylator. Przy 8x80 mialbym problem z odprowadzeniem ciepła
 9. Wygląda jak Caulerpa prolifera. Masz pokolce? Mogą się tym zająć prawdopodobnie. I jeszcze może borsuk. Jak nie to krab Mitrax
 10. Trurl

  Grzybki Ricordea

  Ricordea florida po okolo 2 miesiacach ma u mnie dwa “paczki”
 11. Trurl

  Grzybki Ricordea

  U mnie rosną lepiej przy niezerowym NO3. Kiedy nutrienty były niewykrywalne, wszystkie miękkie rosły słabo.
 12. Trurl

  ICP do oceny

  Test ICP, który wykonałem w tej samej firmie co Ty (tak sądzę po szacie graficznej wyników) pokazywał zasolenie 37 ppt, chociaż po sprawdzeniu okazało się, że raczej mam 35 ppt. Upewnij się może, czy faktycznie masz tak wysokie zasolenie.
 13. Trurl

  E-rybka vs Przemek Gdzie zamówić baniak

  Wykonanie w Erybce bez zarzutu (150 x 60 x 50). Sump u Mycioka - obsuwa terminowa i w jednym miejscu rozgnieciony nadmiar silikonu na łączeniu, w miejscu gdzie nie można go usunąć. Ale to sump, więc bez znaczenia. Jestem z okolic Pszczyny, możesz podjechać i rzucić okiem
 14. Trurl

  e-rybka komentarze

  Byłem u nich wczoraj, z powodu cyfrowego poniedziałku mają (przynajmniej w Zabrzu) niezły młyn. Do mnie wszystko dochodziło bez opóźnień.
 15. @Słony leszcz też używam Read Sea i też solanka przygotowana wg. przepisu pokazuje 35 ppt. Nic nie zmieniam, przy okazji sprawdzę w innym sklepie.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.