Skocz do zawartości
Bielszczanin

Pierwsze morskie akwarium, Pytania.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od dawna zajmuję się akwarystyką słodkowodną.

Chcię założyć morskie akwarium, czy ten zestaw będzie dobry?

http://allegro.pl/akwarium-morskie-42l-zestaw-standard-katowice-i3374522039.html

Wiem, że jest małe, ale jedyną przeszkodą na przed postawieniem większego są moi rodzice :hope: .

1. Czy takie akwarium nadaje się na zamieszkiwanie przez ryby i jakieś ciekawe krewetki i kraby?

2. Jakie koralowce polecilibyście mi na początek?

3. Czy potrzebuję jeszcze czogoś, czego nie ma w tym zestawie?

4. Ilu kilogramów (około) żywej skały i piasku potrzebuję?

Myślę, że to wszystko :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad stworzeniem sobie akwarium z panelem bo do każdego można wkleić przegrody po drugie oświetlenie może od Lufta byś sobie kupił bo ma fajne lampki lub aquaelowskie a ten odpieniacz to już wogóle nie ma sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zestawu wywalił bym ten odpieniacz (bo to raczej zabawka) a dał filtr kaskadowy w którego można wpakować grzałkę i jakieś klamoty.

Sól na start proponuję Instant Ocean.

W takiej pojemności to jakieś ze dwie małe rybki, ekipa czyszcząca i parę mało wymagających korali, z czasem zobaczysz w jakim kierunku będziesz chciał iść.

Pamiętaj że solankę robimy z wody po RO-DI w zestawie niema.

Skały dajemy około 10% pojemności zbiornika, czyli około 4kg i około 3kg piasku.

Proponuję poczytać dział ,,Dla nowicjuszy" bardzo dużo ciekawych rozwiązań i porad.

Pozdrawiam


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz do kaskady dać np. siporax i musowo phoseguard i purigen lub coś podobnego.A odnośnie soli to ja bym dał coś bardziej bogatszego bo będziesz ciągnął tylko na podmiankach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kaskada FZN 3 dała by radę?

Bardzo bym prosił o napisanie nazw tych zwierząt (o ile to nie będzie problem ;) ). Czy w akwarium morskim jest potrzebna pokrywa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja napiszę trochę inaczej niż koledzy ;-) faktycznie odpieniacz wymienił bym na kaskade i załadował bym ja siporaxem (tylko) reszta z zestawu bez zmian bo po prostu szkoda kasy. Jak się wciągniesz w słoną wodę to i tak za pól roku będziesz przerabiał swoje słodkie baniaki na solniczki ;-). Sól z zestawu podobno nie jest zła a światła lepszego nie potrzeba musisz pilnować tylko podmian bo w takim maleństwie to klucz do sukcesu. Powodzenia ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moje pytanie jest takie; czy to ma być tylko przygoda, rekonesans, czy chcesz przy tym litrażu zostać na dłużej? No i dlaczego chcesz trzymać Błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj sobie wątki w dziale nasze akwaria. Jest tam trochę ładnych 30 i sobie będziesz mógł podpatrzeć sprzęt i zwierzaki


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja, przecież nie napisałem, że chcę tam trzymać Błazenki, myślę bardziej o bezkręgowcach ;) . Chcę zostać przy takim litrażu na dłużej (też tak mówiłem przy słodkowodnych, a teraz mam większe :D )

Edytowane przez Bielszczanin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie chcesz trzymać Błazenków, to dobrze. Ryby raczej nie najdają się do takiego litrażu, bo trzeba je karmić, a to ma wpływ na parametry. Uważam, że skoro chcesz na dłużej zostać, to zrób sobie akwarium z panelem. Dzięki temu będzie fajniej wyglądać i nie będzie Ci się sprzęt walał po akwarium. No i rób jak największe z możliwych. Nawet już 40X40X40, to lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa w zasadzie jest niepotrzebna. Gdybyś zdecydował się na błazenki to jednak proponuję rozważyć koronę lub pokrywę, lubią wyskakiwać jak nie ma nocnego oświetlenia.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kiedyś (jak już nabiorę doświadczenia ;) ) zdecyduję się na Błazenki, tak na przyszłość, ile w takim litrażuu mogłoby pływać tych ryb? Pewne są w mojej obsadzie krewetki Sexy Shrimp, Krab Pustelnik, jakieś koralowce (na pewno zoa i xenia :) ) i ślimaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dla Ciebie taką propozycję- poszukaj używanego Reefmaxa. Ja tak zrobiłem i nie żałuję spróbowałem i już myślę o większym bo wszystko rośnie a to wciąga. Wiem że Reefmax nie jest idealny ale myślę że to będzie lepszy wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Losi, powiedz to moim rodzicom. Ledwo zgodzili się na takie, a po za tym musiałbym zrezygnować z któregoś słodkowodnego, a tego bym raczej nie zrobił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że ryby w tak małym litrażu, to proszenie się o kłopoty. Miękasy, LPSy, ślimaki i krewetka i tyle. No, może jeszcze krabik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie dotyczące filtra RO, czy można go podłączać tylko na podmiany, a później odłączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie się da, ale gra nie warta świeczki. Filtr RO/DI jest podłączony do źródła wody i kanalizacji. Ale jak pytasz, przez wzgląd na rodziców, to wybierz filtr kuchenny i wkręć mamie, że dzięki temu jej rosół, będzie smaczniejszy, a w czajniku nie będzie osadzał się kamień :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wybierz filtr kuchenny i wkręć mamie, że dzięki temu jej rosół, będzie smaczniejszy

Rosół mojej mamy zawsze jest bardzo dobry i nie wymaga poprawek :harhar: , a tak na poważnie, to nie wiem czy się zmieści, ponieważ pod zlewem mamy kosze na śmieci, no i one są wysuwane, tak jak półki, więc fitr może się nie zmieścić i to jest największy problem :hope: .

Tak z innej beczki, czy taka obsada by była dobra?

Koralowce:

Discosoma spp.

Zoanthus sp.

Capnella

Xenia sp.

Bezkręgowce:

Calcinus Elegans (mogłyby być 2, czy tylko jeden?)

Lysmata Amboinensis

2x Tectus Fenestratus

Mam coś usunąć z takiej obsady, czy ewentualnie dodać?

Edytowane przez Bielszczanin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Calcinusa Elegansa wymienił na Mithraxa. A tak, to wszystko okej. No może bez Xeni i Capnelli. Jeśli będziesz miał małe akwarium, to niech to będzie kolorowy cukiereczek. Capnella i Xenia są bure. Wracając jednak do filtra, to codziennie będziesz z niego korzystał, więc lepiej, jak będzie na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam takie pytanie: Czy mogę używać testów do wody słodkiej, czy mam kupić testy do słonej wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to są testy wyłącznie do słodkiej wody to oczywiście nie ale niektóre firmy (np Sera) robią testy do słodkiej i słonej wody.

Nie są najlepsze\e ale mogą być :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacie może jakieś sklepy w Bielsku Białej (oprócz Skrzydlicy, niezbyt mi się tam podobało), w których jest duży wybór jakiś niewymagających (i tanich :p ) korali i skorupiaków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.