Jump to content

dale

Klubowicz
 • Content Count

  3710
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

About dale

 • Rank
  Forumowy warchoł

Informacje o profilu

 • Imię
  Marek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lublin
 • Zainteresowania
  ... z czasem rośnie zapotrzebowanie na święty spokój....
 • Akwarium
  320 posolonej zupy rybnej :)

Recent Profile Visitors

4071 profile views
 1. dale

  Śmierdząca woda

  Tylko niech nie rozleje na podłogę... bo dopiero będzie miał zapach szamba
 2. Nie Ty jedna Ciekaw jestem czy ta automatyka poradzi sobie z kontrolą pH w zbiorniku a może i reaktorze, sterowaniem oświetleniem itp. No i ciekawe czy Kolega widział jak rozbudowane mogą być interfejsy takich sterowników.
 3. Są dwa typy takich ludzi, jedni szukają własnej drogi, poprzez poszukiwanie wiedzy, drudzy obwieszczają światu swoją wizję, w pogardzie mając wiedzę i doświadczenie innych. On zrobi i już. Wyjdzie i koniec. Przecież wyliczył i w książkach znalazł No cóż, ale przecież ma 3 lata na postawienie zbiornika, więc raczej nie widzę szans żeby ktoś miał szansę powiedzieć "a nie mówiłem?". W każdym razie, fajnie się obserwuje takie młode wilki z perspektywy tych kilku lat doświadczeń.
 4. dale

  Reaktor wapnia

  Dobry pomysł Tylko realizacja nie do końca...
 5. dale

  Borsuk Pomocy!

  Nie rób nic, muszą się same dogadać, jeśli wpuszczasz, można wyłączyć światło, jeśli już jest w baniaku i się "docierają", to ewentualnie lepiej podkarmić, jakieś algi powiesić itp... Muszą się same dogadać, ja mam taką zebrosomę, białobrodego, hepatusa i chelmona - odpukać, dogadały się, pływają w takim składzie koło roku. Tu więdzę nie ma dużej dysproporcji - u mnie zebraśka jest dwa razy większa od chelmona (dobre ponad 10-12 cm jak się najeży ). Tyle że ja mam bardzo ażurową skałę, sporo przewieszek, mostów i innych wieżyczek, więc mogą w ostateczności schodzić sobie z oczu
 6. dale

  Borsuk Pomocy!

  Borsuk to twardziel i panikarz, zestresowany dostaje plam i potrafi się pokładać, ale z drugiej strony, mój rósł od 3 cm do ok 15 i zszedł z dnia na dzień bez objawów. Ale tak mnie potrafił wystraszyć nie raz, nawet jak parametry się zmieniły. Ale z drugiej strony, ten nie wygląda optymistycznie, trzymam kciuki za niego, wygląda jak by nieźle oberwał w transporcie, pewnie kurierzy wytrzęśli go nieźle Ja, jeśli kupuję zwierzaki wysyłkowo to tylko od Jadwigi - zawsze dochodziły OK - żyją do tej pory ps. ja nigdy nie aklimatyzuję kropelkowo ryb - moim zdaniem jest to kolejny stres, no i wbrew temu co zalecają, jak ryba jest już wpuszczona, po chwili podaję pokarm, z doświadczenia wiem że ułatwia to wbicie się rybie w grupę i szybciej mija stres. Reaguje na ruch?
 7. dale

  Borsuk Pomocy!

  Dać jej spokój ewentualnie ustaw kojec tak by miał przepływ wody natlenionej. Jaki sklep i ile jechała?
 8. Pamiętajcie o jednym Drodzy Koledzy, Kessile i inne tego typu dają światło punktowe - cała energia kierowana jest z jednego miejsca i jeśli chcecie dostarczyć wystarczającą ilość tej energii do najdalej rosnących korali, to pomyślcie ile jej dostaną korale rosnące najbliżej. Zobaczcie też jak rozkłada się doświetlenie w takich zbiorkinach oświetlonych dwoma czy nawet czterema punktami liniowo rozłożonymi. A w eteralach macie te punkty rozłożone na przestrzeni i nawet wisząc tuż nad wodą doświetlą sporo większy obszar.
 9. Czy to jest złe? Jedni wolą naturalne, żywe barwy, inni dyskotekę i czerwone kulki zamiast "żwirku"... Tylko po chorobę dawać różne ledy, o różnych długościach fali, skoro nie da się takim rozwiązaniem pokryć równomiernie dna? Dlatego pisałem o tej lampie, która ma punkty świetlne jednorodne i równomiernie rozkłada oświetlenie. Generalnie to filozofujesz etherale są tak skonstruowane że ich wentylatory przy normalnej pracy (poza sytuacjami kiedy masz wszystkie kanały na 100% włączone dłuższy czas), pracują na niskich obrotach. I zapewniam Ciebie że nawet z bliska będziesz sprawdzał ręką czy wentylator chodzi. Ale co ja tam wiem Poszukaj na forum postów niejakiego Flashera Miał akwarium kilka metrów od łóżka, a na hałas jest tak wrażliwy, jak tylko można być. Akwarium było niesłyszalne. Poczytaj również o cyklach światła jaki ludzie mają Znam osoby które świecą np. od 8-9 do 21 i im wszystko rośnie. Nie każdy też lubi nadmiar niebieskiego światła. A wiem coś o tym, bo zbiornik główny mam oświetlony tradycyjnie, zaś konikarium słodkim typem światła Dlatego, "generalnie rzecz ujmując" - wszystko jest względne - tylko wymaga obserwacji, prawidłowych wniosków i pracy - nie strasz Kolegi, bo ucieknie Ogólnie "da się zrobić".
 10. A jak wstawisz do tej szafki sump? Cyba że będzie wielkości połowy długości szafki lub złożony z dwóch zbiorników. Słowem pierwszy strzał w kolano na starcie Druga sprawa - chłodzenie i ogniwa Peltiera - skomplikowanie i wydajność całego układu sprawia że konstrukcja jest bezsensowna: - musisz oddzielić wodę od radiatorów albo użyć wymienników np. tytanowych, choć i te pewnie coś oddają śladowego. Pamiętaj że małe kanały w morszczyźnie mają tendencję do zarastania. - ogniwo z jednej strony chłodzi, ale z drugiej oddaje ciepło pobrane, plus wytworzone. albo będzie grzało szafkę albo zrobisz chłodnicę poza - słowem, spora konstrukcja i skomplikowana. - dochodzą pompy - one też się grzeją i biorą prąd. Trzecia sprawa - lampa - nie problem zrobić samemu lampę która da większy strumień światła niż słońce, nie problem pozyskać dane o pełnym spektrum na danej głębokości. Problemem będzie odwzorować to w punkt u Ciebie. Pamiętaj że będziesz musiał, jeśli sobie takie założenia postawiłeś, odwzorować barwę światła na pewnej głębokości pod taflą wody, bo przeoczyłeś (a przynajmniej nie wspomniałeś) że Twoja tafla wody, też zmieni nieco strumień światła. Drobnym plusem jest to że Twoja lampa miała matrycę led a nie punktowe światła Do tego dochodzi symulacja zmian długości i natężenia światła w cyklu dobowym. No i weź to zapakuj w zgrabną obudowę. Dlatego nasze lampy są zawsze pewnym kompromisem. Nie wspomniałeś o filtracji czy systemie prowadzenia baniaka To jest temat na kolejne dyskusje. No i pozwolę sobie zakończyć temat taką uwagą, która nasunęła mi się po przeczytaniu Twoich postów - Twój brak wiedzy i doświadczenia w podstawowym zakresie, w zderzeniu z pewnością siebie bijącą z wpisów, świadczy albo o skrajnym geniuszu, albo o skrajnej arogancji W obu wypadkach, temat wart jest śledzenia (idę po popcorn i piwko).
 11. Dlaczego zaraz pasywnie? Zobacz takie etherale maxpecta - mają pełne spektrum światła - nie ma lampy która by ją pobiła barwą i możliwościami, a jednocześnie wentylatora nie usłyszysz - przy normalnej pracy.
 12. A pisali mądrzy ludzie.... Jak dobrze to uderzaj do Szczecina... A teraz musisz z tym żyć... To nie Fiat Tico, którego można zezłomować, to kawał zbiornika. Wielu ludzi chwali rybkę "że solidnie i tanio". No cóż, sytuacja mówi sama, za siebie, rozsądny sklep, nawet jak byś dał im zamówienie skopane, wieloznaczne i z błędem konstrukcyjnym, skontaktuje się z |Tobą, uściśli i doprecyzuje, czy na pewno chcesz mieć tak. Bo klient zadowolony wraca i poleca innym. Natomiast jeśli sklep uważa się za tak dużego gracza, że nic ich pozycji nie zagrozi, to będzie pilnował "by kasa się zgadzała" - tyle i tylko tyle. Już dwie marki na tym wiele straciły na rynku, no ale one miały konkurencję. Ciekawi mnie to i niepokoi jako klienta, że nie zaproponowali jakiegoś rozwiązania tego problemu - tak by klient był zadowolony.
 13. Niestety... Jestem z pokolenia, gdzie to student walczył o miejsce, zaś wielu nie kończyło kierunku. A i tak Ci co zdawali maturę 10 czy 20 lat przede mną mieli pełniejsze wykształcenie. Obecnie, jedyne co możemy, to dopilnować by nasze dzieci wyniosły dobrą edukację.
 14. dale

  Dosypanie piasku

  Na powtórne dojrzewanie raczej nie licz. Na dino czy cyjano - no cóż, masz szansę - zwłaszcza że było w zbiorniku a Ty nie przeleczyłeś tego. Ja dodawałem sporo, cyjano (dwa razy w życiu) zwalczyłem, raz chemicleanem i raz preparatem firmy RX - z jadwigimorskiej.pl Bez strat. Piasek przy prawidłowej cyrkulacji polata pierwszego dnia, potem się układa, chyba że masz wylot w dno skierowany. Ja osobiście bym brał żywy, dodawany przy wyłączonej cyrkulacji, w sposób wyżej wskazany, nie powoduje żadnego śmiecenia. ps. jeśli nie masz w zbiorniku korali tak wrażliwych że reagują na przysłowiowe rozbłyski słoneczne, nie przejmował bym się. Najwyżej trochę papu dostaną.... Tak, tyle że większość zawiera jakąś ograniczoną różnorodność, chyba że to produkty naturalne, ale one też są mocno przetworzone. Zaś taki żywy piasek zawiera całą bioróżnorodność przetrwalników. Natomiast suchy piasek też ma swoje zanieczyszczenia które wpłyną niewątpliwie na zbiornik. Ale w obu wypadkach nie spodziewał bym się jakiegoś f*ck'up-u ...
 15. Tak jest niestety w każdej służbie. No ale jak pisałeś, też mogę zmienić zawód. Ale ktoś to musi robić, a ja mam tego farta że nie mam kredytów, zaś dzieci preferują wspólne spędzanie czasu ponad jakieś lody ekipy Widzisz, problem polega na tym, że wielu lekarzy jest tymi "lepiej zarabiającymi" w rodzinie i to na nich spoczywa ciężar utrzymania domu, mając wiedzę i doświadczenie, z jednej strony chcą pomagać, z drugiej strony, grosz też się przyda, no i mamy "pracę na dwóch lub trzech etatach". Zmęczenie, rutyna ... no i do wypalenia już tylko krok. Moim zdaniem płaca powinna być wyższa, lekarzy więcej, ale też nie obniżał bym poziomu kształcenia. Studia finansowane przez państwo, ale solidne i bez taryfy ulgowej, płaca taka, żeby zawód był bardzo atrakcyjny. No i wybór - po darmowych studiach, pracujesz 5 - 7 lat w kraju, albo zwracasz całe koszty nauki.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.