Skocz do zawartości
Darek S

Znów bardzo niskie wapno - 260 !! HEELP

Rekomendowane odpowiedzi

NIe wiem co jest grane. Od jakiegoś czasu mam problem z Ca++. Jest go za mało.

Parametry wody:

kH - 12-13

pH - 8,0

Ca++ - 260

Mg - ok 1300

NO3 - 0

PO4 - 0

HQI 9,5 godz

2*39Aktynika - 14 godz - może za długo ?

Już nie mam pomysłu. Nie sypie juz tego preparatu CTropicMarin, ale chodzi reaktor. Jest dwukolumnowy i pH na odcieku z drugiej kolumny to ok 7,1 - 7,2

Tym samym testem mierzona nowa solanka do podmiany na soli TM proReef ma 380-400. Innym testem - Sery nawet chyba więcej.

Ca++ wytraca się na glonach sczególnie, takim białym osadem. I tu się zastanawiam: może zwyczajnie brakuje CO2 w akwarium - podobnie jak w słodkim. Przy małej ilości CO2 rośliny zabierają go jeszcze z wody, i wtedy na ich powierzchniach wytrąca się CaCO3. MOże krócej świecić ????

W akwarium nie ma syfu zbyt dużo, wręcz mało.

sam już nie wiem

HEEEEEELP


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze kwestia wysokiego kh? Jak masz chwile to mozesz przeczytac to. dkh jest oznaczeniem ilosci CO3-- i HCO3-, wiec w wiekszej ilosci moze zbijac CaCO3 czy Ca(HCO3)2. Jezeli masz chwile to przeczytaj ten artykulik tam jest to prosto (az za prosto :() wytlumaczone. Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kH nie jest takie kosmicznie wysokie. fakt, postaram się nieco zbić - czyli na razie nie wiem jescze co zrobię poza podmianą wody, bo świeża solanka ma z 9 kH.

Zmierzyłem jeszcze odciek z reaktora:

kH ok 27-28

Ca++ - ok 360 - czyli nie tak tragicznie.

Jutro świeci tylko HQI - aktynikę wyłączę, zwiększe podawanie CO2 do reaktora i zobaczymy jak z pH i Ca++ - rano i wieczorem

Proszę o inne pomysły.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jak duzy odciek masz ustawiona prace reaktora?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaktor ustawiony na 2-3 kropelki/sek i co2 mniej więcej też 2 bombelki/sek

Nie zbiera się pod kopułą CO2 w reaktorze


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darek S :

Ca++ - ok 360 - czyli nie tak tragicznie.

Darku z odcieku z reaktora masz 360 ??? To zdecydowanie za malo !!!

Jakie PH w reaktorze ? moze wklad sie nie rozpuszcza.

np calcium concentrate podbijesz Ca zbijajac KH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie jestem uzytkownikiem reaktora, jade na Ballingu, ale Kwiatek dobrze radzi - nie ma wyjscia trzeba podbic Ca++ jakims preparatem/czestymi podmianami (czyms co ma nie za wiele wspolnego z weglanami). Sproboj tez zmniejszyc odciek z reaktora, zjedzie Ci kh i wtedy ustalic go na poziomie gwarantujacym kh w baniaku troche nizsze.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku z odcieku z reaktora masz 360 ??? To zdecydowanie za malo !!!

Jakie PH w reaktorze ? moze wklad sie nie rozpuszcza.

np calcium concentrate podbijesz Ca zbijajac KH

w akwa jest 260 a z odcieku 360 czyli podbija 100 - chyba nie tak mało, ale go jeszcze podkręcę dodając CO2 - na granicy zagazowania i mleka.

Co to dokładnie to calcium concentrate - bo ja znalazłem calcium chloride concentrate czyli CaCl2 - chlorek wapnia w płynie

jakiej firmy jest polecany preparat ?

(julian sprung?)

Stosowałem TropicMarin Bio Calcium ale chyba w tym przypadku to nie bardzo poszło


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz odciek, jakie pH w reaktorze, jaki wklad? Uwazaj na to KH, rob podmiany ale pooooowoli, naprawde powoli rob te podmiane, nie wlewaj na raz 15% - wlewaj po 5% i rob mala przerwe. Przy jakim zasoleniu test na Ca pokazuje 380? Bo TM Pro-Reef powinien miec sporo wiecej przy 35 promilach zasolenia.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH w reaktorze: 7,2 na wypływie a ok 6,8-6,9 w kolumnie reakcyjnej pierwszej (nie mam pH komp) tylko pobrałem wodę z pierwszej kolumny

wkłąd AM ten sam co zawsze, bo nie zmieniany (czasem tylko dosypię) + trochę Grotechu magnezowego

Zasolenie 1,025 - w tej wodzie do podmiany TM ProReef, Ca++ 380-400 test Zooleka nowy.

Zasolenie w akwarium - po dokładnym przyjrzeniu się ok 1,022-1,023 - pomiędzy kreskami. Mam zamiar troche podnieść do 1,025, bo jest coraz więcej twardych korali.

Zauwazyłem że to pH prawie nie spadło po nocy z wyłączonym odpieniaczem, wyglądałoby na to , że w wodzie jest sporo buforów i trzymają pH. Musza pochodzić z TM BioCalcium - bo wsypałem tego ok 100 gr - w przeciągu kilku dni pod koniec lutego. Wtedy włąsnie, podczas mojej nieobecności dupnął Ca++ bo zapchał sie reator a mnie nie było 10 dni w domu. Puściłem reaktor bez płukania i nic to nie dało. Od tamtego czasu 4 razy zmieniałem po 20-40 l wody i lipa.

A może uruchomić mixer - jutro/pojutrze powinien być gotowy ??

Normalnie nie moge uwierzyć, że tak trudno mi podnieść wapń :(

Rozmawiałem z chemikiem i on sugerował wpuszczenie CO2 do akwarium zwykłą kostka lipową lub podac do odpieniacza na ssanie powietrza- ta opcja nie bardzo mi pasuje - co najwyżej w sobote jak będę cały dzień w domu.

Takie CO2 miałem podawne w roślinnym i wtedy procesy dekacyfikacji nie miały miejsca. Popatrze na liście glonów - bo to na nich najchętniej się osad osadza


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój z tym CO2 wpuszczanym bezpośrednio do zbiornika. Pierwszy raz słyszę takie teorię. Przeciesz tak zakwasisz zbiornik, a że nie masz pH kontrolera to gwarantuję Ci, że wyjdzie Ci z tego tylko katastrofa. Odłącz reaktor i dosyp jakiś koncentrat Ca np. Turbo Calcium Kenta. Zbije Ci kH i podniesie Ca. Tylko zrób to etapami w ciągu kilku dni. Potem odpal na nowo reaktor tylko pamiętaj -zazwyczaj każdy wkład potrzebuje innego ustawienia pH w komorze itp. Trzeba mierzyć co kilka dni parametry w zbiorniku i odpowiednio skorygować ustawienia w reaktorze. Ja nigdy wkładu AM nie używałem więc w tej dyskusji głosu nie zabiorę.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja odradzam preparaty, spokojnie reguluj reaktorem :( tzn ustaw go tak by dawał co najmniej 600 a jeszcze lepiej ponad 700 mg Ca2+/dm3

Zmniejsz szybkość przepływu wody przez reaktor i lekko przykręć dozowanie CO2 (tak na oko wydaje mi się że CO2 powinieneś zmniejszyć o około 50% i a przepływ wody nawet o 70-80%) i dopiero z tego startować. Potem lekko zwiększając przepływ wody tak by cały czas utrzymywać duży poziom wapnia, jak by spadało to leciutko dodając CO2, aż do uzyskania pożądanego poziomu w akwarium.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darek S :

w akwa jest 260 a z odcieku 360 czyli podbija 100 - chyba nie tak mało, ale go jeszcze podkręcę dodając CO2 - na granicy zagazowania i mleka.

Co to dokładnie to calcium concentrate - bo ja znalazłem calcium chloride concentrate czyli CaCl2 - chlorek wapnia w płynie

jakiej firmy jest polecany preparat ?

(julian sprung?)

Stosowałem TropicMarin Bio Calcium ale chyba w tym przypadku to nie bardzo poszło

W reaktorze na wyjsciu wapn powinien byc na poziomie 500-700

PH-6,8 to tez za wysoko zjedz do 6,5

Tak jak Qbab pisze zmniejsc odciek niech sie wklad zacznie rozpuszczac.

Ladujesz za duzo co2 do reaktora.

Co do clacium concentrate to tak wez Aquarium systems.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo rozpusc sobie w wodzie z ro chlorek wapnia (ten koncentrat AS to CaCl w wodzie) i dodawaj porcjami przez kilka dni badajac parametry.pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon - to nie jest dobry sposób bo w tą metodą zmienia stosunek ilościowy anionów w wodzie. tzn rośnie mu udział chlorków a węglanów (wodorowęglanów) i siarczanów (to pozostałe główne aniony NWM) maleje. To sposób na rozchwianie moim zdaniem równowagi jonowej w akwa. W tym preparacie musi być coś jeszcze.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab

Ale on ma juz rozjechana ladnie rownowage - ma Ca 260 przy kh 14 - czyli lwia czesc wapna w baniaku trzymaja mu weglany. Trzeba to wyrownac - najlepiej niewielkimi i czestymi podmianami, bardziej nerwowo mozna chlorkiem wapnia pojechac. Wazne, zeby robic to wszystko powoli :(

@Darek

Nie wiem jak pisza, zeby dozowac TM Biocalcium, ale z tego co gdzies slyszalem to jest to Balling w proszku. A 100g mieszanki soli do Ballinga dodanych na szybko to kiepska sprawa. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ocelocik@ a jesteś pewien że twardość to On ma taką wysoką od wapnia w węglanach a nie np. od magnezu ( bo zakładam że innych metali świadomie nie wprowadził do baniaka w takich ilościach żeby to widać było na twardości.)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jezeli mielibysmy byc dokladni to twardosc musielibysmy rozpatrywac z kontekstu sumy magnezu i wapnia. Ale od troche innej strony:

nie dodawal zadnych soli magnezu ( procz zwiazanych ze wzrostem zasolenia przy uzyciu tego preparatu). Mg mial pierwotnie zwiazane przez x Cl i y CO3. Do obiegu wprowadzal ilestam n CO3 - z reaktora i nadmiaru weglanow z preparatu. Tyle, ze CO3 nie wyprze w zaden sposob Cl i ta sama ilosc Mg bedzie nadal wiazac x Cl. Czyli gdzies ta nadmierna twardosc musiala sie podziac - stad moja dedukcja, ze wiaze ona Ca. Wiem, ze zastosowany przezemnie system jest mocno uproszczony - byc moze az za bardzo - i w zwiazku z tym istnieje spore potencjalne ryzyko pomylki, ale czlowiek uczy sie przez cale zycie :( Jak gdzies cos popapralem to licze na poprawke. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, magnez był dodawany nieco w postaci proponowanej w metodzie balinga oraz mam wkład magnezowy w reaktorze Grotecha.

Na brak magnezu ni narzekam, ale faktycznie może mniec on wpływa na mały wapń. Zwykle jest odwrotnie tzn brak Mg powoduje mało Ca.

Wiem, ze to coś , co się wytrącił np na dnie sumpa reaguje z HCl burząc się czyli raczej Ca++

Poza tym właśnie po wyłączeniu na noc odpieniacza (tylko raz tak zrobiłem)- nie ruszył rano bo był kamień.

dziś podmieniłem 20 l wody i czekam na duze bańki to podmienie jeszcze 60.

Od tego wystartuję

Pytanie: czy jak zmniejsze odciek w reaktorze, to podbije Ca++ ? W odcieku pewnie tak, ale czy sumarycznie w jednostce czasu nie wyjdzie na to samo. Pytam bo nie wiem - czy mniejszy odciek ale bogatszy w Ca++ nie równa się większemu idciekowi ale uboższemu w Ca++ ?

jak to jest.

Odciek zmniejszyłem i ilość CO2 też

Jakby co to chlorek wapnia CaCl2x2(?)H20 - taki do balinga i całą resztę do niego mam :(


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ocelocik@ magnez to on miał w postaci głównie MgCl2, MgSO4 oraz MgHCO3, jeśli w reaktorze ma wkład dający sporo magnezu to udział MgHCO3 rośnie i ten magnez identycznioe jak wapń może się wytrącać w postaci kamienia. Co do dozowania magnezu to właśnie dlatego dozuje się mieszaninę chclorku i siarczanu(VI) aby nie rozjechać równowagi jonowej. A twardość to zależy tak samo od magnezu jak i od wapnia (oraz innych metali więcej niż jednowartościowych np Zn, Fe, itp.) tak wieć jeśli z reaktora leci dużo MgHCO3 to twardość leci w pierony do góry a wapń w dół. Dodatkowo teraz jak sobbie myślę to niski poziom wapnia w odcieku z reaktora świadczy o problemach z wkładem.

Darek S - mimo że piszę trochę w ciemno bo brakuje mi danych to mimo to nalegałbym abyś wymienił wkład w reaktorze, albo przynajmnniej zmierzył wapń i magnez w odcieku (po tym jak już zmieniłeś ustawienia reaktora - tak by można było porównać te wartości).

Jak pomierzysz to postaram się coś dalej myśleć.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odciek pomierze jutro, bo musi sie ustabilizowac i podam Ca++, Mg i kH i pH oraz ilość bombli i ilość w ml/min.

Pewnie koło godz 12-13 dopiero.

Gdyby było za dużo Mg w stosunku do Ca to moge usypac tego Mg++ i zastąpić Ca++

Zmierze też ile mam tego wkładu w pierwszej i drugiej kolumnie. Reaktor jest DIY i pracuje na MJ1000 w pierwszej kolumnie.

Zastanawiam się czy reaktor niezależnie od ilości Ca++ na wejściu i tak powienien podbijac do tych 500-600 czy to w dużej mierze zależy od tego ile jest danych metali na wejściu.

U mnie różnica na razie jest ok 100. Gdyby w akwa było np 380 to jakby podbijał do 480 to by było cacy :(


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku S jeśłi w reaktorze produkujesz dużo MgHCO3 to rozpuszczalność CaHCO3 spadnie w sposób znacząćy ponieważ są to sole o współnym anionie (HCO3-)

tu jest trochę na ten temat:

o rozpuszczalnośći


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem:

pH odcieku 7,1 (Zoolek)

pH w pierwszej kolumnie ok 6,8 (Zoolek)

Ca++ odcieku 460 (Zoolek)

Ca++ w akwarium 300 (podniosło sie troche po podmianie 20 l wody i pracy reaktora)

Ilość Mg w odcieku 1200- 1240 (Zoolek)

Ilość bombli/min - 120- 130 tj 2 bomble/sek

ilośc kropelek ok 70 min czyli nieco wiecej niż 1/sek

[chyba za duzo CO2 w stosunku do odcieku bo sie zbiera odrobine na gorze)

pH w akwarium ok 8,0 (Zoolek, Salifert)

kH akwarium ok 13-14 (Tetra)

zasolenie 1,023

temp 25 st

NO3 - 0

PO4 - 0

reaktor ma 3 litry wkładu w pierwszej kolumnie reakcyjnej i 2,5 litra w drugiej stabilizującej pH. Zasypany wkładem AM oraz 0,4 kg Grotechu Mg (połowa w pierwszej, połowa w drugiej ) IMO nie jest kosmicznie wysoki poziom Mg w stosunku do Ca. Na 5,5 litra wkładu całkowitego jest 5,0 litra Ca oraz niecałe 0,5 litra wkładu Mg Grotecha (reaktor zasypany prawie cały) Czyli te 10 procent jest zachowane.

Wniosek jest taki, że reaktor sie podkręcił trochę, choć kapie 2 razy mniej niż było

Wczoraj podmieniłem 20 l wody

Obecnie mam Ca++ w akwarium na poziomie 300 ppm

Co dalej ?


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :

Darku S jeśłi w reaktorze produkujesz dużo MgHCO3 to rozpuszczalność CaHCO3 spadnie w sposób znacząćy ponieważ są to sole o współnym anionie (HCO3-)

tu jest trochę na ten temat:

o rozpuszczalnośći

Przeczytałem i tak sie zastanawiam, ze mam mG na normalnym poziomie a Ca zamiożone. Nie będę dodawał wogóle mG - poza tym co z reaktora. Tylko czy w moim przypadku można powiedzieć, że Mg zabrał miejsce dla Ca++ ?

Aha, na nowych listkach Caulerpy Ca++ juz sie nie odłożył :( więc może się trochę uspokoi baniaczek

95-glonek.jpg


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja bym zostawił na razie tak jak jest i obserwował przez jakiś czas.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.