Skocz do zawartości
remii

Tanie dozowanie odcieku reaktora Ca :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem wam zaprezentować moje rozwiązanie, na precyzyjne dozowanie odcieku reaktora Ca do akwa.

Założeniem rozwiazania miało być wyeliminowanie drogich i problematycznych w użytkowaniu pomp dozujących.

Układ ten opiera się o precyzyjny sterownik czasowy, oraz elektrozawór zainstalowany na bypas`ie z pompy obiegowej. Działa bez zarzutu już prawie rok. Jest bezgłośny prosty, stabilny i tani :)

Opiszę może troche jak to działa.

Na obiegu założyłem bypas. Na bypas`ie jest kolejno:

Zaworek z osmozy

Zaworek przeciwzwrotny jako ogranicznik przepływu

Elektrozawór

Reaktor

Elektrozaworem steruje sterownik czasowy. Sterownik włącza elektrozawór na określony czas I wyłącza na określony czas. Np. u mnie włącza na 4 sekundy i wtym czasie pąpowane z bypasu jest 10 ml wody z akwa do reaktora.Potem jest przerwa 4min i 26 sekund. I tak w koło Macieju.

Czyli

60/4.5=13.3

13.3x10= 133

czyli 133ml odcieku na godzine.

A teraz koszty:

Sterownik Jabel j112 150zł (można taniej zestaw do samodzielnego montażu)

Elektrozawór 10zł ( ja mam z pralki :) ale może też być z aquatrend)

Zaworek przeciw zwrotny 5zł

Razem 165 zł

Tak więc nie trzeba kupować pomp dozujących za tysiące złotych, wymieniać wężyków,rolek i słuchać odgłosu ich pracy :)

Mam nadzieje że wszystko co napisałem jest dla Was zrozumiałe.

Starałem się jak mogłem :)

Pozdrawiam

post-9015-0-76006700-1453727322_thumb.jpg

post-9015-0-74151600-1453727332_thumb.jpg

post-9015-0-61819200-1453727341_thumb.jpg

post-9015-0-52253400-1453727352_thumb.jpg


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super rozwiazanie i skoro przez rok spisuje sie bez problemu skorzystam z tego pomyslu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Można reaktor również mieć bez żadnej pompki przecież... trochę dużo kombinowania:)

I też nie trzeba kupować pomp dozujących za tysiące złotych, wymieniać wężyków,rolek i słuchać odgłosu ich pracy :)

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra a co byscie zaproponowali z tanich rozwiazan do zbiornika bez sumpa?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra a co byscie zaproponowali z tanich rozwiazan do zbiornika bez sumpa?

Zamiast pompy obiegowej może być mała pompka zasilająca reaktor, umieszczona w panelu lub akwa.

Reszta jak wyżej.

Można reaktor również mieć bez żadnej pompki przecież... trochę dużo kombinowania:)

I też nie trzeba kupować pomp dozujących za tysiące złotych, wymieniać wężyków,rolek i słuchać odgłosu ich pracy :)

:)

Debora możesz coś wiecej napisać? Żeby nie trzeba było zgadywać.

Edytowane przez remii (wyświetl historię edycji)

100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja mam spływ do reaktora zrobiony grawitacyjnie - wprowadzony w obieg reaktora a tam już pracuje sobie pompka.

Takie rozwiązanie ma wiele osób... Choć ostatnio jest moda na pompki perysaltyczne chociaż wydaje mi się ona zbędnym wydatkiem.

Pozdrawiam,

Debora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam spływ do reaktora zrobiony grawitacyjnie - wprowadzony w obieg reaktora a tam już pracuje sobie pompka.

Takie rozwiązanie ma wiele osób... Choć ostatnio jest moda na pompki perysaltyczne chociaż wydaje mi się ona zbędnym wydatkiem.

Pozdrawiam,

Debora

a nie masz problemu z spadającą wydajnością odcieku ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sterownik Jabel j112 150zł - można zastąpić czasówką z sekundowym naliczaniem - 60 kilka zł na alledrogo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a nie masz problemu z spadającą wydajnością odcieku ?

Nie mam problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam problemu

Możesz dokładnie napisać jak to masz rozwiązane? Niestety u większość osób zasilanie grawitacyjne nie jest w stanie dać równy i stały przepływ przez reaktor co skutkuje problem z stabilnością odcieku, może jest jakieś rozwiązanie co przyniesie rewolucję ;) z tad ta "moda" na bardzo drogie pompy perystaltyczne...;/

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Jabel j112 150zł - można zastąpić czasówką z sekundowym naliczaniem - 60 kilka zł na alledrogo :)

Możesz dac jakiś link?

Ja mam spływ do reaktora zrobiony grawitacyjnie - wprowadzony w obieg reaktora a tam już pracuje sobie pompka.

Takie rozwiązanie ma wiele osób... Choć ostatnio jest moda na pompki perysaltyczne chociaż wydaje mi się ona zbędnym wydatkiem.

Pozdrawiam,

Debora

Czyli kontrolujesz odciek zaworkiem i kropelkami?


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz dac jakiś link?

nie bardzo bo to np. sklepy - a nie chcę reklamować :)

czarny cyfrowy 68zł (chyba)

Najkrótszy czas ustawienia 1 sekunda - tak stoi w opisie

pewno na ebayu będą taniej a tam jest (był jak szukałem) większy wybór

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo bo to np. sklepy - a nie chcę reklamować :)

czarny cyfrowy 68zł (chyba)

Najkrótszy czas ustawienia 1 sekunda - tak stoi w opisie

pewno na ebayu będą taniej a tam jest (był jak szukałem) większy wybór

Wyłącznik czasowy o którym piszesz kompletnie sie nie nadaje, bo możesz w nim ustawić maksymalnie od 8 do 12 cykli i koniec.

Sterownik pracuje nonstop. Ustawiasz tylko czas przerwy i czas pracy.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wyłącznik czasowy o którym piszesz kompletnie sie nie nadaje, bo możesz w nim ustawić maksymalnie od 8 do 12 cykli i koniec.

Sterownik pracuje nonstop. Ustawiasz tylko czas przerwy i czas pracy.

fucktycznie - ilość cykli przeoczyłem - do czegoś innego był potrzebny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..Choć ostatnio jest moda na pompki perysaltyczne chociaż wydaje mi się ona zbędnym wydatkiem.

Pozdrawiam,

Debora

Osobiscie do perystaltyka mam wieksze zaufanie, kH mieze z raz na miesiac dwa i nic nie ruszam wynik stabilny, takie DIY pewnie troche czesciej wypadaloby sprawdzac ale moge byc w bledzie ;P


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem grawitacje,to ciągła walka w zapychającym się pyłkiem w zaworku była .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co? Tylko pompa perystaltyczna i spokój?

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już chyba z 9 miesięcy i spokój.Wyżej pisałem jaką ja używam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa perystaltyczna z własnym sterowaniem to wydatek od 250 zł. Za 300 zł masz sterownik STA-1 (4x230V i 4x12V plus pomiar temp.) i pompę

perystaltyczną "do zabudowy" przyzwoitej klasy. Ten sterownik może pracować w tzw kluczu, dodatkowo obskoczy Ci

kontrolę temperatury (grzanie i chłodzenie), oświetlenie nocne, dzienne i zabezpieczy dolewkę. Przynajmniej ja tak miałem,

no tyle że zamiast odcieku podawał mi nawóz w słodkim.

Twoje rozwiązanie posiada wadę w postaci elekrozaworu który ciągle pracuje, no i z tego co widziałem, to napięcia 230V

w instalacji.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie do perystaltyka mam wieksze zaufanie, kH mieze z raz na miesiac dwa i nic nie ruszam wynik stabilny, takie DIY pewnie troche czesciej wypadaloby sprawdzac ale moge byc w bledzie ;P

Aleksander tutaj nie ma co sprawdzać. Sparawdza sie samo, jak otwieram szawkę żeby nakarmić ryby czy zobaczyć temperaturę.

System jest prosty. Sterownik+elektrozawór to wszystko. Dawki od prawie roku cały czas są takie same.Bez silniczków, rolek, wężyków. Tu za bardzo nie ma co się zepsuć :)

Czyli co? Tylko pompa perystaltyczna i spokój?

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Jak wynika z pierwszego postu, nie tylko pompa peralistyczna. Chyba że ktoś bardzo lubi pompy peralistyczne :)

Pompa perystaltyczna z własnym sterowaniem to wydatek od 250 zł. Za 300 zł masz sterownik STA-1 (4x230V i 4x12V plus pomiar temp.) i pompę

perystaltyczną "do zabudowy" przyzwoitej klasy. Ten sterownik może pracować w tzw kluczu, dodatkowo obskoczy Ci

kontrolę temperatury (grzanie i chłodzenie), oświetlenie nocne, dzienne i zabezpieczy dolewkę. Przynajmniej ja tak miałem,

no tyle że zamiast odcieku podawał mi nawóz w słodkim.

Twoje rozwiązanie posiada wadę w postaci elekrozaworu który ciągle pracuje, no i z tego co widziałem, to napięcia 230V

w instalacji.

Dale Możesz dać link do takiej pompy za 250zl? No i czy jej sterowanie daje możliwośc ciągłych cykli, czy tulko kilku cykli na dobe.

Ten sterownik sta 1 naprawde fajny. Moze kiedyś sobie taki sprawie do sterowania resztą akwa.

Nie wiem w czym przeszkadza Ci elektrozawór? On pracuje dużo krócej niż pracowała by pompa peralistyczna. Napiecie podawane jest przez 5sek i pare minut przerwy. W dodatku jest dużo mniej awaryjny niz pompa.

To fakt. Zasilany jest 220v, ale mi to nie przeszkadza. Zawsze jeszcze można zapakować go w jakąś obudowe.

Edytowane przez remii (wyświetl historię edycji)

100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy maiłem na myśli, na przykład takie jak u Jadwigi Morskiej. Moja pompa 4 kanałowa też kosztowała

podobnie, ale ja składałem ją sobie sam - sterowanie od ebtech, pompy z allexpres. Pompy nie muszą pracować w "kluczu"

Ustawiasz dzienną dawkę na 133 cm3 i pompa dzieli je na np. 12 lub 24 dawki.

Zaś elektrozawory lubią się wieszać czy zacinać. Zwłaszcza pracujące na takich roztworach. W pralce od kamienia kiedyś się

wieszał (u rodziny). Poza tym, znam wypadki że elekrozawory przy co2 w akwarium też wycinały podobne numery.

Poza tym że im nie ufam, nie mam nic do nich :)

ps. a czy to właśnie nie sławne Bagienko Sebastiana (jak nie pokręciłem czegoś) elektrozawór przy osmozie nie załatwił?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Za 300 zł masz sterownik STA-1 (4x230V i 4x12V plus pomiar temp.) i pompę

perystaltyczną "do zabudowy" przyzwoitej klasy.

gdzie ? bo nowy kosztuje 480

do tego pompa - nawet tania z ebaya i robi sie ponad 500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie ? bo nowy kosztuje 480

do tego pompa - nawet tania z ebaya i robi sie ponad 500

ty to jak zwykle wszytko wiesz najlepiej :popo: . . . weź poszukaj... wpisz w google.... :baby:


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.sareon.pl/index.php?id=sta1

Ja brałem z tej strony, kilka lat temu dwie szt. Pompy zaś na ellexpresie po 8 $ za sztukę przy przesyłce gratis.

Ja taki sterownik, mechanicznie i elektrycznie (przekaźniki i proste elementy to nie elektronika :) - na tej się nie znam)

Dostosowałem do takich funkcji:

- 2x oświetlenie t5

- grzanie/chłodzenie

- dolewka

- oświetlenie nocne

- 3 pompa dozująca (z tego co pamiętam, klika włączeń w cyklu od 1 s.)

Przy słodkim miałem jedną pompę. I w morskim dolewka byłą pływakowa, w słodkim był to moduł elektroniczny oparty na elektrodach.

Zaletą dolewek było to że obie mają zabezpieczenie czasowe, czyli nawet jak się czujnik zawiesi, nie doleje za dużo.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.