-
Content Count
4209 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
1
About dale
-
Rank
Forumowy warchoł
Informacje o profilu
-
Imię
Marek
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd:
Lublin
-
Zainteresowania
... z czasem rośnie zapotrzebowanie na święty spokój....
-
Akwarium
320 posolonej zupy rybnej :)
Recent Profile Visitors
5864 profile views
-
Ty weź mnie nie strasz, bo mam to samo, ale myślałem że to normalne u inżynierków ... Gratuluję, to jest najlepszy dowód na prawidłowo prowadzony zbiornik.
-
Wiesz wszystko co potrzebne. Działaj. Myliłem się. masz rację.
-
No właśnie nie do końca, mówię tu o kominie w konikarium, z tyłu zbiornika, jedyne światło jakie tam wpadało, to dzienne i odbite od lampy. Komin co prawda tylko do połowy zbiornika, więc nie za głęboki (zewnętrzny), ale światła było na tyle, ze glon sobie rósł i był zielony. Mimo braku oświetlenia.
-
Chodzi mi o okolice refugium. jeśli oczywiście znajduje się w sumpie lub w szafce koło sumpa. U mnie glony "spaghetti" były bardzo sprężyste, trudno się łamały i tworzyły zbity kłąb. Nie były ekspansywne, ale jak wpadły do komina, potrafiły się nieźle rozrosnąć. Ja miałem na dnie (odpływ dołem, przez przegrodę) kratkę rastrową, a w przegrodzie najpierw ceramikę, potem kulki maxspecta i to blokowało całkowicie wszelkie śmiecie.
-
Jeśli chodzi o refugium, to pamiętać trzeba o jak najlepszym zaciemnieniu światła, każdy promyk to glony do czyszczenia.
-
Swoją drogą, briareum to właśnie jeden z nielicznych korali, które nie chcą rosnąć u mnie w systemie I nie wiem czemu. Dlatego patrzę z pewną zazdrością na te falujące łąki. Przepis Kataniego powinien zadziałać. Możesz przed restartem dorzucić jeszcze z opakowanie kulek maxspecta do sumpa, lub nawet komina, zwiększy to populację bakterii i da większy margines bezpieczeństwa.
-
Jak masz na tyle ceramiki w sumpie żeby bakterie miały gdzie funkcjonować, to ja bym zaryzykował, tylko zależy jaką skałę byś chciał wsadzić....
-
A jaki zbiornik, jak duży i sporo wody w obiegu, sump itp, to można pokusić się o zmianę skały na jakąś sterylną, natomiast jak mała kostka na kaskadzie, a do tego zbiornik pełen życia, to może być różnie.
-
Dlatego napisałem że lepiej zaprojektować własne, bo ludzie podpowiedzą jakich błędów uniknąć. Co się sprawdza, a co nie. Co do opinii i wątków o zbiornikach, jako wykładni, to bardziej miarodajne są te wątki zaczynające się od słów "Pomocy, nie wiem co się dzieje..." Też pewna część takich zbiorników po kilku miesiącach przestaje być aktualizowana... I nie pojawiają się nowe zbiorniki. Praw natury nie przeskoczysz, zwierzakom musisz zapewnić optymalne parametry, im mniejsze akwarium, tym mniejsza stabilność. Począwszy od temperatury, poprzez osmotykę (zasolenie i stężenie), skończywszy na składzie mikro i makro. A do tego masz jeszcze wymianę gazową. Taki odpieniacz poprzez przepływ powietrza utrzymuje właściwe natlenienie i stabilizuje pH. Od razu odniosę się do argumentu o CO2 w powietrzu wydychanym przez domowników - sprawdź proszę jaki jest jego poziom w wydychanym powietrzu, jakie poziomy są zauważalne - wpływają na ludzi i przeanalizuj jaki faktyczny wpływ na stabilność zbiornika, w jakim zakresie pH, takie CO2 ma.
-
Zależy jaki system, jaki sprzęt, jak wygląda zbiornik i co mu dolega...
-
Na forum jest też dużo więcej przykładów zbiorników prowadzonych z odpieniaczami. Śmiem twierdzić nawet że gdyby policzyć, to zbiorników bez odpieniaczy jest poniżej 10%. A zbiorników referencyjnych (no, przynajmniej bez plag i z ładnymi zwierzętami), poniżej 5%. owszem, jest to kwestia wyboru - nikt, nikogo nie zmusza, ale nie sądzę żeby autor miał wiedzę i doświadczenie na prowadzenie takiego zbiornika bez odpieniacza. https://www.fishkeeper.co.uk/aquamanta-nano-60l-aquarium A co tu jest takiego bardzo dobrego? Lampka która ledwo doświetli słodkie - przy założeniu że nie ma tam wymagających roślin? Mikropompka i wylot nie generujące wymaganego ruchu wody? https://www.thegoldfishbowl.co.uk/buy-online/aquariums/aqua-one-aquariums/aqua-one-aquanano-40-aquarium https://www.thegoldfishbowl.co.uk/buy-online/aquariums/aqua-one-aquariums/aqua-one-aquanano-60-aquarium Przy tych akwariach, poza marketingowym bełkotem nie ma żadnej konkretnej informacji. Nawet o pojemności zbiornika. Więc nie wiem na jakiej podstawie to oceniłeś. Dodatkowo, zdjęcia i informacje z innych stron jasno wskazują że lampa z zestawu jest typowym świecidełkiem do słodkiego - z zestawu "jak zrazić człowieka do akwarystyki"....
-
Chyba trochę bardziej niż trochę... No chyba że już zapomniałeś że im mniejszy zbiornik, tym trudniej utrzymać stabilność, przy jakiejkolwiek obsadzie, a nie "nie wiadomo jakiej" - mówię tutaj o tym mniejszym zbiorniku. Dodatkowo, idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o brak stabilności jest pozbycie się z systemu odpieniacza, albo włączanie go okresowo. Jedynym zdaniem, pod którym mógłbym się podpisać, to pod sugestią odpieniacza na kostkę zamiast resuna. Jeśli chcesz bez odpieniacza - bo musisz np. z uwagi na hałas, to musisz nadrabiać obsadą, która to zniesie i podmianami. Ale, zasadniczo, jeśli tylko masz możliwość (środki), zaprojektuj własny zbiornik, my pomożemy, a będzie lepiej dopasowany niż ten gotowiec.
-
Jeden też wystarczy, zależy od ilości skały i ustawienia. Dwa, trzeba by zgrać zarówno mocą jak i cyklem.
-
Ważne by sól w postaci ziarenek nie dostała się do zbiornika, bo znane są przypadki poparzenia korali. Ale z tego co pamiętam, to były wypadki np. oderwania się skrystalizowanej soli z części nadwodnej akwarium. Ja wsypywałem czasem proszek do komina (kH albo sól).
-
Pomyśl też może nad stosowaniem preparatów dedykowanych do akwarystyki morskiej, chyba że masz wiedzę lub doświadczenie uprawniające do stosowania "popularnych zamienników". Bo to że wyczytałeś w internetach coś, nie jest absolutnie podstawą