Jump to content

dale

Klubowicz
 • Content Count

  4270
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

About dale

 • Rank
  Forumowy warchoł

Informacje o profilu

 • Imię
  Marek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lublin
 • Zainteresowania
  ... z czasem rośnie zapotrzebowanie na święty spokój....
 • Akwarium
  320 posolonej zupy rybnej :)

Recent Profile Visitors

6317 profile views
 1. dale

  Limit 2000 kw/h na rok

  Nie ważne który kadzor rządzi, jeden dobry i drugi lepszy. Ważne że kiedy można było iść w energię ze źródeł odnawialonych i ludzie panele zadzęli stawiać, spadły zyski jedynej i słusznej spólki, no i trzeba było coś z tym zrobić. A ludzie i tak zapłacą. Ale spokojnie, do wyborów niedługo. A na jesieni będą dożynki...
 2. dale

  Algae scrubber

  Ja używam DesignSpark Mechanical https://www.rs-online.com/designspark/mechanical-software Prosty, darmowy, dużo tutoriali... Pomyśl może nad zamianą wszelkich rurek i kolanek na te z pvc - będzie to na pewno wytrzymalsze.
 3. dale

  Algae scrubber

  Ale dobrze zaprojektowane i zrobione, a tu widzę przynajmniej jeden błąd który sięzemści za jakiś czas - wadliwie wydrukowana rura zasilająca. Nie tak do końca. Na kanwie filtra powinny narastać glony niższe, ale te niktowate mają to do siebie że się roznoszą. Ja bym ich nie szczepił. Glony i tak zaczną naraswtać same.
 4. dale

  Oświetlenie nocne

  Tego akurat nie mam, jedynie miałem w rękach. Jest to spora lampka jak na swoją funkcję, bez sterowania. Nic nadzwyczajnego. A w Twojej lampie nie ma takiej opcji? Bo sporo ledowych ma funkcję oświetlenia nocnego. Możesz też na allegro u różnych sprzedawców zamówić np. pasek niebieskich ledów w obudowie, przez całą długość akwarium. dodatkowo, do takiego paska można zastosować ściemniacz do ustawienia właściwej mocy. ps. tunze chyba też robiło coś takiego - oświetlenie nocne.
 5. Faktycznie, zapomniałem o tym maleństwie.
 6. dale

  Lampa do akwarium 50l

  Też mam taką lampę, świeci nad konikarium o podobnej długości, aby boki były doświetlone, wisi około 20 cm ponad wodą, tyle że ja mam szerszy zbiornik i koronę, więc u mnie światło nie ucieka na boki. Dlatego mam w miarę doświetlone akwarium. Natomiast e drugim mam trzy ethereale. Różnica w równomiernym rozkładzie jest zauważalna, nie przeszkadza, ale jest zauważalna. Może nie miałeś porównania na żywo? Oczywiście w porównaniu do takiego kessila czy innych lamp tego typu, maxpect ma lepszy rozkład światła. Nie zapominajmy że w takich baniakach (niskich) ideałem było by równomierne pokrycie całości zbiornika jednakowym poziomem oświetlenia. A tego się nie da zrobić bez kompromisów (np. wyżej podwieszona lampa i większa moc).
 7. dale

  Lampa do akwarium 50l

  Do tak szerokiego baniaka, nie brał bym ani jumpa ani innego punktowego źródła światła. zauważ że aby doświetlić boki, doświetlasz też przód i tył poza zbiornikiem, lampa wisi relatywnie wysoko i aż się prosi o osłony/odbłyśniki na przód i tył. Zauważ że masz tylko 30 cm głębokości, potrzebujesz światła przestrzennego, a nie silnego, dlatego ja bym jednak spróbował iść w lampę opartą na taśmach led, albo modułach cree, ale dużo, różnych i sterowanych. Albo dwa jumpy blue.
 8. Kiedyś aquael miał takie 12V przepływowe, nie wiem czy nie nieco większej mocy, miały ośki ceramiczne, coś jak te stosowane w filtrach multikani.
 9. dale

  Rollermat any

  Jest to możliwe przy tzw. napędzie idlerowym, to znaczy, silnik ma gumową rolkę, która jest dociskana do powierzchni włókniny na rolce brudnej, no i wtedy będzie zawsze nawijał taką samą ilość włókniny.
 10. dale

  Rollermat any

  Znaczy, chcesz powiedzieć, że silnik wykonuje, powiedzmy 10 obrotów i nawija tyle samo włókniny na wałek o średnicy 3 cm i 10 cm?
 11. dale

  Rollermat any

  Masz rację, jest to problem nad którym też się zastanawiałem. Moim zdaniem, można by zastosować trzy rozwiązania: - elektronikę do sterowania, która by albo zmieniała czas wraz z kolejnym przewinięciem, albo połączona z czujnikiem odbicia światła i sprawdzała kiedy cały brud zostanie wyciągnięty z wody. - wałek do ciągnięcia włókniny i brudny koniec spadający do jakiegoś pojemnika, wymagało by to odcinania co jakiś czas i opróżniania pojemnika. - czyszczenie szpuli zbierakowej dużo częściej, np po każdym centymetrze wzrostu średnicy. Jednak czujnik przepływu i jakiś sensowny czas pracy wydaje się rozsądnym kompromisem.
 12. W razie zaniku napięcia, na zasadzie naczyń połączonych, spada woda. Na pewno z komina - do granicy rury powrotu (jak masz sitko na dnie komina, spadnie cały komin) i cofa się woda z układu powrotu (rury), oraz z baniaka - do wysokości zanurzenia rury powrotu do akwarium - chyba że masz sprawne odpowietrzenie na powrocie, ale to może zarosnąć i się przytkać....
 13. dale

  Rollermat any

  Dlatego że brud będzie się rozpuszczał i uwalniał nutrienty do wody. Przecież nam chodzi o usunięcie brudu z wody, jak najszybciej.
 14. Tak, nie słyszę kiedy pracują wentylatory (a mam 3 szt) , tak samo w jumpie (tylko ja mam wersję normalną. Dodatkowo, w etheralach wentylatory wygodniej się czyści, jest lepszy dostęp.
 15. Nadal jestem - bo nie przemawia do mnie pasywne chłodzenie i praca elektroniki w tej temperaturze, ale staram się być obiektywny, bo z jednej strony są moje "fobie" a z drugiej wyjaśnienia producenta poparte długą gwarancją. A to coś znaczy. Natomiast co do maxspectów, te dadzą ładny neutralny kolor, dadzą cieplejsze odcienie, bez problemu, natomiast nie dasz rady bez redukcji białego koloru uzyskać bardzo wyraźnej dominanty niebieskiej (tzn. białe na 100% i niebieskie na 100% nie dadzą efektu przepalenia niebieskim), czy efektu fluo - znanego z niektórych zdjęć różnych akwariów. Natomiast przy radionach i PS już tak, bo one z samej natury mają mniej białego.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.