Jump to content

dale

Klubowicz
 • Content Count

  4209
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

About dale

 • Rank
  Forumowy warchoł

Informacje o profilu

 • Imię
  Marek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lublin
 • Zainteresowania
  ... z czasem rośnie zapotrzebowanie na święty spokój....
 • Akwarium
  320 posolonej zupy rybnej :)

Recent Profile Visitors

5864 profile views
 1. Ty weź mnie nie strasz, bo mam to samo, ale myślałem że to normalne u inżynierków ... Gratuluję, to jest najlepszy dowód na prawidłowo prowadzony zbiornik.
 2. Wiesz wszystko co potrzebne. Działaj. Myliłem się. masz rację.
 3. No właśnie nie do końca, mówię tu o kominie w konikarium, z tyłu zbiornika, jedyne światło jakie tam wpadało, to dzienne i odbite od lampy. Komin co prawda tylko do połowy zbiornika, więc nie za głęboki (zewnętrzny), ale światła było na tyle, ze glon sobie rósł i był zielony. Mimo braku oświetlenia.
 4. Chodzi mi o okolice refugium. jeśli oczywiście znajduje się w sumpie lub w szafce koło sumpa. U mnie glony "spaghetti" były bardzo sprężyste, trudno się łamały i tworzyły zbity kłąb. Nie były ekspansywne, ale jak wpadły do komina, potrafiły się nieźle rozrosnąć. Ja miałem na dnie (odpływ dołem, przez przegrodę) kratkę rastrową, a w przegrodzie najpierw ceramikę, potem kulki maxspecta i to blokowało całkowicie wszelkie śmiecie.
 5. Jeśli chodzi o refugium, to pamiętać trzeba o jak najlepszym zaciemnieniu światła, każdy promyk to glony do czyszczenia.
 6. dale

  Restart akwarium

  Swoją drogą, briareum to właśnie jeden z nielicznych korali, które nie chcą rosnąć u mnie w systemie I nie wiem czemu. Dlatego patrzę z pewną zazdrością na te falujące łąki. Przepis Kataniego powinien zadziałać. Możesz przed restartem dorzucić jeszcze z opakowanie kulek maxspecta do sumpa, lub nawet komina, zwiększy to populację bakterii i da większy margines bezpieczeństwa.
 7. dale

  Restart akwarium

  Jak masz na tyle ceramiki w sumpie żeby bakterie miały gdzie funkcjonować, to ja bym zaryzykował, tylko zależy jaką skałę byś chciał wsadzić....
 8. dale

  Restart akwarium

  A jaki zbiornik, jak duży i sporo wody w obiegu, sump itp, to można pokusić się o zmianę skały na jakąś sterylną, natomiast jak mała kostka na kaskadzie, a do tego zbiornik pełen życia, to może być różnie.
 9. Dlatego napisałem że lepiej zaprojektować własne, bo ludzie podpowiedzą jakich błędów uniknąć. Co się sprawdza, a co nie. Co do opinii i wątków o zbiornikach, jako wykładni, to bardziej miarodajne są te wątki zaczynające się od słów "Pomocy, nie wiem co się dzieje..." Też pewna część takich zbiorników po kilku miesiącach przestaje być aktualizowana... I nie pojawiają się nowe zbiorniki. Praw natury nie przeskoczysz, zwierzakom musisz zapewnić optymalne parametry, im mniejsze akwarium, tym mniejsza stabilność. Począwszy od temperatury, poprzez osmotykę (zasolenie i stężenie), skończywszy na składzie mikro i makro. A do tego masz jeszcze wymianę gazową. Taki odpieniacz poprzez przepływ powietrza utrzymuje właściwe natlenienie i stabilizuje pH. Od razu odniosę się do argumentu o CO2 w powietrzu wydychanym przez domowników - sprawdź proszę jaki jest jego poziom w wydychanym powietrzu, jakie poziomy są zauważalne - wpływają na ludzi i przeanalizuj jaki faktyczny wpływ na stabilność zbiornika, w jakim zakresie pH, takie CO2 ma.
 10. dale

  Restart akwarium

  Zależy jaki system, jaki sprzęt, jak wygląda zbiornik i co mu dolega...
 11. Na forum jest też dużo więcej przykładów zbiorników prowadzonych z odpieniaczami. Śmiem twierdzić nawet że gdyby policzyć, to zbiorników bez odpieniaczy jest poniżej 10%. A zbiorników referencyjnych (no, przynajmniej bez plag i z ładnymi zwierzętami), poniżej 5%. owszem, jest to kwestia wyboru - nikt, nikogo nie zmusza, ale nie sądzę żeby autor miał wiedzę i doświadczenie na prowadzenie takiego zbiornika bez odpieniacza. https://www.fishkeeper.co.uk/aquamanta-nano-60l-aquarium A co tu jest takiego bardzo dobrego? Lampka która ledwo doświetli słodkie - przy założeniu że nie ma tam wymagających roślin? Mikropompka i wylot nie generujące wymaganego ruchu wody? https://www.thegoldfishbowl.co.uk/buy-online/aquariums/aqua-one-aquariums/aqua-one-aquanano-40-aquarium https://www.thegoldfishbowl.co.uk/buy-online/aquariums/aqua-one-aquariums/aqua-one-aquanano-60-aquarium Przy tych akwariach, poza marketingowym bełkotem nie ma żadnej konkretnej informacji. Nawet o pojemności zbiornika. Więc nie wiem na jakiej podstawie to oceniłeś. Dodatkowo, zdjęcia i informacje z innych stron jasno wskazują że lampa z zestawu jest typowym świecidełkiem do słodkiego - z zestawu "jak zrazić człowieka do akwarystyki"....
 12. Chyba trochę bardziej niż trochę... No chyba że już zapomniałeś że im mniejszy zbiornik, tym trudniej utrzymać stabilność, przy jakiejkolwiek obsadzie, a nie "nie wiadomo jakiej" - mówię tutaj o tym mniejszym zbiorniku. Dodatkowo, idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o brak stabilności jest pozbycie się z systemu odpieniacza, albo włączanie go okresowo. Jedynym zdaniem, pod którym mógłbym się podpisać, to pod sugestią odpieniacza na kostkę zamiast resuna. Jeśli chcesz bez odpieniacza - bo musisz np. z uwagi na hałas, to musisz nadrabiać obsadą, która to zniesie i podmianami. Ale, zasadniczo, jeśli tylko masz możliwość (środki), zaprojektuj własny zbiornik, my pomożemy, a będzie lepiej dopasowany niż ten gotowiec.
 13. Jeden też wystarczy, zależy od ilości skały i ustawienia. Dwa, trzeba by zgrać zarówno mocą jak i cyklem.
 14. Ważne by sól w postaci ziarenek nie dostała się do zbiornika, bo znane są przypadki poparzenia korali. Ale z tego co pamiętam, to były wypadki np. oderwania się skrystalizowanej soli z części nadwodnej akwarium. Ja wsypywałem czasem proszek do komina (kH albo sól).
 15. Pomyśl też może nad stosowaniem preparatów dedykowanych do akwarystyki morskiej, chyba że masz wiedzę lub doświadczenie uprawniające do stosowania "popularnych zamienników". Bo to że wyczytałeś w internetach coś, nie jest absolutnie podstawą
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.