Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

swego czasu walczyłem z tym dziadostwem za pomocą nadmanganianu potasu stężenia zastosowane za radą kolegów z forum i powiem że pomogło chociaż nie obyło się bez strat ,napiszcie o swoich sukcesach bądz porażkach z tymi ślimorami czy zauważyliście aby w ich diecie były jeszcze inne koralowce oprócz montipor ,czy może inna chemia okazała się równie skuteczna a bezpieczniejsza,czy może naturalni wrogowie dali rade ale którzy?

przy sporych koralach które trzeba łamac robi się nie lada problem i akwarium wygląda jak po wojnie dlatego pytam o naturalnych wrogów aby trzymac towarzystwo w ryzach i nie dopuscic do sytucji gdy jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zainfekowanego koralowca

pozdrawiam i zapraszam do dyskusji Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nagoskrzelne ale jakie ??? bo jest ich sporo ! a niektóre są porządane w akwarium.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o pasożytujące na montiporach talerzowych


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek,

tych slimakow jest naprawde duzo rodzajow i trudno powiedziec, jakie sa u Ciebie. Wydaje mi sie, ze bez wiekszej rewolucji sie nie obedzie. Moze warto odlamac zaatakowana czesc i wykapac ?

Korale trzeba co kilka dni wykapac w roztworze jodu. Profilaktycznie moze Halichores Cryssus lub hexataenia cos zdzialac, ale jaj nie rusza.

Niemniej jednak to dyzurne ryby w kazdym akwarium z sps-ami.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszek

problemu w tej chwili nie ma korale moczyłem kiedyś i moje spostrzeżenia są takie że te które da się wymoczyc w całosci nie mają problemu z przeżyciem kąpieli ale te łamane to już gorzej :crybaby:


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy kapieli chyba trzeba zeskrobywac jajka, a poniewaz nie wszystkie wylapiesz to kapiele trzeba powtarzac. Taki problem mial kiedys Bigwalker, szkoda ze juz tu nie pisze, ale moze by Ci cos prywatnie doradzil. U niego byla poruta z tymi podgryzaczami.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy kapieli chyba trzeba zeskrobywac jajka, a poniewaz nie wszystkie wylapiesz to kapiele trzeba powtarzac. Taki problem mial kiedys Bigwalker, szkoda ze juz tu nie pisze, ale moze by Ci cos prywatnie doradzil. U niego byla poruta z tymi podgryzaczami.

a on nie musiał zlikwidować baniaka z tego powodu?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja poradziłem sobie z tymi białymi gnidami... wykałaczkami :rambo:

Przytachałem z jakąś szczepką to dziadostwo, po dwóch tygodniach już mi łaziło po dwóch kolejnych. Na początek standardowo były kąpiele, ale to średnio pomogło, a korale wyglądały strasznie.

Jak to są te białe z frędzelkami na grzbiecie to łatwo łowi się je na wspomnianą wykałaczkę wystarczy obrócić parę razy i już się przyczepi ładnie do "wędki". Małe i duże łatwo "wyłowić" w ten sposób, po tygodniu polowań widać było efekty (mniej białych plam na montipoprach)...

generalnie straciłem dwa korale, a jedna talerzówka już ładnie odrosła dosłownie z 0.5cm2... w zbiorniku mam do tej pory 10 sztuk montipor i białej zarazy jak dotąd nie mam (pół roku).

Metoda czasochłonna, ale i tak lampimy się w zbiornik, więc może warto spróbować przed wywaleniem montipor, czy restartem..


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam że plagi są pierwszą z przyczyn likwidacji zbiorników


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam że plagi są pierwszą z przyczyn likwidacji zbiorników

no niestety


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profilaktyki niestety nic nie zastąpi .... kąpiele przed wpuszczeniem do ogólnego , kwarantanna , odłamywanie podstawek , obserwacja korala przed zakupem --- nikomu nie wierzyć na słowo !!!!!

Stani dobrze radzi - kąpiele które trzeba regularnie powtarzać coś pomogą // dodatkowo odsysanie wieczorkiem cienkim wężykiem ... zła wiadomość - jeżeli wyżrą wszystkie montiporki to odpuść sobie ten gatunek na jakieś pół roku. Kolejna zła wiadomość - zauważyłem że ślimaki te przemieszczają się po szybach i skale w poszukiwaniu nowego żywiciela. Dodatkowo jako profilaktyka dobrze sprawdzają się w roli sanitariuszy wszelakiego rodzaju wargatki , mandaryny.

Nawiasem mówiąc to dość poważna plaga więc ostro zabierz się do roboty.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Wy na to by stosować kurację przed włożeniem czegokolwiek po zakupie tym http://erybka.pl/product-pol-4121-Coral-Rx-Coral-Dip-30-ml.html

dobrze że takie preparaty są wreszcie w Polsce dostępne, wcześniej było krucho, wielu ludzi razi trochę cena, wszyscy jadą po kosztach, pomysł na użycie takich preparatów pojawia się najczęściej dopiero po pierwszych stratach


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak R.I.P napisal, taki zielony wargatek w paski jest na to dosyc ciety.

Troche ciezko jest ryzykowac od razu po zakupie i przywiezieniu do domu oslabionych korali, wkladac je do nieprzyjemnej kapieli jodowej. Moga byc straty. Chyba jednak wszyscy ryzykujemy. Zrodlo z ktorego je sprowadziles moglbys poinformowac...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.