Skocz do zawartości
Kamil M

Do właścicieli kostek i innych odkrytych akwariów

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mam aqua medic blenny, który jest akwarium odkrytym a woda kończy się ok 1-2 cm przed końcem szyby.

Czy powszechnie stosuje się opaski, żeby ryby nie mogły wyskoczyć? Straciłem własnie ślizga i nie wiem czy to wypadek, czy zaraz wszystko wyskoczy

z góry dziękuję z odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy odkrytym akwarium beda straty w rybach . U mnie wyskoczył salarias i wargatek ( w ciagu dnia ) w nocy mozesz sie ratowac oswietleniem nocnym ale 100% gwarancji nie bedziesz miał. Pomysl nad zabezpieczeniem krawedzi akwarium ( korona lub opaska)


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy akwarium odkrytym zawsze jest ryzyko, że ryba wyskoczy. Praktycznie każda może. Loteria. Ja ryb nie mam za to ślimak mi zwiewał :)


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nocne światło ale pali się 4 godz, potem jest ciemno a potem już jak w domu robi sie jasno to w akwa też wiec nie ma strasznych skoków światła

Ale jak wygląda to np statystycznie - 10% czy 90% osób decyduje się na koronę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nocne światło ale pali się 4 godz, potem jest ciemno a potem już jak w domu robi sie jasno to w akwa też wiec nie ma strasznych skoków światła

Ale jak wygląda to np statystycznie - 10% czy 90% osób decyduje się na koronę?

Może zrób ankietę i otrzymasz odpowiedź na swoje pytanie.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby "wychodzą" po szybach. Jeśli szyba od góry nie jest niczym zabezpieczona, to praktycznie każda ryba ma szansę z akwarium wyskoczyć, np. wtedy, kiedy się spłoszy. Nie musisz robić klasycznej korony, wystarczy poziome zabezpieczenie (szprosy), żeby ryby nie wyskakiwały.

Ja mam takie coś:

gallery_7670_2091_197296.jpg

Obudowałem całość kątownikiem alu:

gallery_7670_2091_23632.jpg

i do dnia dzisiejszego (odpukać) 100% skuteczności, czyli jeszcze żadna ryba nie wyskoczyła :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie - wklejka z szyby jest kapitanym pomysłem - dzieki !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest tak, nie masz korony to nie wpuszczasz ślizgów, wargaczy wielu babek. Niestety zdarza się że wyskoczą i błazny. O mandarynach też zapomnij. Nocne oświetlenie tylko zmniejsza tą szanse.

Problem dotyczy głównie małych zbiorników 30-150 litrów bo tam większość najfajniejszych ryb doskonale radzi sobie z docieraniem na dywan lub za szafkę.


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho - świetny pomysł z tym kątownikiem Al.

Nawet gdyby to było akwarium prostokątne i na krótkich bokach by nie było wzmocnień to i tak kątownik spełni swoje zadanie.

Można go nawet okleić okleiną meblową w/g gustu i też będzie wyglądał super.

Podsumowując – rozwiązanie praktyczne i estetyczne.

Gdybym decydował się na nowe akwarium to właśnie tak to bym wykonał.

Plus za świetny wzór do wykorzystania.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho, super pomysł, bo faktycznie ryby mają tendencję do uciekania w bok i dopiero w górę gdy trafią na szybę. Oczywiście nie jest to 100% pewne rozwiązanie, ale moim zdaniem mocno może zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty ryb.

Pozwolisz, że zaprezentuję Twoje rozwiązanie na forum o pielęgnicach, bo tam też kiedyś dyskutowaliśmy o otwartych akwariach?


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten kątownik nie koroduje Ci ewentualnie nie czernieje? Bo taki zwykły z Castoramy choć to niby aluminiowy to na bank będzie go zżerać.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi wyskoczył błazenek z AM blenny godzinę po aklimatyzacji... Cały czas kombinuje co by zrobić i chyba najłatwiej zrobić jakąś koronę z pvc na zamówienie. Są firmy co przycinają i wysyłają do własnoręcznego klejenia. Na razie się z tym wstrzymałem ze względu na sprzęty które dokupuję (wiatraczki już idą, nad karmnikiem myślę). Szkoda rybek.


80 L AM Blenny

Ryby: Centropyge acanthops, Salarias fasciatus, Sphaeramia Nematoptera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho: jakiej szerokości listwy zastosowałeś? Czy ten kątownik jest oksydowany na biało, czy malowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz, że zaprezentuję Twoje rozwiązanie na forum o pielęgnicach, bo tam też kiedyś dyskutowaliśmy o otwartych akwariach?

Jasne, że tak, śmiało wrzucaj.

A ten kątownik nie koroduje Ci ewentualnie nie czernieje? Bo taki zwykły z Castoramy choć to niby aluminiowy to na bank będzie go zżerać.

Kątownik nie ma praktycznie kontaktu z wodą, jest w całości od dołu osłonięty wzmocnieniami z szyby.

Snocho: jakiej szerokości listwy zastosowałeś? Czy ten kątownik jest oksydowany na biało, czy malowany?

Jeśli pytasz o listwy z szyby, to miały szerokość 6cm, grubość taka jak szyby boczne, czyli 15mm. Sam aluminiowy kątownik był "robiony na wymiar". W cudzysłowie, bo zwyczajnie nie mogłem znaleźć gotowego, który by idealnie pasował. Pomysł prosty - wykonawca rozciął profil aluminiowy i wyszły kątowniki jak trzeba. Oksydowane nie były, tylko malowanie w kolorze lampy :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten kątownik nie koroduje Ci ewentualnie nie czernieje? Bo taki zwykły z Castoramy choć to niby aluminiowy to na bank będzie go zżerać.

Snocho -odpowiedział na pytanie że jego kątownik nie ma kontaktu z wodą.

Ja dopowiem konkretniej na to pytanie, jako że mam całą konstrukcję lampy DIY wykonaną z profili AL (nie oksydowanego, ani nie malowanego) i przykrytą pokrywą z PCV.

U mnie profile te cały czas narażone są na kontakt ze słoną wodą i kompletnie nic złego z nimi się nie dzieje. Użytkowane są 3 lata.

Lekko zmatowiały, ale tak samo wyglądają resztki które zostały po wykonaniu lampy i które leżą w suchym pomieszczeniu.

Tak że spokojnie można takie elementy używać do wykonywania konstrukcji tego typu.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,myślałem,że wątek Snocha każdy zna a tu się okazuje,że nie znacie tego tematu.To taki żart.Mam takie same opaski zrobione,ale jest i korona.

Wracając do tematu to w mojej kostce mam szybę nakrywową,ale dlatego,że na niej leży lampa led.Mając słodkie rybki bez szybki jednak wyskakiwały,w słonym mam zawsze koronę więc nie przypominam sobie przypadku wyskoczenia rybki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.